(Био)зеленчукова градина-нашето райско кътче (тема 46)

  • 37 017
  • 749
# 135
Phloxx, ако го измислиш сподели Simple Smile И аз искам да засадя малко храстчета, ако раждат и нещо, ще е супер.
Събота се разходихме до Каньона на водопадите до Смолян, много ми хареса.
В неделя бяхме до къщата. Оскубахме всичко навън, а аз успях да обера и лютите чушки в оранжерията и да ги оскубя и тях. Остават само доматите и много лютите чушки в оранжерията.
Това е което успях да набера. Две бели кофички зелени чушки върхарки и тук там, някоя пропусната чушка. Малка касетка домати от оранжерията. Кашон големи люти чушки, кофа малки и една кофичка чорбаджийски. Кофата малки я опекох, остава и кашончето. Чорбаджийските предните набрани ги изхвърлих, сега отново нямам идея какво да ги правя.
Изкарахме и бататите, само една кофа, но това е от 15-20 корена, като не ги поливах, и нещо ми отмъкваше коренчета, мисля че сляпото куче, тъй като се случваше само на тези, които бяха до нормалните картофи.
Скрит текст:



Лобното място на  доматите, след оскубването им Simple Smile Догодина пак ще има самонасяли се, но този път ще ги скуба.



Шепичка и батко Страх.




Смолян и каньона на водопадите.


Виж целия пост
# 136
Айла, не обиждай чорбаджийските чушки Simple Smile. Направи ги леко пърлени и горещо затворени в буркани 300-400г, с някаква марината. Бурканите дръж до котлона, да са напечени. После обръщаш.
Бързо стават.
Ако ми беше удобно щях да дойда да ги взема Simple Smile

Моля за препоръка за лампи за разсад,  искам да гледам през зимата кориандър и магданоз.
Писахте много, но към момента какво бихте взели?
Виж целия пост
# 137
Айла, не обиждай чорбаджийските чушки Simple Smile. Направи ги леко пърлени и горещо затворени в буркани 300-400г, с някаква марината. Бурканите дръж до котлона, да са напечени. После обръщаш.
Бързо стават.
Ако ми беше удобно щях да дойда да ги взема Simple Smile

Моля за препоръка за лампи за разсад,  искам да гледам през зимата кориандър и магданоз.
Писахте много, но към момента какво бихте взели?
Правя такива мариновани, но от лютите, чорбаджийските не ни харесват.
Добре че ми напомни, трябва предните опечени да ги направя.
За лампите, аз съм доволна от тези които ползвах. Дори май имам излишни, че пристигнаха едни, които ги бях отписала.
Ето тези от алито са :
https://www.aliexpress.com/item/1005001488672349.html?spm=a2g0s. … .0.44754c4d4DCKwM
В момента тези без кабел от Испания са супер на далавера. Даже се чудя дали да не си поръчам още, не че ми трябват Simple Smile Отдална от алито не съм поръчвала, някой знае ли дали има сериозни разлики в доставката в момента?
Не става до България, може до Германия с БД от Полша.
Виж целия пост
# 138
Нещо ме е налегнал есенен мързел, но съм обещала да докладвам някои експерименти Simple Smile

Опитът ми с яйчените кори и смесено гледане на моркови и лук в крайна сметка е успешен:

Направих нещо като леха с два маркуча капково. Наредих балучката в дупките на корите, които първоначално изрязах по дъното, за да има къде да растат корените. Семената на моркова ръсих внимателно по 1-2-3 във всяка дупка. Извън площта на корите сях отделно моркови на редчета и арпаджик за глави. Морковите в земята поникнаха по-бързо. Оказа се, че съм посипала корите смалко повече от необходимата пръст, затова в тях морковите закъсняха. Но поникнаха равномерно и после самите моркови бяха еднакви и по-прави. Тези в земята, понеже не ги проредих станаха с всевъзможни чудновати форми Wink Нали имаше много дъжд тази пролет, почти до края на юни, борбата с плевелите беше епична, но корите от яйца бяха подтиснали растежа на плевелите за дълъг период от време и пробиха много след изникването на морковите и след като зеленият лук беше вече висок. Някои от записките:
31.03. - сеене;
20.04. балучката вече расте;
началото на май - установявам, че на площите с кори почти няма плевели, а там, където е земя плевелите са скрили арпаджика;
15.05. - вече ядем зелен лук, а морковите никнат добре;
28.05 балучката почна да стрелкува, но продължаваме да ядем и така;
14.06. зеленият лук остарява, но понеже е много, си го хапваме;
26.06. пробен морков е дълъг около 10-12 см, става;
след 16.07. вече има реколта моркови...и до сега края на октомври вадя по няколко за готвене.
За лукът не съм си записвала, нямаше нужда.
Но установих, че сеитбата ми не е била съобразена с капковия маркуч. След изваждане на главите лук се оказа, че тези, в близост до него са останали по-малки, а другите по встрани от маркуча са пораснали големи и хубави. Трябвало е да спра да го поливам в даден момент, но смесеното сеене не ми позволи. Ще мисля за друга смесена подредба. Иначе пак трябва да поливам с маркуч и лейка както в голяма леха само с лук...
От малките опаковки семена съм разочарована от морковите. Не бяха сладки, а уж купих нантски. Поне миришеха на морков.
Скрит текст:
Смесената леха в началото


Тук все още няма плевели в корите

Тук вече е джунгла:


Морковите в корите бяха подредени:


Прави, криви, прегърнати моркови:



Лесен и мързелив начин за сеене на тикви:

Скрит текст:
По някое време на пролет, когато изчистите някоя тиква за тиквеник, не хвърляйте семките Simple Smile
По съвет на съседка, която ги закопава в двора и после от поникналите разсажда, аз ги сложих в една кофа с пръст. Семките поникнаха като луди. Избирах си по-големите стръкчета, пикирах ги в малки кофички и после ги засадих на постоянно място. Малко закъснях с този метод и готовия разсад сложих чак на 17.05. в земята, а след това сложих още на 03.06. В крайна сметка от 30 корена бяла пловдивска тиква преди да почнат гадните есенни дъждове набрахме 55 здрави големи и малки тикви, 3-4 бяха леко наранени и изядени преди това, а на полето още седят 16 тикви, които ако успеят да доузреят, ще събера също. Така имам добив от над 2 тикви от корен. Дъждовете свършиха работата с поливането, жегите после бяха добре дошли за тях. Минимален труд. Иска се едно прекършване на върховете след формиране на плодовете и това е.
Горещо препоръчвам за хора, които искат да използват някакво място с цел намаляване на плевелите. Слагате тикви и почти не се занимавате. Една от бабите съседки прави така. Чудя се догодина дали да не засея малко повече от хелоуинските да изкарам някой лев от тикви за декорации...Simple SmileWink

Кофата с ударно поникващи семки:

Пикирани и малко пораснали:

Хубавелки:


Виж целия пост
# 139
Нотингер, много ми харесаха морковите в кори. Подредени Grinning
Идеята с тиквите е суупер. Аз тиква не обичам особено, само на супа, но се боря с тревата и догодина ще засея тикви. Имам семена за разни декоративни катерливи тиквички, исках да ги сея по оградата, но не стигнах до тях. Дали с тях ще стане също? Май листата им са по-дребни и няма да има същия ефект.
Виж целия пост
# 140
При мен тези декоративни тиквички се развиваха по-добре ако се катерят по оградата, отколкото ако пълзят по земята. Иначе събрах и аз 5-6 тиквички от няколко семенца.
Виж целия пост
# 141
. Имам семена за разни декоративни катерливи тиквички, исках да ги сея по оградата, но не стигнах до тях. Дали с тях ще стане също? Май листата им са по-дребни и няма да има същия ефект.
Миналата година към края на септември бях в едно село до Ямбол. Хората имат кучкарник и част от двора им е организиран в редички клетки покрай оградата. Малки клетки, за дребни породи кученца, много видове. И пред телената ограда пред клетките бяха посадили декоративни тиквички, които си пълзяха нагоре и правеха хубава сянка на "дворчетата" на кученцата. Бях възхитена от находчивостта им.
Виж целия пост
# 142
Ох, аз сях 20 корена тикви, даде ми ги една съседка. Спукаха се да цъфтят. Върза само едно тикве... И порастна до размера на ябълка.... Ужасссссс
Виж целия пост
# 143
И аз със същата цел исках да ги сея, за сянка. Изложението е южно и слънцето пържи от сутрин до вечер, почти нищо не оцелява там. Но четох някъде, че тиквите искали много вода, а няма да мога да ги поливам всеки ден.
Виж целия пост
# 144
Цитат
Иска се едно прекършване на върховете след формиране на плодовете и това е.
Как се прави това?
Виж целия пост
# 145
Отрязваш върха.
Виж целия пост
# 146
duhi puhi, поне си имала красиви цветя в градината, разсмя ме много...

Вярно е, че тиквите искат вода в началото, но да ви кажа, наблюдавам сезоните повече от 10 г. и напоследък пролетта е дълга и мокра, дъждове има до втората половина на юни. После става някаква пустинна жега без капка дъжд. Е, има изключения като лято 2017, когато през август ходех на работа с якето за дъжд, но като цяло летата са сухи. После следва мека и дълга есен с хубаво време до Коледа, Разбира се, има и такива като т.г. с дъжда през октомври, който не е съвсем нормален. После зимата е малко снежна, с едно бедствено падане на сняг на 4-5 години и то за 2-3 седмици накъде януари-февруари, колкото скиорите да покарат малко преди първа пролет.

Наистина в корите морковите стават подредени и оттам по-прави и дълги, струва си внимателното сеене колкото за разнообразие в селския двор.

За сянка може да сложите от гъбите луфа. Те се катерят хубаво, цъфтят красиво и раждат доста. Една година гледах за проба и съм доволна. После няколко години се къпах с тях Simple Smile
Виж целия пост
# 147
Затапвам тиквата на два плода или култуча като доматите?
При мен става такава джунгла, докато вържат, че не знам как да ги търся да ги затапя.
Виж целия пост
# 148
Намираш края на ластуна, хващаш с палец и показалец най-малките листенца, които тепърва тръгват да се отварят и късаш/прищипваш с нокти. Не съм се заглеждала къде точно избиват култуците, късам само по върховете. Е, пропуска се някой друг, че са много, но не е трудна работа. Една баба на 85 ме учи.
Досега не съм култичила тикви, а съм гледала и цигулки, и матилди. Тях ги отписах, сега само пловдивска бяла.
Виж целия пост
# 149
Матилда не харесвам - водниста, не е сладка като другите, няма и аромат.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия