Докторантурата

  • 357 996
  • 2 261
# 1 860
Грешно се изразих - сменили са темата и са върнали материала при зачисляването. След зачисляване не съм чула за сменена тема.
Както е известно от вица за заека и лъва - много е важно кой ти е научен ръководител.
Виж целия пост
# 1 861
Свободната докторантура реално не те задължава с нищо. Но защо го прави човек е основният въпрос.
Лично аз го направих, защото има значение в работата ми, когато стане въпрос за експертност в международни проекти, но и искам да се занимавам с наука. Какво ще дадеш като приносно ново знание върху средновековнта обща история, например, ако не отидеш за година по Еразъм в западен университет? Да поработиш в библиотека там и в архив? Каква тема ще засегнеш в България, която не е зесегната от европейските медиевисти?

Да не говорим, че писането на научен текст в хуманитарна наука отнема безкрайно много време. И говоря само за оформянето на текста, след като си събрала източниците. Все още Не се приема за сериозен текст такъв, който е под 200 стр. и историците са най-консервативни в това отношение.

Та не искам да те отказвам. Давам ти само въпроси, които стоят пред такова решение.
Виж целия пост
# 1 862
Ваня,точно това ме разколебава. Реално не виждам какво не е ясно и недоизследвано в медиевистика. Аз се интересувам от строго определени теми-статута и властта на жените кралици и исторически личности в Европа. Нещо около това. Преди години имаше такава разработка от докторантка. Това, че съм притеснителна е голям минус и смятам,че ще ме спъне сериозно.
Ти в областта на историята ли имаш степен? Защото личи, че си наясно. Иначе аз съм архивист и работя в архив(в частната сфера обаче, но съм била и в държавния сектор, пак в архив).
Реално за мен това е възмажност да работя над теми, които ме вълнуват, и си прзнавам, че искам да съм доктор😊 обожавам историята и искам да уча още. Пък реално няма накъде повече освен докторантура(магистратура в някоя от историите няма смисъл според мен,аз съм ги минала всичките) . Много колебания имам. Най-вече, защото всички ми казват, че това не ми трябва, щом не смятам да се занимавам сериозно с наука, един вид за д-р отпред.
Може и прави да са близкити ми,но аз искам,въпреки това. Пък и не се знае, може един ден да ми е от полза,може да се преориентирам, всичко може.
Виж целия пост
# 1 863
За историческите личности в Европа не може да бъде защитена теза без работа в конкретните държави, така че ангажиментът си е доста голям според мен. Въпросът е коя тема какво изисква като ресурси и оттам нататък да го мислиш. Особено, когато става въпрос за тежки откъм реализация специалности.
Ти това трябва да прецениш, а не да слушаш роднините какво говорят. 

Иначе да, близко съм до историята, но не съвсем...
Виж целия пост
# 1 864
Момичета, кога се плаща таксата за редовните докторанти? Има ли срок? Не откривам информация в сайта на СУ.
Тези дни е бил факултетният съвет и съм официално зачислена.
Виж целия пост
# 1 865
Здравейте, искам да попитам в случай, че някой е наясно дали майчинство може да се съчетава с докторантура. В момента започвам втората година от редовната си докторантура и скоро ми предстои раждане. Смятам да прекъсна, но ми се ще възможно най-скоро (след 6 месеца или година) да се върна към докторантурата си, но не и към работата Simple Smile. В моя случай имам и трудов договор. Някой дали има представа възможно ли е това?
Виж целия пост
# 1 866
Mira31, разбрах, че съм бременна преди изпита. Зачислих се март, родих април Simple Smile. Не съм прекъсвала. От трудовия договор излязох в болничен, защото работата ми не позволява да работя бременна. А всички задължения към университета си ги покрих навреме, защото ми се падна кротко бебе. Дори на конференции съм го взимала с мен. Единствено за преподавателската дейност търсих кой да го гледа. Но е много важно в какво направление си, какво е и естеството ти на работа, защото в някои практични насочености няма как да разполагаш така с времето си. Щом до сега си успяла да съчетаеш работа и докторантура, едва ли сега ще имаш проблем. Просто гледай да не се отпускаш. Първата година ако си успяла да минеш задължителните дисциплини по минимума и да си вземеш изпитите ще ти е от полза. Ако имаш други конкретни въпроси можеш да ми пишеш лично, за да не спамим темата.
Виж целия пост
# 1 867
А да ви попитам, защото не разбрах - например кандидатстваш за докторантура в по-общо направление и след 3 месеца си избираш темата на докторантурата, така ли?

Т.е. например докторантура по антропология и после тема - "Обичаи по време на сватба".

И първо учи ли се самата специалност по-задълбочено? Какви задачи може да постави научният ръководител?
Виж целия пост
# 1 868
Аз мисля, че още първия месец трябваше да подам темата, но ме питаха за нея и на самия устен изпит и това беше фактор в избирането на докторантите - дали това, с което смятат да се занимават е нужно на университета.
Самата специалност се предполага, че вече я познаваш достатъчно добре, така че не се учи въобще (поне аз нямам лекции по специалността, а само писмени изпити, но ако имаш желание може да посещаваш редовни лекции по направленията, които те интересуват в университета).
Виж целия пост
# 1 869
Не знам как най-ясно да се обясни, че правенето на докторантура и изборът на тема започва още преди съответния преподавател да пусне докторантското място. Не може да очаквате, че когато се обявят местата за докторанти ще има подходяща специалност, в която преподавателят да вкара това, което докторанта го вълнува. Може да се случи, но не е задължително. Да не говорим, че в съответната катедла може да няма специалист по темата, който да може да поведе конкретната избрана тема и това е проблем за докторанта, който обикновено разбира след вторага година.

Иначе в направление 3.1. може да има тема за сватбата... стига да не повтаря изследванията правени до момента (а те са достатъчно много) и да има преподавател - специалист. Само че този преподавател трябва да е пуснал подходяща специалност.
Виж целия пост
# 1 870
А да ви попитам, защото не разбрах - например кандидатстваш за докторантура в по-общо направление и след 3 месеца си избираш темата на докторантурата, така ли?

Т.е. например докторантура по антропология и после тема - "Обичаи по време на сватба".

И първо учи ли се самата специалност по-задълбочено? Какви задачи може да постави научният ръководител?
Съгласна съм с В@ня, че докторантура трябва да се записва с ясна мисия (да знаеш защо го правиш и какво искаш да постигнеш с тази стъпка), но чисто процедурно нещата стоят така:

- Кандидатстваш към катедра (Антропология, Икономика, Философия и пр.)
- До няколко месеца след зачисляването, докторантът с помощта на научния си ръководител, изготвя индивидуален план за първата година и индивидуален план за цялата докторантура. В тези планове трябва да се напише темата на докторантурата.
- До края на втората година, темата може да се променя.

По другите въпроси - при докторантурата няма задълбочено учене по специалността, предполага се, че специалността ти е доста позната, все пак затова такива са и приемните изпити. В СУ, катедра Стопанско управление, са нужни само 2 задължителни курса и 2 свободноизбираеми, като често дори няма групи, а докторантът сам се подготвя.

Задачите на докторанта са основно анализ на литература по темата на доктората, анализ на статии, провеждане на количествени и качествени проучвания, експерименти, участие в конференции, писане на статии, участие в учебния процес от другата страна като помощ на научния ръководител и др.
Виж целия пост
# 1 871
Благодаря ви за отговорите!
Относно това с до колко ясна представа съм за темата - няма проблем. Аз имам теми, които са ми интересни и виждам развитие в тях след докторантурата. Попитах, защото не бях сигурна дали трябва да се съобщи предварително, но все още имам време да избера конкретно една.
Иначе и аз не виждам логика да се кандидатства, ако го правиш само ей така. За себе си установих, че искам да се развивам професионално в академичната сфера, чувствам се добре в тази среда въпреки всичките неща, които прочетох тук за лицемерие, завист и т.н. Това го има навсякъде. Преди работех в различни сфери, опитвайки се да намеря поприще, което да е по-доходоносно, но и хем да ми харесва. Все не се чувствах намясто, лицемерието и шуробадженащината ги виждах постоянно, много ми тежеше да работя. Винаги съм искала да се отдам на науката и изследователската дейност, защото обичам да се ровя в книги, архиви, да търся информация, да я анализирам. Никой не ме разбираше докато не попаднах на хора от университета, с които можех да говоря точно за такива неща. После се запознах с ММ, който ми каза "Давай, с теб съм, това е точно за теб" и сега нямам търпение да кандидатствам.
Определено се записвам в тази тема да задавам въпроси и да споделяме вълненията си заедно. Simple Smile
Виж целия пост
# 1 872
Представянето на интересите (разбирай тема, към която се е насочил човекът) по време на събеседването е важно, защото после може да има обсъждане в комисията и не е ясно какво ще натежи при избора на докторант, ако двама се явяват за едно място. Случва се и не е изключение.
Виж целия пост
# 1 873
По мои наблюдения докторантските места най-често се обявяват за конкретни хора, които са познати на преподавателите от времето на студентските им години като бакалаври и магистри. И в тези случаи дисертацията се явява продължение на дипломната работа, та при тях темата е относително ясна още преди приемните докторантски изпити. Рядко приемат някой непознат от външна институция. Поне при нас е така. Моята специалност е рядка и дори е имало две-три години, в които са обявявали нулев прием на докторанти. Но например в някои икономически специалности където специалистите са под път и над път вероятно е различно.
Виж целия пост
# 1 874
И моите наблюдения са подобни. Въпреки че на теория на конкурсния изпит може да се появи външен кандидат, твърде рядко се случва.
Аз обаче умишлено излягах от темата си от дипломната работа. Исках различна посока за следващите три години.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия