Минимална заплата

  • 12 663
  • 106
Моля да пишат хора, които получават такава.
Как се справяте с нея? 3,4 членно семейство примерно?
Виж целия пост
# 1
При брутна минимална заплата от 710лв, нетната колко е - 550-580? Без никакви други доходи, т.е един работещ и 2-3 деца - мисия невъзможна ми се вижда. Може би, ако има и други доходи - детски, пенсия, градина да е възможно криво-ляво да се вържат двата края.
Виж целия пост
# 2
Нето е 550,94. Днес го търсих по повод на друга тема тук.

Според мен е невъзможно, особено ако семейството няма собствено стопанство -градина, животни, зимнина, за да си помага с изхранването.
Виж целия пост
# 3
Много зависи от конфигурацията на семейството. При двама родители и едно или две деца, то едва ли са само на една заплата от 710лв. Освен това не се отчита трудовият стаж, от там също идва някой лев. Но при двама възрастни *710лв вече говорим за 1100 минимум чисти. А и при това положение може да се търси допълнителна работа за единия родител.
Ако говорим за сам родител с две деца (3-членно семейство), то вече трудно ще се намери вариант за допълнителен доход, но пък към тази сума ще има детски от 90-100лв. Възможно е в дохода да се добавя издръжка от бащата при разведени родители или пенсия при смърт на единия родител, защото и такива случаи има.
Оцеляване на ръба с ограничения. Само ток и вода през лятото и при икономии няма да паднат под 100-150лв. Ако отделим 50лв за телефон, дори и на ваучери и нещо друго дребно като температуропонижаващо или болкоуспокояващо, то остават едни 300лв за храна и горницата над 500лв за дрешка, обувки или някакво забавление/ почерпка. Всеки непредвиден разход в такова семейство би разклатил сериозно бюджета.
Виж целия пост
# 4
Ако работи при частник, може и никакъв трудов стаж да се отчита, дават ти само заплатата и така върви. Преди четири години взимах такава заплата. Изобщо не ми се променяше заплатата от това, че имах 12 години стаж при него. Просто на я вдигаше на с по 20 или 50 лв на 4-5 години и така до заветните  550.  Тогавашният ми работодател ми даваше  толкова чисто. Поне 6 години взимах тези пари и то във времена, когато не беше толкова скъпо и пак не стигаха..., махнах се.  Сега 1200 чисто и пак не стигат
Виж целия пост
# 5
Не смятам, че дори сам човек може да се оправи с такава заплата вече. Ако пък са двама родители на минимална и с едно, камо ли с две деца абсурд.
Изключително неадекватна МРЗ. Евентуално някакво оцеляване едва и пълна мизерия. А е изключително тъжно човек да блъска по 40 ( в много случаи и + ) часа седмично, за да мизерства. Не знам що за хора могат да си държат служителите на такова заплащане.
Виж целия пост
# 6
Че не може да се живее на МРЗ е ясно. От друга страна това е АДМИНИСТРАТИВНО определена сума, без някаква икономическа логика. По принцип който си заработва повече от МРЗ си го получава, а какво ще стане с този, който не успява да заработи МРЗ? Ми като я вдигнат ще стане неизгоден и ще го уволнят.  Останалите са официално на МРЗ, но реално с още пари в плик под масата. Та ако можеше ей така да се решават проблемите с вдигане на МРЗ защо не я направим 2000 лева?
Виж целия пост
# 7
Не само има работещи на МРЗ, но и им удържат и от нея.
И е изключително тъжно да се получават пари под масата, а официално човек да е на МРз. Едно, че му се отразява на болничен, пенсия, обезщетение за безработица, но и същевременно по-малко пари влизат в хазната, получават се детски... МРЗ трябва да е минимум 1000-1200 лева, но не е.
Виж целия пост
# 8
МРЗ трябва да е минимум 1000-1200 лева, но не е.

И защо да трябва? Кой взема МРЗ? Хора без образование и квалификация или без хъс да си намерят по-добро. И за тези хора е нормално да вземат пъти по-малко от училите и квалифицираните. Та ако се спази това и МРЗ стане 1200 лева, тогава средната заплата трябва да е над 3000. Ми хайде, доведете Хари Потър с пръчката да го осигури това.  Но ако той не дойде и средната заплата се колебае някъде доста по-ниско, тогава на какво основание да се вдига МРЗ?
Виж целия пост
# 9
Черна станция, и аз подскачам и кудкудякам по повода, че МРЗ съсипва икономиката и ощетява не-квалифицирания персонал, ама никой не слуша. Защото ако някой върши нещо за 550 лв и вдигнат МРЗ на 1000 това няма да значи вдигане на парите на служителя, а отстраняването му и наемането на някой, който може да върши като за 1000.
А и МРЗ има склонността да не стимулира служителя. Щом работодателя казва "Бих ти плащал по-малко, но е незаконно" то служителя обикновено стига (дори да не е тръгнал с такъв манталитет) до "Аз защо да работя повече като така и така по-малко не можеш да ми плащаш."
Виж целия пост
# 10
Няма как да ми е жал за сервитьорката в оборотно заведение, която си докарва няколко хиляди на месец и се осигурява на МРЗ. Просто няма как!
Виж целия пост
# 11
Аз не разбирам какво означава някой да “върши нещо за 550лв”. Това са 550 лв. Със самото време, прекарано на работа са заработени като изключим каквато и да било друга дейност, само стоене.
Служителките при мен са 90% без образование и квалификации, само гимназиално ниво.. всъщност имам човек и без гимназиално даже, както и да е.Това означава, че техния труд струва по- малко от на квалифицираните ? Имала съм и служителка, която разчиташе, че едва ли не дипломите ѝ ще ѝ изкарват парите, а тя реално не вършеше нищо - е, да, ама не става. 🙂
А относно сервитьорките, тях не ги чувам често да се жалват и да търсят нечие съжаление. Това, че си докарват по няколко хиляди.. ами изкарали са ги. Но това са бакшиши от клиенти все пак, нямат нищо общо със заплатата им. Но тъй като имат допълнителен доход - ами, поне сервитьорките, които аз познавам са си доволни.
Виж целия пост
# 12
За един човек да смятаме - мизерно, и със някакви условия - без да плаща наем примерно, минимални режийни или никакви, служебни тел. , нет и транспорт. Евентуално също никакви големи странични разходи, също никакви сериозни разболявания. Недостига се покрива от заеми ( от хора и финансови институции ), правят се и юнашки вересии на доверие.
Спестяването от такъв доход е почти невъзможно и то говорим за малки суми, отделени след различни лишения.
Виж целия пост
# 13
Лилия, чудесно, ти си работодател за пример, не всички са така.
Имам предвид, че върши работа Х срещу 550лв. Не че работата Х струва толкова. Работодателя щеше да плати по-малко, ако можеше. Съответно, ако същия този работодател трябва да плати двойно, то няма да иска да ги плати на човека, който върши работа Х, а ще иска някой, който да върши Х и У, защото и в момента плаща на някой, който върши Х и У, 1000 лв. А ако вдигне заплатата на този с работа Х на 1000 лв, то този с Х и У ще иска 1500. За това просто ще наеме друг за 1000.
Виж целия пост
# 14
А този друг, като знае, че работа Х струва 500 лв, а работа  У -1000 лв, защо ще се съгласи да ги върши двете за 1000 лв?
Виж целия пост
# 15
Това е в случай, че може и иска Simple Smile Но това вече тотално не е проблем на МРЗ Simple Smile Това е пазара на труда и развитие на потенциала Simple Smile
Виж целия пост
# 16
Аз не разбирам какво означава някой да “върши нещо за 550лв”. Това са 550 лв. Със самото време, прекарано на работа са заработени като изключим каквато и да било друга дейност, само стоене.

Брех, това е малко като перпетуум мобиле Simple Smile
Виж целия пост
# 17

А относно сервитьорките, тях не ги чувам често да се жалват и да търсят нечие съжаление. Това, че си докарват по няколко хиляди.. ами изкарали са ги. Но това са бакшиши от клиенти все пак, нямат нищо общо със заплатата им. Но тъй като имат допълнителен доход - ами, поне сервитьорките, които аз познавам са си доволни.

Ти не си ги чула да се оплакват, но това не означава, че не се. Оплакваха се ужасно много, когато бяха затворени, заради ковид. Имаха помощи, които бяха на базата на данните от НОИ, но никой там не се осигурява на повече от МРЗ. Съответно получаваха много ниски помощи. Толкова са плащали - толкова получават. Сервитьорите рядко работят само на бакшиш. Имат и дневно заплащане, което не е обвързано с резултатите и то е над МРЗ. Същото важи за целия персонал в кухнята. Нали не вярвате, че готвач седи да работи за 550 чисто?
Виж целия пост
# 18
Има хора, които са с някакви ограничения - интелектуални или здравословни, но могат да извършват нискоквалифициран труд - санитарки, хигиенисти, помощници в кухня, някои производствени дейности (общ работник)... Независимо дали става въпрос за хора с някакво ограничение или за човек без такова, то вършейки една работа за заплата, заплатата трябва да е толкова, бе да покрива жизнения му минимум и дори да е малко отгоре, защото това може и да е майка с дете. Иначе се получава работещ беден. И да, при това положение ще трябва да се вдигнат заплатите и на учители, лекари, медицински сестри, социални служители и т.н. И не, не е въпрос само на кадърност/ некадърност и желание или липса на такова за развитие. Всеки труд трябва да бъде заплатена достойно според вложеното и в образование, и в работата, но достойното заплащане означава и да можеш да си посрещнеш нормалните разходи. Бившият ни премиер беше обещал и го направи да вдигне за 4 години двойно учителските заплати, но знаете ли колко взема учител с 22 години стаж? - Смятайте - 1500 лв основна заплата + 1% прослужено време. Чисто - около 1350 май идва. Или достатъчно, за да не получава детски и недостатъчно, за да посрещне спокойно нуждите на себе си и 1-2 деца. Частни уроци? Зависи от специалността и от това доколко има време и сили. Но пък е вложил този човек поне 5 години учене висше, периодично (2 пъти годишно) в събота и неделя кара разни допълнителни курсове за прословутите кредити, срещу които евентуално да се явява на ПКС, което пък си е и платено на всичкото отгоре.
Лекари и медицински сестри? Нима техният труд не заслужава по-добро заплащане? Как да се преборим с корупцията и сивия сектор, как да задържим младите да работят тук?
Виж целия пост
# 19
Не е цялата вина в сервитьорките / или др. професии/, че се оплакват. Проблема пак и отново е в работодателите. Защото не са един и двама, които осигуряват на МРЗ, за да спестят някой лев. И евентуално дават под масата, а без коментар за тези, които даже и така не дават. И в крайна сметка, тези служители трябва да работят някъде, нали? И след като половината от частниците процедират така, какъв избор имат хората, освен да се примирят? Да останат съвсем без работа и доходи, за да не бъдат осигурявани на минимална и да получават пари на черно ?

А по отношение на работниците X и Y, съгласна съм, разбира се, че за различния труд заплащането и то е различно. Аз не твърдя, че X и Y трябва да получават еднакво заплащане, но трябва да получават адекватно заплащане. 500 лв не са адекватно заплащане за труд, какъвто ще да е той.
Виж целия пост
# 20
Специално сервитьорите не мислят много. Това е работа, временна за много хора, докато намерят нещо по-добро. В такъв момент се съгласяват, защото уж за малко се хващат на хорото.

Тези, които са дългогодишни служители са си свикнали, че “навсякъде е така”. Като някоя мацка забременее и изведнъж се сеща, че майчинството няма да е 2 бона. Доста хора лично са ми се оплаквали с ковид мерките как пари не взимали, но като ги питам какви данъци и осигуровки са плащали, изведнъж “ама то така не може, ще умрем от глад”. Все държавата им крива. Съгласна съм, че не са криви само работниците, а и работодателите. Но на всеки му е по-лесно да не плаща и накрая резултатът все един и същ.
Виж целия пост
# 21
И в крайна сметка пак се стигна до основното - МРЗ е подигравателно малка. Просто не стига дори за оцеляване. Без значение професията им и имат ли други източници на доход, в случая бакшишите. Или парите в плик от работодателя, все тая. Други хора наистина си получават само малката заплата, без допълнения. Никой работещ не трябва да “умира от глад”.
Та това си е - МРЗ = глад 🙂
Виж целия пост
# 22
500 лв не са адекватно заплащане за труд, какъвто ще да е той.

Това е абсолютно нелогично. Ако някой спи осем часа в някой склад, или 4 часа на ден размахва привидно метлата, той колко точно принадена стойност е създал? И колко пари са адекватни на тази принадена стойност?
Виж целия пост
# 23
Да е жив и здрав ММ,щото иначе не знам.Аз съм личен асистент на големия и там вземам даже под минималната заплата,защото съм на 6 часа.С телка май са някъде около 1100 лв,но не знам.Сега съм по майчинство и вземам 710 лв(колкото е брутната МРЗ,преди да я увеличат бе 650).За бебето ми стигат,но ако трябваше да плащам сметки и да купувам разни неща не знам.
Виж целия пост
# 24
500 лв не са адекватно заплащане за труд, какъвто ще да е той.

Това е абсолютно нелогично. Ако някой спи осем часа в някой склад, или 4 часа на ден размахва привидно метлата, той колко точно принадена стойност е създал? И колко пари са адекватни на тази принадена стойност?

То щото другите все нищо не вършат, само ние работим Simple Smile
Някак си не го виждам това. Щом собственика е преценил, че се нуждае от тях, значи имат работа. Примерно при нас склада се използва 1-2 пъти на ден, стока получаваме веднъж на половин година. Преценили сме, че нужда от склададжия нямаме, ние си отваряме при нужда. От хигиенистка също нужда нямаме, всеки си поддържа що годе чисто, идва фирма за почистване 2 пъти месечно, толкоз. Щом фирмата е достатъчно голяма, за да се нуждае от хигиенистка- то тя със сигурност не се подпира по цял ден и има работа. Щом има нужда и от склададжия, значи се извършва и движение из склада, та едва ли спи. Simple Smile Та щом са назначени, значи са необходими. Заслужават да умрат от глад ли?
Виж целия пост
# 25

Щом собственика е преценил, че се нуждае от тях, значи имат работа. Примерно при нас склада се използва 1-2 пъти на ден, стока получаваме веднъж на половин година. Преценили сме, че нужда от склададжия нямаме, ние си отваряме при нужда. От хигиенистка също нужда нямаме, всеки си поддържа що годе чисто, идва фирма за почистване 2 пъти месечно, толкоз. Щом фирмата е достатъчно голяма, за да се нуждае от хигиенистка- то тя със сигурност не се подпира по цял ден и има работа. Щом има нужда и от склададжия, значи се извършва и движение из склада, та едва ли спи. Simple Smile Та щом са назначени, значи са необходими. Заслужават да умрат от глад ли?

Именно, собственикът е преценил, че за 500 лева му харесва да му е чисто или да има охрана. Но ако някой със закон направи МРЗ 1000, собственикът ще си каже като вас. И един човек ще остане без работа и без малките пари. И това защото някой се е погрижил да не му плащат толкова малко.
Виж целия пост
# 26
Склададжия, домакин, охрана не са хора без отговорности, които по цял ден си лежат и ни ако правят на работа. Те носят отговорност за имуществото. То и възпитател в общежитие няма кой знае каква работа, освен да следи за реда, живота и здравето на учениците, но ако го няма ще стане бардак. И за тази си отговорност получава заплата колкото един учител.
Ако на някой работодател му е излишна чистачка на пълен работен ден, да си я назначи на 4 часа или да си вика човек почасово, но цената на час труд трябва да е адекватна.
Виж целия пост
# 27
Само казвам, че фиксираната висока МРЗ е нож с две остриета и може вместо да изпише вежди да извади очи.
Виж целия пост
# 28

Щом собственика е преценил, че се нуждае от тях, значи имат работа. Примерно при нас склада се използва 1-2 пъти на ден, стока получаваме веднъж на половин година. Преценили сме, че нужда от склададжия нямаме, ние си отваряме при нужда. От хигиенистка също нужда нямаме, всеки си поддържа що годе чисто, идва фирма за почистване 2 пъти месечно, толкоз. Щом фирмата е достатъчно голяма, за да се нуждае от хигиенистка- то тя със сигурност не се подпира по цял ден и има работа. Щом има нужда и от склададжия, значи се извършва и движение из склада, та едва ли спи. Simple Smile Та щом са назначени, значи са необходими. Заслужават да умрат от глад ли?

Именно, собственикът е преценил, че за 500 лева му харесва да му е чисто или да има охрана. Но ако някой със закон направи МРЗ 1000, собственикът ще си каже като вас. И един човек ще остане без работа и без малките пари. И това защото някой се е погрижил да не му плащат толкова малко.

Искрено се съмнявам. Който е научен, че си има човек за нещо.. си е свикнал вече така. Та дори собственика да реши да го върши, щотУ било мноУ леснУ, че да спести някакви дребни пари, ще го върши месец-два максимум и ще види, че си е зор работа, та ще предпочете да даде накрая някое левче, ама да не се гърби той. 🙂 Представям си как директора на някоя огромна компания обикаля с парцала по цял ден и чисти тоалетните 🙂
Виж целия пост
# 29
Ще си намери решение. Но спорът става безсмислен, аз си казах мнението и нататък ми е все едно.
Виж целия пост
# 30
Принципно колкото по-голяма е компанията, толкова повече неща като чистене, поддържане на принтери и т.н. гледа да аутсорсне, именно защото е по-лесно, по-гъвкаво и т.н.
Но това вече ни отделя от темата.

Та как се живее с минимална заплата - минимално. За съжаление. За щастие в днешно време има доста асоциации и организации, които могат да помогнат с някакви хранителни продукти, някои осигуряват на самотни майки санитарни материали, има тук-там социални кухни (поне в София), трикове при готвене, дрехи втора употреба, учебници втора употреба, прилагат се трикове при пазаруване, на някои места има шандове с годна храна, която излиза от срок след ден-два за по-тънки пари. Не е голямо спестяване, но 5лв тук, 2лв там...
Виж целия пост
# 31
Специално сервитьорите не мислят много. Това е работа, временна за много хора, докато намерят нещо по-добро. В такъв момент се съгласяват, защото уж за малко се хващат на хорото.
Това ама хич не е вярно. Много сервитьори/бармани и т.н. стават целенасочено такива точно защото виждат укриването на доходи като бърз начин да си вдигнат личните приходи.
Аз съм ИТ, между 1/3 и 1/2 от жените в моя и в следващия курс в университета избраха да станат сервитьорки, хостеси и подобни по нощните клубове вместо да почнат стаж по специалността, въпреки че до преди короната платени стажове се предлагаха на всякъде. Просто във вървежните заведения в силния сезон се изкарва доста повече дори от програмист с 0-2 години опит, а не се иска никакво мислене или учене - къса пола, дълбоко деколте, тежък грим и бакшишите си вървят. На едната колежка най-голямата ѝ гордост беше като някой чичак ѝ даде 50 лева бакшиш за дето му се е усмихнала и навела с дълбокото деколте. И мислеше, че това е нещо позитивно. После естествено завършването го провлачи с 1 или 2 години, понеже и стратегията ѝ за изпитите беше подобна, а накрая едва си намери работа в някаква посредствена фирма изпълняваща държавни поръчки.
В дългосрочен план не е добра стратегия това, ама в краткосрочен работи. По нощните клубове по-привлекателните момичета си докатват 3000-4000 без проблем в силния за заведението сезон, реално за половин работен ден. Вярно работат е нощно време, ама някои си им харесва това, особено като върви и с безплатен алкохол. Осигуровките и данъците разбира се на МРЗ или по-ниско, ако се водят на непълен ден. А някои са и въобще без договор.

Това, че си докарват по няколко хиляди.. ами изкарали са ги.
Ами като са си ги изкарали да си им платят данъците и осигуровките. Защо аз да плащам, а те не? Че на всичкото отгоре аз от държават нищо не съм получил обратно, за разлика от тия по заведенията.
Виж целия пост
# 32
Специално сервитьорите не мислят много. Това е работа, временна за много хора, докато намерят нещо по-добро. В такъв момент се съгласяват, защото уж за малко се хващат на хорото.
Това ама хич не е вярно. Много сервитьори/бармани и т.н. стават целенасочено такива точно защото виждат укриването на доходи като бърз начин да си вдигнат личните приходи.
Аз съм ИТ, между 1/3 и 1/2 от жените в моя и в следващия курс в университета избраха да станат сервитьорки, хостеси и подобни по нощните клубове вместо да почнат стаж по специалността, въпреки че до преди короната платени стажове се предлагаха на всякъде. Просто във вървежните заведения в силния сезон се изкарва доста повече дори от програмист с 0-2 години опит, а не се иска никакво мислене или учене - къса пола, дълбоко деколте, тежък грим и бакшишите си вървят. На едната колежка най-голямата ѝ гордост беше като някой чичак ѝ даде 50 лева бакшиш за дето му се е усмихнала и навела с дълбокото деколте. И мислеше, че това е нещо позитивно. После естествено завършването го провлачи с 1 или 2 години, понеже и стратегията ѝ за изпитите беше подобна, а накрая едва си намери работа в някаква посредствена фирма изпълняваща държавни поръчки.
В дългосрочен план не е добра стратегия това, ама в краткосрочен работи. По нощните клубове по-привлекателните момичета си докатват 3000-4000 без проблем в силния за заведението сезон, реално за половин работен ден. Вярно работат е нощно време, ама някои си им харесва това, особено като върви и с безплатен алкохол. Осигуровките и данъците разбира се на МРЗ или по-ниско, ако се водят на непълен ден. А някои са и въобще без договор.

Ако ми беше дочел мнението докрай, нямаше да ме цитираш полвинчато. Естествено, че има такива като колегите ти, които описваш. И мен за това ме е яд, че сектора е сив и не се плащат данъци. И аз съм в ит сектора, всеки лев се облага. А кифлата от дискотеката, изкарва два пъти колкото мен с данък - минимален.
Виж целия пост
# 33
Бакшишите подлежат ли на облагане? И щом е толкова лесно, защо не се хванете да сервирате в дискотеката до сутринта?
Виж целия пост
# 34
А вие мислите, че сервитьорите работят само на бакшиш и не получават твърдо заплащане ли? Това просто не е вярно.

Също така останалия персонал в заведението не получава мрз, нито бакшиши, но се осигурява на мрз или 4 часа.

Не разбирам защо подкрепяте укриването на данъци?
Виж целия пост
# 35
Естествено, че са назначени на заплата сервитьорите, най- вероятно минимална. Не им плащат после и на ръка, а каквото изкарат като бакшиш. Готвачите са на по- висока заплата.
Отговарям на поста, че било много лесно, деколтето и готово.
Виж целия пост
# 36
Ако ми беше дочел мнението докрай, нямаше да ме цитираш полвинчато.
Прочетох го. Аз не говоря за "дългогодишни служители свикнали, че навсякъде е така”. Говоря за хора на 20-22 години, търсещи челенасочено такъв тип работа, при все че имат възможност без много усилия да си намерят квалификацирана работа в интернационални компании работещи изцяло на светло.
Пиша го защото преобладаващото мнение е, че укриващите доходи нямат избор и работодателите ги принуждават, а в големите градове това просто не е така.

Естествено, че са назначени на заплата сервитьорите, най- вероятно минимална. Не им плащат после и на ръка, а каквото изкарат като бакшиш. Готвачите са на по- висока заплата.
Отговарям на поста, че било много лесно, деколтето и готово.
Напротив плащат им на ръка масово, бакшишите са отделно. Няколко от въпросните колежки от университета се хвалеха, че шефа им дава още 500-1000 лева безотчетно (защото тя и декларираната заплата им е на ръка, а не по банка), според това колко е доволен от оборота за месеца. Главно зависело, колко касови бележки са си спестили да пуснат, идвали ли са проверки и т.н., защото заплатите разбира се не са им единственото нарушение.

Бакшишите подлежат ли на облагане? И щом е толкова лесно, защо не се хванете да сервирате в дискотеката до сутринта?
Не се облагат защото никой не ги декларира, а държавата няма желанието и ресурсите да ги контролира. Ако можеха да ги измерят щяха да ги облагат, както се облага всичко останало. ИТ сектора затова е 99.9% на светло, защото парите идват на 99.9% от чужбина и минават през банки, а не защото частниците много са се загрижили за бюджета на държавата.
Аз ако сложа дълбоко деколте и къса пола бакшиш няма да получа, най-много да си изкарам боя. И не казвам, че не физически натоварващо, а че не изисква никаква квалификация, но пък е добре платено и почти изцяло нелегално като доходи.
Виж целия пост
# 37
Има и много  мъже сервитьори, те не разчитат на деколте. 20 - годишните, които учат нещо, се хващат с това, за да изкарат повече пари, като се разчита на бакшишите, не на заплатата.
Виж целия пост
# 38
Има и много  мъже сервитьори, те не разчитат на деколте. 20 - годишните, които учат нещо, се хващат с това, за да изкарат повече пари, като се разчита на бакшишите, не на заплатата.
Има, никъде не съм казал, че всички са в една категория. Аз описах хора, които имат възможност за добре платена и висококвалифицирана работа на светло, но избират сивия сектор нарочно. Това понеже все се твърди, че служителите нямали избор, работодателя ги принуждавал и т.н.
Дали се разчита на бакшиши или на заплата няма значение, проблема е, че едни хора си плащат всичко дължимо, а други - не, но за сметка на това хленчат за помощи от държавата. Аз разитам на заплата, не на бакшиши, но съм в малка фирма, която може още утре да фалира, нищо сигурно няма в живота. Разликата е, че аз като обезщетение ще получавам много по-малко от това което държавата ми удържа всеки месец, а тези които нарушават закона - обратното.
И разбира се, че не са само сервитьорите, а един куп професии, общо взето всичко при което има плащане в кеш, а не по банков път.
Виж целия пост
# 39
Така е бойко, но докато държавата го позволява, ще сме на тоя хал. Нама да спра да повтарям, че ресторантьорството и хотелиерството са най-противния и мръсен сектор, който си прави каквото си иска и няма воля за справяне с тях и излизане на светло.

А за твоите колежки чак ми стана жал, че са си губили времето в университета и са заемали място вместо някой с повече желание…
Виж целия пост
# 40
А за твоите колежки чак ми стана жал, че са си губили времето в университета и са заемали място вместо някой с повече желание…
Системата с квотите го гарантира това - в техническите специалности местата запазени за жени (40% когато аз кандидатствах) са много повече от жените реално искащи да учат това. И като добавим как се пишат шестици по математика в езиковите и провинциалните гимназии се получава, че която не е поискала, тя не е влязла. Европейщина... не че за мъжете е много трудно да влезнат, но поне има някаква конкуренция.

Иначе отговора на основния въпрос в темата е много прост:
На практика - не се живее с една МРЗ на 4 човека, не и при сегашните цени.
На теория - според статисикта на Министерство на финансите от последните няколко години* грубо 60% от живеещите в България не декларират трудови доходи - т.е безработни, пенсионери, деца. От деклариращите пак грубо 60% декларират минималната или под минималната заплата. Тоест по документи някъде около 16% от живеещите в България получават нещо над минималната заплата, дори с 1 лев над нея. А над 80% се оправят с минимална заплата или по-малко.

Та официалният държавен отговор на въпроса в темата би бил - "както мнозинството".

* Тази година статистика не съм виждал, може да се е случило чудо... ако някой вярва в чудеса.
Виж целия пост
# 41
Тъжното е, че пенсиите не винаги са и колкото мрз, а хората някак си живеят … Sad
Виж целия пост
# 42
Е, и като сме необразовани да тръгнем да крадем ли? И ние искаме да си плащаме сметките, като нормални хора. Аз съм дете на родители алкохолици, за съжаление нямах възможност да уча едва добутах 8ми клас. ММ и той е с подобна история. Някак с 2 заплати свързвахме двата края, но работодателят ми излезе некоректен и бременна в 6ти месец ме съкрати. Останах и без майчинство, а разчитах на него. Детето е на годинка, а когато се изкашля или кихне, изтръпвам да не е болно.. ужас.
Виж целия пост
# 43
Законът не Ви ли пази, като сте била бременна? Не мисля, че е било допустимо да махат бременна жена!
Виж целия пост
# 44
Да, незаконно е. Можете да осъдите работодателя си, голяма занимавка е, но общо взето почти невъзможно да загубите. Обезщетението от него ще Ви е, ориентировъчно, сбора от майчинството, което е трябвало да получавате през 2-те год х 3 пъти. Свържете се с адвокат.
Виж целия пост
# 45
реално за половин работен ден
На какъв работен ден??

По темата, авторът/ката има ли Лидл/ТМаркет/Кауфланд в града?

О, пързалчица пак. Друга работа нямаш ли си?
Виж целия пост
# 46
А защо да е пързалка?
Аз пак съм неинформирана Simple Smile
Виж целия пост
# 47
Авторката пише, че едва добутала осми клас, нямала повече възможност. Някак не се връзва.
Виж целия пост
# 48
3-4 членно семейство да живее на 550.00 лева е изключително мизерно . Освен минималната заплата на един ще има още поне 50-100 лева детски. Дори обаче с тях 650 лева да речем пак няма как да се оправят.
Да приемем, че работят и двамата родители на две минимални заплати  от 1100 лева + 50 или 100 лева детски.
Може ли да живеят 4 човека нормално с 1200.00 лева? Разбира се, че много трудно.
В момента дохода   ни е 1700.00 лева. Предстоят ни следващите 3 -4 месеца да живеем с толкова, но определено ако трябва да живеем дълго с тези пари означава да се лишаваме от всичко.
Добре, че е временно. В собствено жилище сме и детето ни е в държавна градина.
За нормален живот без лишения според
мен поне 4000.00 лева.
За съжаление не всеки има такъв доход. Човек знае 2 и 200.
Виж целия пост
# 49
Едно четиричленно селейство със собствено жилище спокойно може да живее нормално с 1800 лв месечно в София (без включени разходи за екскурзии/морета), стига да има бюджет и да харчи разумно.
Виж целия пост
# 50
Доста скромна е тази сума за София, че и с деца. Съвсем отговорно казвам, че дори с бюджет е много недостатъчна.
Виж целия пост
# 51
Не знам как четиричленно семейство ще живее нормално с под 2000 лв.
Виж целия пост
# 52
Без екскурзии и морета за мен не е живот.
1800.00 лева са нисък доход и се живее с тях трудно.  Както казах може и с по-малко, но ще си е мизерия.
Виж целия пост
# 53
1800 лв. месечно:
Сметки - 300
Храна - 1100 (700 пазаруване за вкъщи + 400 дневни)
Гориво/транспорт - 200
Други - 200 (данъци, поддръжка кола, лекарства).
Това е базов бюджет и не включва почивки и чести излизания.

От там имаме месечно:
+200 курсове/спорт на децата
+400 за 2-3 почивки годишно
+200 за забавления/култура/спорт

ОБЩО 2600 за някакъв нормален живот.
Ако се плаща и наем, отиваме на 3600.
Виж целия пост
# 54
Без екскурзии и морета за мен не е живот.
И какво, ако изпуснеш морето една година ще си теглиш ножа ли?
Виж целия пост
# 55
Не е нормално семейството да не може да си позволи 1 почивка годишно дори. А да не говорим за някакво излизане, срещи, театър, кино или др подобно в града.
Виж целия пост
# 56
На юен ми е ненормално да имат интернет, пък да реват, че нямат пари.
Виж целия пост
# 57
А пък за мен не е нормално 4 членно семейство да разчита само на една касиерска заплата (1800 лева са баш това) или и двамата родители да стоят на минимална заплата при всички възможности за работа, че и да се оплакват за почивки.

Интернета поне може да мине за необходимост за получаване на работа и образование.
Виж целия пост
# 58
1800 лв. месечно:
Сметки - 300
Храна - 1100 (700 пазаруване за вкъщи + 400 дневни)
Гориво/транспорт - 200
Други - 200 (данъци, поддръжка кола, лекарства).
Това е базов бюджет и не включва почивки и чести излизания.

От там имаме месечно:
+200 курсове/спорт на децата
+400 за 2-3 почивки годишно
+200 за забавления/култура/спорт

ОБЩО 2600 за някакъв нормален живот.
Ако се плаща и наем, отиваме на 3600.
Че и повеме. Пази Боже някой да се разболее, всичко се плаща въпреки осигоровките. А децата често боледуват.
А ко пък  закъсаш със зъб, става направо  катастрофа.  2000 лв доход за София за 4 членно семейстео си е жива мизерия от всякъде. За другите градове не знам.
Виж целия пост
# 59
В нечия бодряшки позитивна теория всеки с интернет има безкрайни възможности. В реалния живот обаче МРЗ+интернет+жалване от ниската заплата изключително рядко означава човек, който е наясно какво да прави. Даже в повечето случаи, извинете възточната ми грубост, няма акъл за 2 стотинки.
Виж целия пост
# 60
Минималната заплата е 710 лева. Според стажа, нето тръгва от 550лв до към 700 с 20 години стаж, ама сигурно е рядкост такъв казус. Две минимални заплати на село или в малко градче са доход от 110-1200лева чисто + 100лв детски за две деца (четиричленно пълно семейство). Обаче няма наем или ипотека, няма или е минимален разходът за транспорт - разстоянията са пешеходни, ползват се и повече колелета. 200лв за спорт просто няма къде да се дадат, там ако има футбол или борба с такса, то тя е минимална. Към читалищата може да има безплатни занимания - танци, вокално студио, рисуване и други... Цената на 1 билет за кино в Русе е 8-12 лева и то детски, в Ахтопол миналият месец беше 6лв за дете и 8лв за възрастен (2Д и 3Д).
Мисълта ми е, че разходите могат съществено да се различават в София, Пловдив, Варна и Провадия, Дряново да речем. Както и възможностите за работа и заплащането. Във всички случаи минималната заплата не може да осигури
Виж целия пост
# 61
На юен ми е ненормално да имат интернет, пък да реват, че нямат пари.
E, интернета е не повече от 10-15 лв на месец, не е кой знае какъв разход, а според мен ползите от него са повече. Примерно, вместо да се купуват книги, могат да се четат онлайн. Има много безплатни онлайн курсове, което също спестява време и средства. От интернет може да се осведомяваш за промоции. Също могат да се гледат и филми без да се ходи на кино. Може да се изброят още много полезни неща.
По-скоро за мен е ненормално да пушат цигари, а да реват, че нямат пари.
Виж целия пост
# 62
Аз неслучайно в предното си мнение натъртих, че да може е едно, а какво се случва - съвсем друго. Не е въпросът дали е възможно да си потърсиш работа в интернет или да изтеглиш някоя книга - ясно е, че е възможно. Въпросът е като е възможно, имаш ли манталитета да го направиш.
Виж целия пост
# 63
Идеята ми по-горе беше, че в повечето случаи хората (семействата) изпитват сериозни финансови затруднения не толкова заради ниските си доходи, колкото заради финансовата си неграмотност. Под финансова неграмотност визирам в случая визирам предимно управлението на разходите. Аз съм живял и с много ниски доходи и съм установил, че при стриктен бюджет и дисциплина човек може да си позолява повече неща. Много често парите се харчат за неща, които не са съществени. Поне според мен е важно да се направи бюджет, да се изведат приоритетите на семейството, т.е. за кои неща задължително трябва да се отделя ресурс, кои неща са след това по важност и накрая да останат перата от по-нисък приоритет.

Давам примери за несъразмерни разходи:
- Семеен доход от 2к, двамата с телефони за по 1к. Или пък със скъпа кола. Или с големи разходи за цигари/алкохол.
- Нисък семеен доход, но семейството живее в къща/апартамент за 250к евро. Дори да притежаваш къщата/апартамента, живеейки в нея ти все едно се лишаваш от голям доход, който би получавал от наема или от парите.

В България огромна част от населението има собственост. Това е част от net wealth-а и би следвало да се разглежда като такова. Преди ходех по огледи в 4стайни апартаменти за по 250-300к евро в Изток, в които живееха бабички (само в кухните) с мизерни пенсии и ровеха по кофите.
Виж целия пост
# 64
.

Давам примери за несъразмерни разходи:
- Семеен доход от 2к, двамата с телефони за по 1к. Или пък със скъпа кола. Или с големи разходи за цигари/алкохол.

С това съм съгласна. Масово с телефон последен модел, висок клас, смарт часовник, всичко на лизинг, после като сложиш 24 м договор плюс лизинга и едни 300 лв отиват в мобилния оператор. Алкохол, цигари, всякакви други дребни глупости, които се купуват. Хората се радват я днес парцалче, я днес парфюмче, харчат без да правят сметка и после... няма пари.
Виж целия пост
# 65
Не няма да си тегля ножът, ако една година не отида на море ( почивка ), но не е нормално да не може семейство да си позволи това удоволствие.
В живота не всичко е само да работиш от сутрин до вечер необходимо е да се разпуска.
Кино, театър, ресторант понякога са съвсем нормални неща.  Дрехи също е необходимо да си купи човек.
Животът с нисък доход е обвързан  с огромни  лишения.
Харченето без да си правиш сметка също не е нормално.
Цигари не пушим.  За много хора обаче те са жизненоважни. Имах приятелка детото нямаше за ядене, но мъжът й беше важно да има цигари..Абсурдно е....
Относно коментара, че не е нормално да се седи на касиерка заплата и че тя била 1800.00 лева. Една работа за човек със средно образование .
Мога само да кажа, че много специалисти с висше образование са на по- ниска заплата.
Не не са глупави.
Освен това не всеки живее в гр. София Simple Smile и не всеки е в ИТ сферата.
Виж целия пост
# 66
Коментирах, че не е нормално 4 членно семейство с двама здрави родители да разчита на само заплатата на само единия, когато тя не е висока или пък и двамата да работят на минималната заплата. Не и в съвременна България, където възможности за работа има много. Ама трябва човек сам да ги потърси. А това със София и ИТ сферата е редовното оправдание на всички чакащи някой друг да им оправи живота.
Кой се мисли за много умен и кой за глупав няма значение, много работни места със заплати 2000-3000 лева има, без нужда от висше образование и не само в София.
Море, кино, театър и т.н. се плащат с пари, който иска да ходи си ги изработва, това е нормалното. Има ли воля, има и начин.
Виж целия пост
# 67
Аз продължавам да не вдявам как заплатите ниски, ама по морето не можеш да намериш празно заведение или хотел! Наистина не разбирам! Уж хората малко изкарвали. Добре, а как същите тия хора успяват да платят ношувки, ресторанти, път до морето.
Виж целия пост
# 68
По същия начин както половината нови черни немски джипове в София са на безработни, но пък много мускулести и татуирани инвалиди...
Виж целия пост
# 69
Бойко, не говоря за това. За на вид обикновени хора, които сигурно също са на две заплати в семейството. Нямам предвид джипове, джетове, татуирани, не знам си какви....
Виж целия пост
# 70
Принципа е същия, само мащаба е различен.
Мнозинството хора в България укриват доходи и не се хвалят,а си мълчат за да намалят потенциала за проблеми. Просто не са в милиони, а по няколко стотин или хиляди месечно.
Някой апартамент под наем, аренда на земя, далавери в olx и подобни, дроп-шипинг в Амазон и прочие, начините са много.
Виж в Лидл кога пускат следващата промоция на инструменти и отиди сутринта в някой от по-големите им магазини и гледай сеир. После виж в olx и bazar колко обяви ще се появят с 20-50 лева надценка.

Отделно заплатите под масата. Общ работник на строеж, който само носи кофи взима по 2000 в момента в големите градове.
Виж целия пост
# 71
Всичко е въпрос на приоритети и сметки. Хората, които живеят с по-огранечени бюджет умеят да си правят сметката.
Не пуша, не пия, кола нямам, ГТ ползвам рядко. Смятайте колко пари не харча за тези пера. Нооо, не живея в София, т.е разстоянията  позволяват да вървя пеша. .
Сега да направим и друга сметка. Аз детски не вземам, че леко надскачам дохода, който се изисква, но много хора с по-ниски доходи вземат
 В момента за две деца е 100лв, ако нямам грешка. Ако тези пари не се пипат, за една година са 1200. С тези пари спокойно може да се отиде на море. Варианти има всякакви от олинклузив на Слънчака или Златните, през НВ до бунгала за 50-60 лева на нощ или студио. Всеки може да избере според джоба си.
Още нещо. Тази година за първи път имаше прилично данъчно облекчение от 4500лв на дете или върнати по 450лв на родител за едно дете, 900 за две деца.
И какво излиза? Семейство с двама души на 800 - 1000лв заплата с две деца ще вземат 1200 лв детски и 900лв под формата на върнат данък. Това са 2100 лева, което вече си е доста прилична сума.
За всяко нещо може да се прецизират разходите. Телефоните и таксите са голямо перо в някои семейства. Обаче телефон за 200 върши същата работа като телефон за 1200 лева. Може да си вземете такъв за 1200 с план за 60лв / месец и безлимитни разговори и нет, може да си вземете и за 200 и да сте на ваучер за 10лв с 400 минути и 5-6000 ГБ нет. Ако сте с ниски доходи едва ли са ви нужни безлимитен план и скъп телефон.
За кино, театър, концерти, цирк се появяват ваучер в Грабо. Това спестява пари. Дори за вечеря навън съм виждала ваучери на доста сносни цени.
Богатите, затова са богати, защото не пилеят пари докато по-бедните се опитваме да надскочим чергата си.
Виж целия пост
# 72
Всичко е въпрос на приоритети и сметки.
Точно. Когато доходите са ти ограничени (а те никога не достигат, защото при по-високи доходи хората имат и по-големи разходи), трябва да приоритизираш разходите си - повече ресурс за важните неща, по-малко - за маловажните. Различните хора имат различни приоритети, но важното е да са наясно какви са те и да разпределят според тях. Ако основен приоритет ти са пътуванията - ами ще живееш по-скромно през другото време, няма да излизаш често, няма да си купуваш скъпи вещи и в крайна сметка ще ти останат за пътуване. Иначе си оставаш с "нерелизирани" приоритети.

Аз съм минал по тоя път с много ниските доходи и лично съм се убедил какво чудо е дисциплината, спазването на бюджет и разум при харчене.

П.П. При желание човек може да живее с малко разходи, без да се лишава от забавления. Може да нямаш пари за почивка в хотел на морето, но можеш да отидеш с децата (и или с приятели) на палатки на някой от къмпингите и ще ти излезе в пъти по-евтино. Изживяването със сигурност ще е не по-малко хубаво. Може да нямаш пари за ресторант, но вместо това да отидеш на пикник в планината. Винаги има начин.
Виж целия пост
# 73
Това изживяването със сигурност ще е не по-малко хубаво е много витиевато, но не е особено вярно Simple Smile Аз искам на хотел, с удобства и течаща вода, а не на палатки да ме хапят насекомите. И понеже не ми стигат за хотел, не ходя по палатки.
Виж целия пост
# 74
При всички случаи, дори и на село, ако разчиташ само на чиста минимална заплата си е въпрос на оцеляване, защото 710лв чисти ще ги вземеш след 20-25 години стаж. И да, толкова взема лелката в ДГ или училище. Ама е работа, осигуровки, стаж, пенсия. И ако не може да работи и живее в града, бута с 550-600 лева нето и с двора в помощ. Защото там друго допълнително няма откъде, работа на договор и заплата почти няма, така и избор няма почти никакъв. В града е малко по-различно, но отварям джобса и за моя град заплата от 1500-2000 лева има основно позиции/ професии, подходящи повече за мъже. И да кажем от 150 обяви 15, подходящи за жени. От тях 7-8 имат изискване за книжка и английски, а някои динозаври като мен ги нямат. Така изборът за една жена е изключително стеснен. За заплати над 2000 лева да не говорим, това са специфични позиции, т.е с изискване за определено образование и квалификация. За масата остава работа като шивачка, продавачка или работничка в предприятие. При нас са основани шивашки фирми и химия. Ако искаш. Заплати - 800 - 1200, рядко до 1500 лева. Средното за града за работничка е около 1200 основна заплата, не нето. А цените са като на морето, понякога дори и по-високи.
Виж целия пост
# 75
Моите лични наблюдения са, че за прослужено време се плаща само на държавна работа, никъде частникът не плаща за стаж, което не променя дохода по никакъв начин на човек, работещ години в една е съща фирма. Да не се налага и да ти изскочат непредвидими разходи и всички мечти за море са аут. Сложен казус е живот на минимална заплата.
Някой каза, че на морето е пълно с хора, а все се оплакват от ниски доходи. На морете определено не е цяла България, там виждаме процент от нея и чужди туристи., така че това не меродавно за определяне на бедността у нас
Виж целия пост
# 76
Аз искам на хотел, с удобства и течаща вода, а не на палатки да ме хапят насекомите. И понеже не ми стигат за хотел, не ходя по палатки.
Това е твоя избор. Въпросът е, че има по-евтини алтернативи за отдих/забавления и зависи от всеки как ще си организира времето.
Иначе и аз искам да отида на Малдивите тази година, ама няма да стане и ще трябва да се задоволя с няколко дни на Халкидики. Явно Малдивите не са ми чак толкова голям приоритет.
Виж целия пост
# 77
За съжаление, много частници не спазват КТ и грам не им пука от Инспекцията по труда и НАП. Защо ли? Ето затова и ситуацията в частния сектор е такава и много хора са без избор - заплати ниски, КТ не се спазва, затова и който може се хваща в държавния сектор, където заплатите не са високи, но поне се спазва КТ дори има синдикати, а това значи още 6-8 дни синдикална отпуска+ 2-3 дни за две и повече деца под 18г.
Виж целия пост
# 78
То и да плащат клас, не е кой знае каква разлика. Сигурно ако си 30 г на една и съща работа, ще го усетиш.

На нас ни плащат клас, но 0,6, та не е нещо уау. Гледам, че съм навъртяла още една година и от тоя месец са ми вдигнали класа… е то е смешна разликата. Иначе, да като се натрупат годинките, пак е някаква цифра.


По морето гледам българите. Попринцип ходя на южното, там основно бг регистрации на колите и мека реч.

Относно палатките.. е, понякога къмпинг не е по-евтино от хотел/къща за гости. Приятелите ми хдоят по къмпинги за преживяването, не за да пестят.

Също така излизането на ресторант не е някаква мега глезотия. Ако се събираме с приятели, няма как да кажем “айде на пикник” вместо на вечеря в ресторант.

И друг път сме писали в много подобни теми как в провинцията може да има по-ниски заплати, но да се пести от транспорт, паркомясто, наем и частна дг, които за София, Пловдив, Варна ще бъдат константен разход.
Виж целия пост
# 79
И аз това казвам, всеки си има приоритети. Не всеки е навит да изкара 'вероятно не по-зле' на палатка, вместо на хотел.
И друго - по принцип съм съгласна човек да се простира според чергата си, но... някак да бъде пращан някой у храсталаците, понеже почивка в хотел ще му излезе една заплата, и да му се нашоква канчето какъв е бедняк и откъде-накъде ще иска на хотел с тия доходи, ми се вижда проява на доста лош вкус.
Виж целия пост
# 80
Аз съм с 22 години стаж, плащат ми по 1% на година, учител съм и вече си вземам заплата чиста. Приятелка е социален асистент в ДСХ, заплатата й е под 1000 лева, макар и да не е минималната, но си знае работното време, отпуската също.
Относно почивките, с моята заплата и две деца не мога да си позволя и Халкидики, затова си ходим на нашето море. Търся си варианти извън комплексите. Тази година почивахме в Ахтопол с ваучери от Грабо - 90лева за мен и двете деца НВ, храната беше обилна, имаше избор за вечеря по меню, което за съжаление включваше само скара. Но пък 6 нощувки излязоха на цена 540 лева. Киното в Ахтопол беше 6лв за дете и 8лв за възрастен, кака кола стъклена бутилка - 1,60лв, сладолед - 2лв (от количка)... Разходка с корабче за 60 минути - 10лв дете и 15 лв възрастен. В Русе разходка с корабче за 60 минути е 15лв за дете и 25 лв за възрастен. В крайна сметка едноседмична почивка в хотел на морето ми излезе 900-1000 лева
Миналата година в Несебър - 5 нощувки в семеен хотел - 242лв (за тримата). Близо до плажа и Стария град, гледка море. Обяд в заведението над плажа ми излизаше 25-30 лева. Позволихме си и разходка с корабче, и разходка до Равда и вечеря с двуетажния автобус, и в аквариума влязохме, и Стария град разгледахме. И цялото удоволствие ми струваше на повече от 800лева с пътя.
Виж целия пост
# 81
Учители, лекари, медицински сестри, работещи н  банков сектор, оперативни счетоводители, работещи  в НОИ, НАП, агенции и т.н
Колко от тези хора взимат 3 000 лева ?
Мога да ви кажа, че никой....
Относно къмпинг и палатки ходи се на такива места, защото хората обичат максимално свободата и природата. За  децата казват било  рай. Обаче аз примерно нито като дете нито сега харесвам  такава почивка. Обичам природата и пътувам много, обикалям екопътеки  и т.н . Обаче спането на палатка ми е ад. Важното е, че хората не го правят повечето , за да пестят пари,  а защото им е удоволствие.
Възможно е в семейството да има болно детенце или болен възрастен, които да има нужда от грижи. Поради тази причина един от родителите да не работи.
Отделно може да искат единия родител да си гледа детето докато е малко. Вместо да пращат на бавачка.
Има хора, които работят на 4 или 6 часа следователно взимат по-ниски заплата, но имат свободно време за семейството си.
Няма универсална рецепта и няма еднакви семейства . Приоритети на всеки са различни
Виж целия пост
# 82
Учители, лекари, медицински сестри, работещи н  банков сектор, оперативни счетоводители, работещи  в НОИ, НАП, агенции и т.н
Колко от тези хора взимат 3 000 лева ?
Мога да ви кажа, че никой....
Лекарите!
Виж целия пост
# 83
... но... някак да бъде пращан някой у храсталаците, понеже почивка в хотел ще му излезе една заплата, и да му се нашоква канчето какъв е бедняк и откъде-накъде ще иска на хотел с тия доходи, ми се вижда проява на доста лош вкус.
Аз единствено казвам, че "беднякът", а и всеки друг, следва да си знае приоритетите - ако хотелът му е топ приоритет, да почива там, а след това да ги "избие" с по-малко разходи по други пера. Проблем няма, стига да вземе това решение съзнателно, а не да си каже "ще си направя кефа, пък ще го мисля после", а когато дойде "после", да се чуди защо е станало така. Колкото и да не ти се вярва, има много хора, които нямат подобна структура на мислене относно финансите си. Естествено тук опростяваме примерите. Често нещата са далеч по-сложни.
Виж целия пост
# 84
Ние наемаме апартамент на нашето море за 60 лв на ден с всички удобства, на втора линия. Състои се от хол с оборудван кухненски бокс и отделна спалня.  Малки деца нямаме, но пътуваме винаги с двете ни кучета. Палатките и планините не са за нас, аз и като дете не исках да ходя. Ако се потърси по- добре, ще се намери и по- евтино, ние се познаваме със собствениците и ни приемат с кучетата, та затова. Големи хотели не харесвам, наличието на голямо количество хора, събрани на куп ме изнервя, а и сега с този ковид, предпочитам по-настрана.
Виж целия пост
# 85
Ние наемаме апартамент на нашето море за 60 лв на ден с всички удобства, на втора линия. Състои се от хол с оборудван кухненски бокс и отделна спалня.  
Може ли да споделиш контакти? Аз съм с две деца, т.е нощувка за трима. За лято 2023 децата ще са на 13 и 9 навършени години. Без домашни любимци сме.
Виж целия пост
# 86
Къде наемете този апартамент за 60 лева ?
Може ли координати и на мен?
Благодаря предварително Simple Smile
Виж целия пост
# 87
Скрит текст:
... но... някак да бъде пращан някой у храсталаците, понеже почивка в хотел ще му излезе една заплата, и да му се нашоква канчето какъв е бедняк и откъде-накъде ще иска на хотел с тия доходи, ми се вижда проява на доста лош вкус.
Аз единствено казвам, че "беднякът", а и всеки друг, следва да си знае приоритетите - ако хотелът му е топ приоритет, да почива там, а след това да ги "избие" с по-малко разходи по други пера. Проблем няма, стига да вземе това решение съзнателно, а не да си каже "ще си направя кефа, пък ще го мисля после", а когато дойде "после", да се чуди защо е станало така. Колкото и да не ти се вярва, има много хора, които нямат подобна структура на мислене относно финансите си. Естествено тук опростяваме примерите. Често нещата са далеч по-сложни.
Не се заяждам, но не казваше това, а смесваше вкус и приоритет и гарнираше с 'ами то вероятно'. Което не е изобщо окей.
Аз изкарвам като цифра прилични пари, но имам много голям разход за покрив плюс още един голям разход за образование. Това ме оставя със свободни средства за храна и комунални около, че и под нетната МРЗ. Няма как да приема съвети вероятно на палатка няма да ти е толкова зле, това за мен е доста отвъд опростяването.
Иначе няма лошо в палатките, но моите наблюдения и опит са, че доста повече мъже са им фенове. От друга страна , поради деликатността на жените, мъжете не могат да схванат защо добри хигиенни условия, каквито няма при палатките, за жените са задължителни, и го приемат като някакъв излишно модерен гевезелък.
Виж целия пост
# 88

Това с палатката беше просто пример, при който нещо по-скъпо би могло да се замени с нещо по-евтино и евентуално пак изживяването да е подобно - зависи от настройката, от личните предпочитания, компания и т.н.  Може да е палатка, може да е нещо друго. Въпросът беше да се даде пример, за да бъде по-ясна основната идея (осмисляне на приоритетите) и да се покаже, че човек би могъл при желание да замени обичайните забавления с по-евтини алтернативи. Подобен пример беше и това за ресторант-пикник. Някои хора не се кефят на природата, така че за тях пък това не е алтернатива. За тях ще е нещо друго.

п.п.Аз лично също предпочитам да ходя на хотел или хубаво бунгало, вместо на палатка. Ако утре реша, че искам да преориентирам ресурс в друга посока и нямам достатъчно за такова море, вероятно бих отишъл на палатка. Ти не би. Всеки с предпочитанията си.
Виж целия пост
# 89
fif92@abv.bg  и  Mama Ru  писах ви на лични.
Градът е Поморие.
Виж целия пост
# 90
Кой взема МРЗ? Хора без образование и квалификация или без хъс да си намерят по-добро.

Много грозно. Няма как в едно общество всички да са квалифицирани и със специални качества, обаче всички заслужават достоен живот, или не?
Виж целия пост
# 91
Кой взема МРЗ? Хора без образование и квалификация или без хъс да си намерят по-добро.

Много грозно. Няма как в едно общество всички да са квалифицирани и със специални качества, обаче всички заслужават достоен живот, или не?

Много спорен въпрос за философски разсъждения - дали някой заслужава нещо просто ей така, понеже съществува или всеки заслужава това, което си спечели/заработи?  Ако е първото защо има минимални пенсии, които не стигат за нищо? И защо има бездомни и клошари? Щом ги има, значи е прието, че хората не заслужават автоматично достоен живот.
Виж целия пост
# 92
Едно четиричленно селейство със собствено жилище спокойно може да живее нормално с 1800 лв месечно в София (без включени разходи за екскурзии/морета), стига да има бюджет и да харчи разумно.

Flushed

И ако/като се наложи например лечение на пулпит, униформи за учениците, здравни изследвания, ремонт на колата?


"И защо има бездомни и клошари? Щом ги има, значи е прието, че хората не заслужават автоматично достоен живот."
Кой го прие автоматично? Не говорим за оцеляване в джунглата, а за държава и цивилизация в 21 век.

Не заслужават? Не стои въпросът за това, че по-квалифицираният и качествен кадър ще получава повече (много ясно), а за това, че трябва минималната заплата да покрива поне жизнен минимум, а тя не го покрива.
Виж целия пост
# 93
Добре сте дошла да си съберете всички спестени пари и да ги раздадете на бедните и онеправданите. А заплатата е нещо което трябва да се заработи.
Минималната заплата определена със закон е основно мярка за събиране на данъци, а не за постигане на жизнен стандарт.
Виж целия пост
# 94
Добре сте дошла да си съберете всички спестени пари и да ги раздадете на бедните и онеправданите. А заплатата е нещо което трябва да се заработи.

Е нали се заработва? Или чистачката например не работи? Човекът, който разнася социален патронаж и който готви за него, сигурно също не работи? Служителката в общината и тя не работи ли? Говорим за работа и минимална заплата - а не за стоене вкъщи и за помощи, вижте темата!
Виж целия пост
# 95
Е нали им се и плаща? Значи всичко е точно и проблеми няма.
Виж целия пост
# 96
Е нали им се и плаща? Значи всичко е точно и проблеми няма.
Не виждате проблем в минимална заплата 710 лв?
Виж целия пост
# 97
Виждам проблем в това че може да получаваш 5000 лв., а да декларираш 710 лв.
Виждам проблем с това, че в разгара на икономическа криза беше вдигната изкуствено с голям процент с цел единствено предизборна агитация от обречено на разпад правителство и с цената на милиарди нов външен дълг.
Виждам проблем с това, че на мен ми се вдигат осигуровките за да се финансира по-висока заплата на хора не вършещи работа и за пукнат грош.
Виждам проблем и с това, че държавата трябва да определя минимална заплата за хората, които ги мързи да си изработят повече.

И много други проблеми виждам, но не и със сумата. Това е минималната заплата, не максимална. Всеки може да се опита да си заработи повече. В София е пълно с обяви за чистачки със заплата от 1000 лв., че и повече.

Проблема е с липсата на желание за работа, ама съм сигурен, че точно за този проблем си затваряте очите, предвид с какъв пост вдигнахте тази стара тема.
Виж целия пост
# 98
Вдигнах темата заради едно грозно според мен изказване, което беше в стил "тези ниско квалифицираните да не искат повече от минималната, и тя им е много". Изброените от Вас са частни случаи, а аз говоря в общия.
Виж целия пост
# 99
Добре сте дошла да си съберете всички спестени пари и да ги раздадете на бедните и онеправданите. А заплатата е нещо което трябва да се заработи.

Е нали се заработва? Или чистачката например не работи? Човекът, който разнася социален патронаж и който готви за него, сигурно също не работи? Служителката в общината и тя не работи ли? Говорим за работа и минимална заплата - а не за стоене вкъщи и за помощи, вижте темата!

Не може да се каже дали се заработва или не, след като сумата не се определя от пазара на труда, а е административно натрапена. Ако Пена мете две улици по час на ден, а Гина десет улици по 8 часа на ден, и двете ще получават МРЗ, защото по-малко не е разрешено, но дали първата си ги заработва?  За втората е ясно - ако първата наистина заработва това МРЗ, тогава втората ще получава повече или ще напусне и друг няма да се хване на тази работа.

Вдигнах темата заради едно грозно според мен изказване, което беше в стил "тези ниско квалифицираните да не искат повече от минималната, и тя им е много". Изброените от Вас са частни случаи, а аз говоря в общия.

Не мисля, че точно такова беше изказването ми, но по същество - МРЗ е административно определена сума и няма общо със стойността на положения труд.  От трима, назначени на МРЗ, някой може да върши работа за 500 лв. друг за николко, а трети за 700, но и тримата ще получават 710. А ако случайно някой работи за 1000, но му плащат 710, тогава вината е в него, че търпи това и така поощрява експлоатацията
Виж целия пост
# 100
Вдигнах темата заради едно грозно според мен изказване, което беше в стил "тези ниско квалифицираните да не искат повече от минималната, и тя им е много". Изброените от Вас са частни случаи, а аз говоря в общия.
В общия случай хората получават значително повече от МРЗ, но декларират само МРЗ, защото държавата не си върши работата. Обсъждано е и преди и укриващите данъци даже го намират за повод за гордост и хвалби.
И това е и главната причина защо не трябва да се вдига МРЗ - защото това основно вдига заплатите на държавните служители, които са определени като коефициент по МРЗ. Същите тия дето не си вършат работата.
В България МРЗ е инструмент за легано купуване на гласове с държавни пари.
Виж целия пост
# 101
Не разбрах кое е грозното. Който иска повече пари, да ходи да си ги заработи. Мининалното по дефиниция не е за достоен живот, а колкото съвсем да не умреш от глад, гол и бос. Иначе и аз мечтая за достойна едномесечна ваканция в Куба.
Виж целия пост
# 102
Не разбрах кое е грозното. Който иска повече пари, да ходи да си ги заработи. Мининалното по дефиниция не е за достоен живот, а колкото съвсем да не умреш от глад, гол и бос. Иначе и аз мечтая за достойна едномесечна ваканция в Куба.
Грозното е, че намеква че щом си бил мечат на улиците, не заслужаваш да получаваш пари, а трябва да работиш безплатно като ангария, ако работодателя така е преценил.
Виж целия пост
# 103
Изобщо не намеква това, това са си ваши интерпретации. Чистачки в момента изкарват повече пари от мене. Аз обаче не искам да съм чистачка и предпочитам да си напрягам мозъка, не кръста. А фактите са, че много от тези, дето си напрягат кръста, нямат достатъчно мозък да напрегнат него. Де факто нямат избор дали да са в калта, или на бюро.
Виж целия пост
# 104
Изобщо не намеква това, това са си ваши интерпретации. Чистачки в момента изкарват повече пари от мене. Аз обаче не искам да съм чистачка и предпочитам да си напрягам мозъка, не кръста. А фактите са, че много от тези, дето си напрягат кръста, нямат достатъчно мозък да напрегнат него. Де факто нямат избор дали да са в калта, или на бюро.
От кога работата на бюро е синоним на успешен човек, а чистенето на падение? Много е престижно да си офисен планктон, няма що. Всяка работа заслужава уважение и подобни изказвания са грозни и арогантни.
Иначе съвсем сериозно - ти с това седене по 10 часа на ден след някоя друга година е по-вероятно да имаш куп здравословни проблеми, от труженичката, която “си напряга кръста” 😃
Виж целия пост
# 105
Конкретно моите здравословни проблеми дойдоха точно след физическа работа, не след седене на бюро, благодаря за загрижеността. Ако не се опитваш да ми приписваш думи, които не съм казала, може и да стане дискусия.
Виж целия пост
# 106
С минимална заплата не ми се е налагало да правя бюджет (т.е. налагало ми се е,  но всъщност беше издръжка от родителите ми, когато бях студентка, което обаче е съвсем различна ситуация, щото бяха времена, в които да си три дни на филии с лютеница си беше нещо напълно нормално).

Имам наблюдения от мое близко семейство - тричленно (т.е. с едно дете). И двамата родители работеха на минималната работна заплата без изгледи за повишаването й (бяха в една и съща сфера/институция). Решиха въпроса като емигрираха в страна от Скандинавия, и в момента водят напълно нормален достоен живот, а детето се интегрира успешно и си развива таланта там. За да отговоря на въпроса от темата - как са успявали с МРЗ - не успяваха, това е.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия