Проблем със зъбките

  • 72 529
  • 560
Здравейте! Синът ми февруари ще стане на две годинки, все още се кърмим, когато поиска, а това е често.
Днес забелязах, като му пипнах зъбките, че най-отгоре до венеца са грапави, трудно ми е да го обясня, гладко зъбче, а горе изведнъж хлътва. Много се притесних ще отидем на зъболекар тези дни, но реших да попитам и във форума.
Четох, че:
 когато захарта от млякото остане в контакт с бебешките зъби твърде дълго, тя може да унищожи или в най-добрия случай да увреди емайла на зъбките. Резултатът е ронливи или обезцветени предни зъби.
Възможно ли е поради това, че се кърмим нощно време зъбките да са почнали да се увреждат?  Някоя от вас има ли същия проблем с детенцето си?
Опитваме се всеки ден да си мием зъбките, поне по два пъти, но почти без успех, на мен не дава, а той търка, но не много качествено и не винаги. Синът ми не яде много сладко, наблягаме на плодове, не пие и сокове или газирани.
Благодаря ви за вниманието!
Поздрави за всички
Виж целия пост
# 1
Здравей Весело,
За разлика от адаптираните млека, кърмата  кърмата има сравнително малък контакт с повърхността на зъбките. Всъщност гърдата навлиза навътре в устичката на бебето под формата на фуния. Лапайки зърното и по-голямата част от ареолата те минават отвъд твърдото небце на бебето и достигат до мекото небце, което е доста навътре в устната кухина. По този начин гърдата не се травмира, а кърмата отива директно в гърлото на бебето. Контакта на млякото със зъбките е основно при неактивното сучене  и при изваждането на гърдата и той не е голям. Рядко бебетата задържат мляко в устичката си, обикновено преглъщат веднага. При адаптираните млека е по-различно, там се обхваща само зърното на биберона и млякото се излива в устичката. Освен това, ако си виждала шише от изпито изкуствено мляко и такова от изпито майчино мляко ще забележиш, че адаптираните млека оставят доста следи след себе си за разлика от кърмата. Предполагам, че тази статия ще ти е интересна. За зъбките се смята, че от голямо значение е генния фактор, както и употребата на определени храни съдържащи захари, не непременно само сладките неща.   bouquet
Виж целия пост
# 2
Ivy, Благодаря за бързия отговор и хубавата статия.   Hug
Виж целия пост
# 3
veselo за кърменето разбра, затова няма да се повтарям с другите, но на мен позната зъболекарка ми препоръча да почиствам зъбките на детето с марличка, потопена в разтвор на кислородна вода. Част кислородна вода и същото количество обикновена вода - топиш марличката, навиваш я на пръста си и с него търкаш зъбките. Но не съм го пробвала - оказа се, че моя фъстък много се кефи на четката за зъби и без проблем дава да му ги мия, после и той си ги търка, така че не сметнах за нужно да го правя.
Не съм сигурна колко адекватен е съвета, дано някоя друга мама пише дали има нещо опасно в кислородната вода, ако е пробвала да каже мнение  newsm78
Виж целия пост
# 4
rosy_bosy Благодаря за съвета!
Виж целия пост
# 5
Ние също имаме проблем със зъбите, който се появи на 1г и 6м. Обиколихме много зъболекари, част от тях категорично обвиниха кърменето за проблема, други казаха много хубава , че се кърмим.  Първо се появи белезникаво петно от задната страна на зъба от към венеца. Постепенно целия зъб се изрони, но от свободния край нагоре към венеца. И ние се кърмим по всяко време и нощем. Вечер мием зъбите, мажем с Tooth mousse. Освен това имаме и 2 пломбирани кариеса. Едно светило в детската стоматология категорично ме обвини че аз причинявам това на детето си с това кърмене. Аз обаче не съм убедена, а и никак не ми се иска кърменето да е причината. А и по времето когато се появи петното я ограничавах доста от сладки неща, солети и подобни. Винаги обаче, когато и помириша устата миреше на леко кисело, не знам дали е от кърменето, но със сигурност има връзка с проблемите със зъбите.
Виждала съм обаче на дете колкото нас голямо как му се отчупи целия зъб изведнъж. Разяжда се точно така от към венеца и накрая се отчупи. То обаче пие много сокчета и е кърмено 6 месеца. Може би това е кариес на ранното детство, когато несвойствени за детската уста бактерии попаднат от устата на възрастен.
Извинявам се, че стана дълго, но и за нас е болна темата. Ще ми е интересно да споделите и за вашия случай какво е мнението на стоматолога.
Забравих да спомена, че се засягат най-често горните резци, защото най малко се обливат от слюнката, т.е. са най-сухи и са най-податливи на кариес на ранното детство. Не знам дали от някакъв удар може а се получи такова хлътване (като ударът може да е бил дори преди изникването). И за флуоридните добавки обикновено питат зъболекарите, дали са приемани по време на бременността, каква вода е пила майката и т. н.
Виж целия пост
# 6
 Здравей Весело, добри неща са написали момичетата. Доказано е, че кърменето, дори и през нощта не е фактор за развитие на кариеси.
 Това, което мога да добавя като зъболекар е, че е миенето на зъбите с четка може напълно да се замести с яденето на храни, които имат отлично почистващо действие (сурови зеленчуци и плодове-изключвам цитруси, които имат твърде много плодови киселини) и храни, които стимулират слюноотделянето, което пък също действа почистващо (сирене, ядки). Освен това тези храни са източници на протеини, витамини и минерали и какво повече им трябва на зъбите, всичко друго са гени  Simple Smile.
  Повечето деца до две годинки рядко съдействат с охота за миенето на зъби. Опитвай, предлагай, например вечер, може и сутрин, повече не е необходимо, ако се храни с твърди храни често през деня. Може да ползваш някоя приятна натурална/био паста или гелче за зъби с чист състав/без флуор/, за които няма проблем да се погълнат и да му е по=приятно на детето. При всички случаи повече от 1-2 пъти на ден не е необходимо да се мият зъбите, защото може да има негативен ефект.
Виж целия пост
# 7
Здравейте!
mamaya, имаме час за зъболекар чак март месец, не ни дадоха по-рано, когато минем прегледа веднага ще пиша. Благодаря, че сподели и вашият проблем.  Hug
Бунгичка, благодаря за компетентното мнение и съветите.   bouquet
Благодаря на всички, вдъхвате ми кураж. Понякога се притеснявам дали постъпвам правилно като продължавам да го кърмя, а и всички ме гледат като луда, след като разберат, че е на 22 месеца, а все още пие млекце от мама.
Виж целия пост
# 8
За миенето на зъбите при нас помогна четенето на книжката за Чук и Пук от едно време и пеенето на песнички за зъбките докато ги мием  Hug
Виж целия пост
# 9
mamaya, прекрасна идея, но и аз пробвам с песнички, даже му пускам клипчета, където други деца си мият зъбките, или хипопотама и кучето http://www.youtube.com/watch?v=vAWdd6oaLww&feature=related, за съжаление вече не действат тези методи. Когато можем влизаме и тримата в банята да си мием зедно зъбите, но с различен успех.  Ще трябва сигурно да намерия книжката за Чук и Пук.    bouquet
Виж целия пост
# 10
Честита нова година! Нека бъде по-щастлива,весела и изпълнена с обич и усмивки!
Това, че между кърмените дълго време деца, няма с болни зъбки ме радва и успокява!
  bouquet
Виж целия пост
# 11
 Честита Нова Година и на теб!  bouquet
Бъдете здрави и щастливи!!!
Виж целия пост
# 12
Здравейте!Стаси е на 3мес.и13 ни на венеца отдолу има две бели подутини-възможно ли е това да са зъбчета.А иначе нямаме др.симптоми.
Виж целия пост
# 13
Здравейте!
Бунгичка,   Hug благодаря за пожеланията! Искам да те попитам това, че сега зъбките се рушат ще окаже ли лошо влияние за постянните зъбки?
Стаси, аз мисля, че е възможно, има бебета, на които им никнат зъбки по-рано, мисля че не е притеснително, но се надявам Бунгичка или някой друг по-разбиращ или имал същите симптоми да пише.  

Ето го моето момче, което ви пожелава здрава и успешна година!
Виж целия пост
# 14
Стаси, коронките на млечните зъби започват да заемат местата си и се оформя подутина на венеца.
Весело, разрушаването и преждевременната загуба на млечните зъби може да навреди индиректно на подредбата на постоянните зъби. Когато липсва мечен зъб и постоянният не е заел все още мястото си под него във венеца, има тенденция съседните млечни зъби да запълват празнината. Така не остава достатъчно място за постоянният зъб и е вероятно той да поникне в неправилна позиция. Затова се прилага лечение, което цели не толкова естетично да възстанови зъбите, а да удължи колкото се може престоят им до нормалния срок, когато коренът им естествено се резорбира от постоянният зъб. Най- удобен вариант е третирането на засегнатите повърхности със сребърен нитрат, защото е най- безобидно като процедура за детето и се одължава престоят на зъбите няколко години.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия