Плащане при покупка на имот

  • 3 573
  • 21
# 15
Банката, с която работихме в случая, има ограничения за сумата на изходящите преводи чрез онлайн банкиране. Не можеше сумата да бъде преведена онлайн. Задължително трябваше да се посети банков клон. Не разбирам целта на упреците и заяжданията, споделям как е протекла една реална съвсем скорошна сделка.
Всичко стана бързо и в рамките на час. Ако някой продавач би подписал документи за продажба ПРЕДИ са получи превод, ок, предполагам обаче следва да има преди това подписан предварителен договор за продажба, където да е описано какво са се договорили страните, в нашия случай не беше така.
Виж целия пост
# 16
Ми аз съм продавал така - в нотариалния акт пише как се заплаща цената, в случая по банков път по сметка еди-коя си.
Подписах го, след това купувачът ми пусна превод. Ако не беше ми пуснал, щях да се върна при нотариуса и да кажа, че цената не е заплатена както е уговорено.
Винаги единият трябва да направи първата стъпка. Ако купувачът преведе пари пръв, теоретично продавачът може да се качи в едно такси и да изчезне без да подпише акта. Тогава трябва да го съдиш за неоснователно обогатяване (ако не е изпил парите междувременно).
Има и начин чрез ескроу-сметка в банка или при нотариуса, но тя струва пари.
Виж целия пост
# 17
Не разбирам целта на упреците и заяжданията, споделям как е протекла една реална съвсем скорошна сделка.
Няма упреци, просто идеята ми е да се прави разлика между "Ние направихме еди как си, защото някой така искаше" и "Такава е процедурата по принцип". Защото много хора правят неща, които са ненужни или ги правят по-сложно от необходимото, поради неинформираност или поради "инат" на някоя от страните (обикновено продавача).

Ако банката не е имала възможност за големи преводи онлайн, това обяснява нещата. Но ето, това е частен случай. Аз не съм имал проблем с преводи за над 500 хил. лв. през електронното банкиране. Само се обаждат да питат дали си сигурен Simple Smile

По въпроса за подписването, Крис го обясни по-добре защо първо се подписва и после се плаща - нотариалния акт в крайна сметка е просто една хартия, която във всеки един момент може да отиде в коша. Докато не се впише в Имотния регистър, тя не струва нищо. А преведените пари няма как да ги върнеш назад.
Виж целия пост
# 18
Наема се адвокат или брокер.  Срещу съответната сума живеете по-спокойно.
Виж целия пост
# 19
За адвокат подкрепям напълно, за брокер категорично възразявам. Има изписани безкрайни аргументи в тоя форум защо брокерите не помагат, а по-скоро пречат в една сделка. Да не ги преповтарям тука. И понеже темата е конкретно за плащането, брокерът по никакъв начин не е намесен в плащането, нито е гарант за него, нито пък някой е длъжен да го информира дали, кога и колко е платено. Брокерът се интересува единствено от плащането на собствената си комисиона, и след това не го търсете за нищо.

Във всеки случай брокерът е последното, което може да помогне да "живеете по-спокойно". Дори обратно, брокерът силно ще наруши спокойствието и на купувача, а често и на продавача.
Виж целия пост
# 20
Ами когато брокера е вече на клона и така или иначе ще му дадеш две-3 заплати е добре да си ги изработи до края, нали Wink
Виж целия пост
# 21
О, ако е само 2-3 заплати е много добре.

Но дори тогава, ако бях аз единственото, което щях да искам от брокера е да стои настрана и да не си вре носа и да пречи. Брокерът няма да си "изработи" заплатите по начин, който да е в твоя полза - ще ги изработи в негова собствена полза, която евентуално в определени ситуации може да се припокрива с твоя интерес, но това е чисто съвпадение.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия