Продължение на статията Подправките като лекарство

Джоджен

В българската народна медицина джодженът се използва при болки в стомаха и сърдечната област, при простудни, жлъчни и чернодробни заболявания.

Чай от джоджен се дава на малки деца против повръщане.

Етеричното масло се прилага при невралгии и мигрена под формата на инхалации.

Девесил

Народното име на растението отразява неговите хранителни и лечебни свойства. Според едно поверие девесилът, приет вътрешно, дава на човека девет сили. Той тонизира организма, стимулира отделителната система, действа благотворно на сърдечносъдовата и нервната система, има ясно изразен спазмолитичен ефект върху гладката мускулатура.

За лечебни цели се използва главно коренището на растението – при липса на апетит, колики в стомаха и червата, като отхрачващо, газогонно, жлъчегонно, регулиращо менструацията средство. Подпомага сърдечната дейност и е добро средство против неврастения. Освен това има силно диуретично действие.

Противопоказания: според някои автори предизвиква приток на кръв в тазовите органи, което крие опасност от аборт при бременните жени.

Шафран

Шафранът е отличен помощник при бъбречнокаменна болест, заболявания на черния дроб и далака. Освен това лекува дихателните органи и ги заздравява. Помага при лечението на пневмонии и бронхити. Укрепва нервите, повишава вниманието, има сънотворно действие.

Внимание!
Шафранът понижава апетита, затова е незаменима подправка за тези, които искат да отслабнат.

Червен пипер


Това е много полезна и незаменима подправка. Не само подобрява кръвообращението и активира имунната система, но и убива раковите клетки. Подобрява апетита и храносмилането.

От лютивия червен пипер се приготвят различни лечебни средства, които обаче трябва да се прилагат само под контрола на лекар.

Черен пипер

Народната медицина цени черния пипер за благоприятния му ефект по време на настинки. Тази подправка облекчава кашлицата, помага за изхвърлянето на храчки, затопля храносмилателните органи и подобрява апетита. Черният пипер подобрява и състоянието на кръвта, разрежда я и се бори с кръвните съсиреци.

Учените говорят за антиоксидантните и противовъзпалителните свойства на черния пипер. Благодарение на богатия си минерален състав той е полезен за сърдечносъдовата система, помага за укрепване на стените на кръвоносните съдове, разширяването им и разтварянето на холестеролните плаки. Той укрепва имунната система, помага за стабилизиране на червата, подпомага разграждането на телесните мазнини и подобрява метаболизма.

При толкова ползи има и противопоказания, особено ако употребявате по-големи количества. Черен пипер не се препоръчва при язва на стомаха, гастрит и хипертония. От употребата му трябва да се въздържат децата до 5 години, бременните и кърмачките.

Целина


Тя има главно диуретично действие, регулира обмяната на веществата и има антисептични свойства. Целината е незаменим лек при заболявания на нервната система, ревматизъм, инфекциозни заболявания. Регулира кръвното налягане.

Мента

Помага при главоболие и подобрява работата на мозъка. Подправката отдавна е известна като успокоително средство, което облекчава напрежението в мускулите, нервната тревожност и подобрява настроението.

Градински чай (салвия)

Използва се при умствена умора, подобрява паметта и вниманието. Гаргарата със запарка от градински чай помага да се спре настинката, а пиенето му намалява горещите вълни по време на менопаузата.

Дафинов лист

Универсална подправка, без която е трудно да си представим добрата кухня. Включен е в някои билкови лекарства. Нормализира кръвното налягане, има холеретичен (жлъчетворен) ефект.

Босилек

Босилекът трябва да се използва само пресен, защото сушеният губи голяма част от вкуса си. Гурманите намачкват листата, вместо да ги нарежат, и никога не ги готвят.

Чаят от босилек е ефективен в жегата като стимулиращо потоотделянето средство, при разстройство на стомаха и храносмилането, при запек, метеоризъм и безсъние.

В българската народна медицина се използва като диуретично средство, при спастичен колит, за гаргара при заболявания на венците и хрема. Зелената маса и етеричното масло се прилагат външно при трудно заздравяващи рани.

Чубрица

Не всички знаят, че така популярната и обичана у нас подправка подпомага сърцето, стомаха и храносмилането. Понижава метеоризма, подобрява настроението и има противовъзпалителни свойства. Тя се използва и в ароматерапията: запалете цели клонки в аромалампата, за да дезинфекцирате стаята и да ѝ придадете приятен аромат.

Чаят от сушени или пресни листенца помага при спазми на стомаха, заболявания на устната кухина и гърлото и при симптоми на простуда.

Копър

Растението и цветовете на копъра имат противовъзпалително действие. Като подправка или чай отстранява метеоризма, стимулира апетита, има диуретично действие, а също така успокоява и помага в борбата с безсънието.

Плодовете и надземната част усилват лактацията, действат спазмолитично, слабо разширяват кръвоносните съдове.

Естрагон (тарос)

Използва се само горната 1/3 част от растението, без стеблата. Листата трябва да се използват пресни, сушените листа не притежават голяма сила.

Естрагонът съдържа етерично масло, дъбилни вещества, горчиви вещества, флавоноиди, растителни киселини, естрагол, анетол, лимонен, калий. Те също така са богати на йод, минерални соли, витамини А и С. Растението има храносмилателен, апетитовъзбуждащ и диуретичен ефект.

Резене (див копър, аптекарски копър, фенел)


Знаете ли, че това е една от съставките на билковата смес за производство на мастика? От резенето се добива и етерично масло.

Като билка е широко популярно средство против запек, камъни и възпаления на бъбреците, газове, колити, за предизвикване на апетит, при кашлица. Семената помагат при стомашни болки, имат диуретичен, противовъзпалителен и лактогонен ефект. Чай от семената на резенето се използва за повишаване на лактацията и против бебешки колики.

Внимание! При неспазване на предписаната доза обаче семената могат да причинят хранителни отравяния, водещи до стомашно-чревни разстройства или по-сериозни здравословни проблеми.
Виж целия пост