Номинации за "Златна малинка" за книги, прочетени през 2021 г.

  • 5 793
  • 61
Тук може да споделите литературните си разочарования от 2021 г. Темата като цяло не е популярна и гласуване едва ли ще има, но ако има повтарящи се заглавия ще направя обобщение накрая.
Виж целия пост
# 1
"Моши моши, Япония" - Юлияна Антонова - прекалено сладникава и едностранчива, прекален патос...
Виж целия пост
# 2
Евангелието на Локи.
Виж целия пост
# 3
Само да кажа, че в тази тема може да пишете и коментари, да кажете какво не ви е харесало и т.н, а може разбира се и само заглавието да оставите Simple Smile
Виж целия пост
# 4
Допълвам си мнението - книжката за Локи беше слаба отвсякъде - от една страна преповтаря сюжети от Скандинавската митология (не е било нужно да се прояви творчество, за да се измисли сюжет), а от друга се променят детайли, които само влошават историите. Не ги правят нито по-забавни, нито по-интересни. Докато в началото може да се приеме за забавна, до към края, вече е отвратителна - едва я дочетох. Самият Локи е представен по начин, който за мен го прави да изглежда слаб и жалък - предполагам, че идеята е да е по-симпатичен (а не злодей), но не се е получило.

Забравих да добавя, че митовете са христианизирани (това не се прави за първи път) - Локи е представен като демон, има и други елементи в тази посока. Това е изключително отблъскващо - според мен поругава оригиналната култура и авторката е трябвало да бяга от този подход (макар и често срещан в по-модерните интерпретации на скандинавски митове), вместо това - тя го е прегърнала с две ръце.
Виж целия пост
# 5
Благодаря за темата!

1. Тайният дневник на Хитлер - Харис Влавианос
2. Арлет - Катлийн Уинзор
3. Вдовицата - Фиона Барътн
4. Куфърът на госпожа Синклер - Луиза Уолтърс
Виж целия пост
# 6
От раз ми изскочи в ума "Изчезването на Стефани Мейлър" на Жоел Дикер. То бива нелогичности и абсурди, бива, ама чак толкоз не бива Laughing Като писана от петокласник.
Виж целия пост
# 7
Моите номинации са:

1. "Морякът, комуто морето обърна гръб" - Юкио Мишима

 Много исках да харесам тази книга и да остана запленена от първата си среща с Юкио Мишима. В началото имаше всички предпоставки това да стане реалност.
Първо искам да похваля издателство "Апостроф" за чудесното издание. Всичко в тази книга е красиво. Като се започне от прекрасното художествено оформление с нежната илюстрация на корицата до деликатната текстура на хартията, сякаш е от сатен. На тактилно ниво това издание е топ!
Езикът на Мишима е прекрасен, завладяващ и категориченн. Напоследък високо оценявам краткостта на изказа - на 200 страници без излишни пълнежи авторът е казал всичко, което е искал.
Самата история не ми хареса. И друг път съм забелязвала, че японските автори не са "моите", а японският начин на мислене и традиции са ми дълбоко чужди (да не кажа противни). Една култура, в която индивидът е нищо, а смъртта и съзнателното, разумното и доброволното себе-лишаване от живот да е върховна ценност ето това аз не мога да разбера. Въпреки че тук не става въпрос за това, но пак смъртта е главната тема. А иначе самият Мишима си е направил харакири, определяно от неговите биографи като "самоопределяне".
Ами егати и "самоопределянето" ... Изобщо , с японската литература бях до тук. Явно не я разбирам и не е за мен.
По-висока оценка от 1* не мога да сложа на този роман, въпреки всичките му други достойнства.

2. "Искрици в мрака" - Шарън Камерън

 Осъзнавам колко е трудно да се пишат романи , ситуирани през годините на ВСВ, но този според мен изобщо не се е получил дори на поносимо ниво. Чувствам се измамена в очакванията си.
Образите са кухи, повърхностни и не добре изградени. Липсва дълбочина, липсва емоция... или поне аз не открих такава. Голямо разочарование на фона на рейтинга на книгата.
Някакъв нелеп чиклит за ВСВ.
Виж целия пост
# 8
Моите "топ" разочарования са:
1-2. Графичните романи на Марвел - всичките 2, които се прецаках да купя, като похарчих пари и изгубих време за тях
3. Дневникът на Бриджит Джоунс - Хелън Филдинг
4. Пътеката на хората - Петър Ванев
5. Люляковите момичета - Марта Хол Кели
Виж целия пост
# 9
Моите "топ" разочарования са:
...
5. Люляковите момичета - Марта Хол Кели

Ревюто ми за "Искрици в мрака" завършваше с "Мисля, че ще се хареса на тези, които са харесали "Люляковите момичета" например...", но реших да го спестя тук Grinning
Виж целия пост
# 10
1. Джош Малерман - "Малори".
За мен тази книга се оказа  едно голямо разочарование. След Кутия за птици, Гоблин и Ковчегът на Керъл очаквах от този автор твърде много. Уви твърде много политкоректност в последните му две книги , твърде много излишни неща (над 30 излишни страници), твърде много претупаност на финала, твърде много семейна мелодрама, твърде много опростяване на мистерията

2. Джош Малерман- "Инспекцията" от . Социални експерименти с деца, разделени по полов признак, които изведнъж откриват, че на света съществува другия пол. Момчета които нямат собствени имена, а са кръстени на буква - Ей, Би, Си, Ди...Реакцията на някого който се е представял за благ бащица, след като нарушиш определено табу. Съмнявам се, че темата е интересна за някого. На всичко отгоре книгата е непрепороционална. Да напишеш 130 страници и за момчета и после още 30 за момичета, само защото жена ти е казала, че трябва да ги има ми се струва малко.....все едно. Все едно аз да напиша една книга, ама в края вече като я издам, да се сетя да напиша още пет реда, на гърба.
Все едно ако исках да чета  как 30 души от единия пол са затворени на едно място заради експеримент щях да предпочета "Полет над кукувиче гнездо", "Повелителят на мухите" или може би "Училище за лоши момичета" - в тях поне има стил.  "Инспекцията" обаче бие на кухо

и 3- Томи Адейми "Деца от кръв и кости"  - - книгата можеше да е хубава, ако не бе прекалено политкоректна и прекалено набиване на фактите, че негрите са добри, а белите - лоши.
Виж целия пост
# 11
Имам цели 10 недовършени тази година, на които няма да дам втори шанс вероятно никога.
1. Оцеляване, Мия Шеридан - абсолютна мърлявщина
2. Уравнението на любовта, Хелън Хоан - поредно доказателство, че печеливши книги не са моите. Глупав сюжет, тъпи диалози.
3. Къщата в Амалфи, Елизабет Адлър - това е най-голямата малинка. Да се омъжиш за дядо си не ми е в таргета и не го обработвам умствено.
4. Съперници, Ви Кийланд - тя псува почти постоянно, той се подсмихва и я подиграва ... и така нататък.
5. 3 секунди, Руслунд & Хелстрьом - вероятно не е лоша, но я усетих много мъжка книга .. някак груба и неразбрана, а хем се насилих донякъде.
6. Една нощ през самотния октомври, Роджър Зелазни - ох, фентъзи, готика, викторианско, говорещи животни и пълен гювеч ... все не моето. Беше ми препоръчана като хумор, не го видях къде е.
7. Читателите от Броукън Уийл препоръчват, Катарина Бивалд - героинята си чете ли чете и почти нищо друго не се случва ...
8. Невинност, Дийн Кунц - някаква трактовка на Красавицата и звяра, не ми беше интересна.
9. Цялата истина в мен, Джули Бери - каручки, бонета, тийн влюбваници ... просто не.
10. Грехове на миналото, Лиса Джаксън - въобще не ми беше интересна, някак генерално се разминавахме в житейските уроци.
Виж целия пост
# 12
"Една нощ през самотния октомври" на Роджър Зелазни е доста забавна, но е за тийнейджъри. Аз си я препрочитам от време навреме, защото имам сантимент. Една от любимите ми е.
Виж целия пост
# 13
Сетих се още две (поредици, но съм чела само първата) - големи разочарования за мен, знам че ще има засегнати, но това е мнението ми:
Поредицата за Гриша на Лий Бардуго. Започна интересно, но от средата нататък затъпя много сериозно. Надявах се да ми хареса и заради сериала, но не - боклук (повтарям, че това е личното ми мнение).
Поредицата за Девабад - авторката е американка от християнско семейство, която се е омъжила за мюсюлманин и в момента е пламенна мюсюлманка. Има талант, но тази книга пропагандира исляма, което за мен е отблъскващо. Няма значение, че е фентъзи, за мен идеите, които са вложени в сюжета са изключително важни, в случая това са и идеи на самата авторка, според която е ок да се подиграва с персийската култура и зороастризма (който, впрочем е жива религия, макар и непопулярна).
Виж целия пост
# 14
Подкрепям
pppqqq за Гриша/Шест врани на Лий Бардуго, слагам го за четвърта номинация. Чудех се още одеве дали да го сложа, е слагам го. Описвам трилогията с една дума   - блудкава.
Виж целия пост
# 15
Непопулярно мнение, но "Глина" на Виктория Бешлийска. Все още не мога да проумея хайпа около тази книга и високите ѝ оценки в goodreads. Confused
Виж целия пост
# 16
Непопулярно мнение, но "Глина" на Виктория Бешлийска. Все още не мога да проумея хайпа около тази книга и високите ѝ оценки в goodreads. Confused

Не съм я чела, но по интуиция я определям като "Шоколад" на Джоан Харис, но в български вариант и по време на Османската империя

Авторката, между другото, води много интересна фейсбуук страница "По дирята на думите", която следя
Виж целия пост
# 17
"По дирите на думите"
Нищо общо с Шоколад няма.
Виж целия пост
# 18
Моите разочарования тази година са много, въпреки че някои от тях са повече плод на твърде високи предварителни очаквания. Такъв е, например, случаят с "Проектът "Аве Мария" и "Карантина"  - не, че книгите са скучни или зле написани, но и при двете това, което получих, беше в пъти по-малко от това, което очаквах да получа, особено първата. Чакам с нетърпение Анди Уеър да напише нещо по-различно от "как да се справим сами в космоса".
Най-големите ми разочарования са:
-  "Книжарницата" на Пенелъпи Фицджералд - заради сухия език, липсата на развитие, нелогичните действия на героите и некачествените превод и редакция;
- "Всички наши грешни дни" на Илън Мастаи - досадна, претенциозна и самосъжалителна интерпретация на темата за пътуване във времето, въпреки няколкото добри идеи вътре;
- "Армада" на Ърнест Клайн - когато си реализирал качествено една наистина изумително добра идея с първата си книга, се очаква да надградиш във втората, а не да поднесеш по-лош вариант на абсолютно същото, казано с други думи, в безкрайно познат и предвидим сюжет;
- първите две книги от "Квартет за Лунните приливи и отливи" на Дейвид Хеър - чак яд ме хваща, като гледам как един мащабен замисъл с богат потенциал може да се опропасти с излишно многословие и слаб превод. Определено няма да продължа нататък с поредицата, да ме прощава Хеър;
- "Загадката на стая 622" на Жоел Дикер - след "Хари Куебърт" все очаквам от този автор да надгради и все оставам разочарована.  Имам усещането, че самият Дикер някак се напъва да се надскочи. То не беше разказ в разказа в разказа, роман в романа в романа, то не бяха времеви подскоци назад и напред... Когато веднъж си приложил успешно един похват в даден роман, той му придава оригиналност, но като почнеш да го ползваш за щяло и нещяло, става оригиналничене, особено когато самата история, която разказваш, е просто тривиална.
Виж целия пост
# 19
Моите разочарования тази година са 3 книги:
- "Избери си жертва" на Джонатан Баркър
- "Пасиансът на Архангелите" на Мария Лалева
- "Малори" на Джош Малерман
Виж целия пост
# 20
И аз се включвам с три неочаквани сякаш заглавия.

1. Аз още броя дните - Георги Бърдаров - някакси изсмукана от пръстите. Историята тече бавно, мудно и е с предизвестен край. Пълна с интервюта, които са садистично описателни - беше ми в to read list-a още от пролетта и се радвам, че стигнах до нея, след като родих.

2. Татуировчикът на Аушвиц - Хедър Морис - полъгах се да я чета, защото беше в Бест селърите на Озоне. Ами слаба история, нищо необичайно/различно спрямо останалите книги за Холокоста, пълна с фактологични неточности, слаб изказ, прости изречения, въобще нула художествена стойност.

3. Изненада!!!!! Живот в скалите - Мария Лалева - тази книга я чета вече месеци наред и не мога да я приключа. Междувременно започнах и завърших една на Георги Блажев, тази на Бърдаров, Татуировчикът и Глина, но, съжалявам да го кажа, "Живот в скалите" не ми върви и това е. Не знам дори къде е проблемът, може би не ми харесва, че е разказ за всичко и нищо конкретно.
Виж целия пост
# 21
Живот в скалите му връчвам “Златна малинка” за последните 20 години! Категорично!
Единствената ми недочетена книга. Опитах се, но не и не!
Виж целия пост
# 22
“Пасиансът на архангелите” М.Лалева
“Времеубежище” Г.Господинов
Виж целия пост
# 23
"Живот в скалите" на Мария Лалева за мен беше ОГРОМНО разочарование. За трети път тази година започнах да я чета и не можах да я довърша. Добре, че ми е подарена, че да не й жаля парите...
Също много мудна ми се видя книгата на Елчин Сафарли - "Ако ти знаеше...". Не, че е лоша, но не ме грабна истински и останах недоволна.
Виж целия пост
# 24
И от мен "Живот в скалите". Измъчих се, но я прочетох.
Виж целия пост
# 25
Въобще не смятам да се мъча,зарязвам несполучливите за мен книги,и взимам нова👍
Виж целия пост
# 26
Списъкът на моите малинки е дълъг тази година. Тук ще споделя само една безлична за мен книга, която беше агресивно рекламирана.

Среднощната Библиотека на Мат Хейг.
Виж целия пост
# 27
1. "Менгеле - Ангелът на смъртта" - Дейвид Дж. Маруел - имах грешни представи, представях си я по-скоро като роман, а е написана като учебник по история, не съм я и дочела още, мъча я един месец, но, то просто не ми е интересно.
2. "Живот в скалите" - Мария Лалева - не ме грабна никак, подлъгах се по разни цитати споделени във Фейсбук, но не ми хареса, мудна, нищо конкретно не се случва.
3. "Една година и един ден" - Изабел Брум - подарък ми е, банална история, разказана не увлекателно, става за убиване на време.
Виж целия пост
# 28
1. "Менгеле - Ангелът на смъртта" - Дейвид Дж. Маруел - имах грешни представи, представях си я по-скоро като роман, а е написана като учебник по история, не съм я и дочела още, мъча я един месец, но, то просто не ми е интересно.
2. "Живот в скалите" - Мария Лалева - не ме грабна никак, подлъгах се по разни цитати споделени във Фейсбук, но не ми хареса, мудна, нищо конкретно не се случва.
3. "Една година и един ден" - Изабел Брум - подарък ми е, банална история, разказана не увлекателно, става за убиване на време.
Извинявам се за спама, ама според мен съществува обратнопропорционална връзка между стойността на дадена книгата и броя цитати от нея във Фейсбук. Grinning
Виж целия пост
# 29
Те ме заинтригуваха, за да я купя, постоянно отвсякъде ми изскачаха. Фейсбук е достатъчно голяма платформа, в която има и читателски групи все пак!
Виж целия пост
# 30
В "Какво четеш" във Фейсбук книгата въобще не се радва на одобрение, дори напротив. Включете се в тази група и няма да имате неприятни изненади от този вид.
Виж целия пост
# 31
В Какво четеш масово препоръчват Три ябълки паднаха от небето - започнах я, стигнах до средата и реших да не пипам нищо от тази авторка занапред...
Виж целия пост
# 32
Още един глас за Живот в скалите-цитат до цитат навързани нескопосано, няма действие и затова ми вървя супер мудно...на Пасиансът не мисля и да давам шанс.
Другата е Пустинно цвете-ами интересно като живот на главната героиня, но не и като писане, може би трябваше да гледам филма за дамата по ББС Simple Smile
И за трите ябълки съм съгласна, въпреки че ме мъчиха предна година, но ще ѝ давам някога шанс на авторката, може би... тя и Елиф Шафак чака така след Любов...още не посягам към нейни книги...
Виж целия пост
# 33
В Какво четеш масово препоръчват Три ябълки паднаха от небето - започнах я, стигнах до средата и реших да не пипам нищо от тази авторка занапред...
Имах предвид, че ако една книга масово не е харесвана, явно има защо и не бих си я купила най-малкото, ако река да й дам все пак шанс. Но и няма да се учудя, ако и на мен не ми хареса. Също така обаче съм предубедена и към масово харесваните книги.
Виж целия пост
# 34
Три ябълки паднаха от небето и на мен не ми харесва...то бива, безнадежност и т.н., но тук по-лесно е направо да се обесиш.
Виж целия пост
# 35
Миналата година за Коледа, четейки анотациите на книгите, се подлъгах и си взех 2 на П.Д. Джиймс - "Убийството на прислужницата" и "Загадката на клиника "Стийн". Е, няма такава скука, а уж трилъри, крими, даже имената им подсказват да очакваш нещо по-интригуващо. Даже и за подарък не стават, не искам и някой друг да се мъчи с тях.

Също така, май в Лидл ги продаваха, си взех на Марсел Пруст - "Една любов на Суан". Казах си, класика, от 100 години не съм чела /препрочитала/ нещо негово, може да е интересно, любов, екзотика.... Вярно, че я оставих прочетена до половината и може би по-нататък да се случи нещо интересно, но....

Колкото до препоръчваните книги - било от приятели, било от групи, било от добре написани анотации - ами зависи си от човека. Моя приятелка, с която имаме донякъде сходни вкусове в определена област, ми препоръча "Живот в скалите", но в този момент нямах време и прочетох само 1-2 глави /разкази ли/ от нея и я оставих "на изчакване". Може и да стигна до нея, но прочитайки тук мненията, май ще мине време.

Пак по анотация сега си поръчах "Алманаха на мъдреца", харесвам малко езотерика и окултизъм, но дали ще отговори на очакванията ми, не знам.
Виж целия пост
# 36
Чак сега виждам темата Simple Smile

1. Кубрат - Токораз Исто. Обожавам исторически книги, обожавам нашата история. Подходих с такова огромно очакване към книгата, част 1, вече май са 3 части. Пълно разочарование. Изчетох 200 страници и се отказах. Не ми допаднаха внушенията, които автора иска да направи. Звучи малко като македонски учен, който се опитва да изкара, че и Великата китайска стена е построена от прабългарите. Продадох я веднага, дано да се е харесала на човека, който я купи.

2. Мозайка от убийства на Хоровиц. От тука и от всякъде само суперлативи четох за тази книга. Едвам изтраях и първите 100 страници, щях да заспя. Може би нататък става интересно и финала е феноменален, но никога няма да разбера, и нея продадох.

Като цяло това ми бяха разочарованията. Имам си правило до 100-200 страници (зависи от обема), ако не ме грабне, зарязвам! Нямам излишно време да чета неща, които не ми допадат. И продавам или подарявам, не искам да имам  у дома книги, които не харесвам.
Виж целия пост
# 37
"Фабрика за истина", Коуди Макфейдън
"Тайната на Диор", Наташа Лестър
Виж целия пост
# 38
Както обикновено, доста дълъг е списъкът ми за тази тема. Simple Smile
"Пролетен сняг" - Сара Джио. От време на време обичам да чета лековати женски книги, ама чак пък толкова елементарни, не, благодаря.
"Малката книжарничка край Сена" - Ребека Ризейн. Не помня стигнах ли въобще до края.
"Хаштаг" - Римигиуш Мруз. Определено не стигнах до края. Отгърнах последните няколко страници, колкото да се убедя в подозренията си за лошия.
"Заподозреният" - Фиона Бартън. Слаб и посредствен трилър.
"Между лъжите" - Мишел Адамс. Некадърно написана, пълна с дупки в сюжета и неубедителни моменти.
"Лъжите, които изрече" - Хариет Тайс. Написаното за "Между лъжите" напълно важи и за тази.
"Пустош" - Стина Джаксън. Много мрак, много безнадеждност. Само черно, тук-там сиво.
"Пациент 64" - Юси Адлер-Улсен. Очаквах много от поредицата. Прочела съм три или четири досега, нито една от тях не ми хареса особено, но тази е откровено слаба. Засега съм много разочарована от автора.
"Виновна до доказване на противното" - Тес Геритсън. Елементарно и скучно криминале.
"Дългият път към дома" - Луиз Пени. Гамаш ми е много симпатичен. Той е единственото, което ми харесва в поредицата. Само една книга на авторката харесах - "Светлина в пукнатините", но продължавам да я чета, не знам защо. Simple Smile
"Красиви момичета" - Карин Слотър. Мудно начало, после стана интересно, след това, до финала, пак скука.
"Заговорът" - Никола Бьогле. И тя в началото беше горе-долу добре, но от един момент нататък стана боза. Една от най-слабите книги, които четох тази година.
"ДНК" - Ирса Сигурдардотир. Очаквах много, след всичките хвалби, които четох за нея. Най-мекото, което мога да напиша за книгата - посредствена.
"Тебеширеният човек" - К. Дж. Тюдор. Слаба и отегчителна, с леки, ама много леки проблясъци.
"Списъкът" - Луси Фоли. В момента я чета, но не знам дали ще стигна до края.
Виж целия пост
# 39
System error, "Малката книжарничка край Сена" като заглавие ми звучи като "Парижката книжарница" на Нина Георге, която на английски е A little Paris bookshop и която книга ми е в личния Топ 3, наред с "Шантарам" и "Обичах я" - книга, която мога да препрочитам безчет пъти.
Виж целия пост
# 40
Подкрепям System Error за ДНК на Ирса Сигурдардотир. Очаквах наистина много, бях сигурна, че ще ми хареса, а то - нищо особено. Това ми е най-голямото книжно разочарование за годината, колкото и да ми допаднаха главните герои.

"Ваканцията" - Т.М.Логан - доста досадно написана, въпреки че вървеше бързо, ме изнервяше начинът на изразяване и цялото това 'криене'.

"Където пеят раците" - Дилия Оуенс. Също големи очаквания - неоправдани.

"Тяло под роклята" - Галин Никифоров Всеки път,в който дам шанс на българска съвременна книга се разочаровам. На моменти ми беше дори гнусна.

Реших да дам шанс и на Крис Картър с първата му книга - Хамелеонът се завръща . Не усетих дълбочина и душа на книгата, накрая дори ми беше доста претрупана. За момента не бих продължила с предицата.

Генерално май трябва да си снижа очакванията към книгите Sweat Smile
Виж целия пост
# 41
ЧНГ на всички!

и сега? какво следва. Няма ли поне да видим, коя книга колко номинации събрала?
Направих  едни предварителни изчисления, ако някой иска да ги ползва


с безспорно най-много номинации - цели 7 - е Живот в скалите на Мария Лалева
 с по 2 номинации са: Пасиансът на архангелите на същата авторка (Мария Лалева), Малори на Джош Малеман, поредицата за Гриша на Лий Бардуго, ДНК на Ирса Сигурдардотир. Няколко пъти е спомената с лоши чувства "Три ябълки паднаха от небето", но май не е влизала в официални номинации?
има едно 30-ина  книги с по 1 номинация

Струва ми се, че доста хора не са очаровани от книгите за Втората световна- например "Тайният дневник на Хилер" и "Менгеле...."
Виж целия пост
# 42
Точно голямата Малинка тази година на мен много ми хареса, така че направо не знам какво да кажа Simple Smile
Виж целия пост
# 43
Аз ги изкарах 6 гласа, но не споря. Grinning
Чак сега видях, че моите не съм ги написала. Ще ги добавя утре чисто информативно, досега няма други гласове за тях.
  
 
Резултати:

„Живот в скалите“ - Мария Лалева- 7 гласа
"Пасиансът на Архангелите" - Мария Лалева – 2 гласа
"ДНК" - Ирса Сигурдардотир – 2 гласа
Поредицата за Гриша на Лий Бардуго – 2 гласа
„Малори“ - Джош Малерман – 2 гласа
"Моши моши, Япония" - Юлияна Антонова- 1 глас
„Евангелието на Локи“ – 1 глас
„Тайният дневник на Хитлер“ - Харис Влавианос – 1 глас
„ Арлет“ Катлийн Уинзор – 1 глас
„Вдовицата“ - Фиона Барътн – 1 глас
„Куфърът на госпожа Синклер“ - Луиза Уолтърс  1 глас
"Изчезването на Стефани Мейлър" на Жоел Дикер – 1 глас
"Морякът, комуто морето обърна гръб" - Юкио Мишима – 1 глас
"Искрици в мрака" - Шарън Камерън – 1 глас
Графичните романи на Марвел – 1 глас
„Дневникът на Бриджит Джоунс“ - Хелън Филдинг – 1 глас
„Пътеката на хората“ - Петър Ванев – 1 глас
„ Люляковите момичета“ - Марта Хол Кели – 1 глас
 „ Инспекцията“ Джош Малерман- 1 глас
„ Деца от кръв и кости“ - Томи Адейми – 1 глас
 „Оцеляване“-  Мия Шеридан – 1 глас
„Уравнението на любовта“ -  Хелън Хоан – 1 глас
„Къщата в Амалфи“ - Елизабет Адлър – 1 глас
„Съперници“ - Ви Кийланд –
„ 3 секунди“- Руслунд & Хелстрьом – 1 глас
 „Една нощ през самотния октомври“ - Роджър Зелазни – 1 глас
„Читателите от Броукън Уийл препоръчват,“ - Катарина Бивалд – 1 глас
„Невинност“ -  Дийн Кунц – 1 глас
„Цялата истина в мен“ - Джули Бери – 1 глас
„Грехове на миналото“  Лиса Джаксън – 1 глас
Поредицата за Девабад – 1 глас
„Глина“ – Виктория Бешлийска – 1 глас
  "Книжарницата" - Пенелъпи Фицджералд – 1 глас
 "Всички наши грешни дни" на Илън Мастаи – 1 глас
"Армада" -  Ърнест Клайн – 1 глас
 първите две книги от "Квартет за Лунните приливи и отливи" на Дейвид Хеър – 1 глас
 "Загадката на стая 622" -  Жоел Дикер – 1 глас
"Избери си жертва" - Джонатан Баркър – 1 глас
 „Аз още броя дните“ - Георги Бърдаров – 1 глас
„Татуировчикът на Аушвиц“ - Хедър Морис – 1 глас
“Времеубежище” Г.Господинов – 1 глас
"Ако ти знаеше..." - Елчин Сафарли – 1 глас
„Среднощната Библиотека“ -  Мат Хейг – 1 глас
"Менгеле - Ангелът на смъртта" - Дейвид Дж. Маруел – 1 глас
"Една година и един ден" - Изабел Брум – 1 глас
„Убийството на прислужницата“ - П.Д. Джиймс – 1 глас
 "Загадката на клиника "Стийн". – П.Д. Джиймс – 1 глас
„Една любов на Суан“ - Марсел Пруст – 1 глас
Пустинно цвете
„Кубрат“ - Токораз Исто – 1 глас
„ Мозайка от убийства“ – Хоровиц – 1 глас
"Фабрика за истина"-Коуди Макфейдън – 1 глас
"Тайната на Диор"-Наташа Лестър – 1 глас
"Пролетен сняг" - 1 глас
"Малката книжарничка край Сена" - Ребека Ризейн- 1 глас
"Хаштаг" - Римигиуш Мруз – 1 глас
"Заподозреният" - Фиона Бартън – 1 глас
"Между лъжите" - Мишел Адамс – 1 глас
"Лъжите, които изрече" - Хариет Тайс – 1 глас
"Пустош" - Стина Джаксън – 1 глас
"Пациент 64" - Юси Адлер-Улсен – 1 глас
"Виновна до доказване на противното" - Тес Геритсън – 1 глас
"Дългият път към дома" - Луиз Пени – 1 глас
"Красиви момичета" - Карин Слотър – 1 глас
"Заговорът" - Никола Бьогле – 1 глас
"Тебеширеният човек" - К. Дж. Тюдор – 1 глас
"Списъкът" - Луси Фоли – 1 глас
"Ваканцията" - Т.М.Логан – 1 глас
"Където пеят раците" - Дилия Оуенс – 1 глас
"Тяло под роклята" – Галин Никофоров– 1 глас.
„Хамелеонът се завръща“- Крис Картър – 1 глас
Виж целия пост
# 44
Живот в скалите -  номинации Butterfly, Yts_89, Bernicka, nadito0о, vermilion 21, lelinka , jfalen (7)
извинявам се, ако не съм изписал някое име правилно.

Забавно е, че "Глина" и "Кестеновият човек" се борят за първо място в другата тема, а тук са получиил по една номинация.

Не съм го включил в номинациите си, но споделям мнението за "Тебеширеният човек" - бездарен опит да се имитира "То". И ритуалът е същият, и основните герои са седем, и този който се обесва пак е евреин.
Виж целия пост
# 45
Е, колко да е забавно. Една номинация. От номинираните тук книги има и други, които на мен ми се нареждат сред любимите, няма нищо странно в подобни класации, на вкус и цвет...
Виж целия пост
# 46
И аз не харесах "Тебеширеният човек", мисля даже, че съм я номинирала преди. 😃
Виж целия пост
# 47
Глина се бори за сериозен победител в другата тема, гледам и тук Grinning Признавам си, от форума разбрах за тази книга и ще я прочета през 2022, поставла съм си го цел. Искам да видя що за чудо е това, дето така е жегнало толкова хора, в отрицателен или позитивен план Simple Smile
Виж целия пост
# 48
Е в отрицателен е жегнало един човек Simple Smile.
Иначе сред изброените/обобщените "Пасиансът на архангелите" я има на два реда.
Виж целия пост
# 49
Тука е един, ама по разни други сайтове и групи, има и други Wink

П.С. аз се обърках, то Живот в скалите е с най-много номинации тук. Но и нея не съм чела, пък също е много известна и за това почнах да ги бъркам.
Виж целия пост
# 50
Не е тук мястото, но да кажа Simple Smile
"Глина" едва ли ще я чета. Не ме привлича нещо...
Но срещам масово силни отзиви за друга книга от българска авторка , а именно - "По релсите" на Невена Митрополитска.
Виж целия пост
# 51
Е в отрицателен е жегнало един човек Simple Smile.
Иначе сред изброените/обобщените "Пасиансът на архангелите" я има на два реда.
Оправено. ✌
Моите малинки са:
1) "Бегълка - Харлан Коубън. Хареса ми " "Непознатият", но тази беше пълно разочарование.
2) Синът Ю Несбьо, за мен това не може за е писано от автора на Нож, изключително слаба книга. Все едно авторът е наел друг да му я напише.
3) "Работещи момичета"- Луиз Бегшоу- нищо впечатляващо.
4) "Среднощно слънце пак на Несбьо- това ми е единствената единица в гуудрийдс за 2021 г.
5) "Един ден, един живот"- Никълъс Спаркс, по принцип обичам чиклити, но такива захаросани истории ми идват в повече.
6) Принцът на Мъглата- Сафон, нищо не ми хареса в тази книга, дала съм 2 звезди, ама е била ни ръба и тя. 😀
7) "Осем перфектни убийства" Питър Суонсън. Определено е разочаравание за ценителите на трилъра.
8 ) Това е Нидерландия или защо лалетата са различни - Ben Coats, почти никакви споделени преживявания. Историята на Нидерландия заема половината книга. Ако ме интересуваше това, щях да прочета в интернет.
9) Все още жив - Питър Джеймс, отново нищо особено.
Виж целия пост
# 52
За Трите ябълки сте прави - не ми хареса, даже ме отврати с депресивния си сюжет, но не я номинирах, защото стигнах до 100 и някоя страница (мисля, че до 140-та, но вече не съм сигурна) и може нататък изведнъж да става по-интересна и смислена.
Не успях да разбера какъв е смисълът на книгата, освен да се прочете колко гадно живеят тези хора.

Глина нямам намерение да я чета - проверих за какво е, изобщо не ме интересува.
Виж целия пост
# 53
Ами и на мен Глина не ми от „моите” книги като сюжет, ама викам си от обща култура да видя за какво става дума Grinning И за Живот в скалите също.
Виж целия пост
# 54
След толкова разностранни отзиви за "Глина", сигурно ще взема да я прочета най-после. Дано не се окаже като "Живот в скалите" - клише до клишето и върху тях клише. Имах чувството, че авторката е хванала някой много дебел сборник афоризми и си е поставила за цел да навре всичките в една книга, казани с други думи.
 Виж, за "Трите ябълки" все едно сме чели различни книги... Не само не видях нещо депресиращо в нея, а точно обратното - наслаждавах се на разказа и езика, повечето време четях с усмивка и имах чувството, че съм в нашенско село,  при старци и баби, които познавам. За мен това е една много уютна книга, със собствена музика, като приказка.
Виж целия пост
# 55
Аз имам доста роднини от село, имам и къща от баба ми, където ходя често през топлите месеци;  техният живот по нищо не прилича на живота на хората от книгата. Всъщност, не съм сигурна кога се развива действието - мислех, че е поне преди половин век.
Виж целия пост
# 56
Според мен, дори повече от половин век - историята с Анатолия започва може би някъде в средата на 50-те години на ХХ в., съдейки по разказите за голямата война и големия глад.
Виж целия пост
# 57
След толкова разностранни отзиви за "Глина", сигурно ще взема да я прочета най-после. Дано не се окаже като "Живот в скалите" - клише до клишето и върху тях клише. Имах чувството, че авторката е хванала някой много дебел сборник афоризми и си е поставила за цел да навре всичките в една книга

Аз, като чела и "Глина", и "Живот в скалите", бих искала да кажа на онези от вас, които се чудят, че на "Глина", ако и да не ви хареса, поне може да й дадете шанс. На мен ми хареса - интересна ми беше историята за майсторите грънчари в Пернишко, линията на любовния триъгълник, различната интерпретация на познатата в българското народно творчество тема за вграждането.

Това, което не ми допадна - стара ли е една дума, намерила е място в книгата само на база етимологията. Но това, че са от различни географски области и исторически периоди думите, сякаш няма значение.
Виж целия пост
# 58
Започнах Глина.
В самото начало съм и не мога да я коментирам, но не ми допада това, че трябва да търся значението на думите в края на книгата. Става едно прелистване и мачкане. Подвързвам книгите, които чета с лист от тетрадки и не обичам да ги повреждам. По-удобно е да са тълкувани под линия.
Виж целия пост
# 59
Глина я прочетох за три дни,а с думите нямах проблем,т.к.съм учила диалектология.Малко извън темата,но препоръчайте ми и други подобни книги(май най-добре на ЛС,за да не разводняваме тук).
Виж целия пост
# 60
На мен “Глина” ми беше слаба откъм сюжет и много слаб финал (някак като набързо донаписана към края), но чак за малинка не бих я класирала, препоръчвам да се прочете най-малкото заради богатството на езика. А за малинка бих предложила едни “Топ мистерии на…..” - само една такава по случайност ми дадоха да чета и я зарязах още в началото. Не искам и да ги коментирам тези даже. На Лалева книгите никакъв шанс да прочета също - попаднаха ми откъси - достатъчно да придобия представа, че е нещото, което няма да прочета дори от любопитство, породено от отзивите за книгите ѝ.
Поради липса на време все още се застоявам на “The Silent Patient” (“Останалото е мълчание”), но ми се струва че върви и той към малинка в моята класация - не ми харесват тези кратки и накъсани фрази, не ми харесват главните действащи лица, имам подозрение и за развръзката, което ако се окаже вярно - директно я класирам. В началото тази книга ми се стори интересна, но колкото повече я чета, толкова повече едва я понасям като четиво.
Pppqqq, благодаря за мнението за “Три ябълки…”, отдавна се канех да я чета, но нямам сега настроение за още депресиращи книги, ще остане много назад в списъка, ако въобще стигна до нея.
Виж целия пост
# 61
И аз гласувам за Живот в скалите, макар че не я дочетох.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия