Американски работодател, но живея в България

  • 3 064
  • 18
Здравейте, някой има ли представа как се случват нещата с осигуровките, ако по договор работодателят ми е американска компания със седалище в Щатите, но живея в България? Това въобще възможно ли е?
Виж целия пост
# 1
Да, възможно е. Ако може повече информация - каква услуга ще предоставяте? Договор? и т.н.
Виж целия пост
# 2
Става дума за работа в кол център, към който в момента работя, но към български работодател, който от своя страна има договор с въпросната компания и заплащането минава от американската компания през българския работодател и стига до мен в доста орязан краен вариант,който искам да избегна както се досещате. Та затова питам дали според вас е възможно, минавайки директно на договор към американската компания,да ми изплащат осигуровките тук, в България.
Виж целия пост
# 3
Да, има варианти.
Зависи дали американската фирма се регистрира като осигурител в БГ.
Или др.вариант Вие сама да си внасяне осигуровките и данъка.
Виж целия пост
# 4
Има как-като контрактор. Превеждат ви бруто и вие си плащате сама данъци, внасяте си осигуровки и подавате данъчна декларация.
Виж целия пост
# 5
Благодаря много за отговорите! Може да се заключи темата. ☺️
Виж целия пост
# 6
Единственият вариант е ако американската компания е с регистрация като осигурител в България.
Като контрактор, трябва да сте топ специалист , за да стане.
Т.к. Работите за работите за подизпълнител, опита ви за директен контракт се третира като конфликт на интереси. Американските фирме не толерират въобще това и ще останете без работа.
Виж целия пост
# 7
Ако фирмата няма регистрация в България, не може директно да изплаща осигуровки на служител. Затова работи с посредник. В този случай мисля, че вариант е да се регистрирате като работещ на свободна практика и да си плащате осигуровките. Или да регистрирате фирма, въпреки че за работа с работодател в САЩ това май не е задължително, освен ако не се надвиши някакъв праг на дохода.

Контракторски договори изобщо не знам дали има в България и дали е възможно подобно сътрудничество.

Уточнявам, че информацията ми е повърхностна, тъй като съм проучвала въпроса, защото и аз имам интерес към подобен тип сътрудничество с фирми извън България. Най-добре е да се консултирате със счетоводител.
Виж целия пост
# 8
Както писах това е др. вариант - свободна професия. Сама си внася осигуровките и данъка.
Вече има разлика, дали фирмата, с която ще сключи договора е от ЕС или извън ЕС.
Понеже САЩ не са в ЕС писах само за този случай.
Виж целия пост
# 9
А въпросните американци изобщо склонни ли са на подобен вариант, предвид това, че вече имат подизпълнител в България? Струва ми се странно някой да набира директно служители за колцентър в друга страна.
Виж целия пост
# 10
Абсурд американската фирма да тръгне да си усложнява счетоводството и да направи специален индивидуален договор точно пък защото един заменим човек е решил, че стандартните условия не му харесват.
Виж целия пост
# 11
Има хора, които работят така. Просто са специалисти.

Сега се зачетох пак в написаното от авторката. Ако си в кол център и си мислиш, че можеш да заобиколиш българското дружество - абсурд.
Виж целия пост
# 12
При кол център позициите също има хора, които работят директно с компанията, която може да е навсякъде по света. Въпросът е как да се легализират трудовите взаимоотношения. Българското законодателство е малко зле в това отношение.
Виж целия пост
# 13
А въпросните американци изобщо склонни ли са на подобен вариант, предвид това, че вече имат подизпълнител в България? Струва ми се странно някой да набира директно служители за колцентър в друга страна.

Да, склонни са. Те не "набират", ами съм дългогодишен служител, от който са много доволни. А "разликата в условията" са няколко хиляди, в случая, лева Simple Smile

Интересуваше ме просто дали би било възможно това, защото го обмислям, така че ви благодаря.
Виж целия пост
# 14
От склонни, до нает, разликата е от Земята до небето.
Дори и някой мениджър да те е "хареса", не означава, че ще ти направи предложение. А и когато се намесят ХР, ще стане, че не може.
Споменах, че българската фирма 100 на 100 има договор с американската и американците нямат право да наемат директно от служителите на българската фирма. Иначе американците дължат неустойки. Едва ли си незаменима и за двете фирми и накрая ще останеш без работа.
А и не очаквай, че ако работиш за американска фирма, ще получаваш американска заплата. Заплатата е според заплатата в тази сфера в държавата на местоживеене и работа, т.е. в България.
Всичко, което съм го написала е изпробвано.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия