Холистичен подход към здравето и щастливия живот. Онлайн консултации с Ники Суков

  • 31 876
  • 171
# 90
Влиянието на храната върху психичното ти здраве


Доброто психично здраве означава добро физическо здраве – и обратното е също вярно. Това да си физически добре влияе на психичното здраве. Правилното хранене и редовните физически занимания играят огромна роля в поддържането на психическото благополучие. Освен това е по-трудно да се поддържаш психически здрав, когато ядеш по-малко питателни храни. Бързите храни (удобен и лесен избор за тези, които се борят с психичното си здраве) могат да доведат до чувство на депресия и по-висока степен на тревожност.

Психичните заболявания са едно от най-честите състояния, които засягат хората по света. Според изследване, публикувано през юни 2022 г. от Световната здравна организация (СЗО), близо един милиард души по света страдат от някаква форма на психично разстройство. Цифрата става още по-мрачна, когато разберете, че включва почти един на всеки седем тийнейджъри по света.

СЗО също установи, че нивата на депресия и тревожност са скочили с 25% от началото на пандемията от COVID-19. И според генералния ѝ директор Тедрос Адханом Гебрейесус, „Доброто психично здраве означава добро физическо здраве… Инвестицията в психичното здраве е инвестиция в по-добър живот и бъдеще за всички.“

Ако имаш психично заболяване, бориш се с емоциите или имаш отношение към психичното здраве, както и ако познаваш някой в това положение, има начини за получаване на помощ. Организации като CheckPoint, HelpGuide и Американския Национален Институт за Психично Здраве предлагат средства за намиране на помощ за теб, приятел или член на семейството.

Случвало ли ти се е да ти се гади преди важни събития? Кара ли те безпокойството да бягаш до тоалета? Храносмилателната система (ХС) е много чувствителна към емоциите ни и за това го наричаме „вътрешно чувство“.

Твоята ХС е дом на трилиони бактерии, които влияят на производството на невротрансмитерите. Те са химически вещества, денонощно пренасящи съобщения от червата до мозъка ти и след това от него обратно до червата. Добре балансираното хранене стимулира растежа на бактерии, подобряващи работата им, а лошото може да повиши възпаляемостта и да забави производството им. Два от тях са неразделна част от доброто психично здраве — допамин и серотонин — са също част от този процес. Серотонинът, по-специално, се произвежда главно в стомашно-чревния тракт, което означава, че храненето на здравите ти чревни бактерии води до достатъчното му производство.

Връзката между червата и мозъка се изясни през годините, когато изследванията разкриха, че те са тясно свързани. Лошото здраве на червата дори е представено като една от възможните причини за различни психични разстройства, включително тревожност и депресия. Стресът може да влоши храносмилателните проблеми, а храносмилателните разстройства допринасят за нивата на стрес. Управляването на психичното и чревното здраве са почти едно и също.



Шест храни за подобряване на психичното ти здраве

Някои храни и хранителни групи имат възможността да подобрят психичното ти здраве, работейки като допълнение към подходяща подготовка, психологическо консултиране и всякакви лекарства, които грижещите се за теб сметнат за необходими.

Пълнозърнести
Пълнозърнестите храни се усвояват по-бавно от преработените зърнени храни като намаляват скоковете в нивата на кръвната захар, които могат да причинят възпаление и, следователно, изблици на тревожност. Авторът на Противовъзпалителната диета и Хранителната пирамида, д-р Андрю Уейл, препоръчва да ядеш поне 3 до 5 порции пълнозърнести храни всеки ден, за да намалиш възпаляемостта си. Сред пълнозърнестите храни са кафяв и див ориз, ечемик, овесени ядки и киноа.

Ферментирали храни
Ферментиралите храни са ключови за здравата храносмилателна система и червата, тъй като балансират съотношението между добрите и лошите бактерии. Те имат пробиотици и пребиотици, които са от решаващо значение за здравето на червата. Проучване на Оксфордския университет показва, че яденето на пребиотици – храни, които подхранват пробиотиците за създаване на здрави черва – намалява реакцията на кортизола (хормона на стреса), подобрявайки емоционалното благополучие. Ферментиралите храни включват туршии, кисело зеле, кисели краставички, кисело мляко и боза.

Листни зеленчуци и кръстоцветни зеленчуци
Листните зеленчуци, като коприва, спанак, лапад и манголд, са с високо съдържание на фолиат, който помага на тялото ти да произвежда серотонин и допамин, регулиращи настроението. По-високите нива на тези „хормони на щастието“ се свързват с по-ниски нива на кортизол в кръвта.

Кръстоцветните зеленчуци като броколи, карфиол и зеле съдържат високи нива на фибри — ключов компонент в поддържането на здравето на червата. Изследователите откриват, че хранене, включващо достатъчно фибри, „има способността да намали възпаляемостта, като променя както рН-то, така и пропускливостта на червата“. По-ниската възпаляемост може след това да промени връзките на невротрансмитерите и да намали симптомите на депресия.

Храни с високо съдържание на омега-3
Изследванията показват, че нивата на депресия са по-ниски в страни, където населението консумира по-големи количества риба. Смята се, че основните омега-3 мастни киселини: ейкозапентаенова киселина (EPA) и докозахексаенова киселина (DHA), които помагат за развитието на мозъчната тъкан, могат да предотвратят депресия и тревожност. Храните с високо съдържание на омега-3 мастни киселини включват сьомга и треска, семена от чия, орехи и ленено семе.

Чесън и лук
Членовете на рода на лука: чесън, лук, праз и др. са богати на пребиотици, доставящи фибри и хранителни вещества на чревния микробиом. Флаванолите на луковите имат противовъзпалителни свойства и могат да предотвратят оксидативния стрес, който е свързан с депресия и тревожност.

Храни с високо съдържание на витамин D
Степента на депресия е по-висока при хора с дефицит на витамин D. Смята се също, че играе роля при сезонно емоционално разстройство или депресия, която обикновено започва през есента, продължава през зимата и отшумява през по-слънчевите пролетни и летни месеци. Телата ни произвеждат витамин D при излагане на слънце, но прекаленото излагане на слънце може да доведе до повишен риск от развитие на рак на кожата. Храните с високо съдържание на витамин D включват яйца, скумрия и гъби.

В заключение
Принципите на хранителната психология ни казват, че психиатрията и храненето са свързани. Психологът и гостуващ член на факултета на ИИХ д-р Дрю Рамзи подчертава тази връзка и препоръчва да се съсредоточиш върху богата на хранителни вещества храна като начин за намиране на баланс, когато се занимаваш с храна и психично здраве.

Но храненето е само една част от осигуряването на психическо благополучие. Защитата на психичното ти здраве включва и да усвоиш умения за справяне, да си позволиш да отказваш, когато ситуацията го изисква, да практикуваш медитация и техники за заземяване, да пиеш достатъчно вода и да потърсиш помощ от професионалисти, когато имаш нужда.

Аз имам интегративен и холистичен подход към благополучието, възприемайки и преподавайки концепцията за интегративно хранене. Интегрирането на всички аспекти на благосъстоянието – от адекватно хранене до насърчаване на положителни взаимоотношения до пълноценна кариера – помага за създаването на всеобхватен, удовлетворяващ живот.
Виж целия пост
# 91
Здравейте, попаднах в темата, а щом съм тук има защо. На 34 г съм, мед. сестра по професия.
  Родила съм 2 деца по 4 кг близо, килограмите са ми ок 52 на 165 височина, генетично спортна фигура и кърмех по близо 2 години двамата. Сега едното е на 10, а др на почти 4г. Кръвна група АВ +, ям месо от малка, обичам много сладко, кафето си пия с мед , ям всякакви плодове, зеленчуци, единствено не нося на люто, както и горчивото не е моя вкус. Кисело на домашни туршии. В детската си възраст съм се хранила изключително с домашни  меса и млечни продукти,  сега уви ..нищо общо. Обожавам всякакви варива боб, леща , жито.. децата ми са като мен нямат проблем нито с риба, нито с броколи или карфиол.
  Изключително много се движа, ходя пеша.
Какъв ми е проблема? Проблемът е, че отново се върнах към ужасния навик да не пия изобщо вода.
Ето един обичаен ден :от ставането сутрин една огромна чаша кафе с мед суп.лъжица и това до 15 следобед (съответно не уринирам). Не се храня, по-скоро взимам капучино от машината и познайте - нещо сладко след 15ч. Прибера се , нахраня се и идва ред да обера децата от градина и т.н, да напазаря, сготвя, пак ям. Ям много , струва ми се повече от колкото е необходимо.  В къщи никой не консумира газирано, сокчета и пр, изключително рядко сок покрай някой рд. Е признавам си, като децата съм и си купувам нещо от сорта на крекери да гриза рядко. Преди години пушех за съжаление от твърде малка, но имах мотив( да родя здраво дете) и ги отказах от раз 2011( до ден днешен не съм палила дори и в най - тежки моменти, вече 12г ще станат ). И какъв е резултата от това издевателство над мен самата : суха коса, кофти кожа на дланите на ръцете, пети като на баба( то и това е ген) донякъде както и куп фактори,че работя на рентген, нося тежка оловна жилетка, потя се и съхна в движение, шапка ,маска..
Семейството ми е финансово стабилно, въпреки това работя, защото така искам и за щастие ме подкрепя мъжът ми стига да не ми вреди работата, от мен той иска сама да мога да се спра , ако усетя. Харесвам си работата,  но имам недоброжелателни колеги и напоследък ми се случват кофти неща.  С две думи чувствам, че не тежа на мястото си, а уж вървя нагоре. От др страна не се давам лесно и се боря , това е част от живота. Боря се със себе си, моята чувствителност.  Отидох на курс, дори получих  предложение за много по -платена работа, но щом се върнах ме ,,изядоха" от завист, че работя по надграждане на знания и умения. И се почна -подложих се на оперативно вадене на мъдрец, още не мога да се оправя вече 2 месеца минаха, за капак ми засегнаха нерв( и това не се е оправило, все едно съм с упойка на долната устна), децата боледуваха ,бях болнични целия декември почти, поне падайки в банята имах късмет , че само се натъртих. Това са бели кахъри и продължавам напред. Преди мъдреца ми откриха високо вътреочно налягане, проведоха изследвания и всичко е наред и засега се води предпоставка за глаукома, тр да се следя. Помислих, че може да има връзка с мъдреца,това ще се разбере.
Пиех магнезий заради умора, уж пълна с енергия,а щом се прибера е имало моменти все едно съм в депресия, дразни ме хаоса ,пък нямах сили. Посъвзех се покрай празниците,  а и мъжът си беше тук. Усещах ,че е като прегряване и недоволствах, осъзнавайки, че не се справям. Дразни ме , че все едно само се оплаквам . Татко почина миналата година внезапно. Изпитвам повече гняв от колкото болка , цял живот ме е учил да съм искрена ,честна, а той почина в болницата където не желаеше без да ни види, нито ние него, лъжейки в документите( гняв от системата в която работя) , реших да не се отдавам на гнева и да търся справедливост, защото това няма да го върне. Дарихме тъкани и сухожилия, беше "здрав" поне външно. Него го ,,ядеше" днешния свят, измамните хора, не понасяше лъжата, страх какви времена чакат внучетата, тревогите по болната му жена.. и така язвата в комбинация с инфаркт го довърши. Да дойдем на думата, същата съм .. язва нямам. Ама натам сэм тръгнала с нередовно хранене, бъбреците имам малки песъчинки, ако не е че съм ходила на профилактични нямаше и да знам.
 Ужасно е да знаеш какво трябва, но да не го прилагаш. На моменти намирам своя баланс, но се хванах, че през изминалия месец се отпуснах всакак буквално . Опитвам да се погрижа за себе си, за да мога и за всички останали,  нужна ми е концентрация, липсва ми досега с природата, живея на морето но планината ме зарежда. Просто търпеливо чакам, жертвали сме времето си с половинката в името на по - добрите условия, мечтаната къща основно от него, аз като жена мисля за огнището , аз и децата сме "дом ", не стените. Днес почина свекър ми, да почива в мир,  аз имах щастието да поживея с баба и дядо, децата ми не..това също тежи. Но това са нещата от живота и продължаваме напред, това как зависи от самите нас.
Щастлива съм,  усмихвам се, наясно съм, че това са периоди и се радвам, че имам подкрепата на мъжа си ,но ме тревожи, че когото е тук не си почива,много работи.
  Олях се, това което пиша е като желанието на пушач да откаже цигарите, но все нещо липсва, в случая аз имам желание за промяна , но нещо май ми е слаб мотива. А знам , че мога !
Една от крачките ми е ,че осъзнавам вредата ,която си причинявам и дори само да започна от водата съм наясно за ефекта.  Ще дам пример имах подобен период преди да зачена 2 -то си дете ..работа ,нехранене.. несполучлив опити, зачеване и все нещо не беше наред , започнах да се грижа храна , вода, повече спокойствие с ближния и забременях от раз с мечтаното момче след аборт заради кухо яйце.  Успех на всички. Определено здравето не е само липсата на болест. По -скоро болестите идват от болна душа!
Виж целия пост
# 92
Ужасно е да знаеш какво трябва, но да не го прилагаш.

Здрасти Деси,

Приеми моите съболезнования за свекъра си.

Благодаря за споделеното от теб.

За да съм ти най-полезен, ми е необходимо първо да знам с какво. Това никак не е лесно за формулиране. За улеснение имам въпросник за Здравна История  https://forms.gle/6X16dxApBUNJGqaa9, с който нещата изкристализират, или поне помагат да се изяснят, като седнем да го обсъдим след това.

Успех.
Виж целия пост
# 93
Здравейте, мобе ли да ме ориентирате, може и към научни статии, какво трябва и не трябва да се яде при отстранен бъбрек. Отстранен е вчера и от утре трябва да започне захранване. Информацията в нета е противоречива.
Виж целия пост
# 94
Здравейте, мобе ли да ме ориентирате, може и към научни статии, какво трябва и не трябва да се яде при отстранен бъбрек. Отстранен е вчера и от утре трябва да започне захранване. Информацията в нета е противоречива.

Здравейте, Елан

Бих ви препоръчал Ангелска супа, която Петър Дънов предлага за отпостване след житния режим. Това са картофена супа с малко сол. Нямам информация за първопричината за вашата интервенция и за това не се учудвам, че сте се натъкнали на противоречиви предложения. Не са за пренебрегване съветите на лекуващите лекари, които имат най-добър поглед върху вашето състояние.

Успех.

Благодаря
Виж целия пост
# 95
Здравейте,

С тиреоидит на Хашимото съм(без повишаване на TSH и без прием на медикаменти)и в последно време качих няколко килограма наведнъж, заради безразборно и предимно "емоционално" хранене.Кръвната ми група е 0+ и по начало не си падам по кисело, газирано, мазни меса и от сорта. Освен излишните килограми, се чувствам безкрайно уморена още със ставането сутрин. С какви храни мога евентуално да повиша енергията си през деня?
Виж целия пост
# 96
Здравейте,

С тиреоидит на Хашимото съм(без повишаване на TSH и без прием на медикаменти)и в последно време качих няколко килограма наведнъж, заради безразборно и предимно "емоционално" хранене.Кръвната ми група е 0+ и по начало не си падам по кисело, газирано, мазни меса и от сорта. Освен излишните килограми, се чувствам безкрайно уморена още със ставането сутрин. С какви храни мога евентуално да повиша енергията си през деня?

Скъпа Сия,

Казусът ти може да се отдаде отчасти на времето и не е случайно, че, след като през февруари всичко спи, и на теб да не ти е до нищо. Оттук произтича и решението за теб: дай си повече слънце, разходки на чист въздух и храни богати на витамин D (яйца, риба, кисело мляко).

В случай, че става въпрос за хронична умора разнообрази менюто си с някои от тези храни, които ти понасят:
Сезонни зеленчуци и плодове, Пълнозърнени, Органично месо, Истински ферменти, Дива риба, Яйца, Био млечни продукти, Ядки и семена, Фасул, Здравословни мазнини, Авокадо, Суров шоколад, Чия семена, Конопено семе, Мака, Прясноизцедени сокове от сезонни зеленчуци и плодове, Чист въздух и вода.

Освен това намали максимално химикализирани, изкуствени вредни храни (junk food),  Преработени храни, Преработени зърнeни, Кофеин, Алкохол, Прекаляване с и/или индустриално месо, Прекаляване с и/или индустриални млечни продукти, Безалкохолни напитки, Тютюн и вейпинг, Захар, Изкуствени подсладители, Транс мазнини, Замърсен въздух и вода.

За повече, си добре дошла на лична консултация при мен.

Благодаря
Виж целия пост
# 97
Страхотна тема. Поздравям ви за позитивния начин на писане!
Бихте ли написали нещо (за съжаление само теоретично от Вас, като специалист, но не и от реална женска гледна точка) за храненето на жените по време на предменопауза? Може ли храненето да балансира хормоналния дисбаланс и как? Защо много специалисти отдават оплакванията на пациентките си на годините им, връчвам им рецептата и в заключение казват, че трябва да се примирят и да не се вторачват в неразположенията (липса на сън, косопад, отоци, високо кръвно налягане- давам ги само като пример). Благодаря!
Виж целия пост
# 98
Страхотна тема. Поздравям ви за позитивния начин на писане!
Бихте ли написали нещо (за съжаление само теоретично от Вас, като специалист, но не и от реална женска гледна точка) за храненето на жените по време на предменопауза? Може ли храненето да балансира хормоналния дисбаланс и как? Защо много специалисти отдават оплакванията на пациентките си на годините им, връчвам им рецептата и в заключение казват, че трябва да се примирят и да не се вторачват в неразположенията (липса на сън, косопад, отоци, високо кръвно налягане- давам ги само като пример). Благодаря!

Здравейте, Mariat,

Считам, че това е правилният дух на общуване, както тук в БГ мама, така и в цялото споделено пространство (реално или интернет) и, вместо да мърморя и досаждам с това, просто го прилагам. Отношенията се подобряват и това е пътят -- с добрия пример. Благодаря ви много, че ви е направило впечатление.

Първата част на вашият въпрос се обяснява с това, че в медицинското си образование докторите няма 1 час за хранене, диетология, или каквото и да било то тази материя. Всеки пациент, който ги сблъска с въпроси по темата ги хваща неподготвени професионално и така те или спекулират, или казват, че нищо не помага.

Всички описани симптоми на перименопаузата (както може и вие да го търсите като термин) имат един общ първопричинител -- повишена възпаляемост, дължаща се на разбалансиране на работата на жлезите в резултат на настъпващите промени. В резултат на това се променя киселинността на кръвта и това отключва всичко, а и много други състояния, с което тялото просто казва: "Аз 40 години имах такъв състав на кръвта. Това ми е абсолютно ново"

За това добавете в храненето си омега-3 (рибено масло, зехтин, ленено семе, ядки, океанска риба), фибри (плодове, зеленчуци, бобови, пълнозърнести храни), калций (сусамов тахан), витамин D (яйца), качествени белтъчини (яйца, океанска риба, месо от неиндустриални животни).

Въпреки посочените животински храни, намалете общото им присъствие -- растителното хранене може много да допринесе за намаляване на киселинността (и оттам на животински), намалете до минимум преработените храни като хляб, паста, сладкиши и храни с добавена захар. Кофеинът, никотинът, алкохолът и захарта много обострят хормоналните състояния и към тях бъдете съвсем строги.

Всичко това е прекрасно предложение, но може да ви постави в много неясно положение. Така че може да заповядате да обсъдим лично стратегия за по-персонален подход с грижа за конкретните ви нужди.

Успех!

Благодаря.
Виж целия пост
# 99
Много благодаря за отговора! Ще следя темата Ви с интерес!
Виж целия пост
# 100
Хранене срещу пролетна умора

С края на Великденските празници и смяната на сезона все повече хора се оплакват от различни състояния, които носят общото наименование Пролетна умора. Ако напоследък си сънен, отпаднал, измъчва те често главоболие или просто се изтощаваш по-бързо от обикновено, следващите редове може да са ти от полза.

Пролетта е най-красивият сезон на годината, изпъстрен с обновяване и растеж след дългата и апатична зима. Ранното слънце, по-топлото време и цъфналите дървета будят нашето тяло за нов старт. Този красив естествен процес на приспособяването към новия режим, обаче, често натоварва нашата физика и психика. Учените отдавна изследват как пролетна умора обръща нашите циркадианни ритми с главата надолу, с което телата ни трудно се справят. Ето за това реших да предложа няколко трика как да й се противопоставиш.



1. Поглед към чинията
Балансираното хранене винаги помага за успокояване нивата на хормоните и подтискане на умората и стреса. Тъй като през зимата сме изчерпали запасите на тялото си от всички необходими витамини и минерали за това редовният прием на пресни зеленчуци, плодове и овесени/ръжени ядки са първото, с което може да започнеш. Кой не помни „Зеленчуци, който не яде“, а от тях витамин С участва най-много във „събуждането“ на тялото ни пролетно време. За още идеи за храни богати на витамин С виж моето видео https://l-url.co/cNbCC

Овесената каша е прекрасен избор за закуска, богата на белтъчини, магнезий и витамин В комплекс, увеличаващ енергията ти сутрин. Други прекрасни източници на растителни белтъчини са елда, боб, спирулина. Най-добрите от тях съм събрал в това видео https://l-url.co/AhqPJ

Енергията ни силно се влияе и от приема на желязо и тук на помощ идват спанакът, копривата и всички зеленолистни. Консумацията им стимулира производството на хемоглобин и червени кръвни клетки. Ниските нива на желязо могат да причинят умствена и физическа умора, тъй като хемоглобинът транспортира кислорода към тялото ни чрез кръвта. Добави ги в смути или ястия и се наслади на ефекта им. За повече идеи за храни богати на желязо виж моето видео https://l-url.co/DcAIU. Моля, отбележи, че зеленолистните съдържат антинутриента оксалова киселина (оксалат), спасението от който, в случай на по-голяма чувствителност, е термична обработка. Виж повече тук https://l-url.co/IXdkD

Калият поддържа нивата на телесните течности и електролитния баланс в организма. Благодарение на него сърцето не работи добре, както и всички други мускули и костите от двигателната ни система. Можеш да го намериш в бананите и кивито, както и в ред други храни  посочени в това видео https://l-url.co/xuTtj

След всичко казано дотук може би е добре да припомня, че е за предпочитане по-честото хранене с по-малки количества храна, вместо тежко хранене, 3 пъти на ден. Увери се, че имаш достатъчно пресни зеленчуци и плодове, за да си осигуриш необходимия прием на витамини и минерали

2. Фокус върху хидратацията
Водата е жизнено важна съществуването на човек. ¾ от телата ни съставляват вода. Ето за това хидратацията не бива да се пренебрегва, когато се опитваме да се борим с пролетната умора. Със затопляне на времето губим повече вода, която следва да запълним с увеличен прием. Освен това ти препоръчваш да пиеш повече вода, за да се отървеш от токсините, натрупани през зимата, и да подобриш метаболизма си. Пий повече вода за предпочитане между 2 и 3 л/ден с температура близка до телесната. Ако чистата вода не ти е вкусна, може да добавиш резенчета плод (лимон, портокал, диня, ябълка) или мента. Най-доброто начало можеш да поставиш с топла вода с лимон https://l-url.co/nfQUM

3. Значението на спортуването
Когато спортуването се съвмести с правилно и балансирано хранене, успехът в борбата с слабата концентрация, затрудненото вниманието, безпокойство и ниска енергия е сигурен. Ако си последвал идеята ми от зимата да избягваш асансьора и да се качваш по стълбите, сега като се запролети, можеш да на правиш следващия голям скок с 30-минутна разходка или джогинг. А ако и това ти се струва много, ти напомням, че и 15 минути на открито, могат да заредят тялото ти с изобилие от енергия за деня. Осъзнати движения и разходка сред природата са друг ефективен начин за стимулиране на вътрешната ти енергия и успокояване на ума. Не забравяй да загрееш за 5 - 10 минути основните мускули преди да се заемеш с физически занимания и да разтегнеш същите след приключване, за да избегнеш мускулна треска.

4. Обърни внимание
Планирането е много подценяван етап от подготовката на нови ежедневни и ежеседмични рутинни занимания. Предварително подготвената схема помага на тялото и ума ти да се адаптират към промените по постепенно. С наближаване на времето за някакво занимание избягваш саботиращите те самоограничения. Освен това така предварително избягваш допълнителния стрес и намираш баланс между хранене, упражнения и почивка. Спи достатъчно в тъмната част на денонощието, когато и хормоните са на твоя страна. Други подходящи практики на релаксация предлага йога, а медитацията от своя страна е най-съзидателното средство за фокусиране върху момента - тук и сега. Всички те са ключова стъпка в борба с излишната умора и свеждане до минимум на катализаторите на стрес като се увеличат вътрешните енергийни нива. Така може да поддържаш енергийния си баланс, емоционалната си стабилност и съня си.

Ако намираш борбата с умората за трудна задача, а в своето храненето си се изчерпал от идеи, може да се обърнеш за помощ към мен, твоя инструктор по хранене, за да намерим най-подходящото решение за твоя конкретен случай. Запази своята първа консултация с мен сега.
Виж целия пост
# 101
Здравейте, осъзнах проблема си, че вечер ям много за вечеря и след това доста боклуци - сладко, чипс, защото тогава е единственият момент от деня в който ми е спокойно.

Какво да направя за да променя това? Мисля че съм бременна (предстои ми преглед) и трябва да се храня по-здравословно за да не кача кг. През деня ям по много малко и без боклуци, но вечер....

Благодаря предварително
Виж целия пост
# 102
Здравейте, осъзнах проблема си, че вечер ям много за вечеря и след това доста боклуци - сладко, чипс, защото тогава е единственият момент от деня в който ми е спокойно.

Какво да направя за да променя това? Мисля че съм бременна (предстои ми преглед) и трябва да се храня по-здравословно за да не кача кг. През деня ям по много малко и без боклуци, но вечер....

Благодаря предварително

Здрвейте, Kristina001,

Там, където другите виждат проблем, аз търся решение. Интересно е, че във въпросът ви се съдържа и възможно обяснение, но ви подкрепям, че това не е отговор. И не говоря за бременността. До нея ще стигнем по-късно.

Малкото ядене през деня може да има много причини. Последствията обаче ги понасяте вечер. Редовна закуска и обяд и регулярни междинни храненения поддържат глюкозата ви равномерна през деня и вече няма да изпаднете в това състояние, което описвате. Сладкото и соленото показват, че имате дефицит на микронутриенти (хром, хлор, силикон триптофан, сяра, въглерод и фосфор), които ще си набавите отново с регулярно хранене.

Развиването на плод е естествена причина за намаляване на вашите естествени депа на микронутриенти, което е още една причина, за да се храните здравословно и да позволите естествено наддаване на тегло, което ви е нужно след раждане, за да имате добра лактация. Тя най-естествения начин на следродилно отслабване и за това не се притеснявайте за килограмите, а за качествената и пълноценна храна, която вашето бебе иска вие да ядете за него.

Пожелавам ви лека бременност и безгрижно майчинство.

Поздрави.
Виж целия пост
# 103
Познавам тревожен човек, който когато се страхува да се чувства добре и спокоен. При него яденето , спорта , и т.н. всичко не може да е умерено. Т.е. неща като няма нужда да почивам, защото не съм правил нищо толкова .  Няма нужда да ям толкова не съм ходил днес 16 км. и т.н. непрестанен контрол и страх да се почувства добре. Ами неща като постене , внимателно и избрано хранене , спорт ... водят до непрестанна градация до крайност , докато наистина не се преумори много или не отслабне прекалено или не получи проблеми със стави колене и пр. ...
Май не всичко полезно е полезно за всички. Пък и не съм сигурна дали контролинга и меренето в ежедневието не повишават стреса. Не може ли просто да се живее по-леко във всяко едно отношение . Вкл. работа, спорт, храна, и т.н. ?
Виж целия пост
# 104
Май не всичко полезно е полезно за всички. Пък и не съм сигурна, дали манията за контрол и ежедневното мерене, не повишават стреса. Не може ли просто да се живее по-леко във всяко едно отношение, вкл. работа, спорт, храна, и т.н. ?

Напълно съм съгласен с вас. Това за, което говорите е крайна форма на всичко, което споменатият човек върши. То се дължи най-вероятно на стрес, в резултат на който той получава своята доза адреналин и кортизол, към които се е пристрастил. Такива хора няма значение колко здравословно ядат и колко точно мерят правилните съставки на храната си. Те винаги залитат в крайност и тази, за която съм компетентен, се нарича орторексия.

В своя статия от 1997 г. в списание Yoga Journal, американският лекар Стивън Братман въвежда термина „орторексия невроза“ от гръцкото ὀρθο- (орто, „правилно“ или „точно“) и ὄρεξις (орексис, „апетит“), което буквално означава „правилен апетит“, т.е. „правилна диета“. Терминът е взаимстван от анорексия, буквално означаващ „без апетит“, както се използва в определението на състоянието анорексия невроза. (И в двата термина „nervosa“ показва нездравословно психологическо състояние).

Д-р Братман описва орторексията като нездравословна фиксация към това, което даден човек смята за здравословно хранене. Вярванията за това какво представлява здравословното хранене обикновено произхождат от една или друга теория за хранене (суровоядство или бретарианство и т.н.), но след това той стига до крайности, което води до нередовни хранителни модели и психологически и/или физически увреждания. Братман базира това предложено състояние на личния си опит през 70-те години, както и на поведението, което наблюдава сред пациентите си през 90-те години.

Симптомите на орторексия невроза включват:
- обсесивно съсредоточаване върху избора на храна, планирането, купуването, приготвянето и консумацията;
- храната, разглеждана предимно като източник на здраве, а не удоволствие;
- страдание или отвращение, когато е в близост до забранени храни;
- прекомерна вяра, че включването или премахването на някои видове храни могат да предотвратят или излекуват заболяване или да повлияят на ежедневното благосъстояние;
- периодични промени в хранителните вярвания, докато други процеси продължават непроменени;
- морална преценка за другите въз основа на избора им на храна;
- изкривяване на образа на тялото около усещане за физическа „нечистота“, а не тегло;
- постоянното убеждение, че хранителните практики са благоприятни за здравето, въпреки доказателствата за недохранване.

Тревожността, от своя страна, може да е резултат на различни фактори и е редно да се лекува от специалист. В моята компетенция е да предложа балансирано хранене с жива, растителна храна, богата на пробиотици и фибри и с присъствието на полезни мазнини и качествени протеини и комплексни въглехидрати. Храни, които обострят тревожността са алкохолът, кофеиновите, захарта, редица лекарства и наркотици, всички преработени/рафинирани храни и мазнини.

В заключение бих подкрепил и разбирането ви с любим цитат: „Храната за едни е отрова за други.“ Няма един път или начин на хранене и начин на живот, който да е универсален. Това е принципа на биоиндивидулаността, който изповядвам. Ние сме различни не само с генома си, но и с поведението на микробиома, който живее в нас. Прекрасни примери има много, но никой не е на 100% приложим за кой да е друг човек.

Ние стремим към съвършенство по един или по друг начин, но балансът е мярката, която ни възпира, да не платим прекалено висока цена за успеха в намирането му.

Благодаря
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия