Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Съкратяване по време на болничен

  • 3 049
  • 35
Здравейте, имам нужда от помощ ще ви бъда благодарна ,ако някой се е сблъсквал с това и може да ми даде информация.
Проблема е следния- Мъжа ми започна нова работа на 08.03.22г със срочен договор (изпитателен) за 6 месеца в полза на работодателя. За нещастие след месец (12.04.22г)пострада и се наложи операция,както и по -дълго възстановяване. Още преди операцията започнаха заплахи,че ще го освободят.(но не се знаеше каква точно е травмата и колко дълго ще е възстановяването).
Още в деня на изписването му от болницата след операцията, дори не му звъннаха,а чрез съобщение във вайбър го попитаха кога ще може да си подпише документите за освобождаване. Той им обясни ,че не е съгласен да бъде освободен по взаимносъгласие и че няма да подпише нищо.Вече по телефона на следващият ден прекия му ръководител му обясни,че докато е в изпитателен срок може по всяко време и за каквото си иска да му прекъсне договора.Той му повтори,че отново не е съгласен с това и че се е консултирал с адвокат и счетоводител ( те казаха ,че няма право да го съкрати по време на болничният). Та въпроса ми е изобщо имат ли право да го съкратят докато е нетрудоспособен,било то и в изпитателен срок?
Както и другият ми въпрос е - ако имат право наистина да го освободят какво се случва след това с болничните листи и обезщетението? ( Началника му каза да си входирал болничните сам като всяко друго самоосигуряващо се лице,въпреки че не се е осигурявал нито един ден самостоятелно пре живота си).
Благодаря предварително!
Виж целия пост
# 1
E, нали се е консултирал.
Пък ако не е и само приказва да плаши, да се консултира с адвокат или в инспекцията по труда да се обади.
https://www.gli.government.bg/bg
Виж целия пост
# 2
Щом е на изпитателен договор, то могат да го освободят по всяко време.
Виж целия пост
# 3
E, нали се е консултирал.
Пък ако не е и само приказва да плаши, да се консултира с адвокат или в инспекцията по труда да се обади.
https://www.gli.government.bg/bg

точно за това питам тук,защото се консултирахме с 2ма адвокати и 1 счетоводител,които са на единодушното мнение,че няма как.
Но и аз прочетох това,което е публикувано от следващото момиче/жена,та за това питам,дали някой се е сблъсквал с този казус. Ще се обърнем към Инспекцията по труда в първия работен ден .
Виж целия пост
# 4
Да, най-добре там си питайте във вторник.
Сега на разни картинки от нета не бива да се хващаме.
Има си хора, които разбират.
Успех.

Иначе счетоводителя си е счетоводител. А не спецалист по трудово право. Не знам защо хората като чуят счетоводител и значи познава всички дебри на труда.
Просто тази длъжност и човешки ресурси, често се съчетават в бг.
Виж целия пост
# 5
Здравейте, и се бях засили да пиша, че не могат да го съкратят, но прочетох съдебна практика и уви... За съжаление няма никакъв проблем да прекратят договора за изпитване по време на болничен. В Кодекса на труда изрично е писано в кои случаи се прилага защитата при уволнение:

Закрила при уволнение

Чл. 333. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 110 от 1999 г., изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) В случаите по чл. 328, ал. 1, точки 2, 3, 5, 11 и чл. 330, ал. 2, т. 6 работодателят може да уволни само с предварително разрешение на инспекцията по труда за всеки отделен случай:

Много е лоша ситуацията в случая, ако може да се поговорите с тези хора да му позволят да си ползва болничните през НОИ и после да му прекратят договора. Допускам и че вече са прекратили договора. Говорете с тях, дано нещо им влезе в главите, защото така или иначе в момента мъжът ви не може да работи очевидно, а имате нужда от пари.

Ужас вече с такива работодатели....
Виж целия пост
# 6
Могат да го съкратят по време на болничен щом е в изпитателен срок. Отделен въпрос е как ще му връчат заповедта за прекратяване. Без да му е връчена - не могат да го прекратят. Ако решат да я пратят по пощата с обратна разписка или по куриер - не приемайте нищо. Ако го прекратят, без да му е връчена заповед, можете да ги съдите за незаконно уволнение.
Виж целия пост
# 7
Здравейте, за съжаление работодателят във вашия случай има пълното право да прекрати договора на  мъжа ви. Договорът ако е сключен със изпитателен срок в полза на работодателя  нито отпуск, нито болничен могат да възпрепятстват прекратяването. Вероятно ще получите Заповед да прекратяване, считано от датата на получаване по куриер. Но дори и да не я приемете, с официален документ от куриерската фирма, че пратката е изпратена, но не е приета от получателя, работодателят ще прекрати договора. Друг е въпросът, че от човешка гледна точка прекратяването може да се забави, поне до изтичане на болничните.
Виж целия пост
# 8
За съжаление имат право да го съкратят, защото е в изпитателен срок. Въпреки, че не виждам защо, при положение, че обезщетенията за болничните не се плащат от работодателя.  Може да си наеме друг човек временно. Ситуацията е  неприятна и за вас, но и за работодателя също. Най-добре е да се разберете по мирен път.
Виж целия пост
# 9
Благодаря на всички за отговорите! Явно сме прецакани по всякакъв начин. Това е голяма компания и за съжаление няма възможност за разбиране по “човечна гледна точка”.
А дали сте запознати какво става с болничните ,когато човека е съкратен?
Виж целия пост
# 10
Благодаря на всички за отговорите! Явно сме прецакани по всякакъв начин. Това е голяма компания и за съжаление няма възможност за разбиране по “човечна гледна точка”.
А дали сте запознати какво става с болничните ,когато човека е съкратен?

Ако няма някаква скорошна промяна в наредбите и съпругът ви има достатъчно стаж за трудова борса, мисля, че болничните удължават периода за борсата, но не мога да кажа дали се плащат според обезщетението за борса или според последната заплата.
При всички случаи, ако не сте съгласни, може просто съпругът ви да не подписва заповедта за съкращение, защото от морална гледна точка не е правилно в такъв момент да го освобождават. Ако все пак го притиснат да подпише, пише собственоръчно "Подписвам с особено мнение". След това адвокат и т.н.
Много неприятна ситуация. Дано се разреши добре за вас. Както се казва, всяко зло е за добро. А и здравето е на първо място.
Виж целия пост
# 11
Благодаря на всички за отговорите! Явно сме прецакани по всякакъв начин. Това е голяма компания и за съжаление няма възможност за разбиране по “човечна гледна точка”.
А дали сте запознати какво става с болничните ,когато човека е съкратен?

Ако няма някаква скорошна промяна в наредбите и съпругът ви има достатъчно стаж за трудова борса, мисля, че болничните удължават периода за борсата, но не мога да кажа дали се плащат според обезщетението за борса или според последната заплата.
При всички случаи, ако не сте съгласни, може просто съпругът ви да не подписва заповедта за съкращение, защото от морална гледна точка не е правилно в такъв момент да го освобождават. Ако все пак го притиснат да подпише, пише собственоръчно "Подписвам с особено мнение". След това адвокат и т.н.
Много неприятна ситуация. Дано се разреши добре за вас. Както се казва, всяко зло е за добро. А и здравето е на първо място.

Благодаря Ви! В такъв случай по никакъв начин не могат да го принудят да подпише,щом това има значение е добра новина. Той естествено вече не желае да работи там, целият въпрос е най-вече за болничният и обезщетението!
Виж целия пост
# 12
Голям зор да го съкратят бре.
Все едно те изплащат болничните.
Виж целия пост
# 13
Наистина говорете във вторник с Инспекцията по труда, те биха могли да ви консултират.
Обърнете внимание на чл. 42 от Кодекса за социално осигуряване, ал.2:
Когато временната неработоспособност е настъпила преди прекратяване на срочни трудови и служебни правоотношения, договори за военна служба и договори за управление и контрол на търговски дружества, паричното обезщетение се изплаща за не повече от 30 календарни дни след прекратяване на правоотношенията или договорите. Ако временната неработоспособност е поради трудова злополука или професионална болест, паричното обезщетение се изплаща до възстановяване на работоспособността или до установяване на инвалидност.

Тоест, болничният не се изпарява, а най-вероятно се изплаща в срок от 30 дни след прекратяването на договора, макар изрично да не е посочен случай за изпитателен срок.
Виж целия пост
# 14
Няма проблем да бъде съкратен и по време на болничен по време на изпитателния срок. Тези адвокати и счетоводители явно нищо не разбират от трудово право.
Нямате много шансове в тази ситуация, освен да си потърси нова работа. Явно доверието с работодателя не е особено добро, а и е възможно те да си помислили, че го е направил злонамерено, а не, че наистина има проблем. Една голяма част от работодателите биха влезнали в положение /не всички, де/.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия