Пазарът на недвижими имоти в България. Какво се случва реално. - Тема 57

  • 45 316
  • 796
# 465
Удачна ли е инвестицията в партерни гаражи?
Винаги е удачно да се вземе нещо по-евтино Wink
Виж целия пост
# 466
Аз малко не разбирам какво се пита точно - дали е удачна инвестиция в гараж (вместо да се купи за собствено ползване), или е решено да се инвестира и въпросът е дали да е в гараж (вместо в нещо друго), или е решено да се инвестира в гараж и въпросът е дали да е партерен гараж (вместо подземен)?

Лично за мен гаражите на приземно ниво са разхищение на ценно пространство, което може да се ползва за живеене или поне за двор, градина и т.н. Това е от гледна точка на ползвател. А от гледна точка на инвестиция всичко зависи от цената и от потенциалната възвръщаемост, т.е. на какви цени може да се отдава под наем гаража. Като цяло възвръщаемостта на гаражите на много места е по-добра от тази на жилищата, например гараж за 15-20к евро може да се дава под наем за 100-150 лв. на месец, докато жилище примерно за десетократно по-висока цена (150-200к) много по-трудно ще се дава под наем за 1500 лв. Но това са примерни цифри, всичко зависи от конкретния случай, локация, и цени.
Виж целия пост
# 467
Ето  кои материали са поскъпнали. Скоро банките няма да отпускат кредити и ще затегнат, може и да вдигнат лихвите или ще искат  повече самоучастие на клиента с лични финанси поради страх от по голям балон. Мисля че скоро цените ще се успокоят

https://business.dir.bg/imoti/oskapyavaneto-na-krayniya-produkt- … tvo-shte-e-nad-25
Виж целия пост
# 468
Куин тези новини ги четох и 2009. Пак поскъпващи материали, пак поскъпващ труд, пак поскъпващи цени, пак риск от фалити, пак имотен бум, пак затягане на кредитирането, пак висока инфлация и страх за парите. Но този път е различно, щото отиваме към хиперинфлация. Или не Grinning
Виж целия пост
# 469
По-скоро не Simple Smile
(за хиперинфлацията)

Иначе аз вече забелязвам едно поуспокояване на цените. Не че са паднали, няма има да паднат, ама поне не си слага всеки ей така +20к през 2 седмици "щот мога". Лятото беше нечовешко.
Виж целия пост
# 470
При хиперинфлация не добавяме проценти към цените, а нули...
Виж целия пост
# 471
Защо при такава инфлация не се намесват банките с лихвите ми е странно, но си давам сметка че ако вдигнат лихвите много от ипотеките ще се окажат лоши и ще се стане като 2009 и то при условия в пандемия и затова се страхуват, може би ще потушат инфлацията с друг метод, като изкуствено падне цената на газа и енергията, но щом растат цените на материали, продукти и горивата ще растат и имотите
Виж целия пост
# 472
Хвърлям по едно око на офертите в Стара Загора и сякаш наистина има някакво успокояване на цените. Не че няма предложения от типа "ако мине", но обикновено такива стават поводи за бъзици.
Преди две седмици се появи тухла старо строителство на чудесно място в центъра 75 кв.м чиста площ за 55К евро. Естествено, обявата се застоя много кратко.
Брокер предложи на мои познати две жилища от по 80-90 кв.м, пак стара тухла с отлична локация за цени от по 60+ К на първо четене. Явно някъде около това ниво са равновесните цени, но предлагане достатъчно няма.
Виж целия пост
# 473
Много лоша идея би било банките да се намесят просто така - хоп да вдигнем лихвите по кредитите. Не мога да разбера защо все още има хора които не отчитат, че масово кредитополучатели са млади хора, млади семейства които взимат ново жилище за първо и собствено в което да живеят, да му се радват и да имат нещо свое което да изплащат десетки години с лишения защото не може всеки да е IT със 8000 лева заплата!

В дискусиите масово се пренебрегва тази прослойка за която двигането на лихвите с 0,5% би довела до лишения от други пера.

Не всички са тарикати, крадци, инвеститори и богаташи набили стотици хиляди в имоти.
Виж целия пост
# 474
Това е работа не на банките, а на централните банки, а те следят много фактори за да определят лихвите. И за сега инфлацията не е толкова страшна и затова не се месят. Това е добре за тези млади семейства. От друга страна от много време го дъвчем, че тези ниски лихви няма да са вечни и всеки длъжник трябва да си има едно наум и да си калкулира вероятно бъдещо повишение.
Виж целия пост
# 475
Много лоша идея би било банките да се намесят просто така - хоп да вдигнем лихвите по кредитите. Не мога да разбера защо все още има хора които не отчитат, че масово кредитополучатели са млади хора, млади семейства които взимат ново жилище за първо и собствено в което да живеят, да му се радват и да имат нещо свое което да изплащат десетки години с лишения защото не може всеки да е IT със 8000 лева заплата!

В дискусиите масово се пренебрегва тази прослойка за която двигането на лихвите с 0,5% би довела до лишения от други пера.

Не всички са тарикати, крадци, инвеститори и богаташи набили стотици хиляди в имоти.
Това го правят централните банки, от тях зависи. Лихвата по кредита ти е плаваща и се смята ЛИБОР + допълнителен твърд процент.
А иначе нима си представяте, че банките ще са губещите при една инфлация, а тия дето са теглили заеми ще се озоват с едва ли не безплатни имоти? Защо ли не ми се вярва.
Виж целия пост
# 476
Банките не са губещи, защото на тях парите са им "безплатни", и те ги вземат в момента, в който ти дават кредита. Колко ще им е реалната стойност след 20 години, банката не я бърка. Но тоя дето изплаща, го бърка доста сериозно.

А Либора не го ли "забраниха" вече? Мисля, че всичко се смята на Еурибор + Х.

Според мен би било силно погрешно да се коригират лихвите в момента, и то не само заради ефекта върху масата кредитополучатели (които не са за пренебрегване), а и защото инфлацията в момента не е породена от някакъв масов проблем в икономиката, както беше през 90-те например, а от високите цени на няколко, малко (!!) на брой стоки, които обаче са ключови. А този скок е причинен преди всичко от високо търсене заради рязкото отваряне на икономиките, в комбинация със спекула и очаквания за балон, които още повече надуват балона. Тука в имотните теми трябва да сме свикнали на тия неща, защото имотния пазар открай време е спекулативен. Е, сега е същото, само че понеже не засяга само една шепа хора, които в момента търсят или продават имоти, а засяга всеки, затова се говори ежедневно и ежечасно за тия неща, става хайп, и народа се паникьосва. Но трезво погледнато няма причина за кризи и (хипер)инфлации.
Виж целия пост
# 477
Има ли тук счетоводител/адвокат да ми помогне със следния казус:
Предстои ми покупка на търговско помещение.
В момента нямам открита фирма на мое име , но със сигурност ще открия за да мога да задействам бизнеса си.
Въпроса ми е: Кога е най-подходящо време да открия фирма за да взема ДДС-то при покупката?
Колко време трябва да е работила фирмата за да може и банката да ми отпусне кредит?
Всякаква информация ще ми е от полза, ако някой е минал през тези неща - моля да сподели как да процедирам.
Благодаря
Виж целия пост
# 478
И аз не съм счетоводител, но знам някои основни неща.
Първо, трябва да регистрираш фирма. После трябва да се регистрираш по ДДС. Нищо, че нямаш оборот, има и доброволна регистрация. Обаче имай предвид, че държавата хич не обича да връща ДДС и затова фирмите гледат да докарат някаква равенство между ДДС за плащане и ДДС за връщане с лек превес на плащането. Тогава всичко е на шест. Но ако поискаш държавата да ти даде пари те чака данъчна ревизия и врътки. Почти сигурно.

А за кредита не знам дали се гледа срок или друго.
Виж целия пост
# 479
Ехх, Новичок, не е добре така да спамиш в различни теми. Това сега го виждам, а съм отговорил в другата тема.

Станция, аз съм на постоянно възстановяване на ДДС, т.е. всеки път имат да ми връщат. Да, за всяко връщане има "процедура", която обхваща 3 месеца - ако първия месец имат да ти дават, не ти ги дават веднага, а гледат дали няма в следващите 2 месеца да имаш ти да им даваш и по този начин да се изравнят нещата. Ако на края на 3-те месеца все още имат да ти дават, чак тогава ти връщат реално кеш пари. И да, преди да ти ги върнат искат документи, но това не е точно ревизия - не те гледат за години назад къде какво си правил, искат само документи за конкретния 3-месечен период, свързани с обороти, от които възниква възстановяването.
Като цяло не е кой знае какво, не са нужни "врътки" и ако всичко ти е наред, няма от какво да се притеснява човек. По-скоро проблемът е за счетоводителя и за НАП-аджиите, защото е голяма бюрокрация с тия възстановявания.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия