Трепетите на един бъдещ татко. Нашите специалисти отговарят на вашите въпроси!

  • 9 190
  • 25
Безспорно целият свят на мъжа, който за първи път ще става баща, се обръща наопаки. Милион въпроси се въртят в главата на всеки бъдещ татко преди, но и след като малкото човече проплаче за първи път на този свят. В най-новия етап на нашата кампания "Татко, моят герой всеки ден" отново ще си говорим за всички предизвикателства, които срещате като родители.  

"Чувството да бъдеш герой в живота на някого е уникално. И както всеки герой, така и аз ще имам нужда от помощник", ни сподели бъдещият татко Емил Христов - ЕМО.



Още от първите дни на живота си, бебето е изложено на суровите фактори на заобикалящата го среда.
Бебешката кожа, изключително деликатна и тънка, достига пълно развитие едва след първата годинка.
Хидролипидният слой, който действа като защитна мантия не е достатъчно развит, за да осигури оптимална защита. Като резултат, кожата е склонна към изсушаване и по-лесно податлива на опъване, зачервяване и сърбеж.

За да отговорим на всичките ваши въпроси и тези на Емо, относно правилната грижа за кожата на бебето, как да постъпим при кожни раздразнения или при първи признаци на атопичен дерматит, поканихме специалистите д-р Борис Стоилов, педиатър и д-р Иван Пеев, дерматолог.

       

Д-р Борис Стоилов се дипломира през 2014 г. като лекар в МУ - София и оттогава работи в областта на детските болести в Университетската специализирана болница за активно лечение на детски болести "Проф. д-р Иван Митев", София. До 2016 г. работи в сектор „Скрининг и функционална ендокринна диагностика“, а от 2016 година до момента –  в Клиниката по детска нефрология.  

Д-р Иван Пеев е медицински управител на дерматологична клиника Aestheline и ръководител на направления „Дерматология”  и „Естетични процедури“. От 2009 г. насам клиничният опит в практиката на д-р Пеев подпомага научни изследвания, насочени към иновативни методи за лечение на псориазис, витилиго и атопичен дерматит. Д-р Пеев е член на Българското дерматологично дружество (БДД) и Европейската академия по дерматология и венерология (EADV).

Ще имате време да зададете въпросите си към тях в настоящата тема до 23:59 ч. на 16.11.

Нашият екип, заедно с подкрепата на BG-Mamma, ще подготви за вас специално видео интервю с участието на д-р Стоилов и д-р Пеев с водещ Емил Христов - ЕМО, в което ще научите отговорите на най-важните въпроси, както и допълнителни експертни съвети.

💙🤍 Следете специалния ни проект, който създадохме с подкрепата на BG-Мamma – "Татко - моят герой всеки ден", за да споделим заедно нелекото приключение, наречено родителство.

💙🤍 Очаквайте скоро ново полезно съдържание, награди, както и интересно включване от потребители на форума, които ще ни разкажат за техните най-съкровени радости и тревоги.
# 1
Моят въпрос е свързан с атопичния дерматит и акнето. Дали АД в бебешка възраст е предпоставка за акне в тийн възрастта?
Виж целия пост
# 2
Моят въпрос е кога ще спрат да се образуват Крусти по скалпа на сина ни? Почиствам ги старателно ,а след време пак се появяват.Синът ни вече не е бебе,но все още имаме този проблем,макар и по-малко.
Виж целия пост
# 3
Здравейте , след овладяване на атопичния дерматит , трябва ли да продължаваме да ползваме такава специализирана козметика ?
Виж целия пост
# 4
Здравейте, мен ме интересува какви продукти препоръчвате да се използват навън през зимата за малки деца с АД?
Виж целия пост
# 5
Здравейте бебето ми е на 9м и преди месец се отключи атопичен дерматит, възможно ли е да е от храна понеже след въвеждане на някои алергени се появиха тези петънца?
Виж целия пост
# 6
Здравейте! Споделям от опит, че много лекари изписват кортикостероидни кремове при атопичен дерматит при децата, без да са опитали първо с промяна на начина на живот и диетата на децата. Често не се дават никакви съвети за ежедневната грижа за кожата на бебето или детето, а автоматично се предписват лекарства с нежелани странични ефекти. Какво е вашето мнение и какви са наблюденията ви? Бихте ли разказали и повече за възможните странични ефекти от кортикостероидите?

Благодаря предварително и на двама ви за отговорите!
Виж целия пост
# 7
Здравейте!Дъщеря ми е с много суха кожа,склонна към раздразнение и зачервяване.През лятото използваме задължително слънцезащитна козметика (появява се обрив под очите-вероятно слънчева алергия),но въпросът ми е какво да използвам през зимния период за раздразнената и още по-суха кожа на лицето?
Виж целия пост
# 8
Екипът на La Roche-Posay, заедно с подкрепата на BG-Mamma, подготви за вас специално видео интервю с участието на д-р Стоилов (педиатър) и д-р Пеев (дерматолог) с водещ Емил Христов - ЕМО, в което ще научите отговорите на най-важните въпроси, както и допълнителни експертни съвети.



Вижте въпросите от първата част:

Каква е правилната температура, която трябва да поддържаме през зимата вкъщи, за да е комфортно за бебето?

Какво смятате за извеждането навън през зимата?

При извеждане навън на дете с атопичен дерматит какви продукти трябва да използваме?  

С какви продукти трябва да разполага едно младо семейство с новородено?

Колко често трябва да се къпе бебето?

Трябва ли след всяко къпане да се ползват продукти за овлажняване?

Всеки път ли, когато къпем бебето, трябва да слагаме във ваничката измиващо средство?

Трябва ли да нанасяме хидратиращи кремове и върху лицето на бебето?

Какъв съвет бихте дали на всички бъдещи татковци?
Виж целия пост
# 9
Емил Христов-Емо: Каква е правилната температура, която трябва да поддържаме през зимата вкъщи, за да е комфортно за бебето?

Д-р Стоилов: Това е много важен въпрос. Хубаво е тя да е между 18 и 22 градуса. В България битува едно схващане, че е хубаво да е по-топло и ние държим по-скоро 23 и 24 градуса, което не е редно. Когато детето спи, е редно температурата да бъде с 2 – 3 градуса по-ниска. Моят съвет е да поддържаме приблизително 20-градусова температура на стаята. Друг фактор, не по-малко важен, е влажността – оптимално е между 50 и 60%. Има специални уреди, които могат да ни ориентират каква е влажността в помещението ни.
Виж целия пост
# 10
Емил Христов-Емо: Какво смятате за извеждането навън през зимата?

Д-р Стоилов:  Има едно старо българско схващане, че новородено преди 40-ия ден навън не се извежда. То е крайно, но в него има и известна доза истина. Когато се ражда дете в студените месеци, всичко трябва да става постепенно. Моят съвет е първите две седмици детето да не се извежда и да се ограничат контактите с други хора. След това да се започне в по-малко студените дни с по 5 – 10 мин. И всеки ден да се увеличава с 5 минути, като детето трябва да е добре облечено и най-важното е да се пази от слънце и вятър. Тоест дори едно извеждане на терасата е един вид добро закаляване и се брои за извеждане навън. Не трябва да се избързва, но и не трябва да се отлага – от около втората седмица постепенно.
Виж целия пост
# 11
Емил Христов-Емо: При извеждане навън на дете с атопичен дерматит какви продукти трябва да използваме?

Д-р Стоилов: Има разлика при извеждане на дете с атопичен дерматит, да. И тя не е само в продуктите, но и в самото обличане. Тези деца трябва да бъдат облечени предимно с памучни дрехи, понякога препоръчваме и мерино вълна, тъй като тя не задържа толкова влага.

Д-р Пеев: Действително си има подходяща козметика, която е специално създадена за дечица с такива проблеми. Това, което е важно като продукти, е те да бъдат максимално изчистени – тоест да нямат съставки, които могат да раздразнят кожата – така познатите парабени или силни ароматизанти. Ароматът е потенциален алерген. Намазването трябва да става известно време преди да изведем детето навън, за да има достатъчно време продуктът да попие и подейства. Продуктите, най-общо казано, са по-омазняващи и възстановяват водно-липидния слой на кожата, който ни защитава точно от такива външни агресивни фактори като студеното време. Освен дрехите бих казал и още нещо – много от детските колички вече разполагат с различни предпазни покривала. Това не е за пренебрегване, особено когато навън духа по-силен вятър.
Виж целия пост
# 12
Емил Христов-Емо: С какви продукти трябва да разполага едно младо семейство с новородено?

Д-р Стоилов: Моят съвет е да не се прекалява. Опитът ми показва, че хората купуват много и различни козметики и правят един микс. Това не води до нищо добро. Трябва да се изберат малко, но качествени неща – един измиващ, един хидратиращ продукт. Другите неща са памучни сухи кърпи, изгладено бельо…
Нещата са малко, но трябва да са точни.
Виж целия пост
# 13
Емил Христов-Емо: Колко често трябва да се къпе бебето?

Д-р Стоилов: Това е много важен въпрос. Има два варианта – през ден или всеки ден. Не е нужно всеки ден да включваме миещо средство, може да се почиства само с вода. Разбира се, ако продуктът е деликатен, може и всеки ден да го прилагате. Важно е една баня да не бъде прекалено дълга. Друго, за което трябва да внимаваме, е температурата. Между 35 и 38 градуса (средно 36 – 37), но когато детето е с атопична кожа, съветваме родителите да използват малко по-ниска температура, тъй като топлата вода дразни атопичната кожа. И един съвет за мокрите кърпички – те са добро средство, когато сме навън. Най-важното е детето да бъде измито всеки път след изхождане, не говорим за къпане, а само за измиване на дупето и хубаво подсушаване. Няма нужда от мокри кърпички, те са само за навън и за екстремна ситуация.
Виж целия пост
# 14
Емил Христов-Емо: Трябва ли след всяко къпане да се ползват продукти за овлажняване?

Д-р Стоилов: Хубаво е да се използват. Обикновено къпането е вечер и е добре след това да хидратираме кожата.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия