Висшето образование в България

  • 32 997
  • 157
# 120
Все още ни е раничко, но темата живо ме интересува. Ще следя мненията с надежда висшето ни образование да стане по-привлекателно. Много ми е мъчно, че децата ни избягаха в чужбина.  Sad
Виж целия пост
# 121
 Относно дискусията-държавен -частен университет.
Имам съученици,които не можеха "името си да напишат без правописна грешка",но влезнаха и завършиха В Бургаския свободен университет "Публична администрация".
Кандидатстваха по всички възможни университети,но навсякъде ги късаха още на кандидат-студентските изпити.
Изведнъж в частния -Хоп,5 на изпита!
За мен там просто си плащаш и си купуваш дипломата.
Аз съм завършила ПУ и отношението на преподаватели,персонал и т.н винаги е било любезно.


Виж целия пост
# 122
Според мен освен образованието - преподавателите, трябва да се гледа и администрацията. Тя е първото, с което се сблъсква всеки студент. Тя е, така да се каже, лицето на университета. Тя продава!
Искам към мен да се отнасят добре, любезно и възпитано. Не искам толкова много, нали? Като се има предвид, че аз им "плащам" заплатите.
Искам в залите да има места за всички студенти, които се предполага, че ще дойдат - а не да се биеме за места, и да си носиме столове от съседни зали. Все пак материалната база определя максималния брой студенти, които могат да я ползват. Иначе разпъваме палатки и преподаваме като в Африка - дъска насред полето, и студентите насядали на земята наоколо Simple Smile
Искам на един компютър да работя сама. Секси е, с колегата да си играеме с мишката, но на това после няма да ме изпитват Simple Smile
Искам тоалетните помещения да са чисти. Е, на тоалетната хартия не държа Simple Smile Но би могло да я има!

Относно преподавателите - докато не се приеме от Народното събрание закон, в който да е указано, че един преподавател може да преподава само в един университет - те ще си летят из цялата страна.

Относно държавен - частен университет спорът е като този за кокошката и яйцето - без кое можеме и без кое не. Конкуренцията трябва да съществува, но трябва да има и критерии.
От личен опит: кандидатствах в НБУ; държах ТОП; четах само тестовете, които са се падали предишни години; кандидатствах и в УНСС - с география; четах един дебел учебник и минали тестове. Май ги прочетах по 5 пъти, не повече от 7 пъти.
В НБУ ме приеха, и в УНСС ме приеха. Но ... от резултатите ми в НБУ можех да видя статистика, че 85% от оценките на всички явили се са по-ниски от моята!!! Аз с тези хора ли щях да уча? При положение, че си взех изпита на обща култура; завършила съм преди години; а те излизаха сега от училище?! Предпочетах УНСС за бакалавърската степен, там над 30% бяха оценките по-високи от моята!
Виж целия пост
# 123
Изненада ме това за залите, компютрите, тоалетните... Още ли има такива места?
Виж целия пост
# 124
УНСС - учебна 2009/2010 г.!
Виж целия пост
# 125
Моето мнение за университетите( и училищата също) може да изненада някого,но повечето съм сигурна, че ще го приемат. Та...мисля, че нивото на преподаване се определя не от нивото самия ВУЗ или от преподавателите в него, а от нивото на приетите студенти(ученици). В подкрепа на казаното ще изтъкна,че в много университети преподават едни и същи преподаватели, които обикалят из цялата страна едва ли не. Затова е важно нивото на самите студенти. Не бих се съгласила детето ми за учи в университет или специалност с нисък приемен бал, няма значение, че се казва СУ примерно.
А що се отнася до това, че децата ни избягали в чужбина(предполагам, че се визират най-добрите), не съм на това мнение. Отидоха както от най-добрите, така и от доста посредствените. Наблюденията ми са от моите ученици. Деца, които не бяха приети в дадена специалност в България, я записаха в чужбина. Там критериите не са особено високи при входа, някои казват за разлика от изхода, с което също не съм съгласна на 100%. Повечето завършват и навън, макар и след доста повече години, отколкото се предвижда. Wink Нищо по-различно от тук(това не се отнася за някои особено известни университети). Който иска да учи-ще учи, който не, все ще намери начин да се скатае и да изкласи накрая някак....Единствената разлика накрая е, че икономиста тук като си погледне заплатата е доста по-различна оттази на икономиста в чужбина, без да е сигурно, че онзи знае много повече.... Confused
Виж целия пост
# 126
Деси,
Твърдиш, че в НБУ бил по-нисък балът и че си постигнала високи резултати само с обща култура. Ама като ти гледам правописа, май ти е трябвало още да залягаш над учебниците по български език! Ясно е как се влиза в държавните университети - или се ходи на уроци специално за най-популярните специалности, или се влиза рехаво в по-непопулярните. А и сега, откакто им отпуснаха десет процента платено, съвсем ще се размият нещата. Държавните  също се борят за студенти, от години си затварят очите за входящото ниво, от години подаряват изпитите през следването, защото не искат да губят субсидията.

не смятам да съъм адвокат на НБУ, но там са се постарали за тоалетните, компютрите и администрацията. А за студентите, които са с по-лоши резултати по български са организирани специални задължителни курсове по родния ни език. ясно е, че нивото на завършващите училище от година на година е все по-ниско, но поне в НБУ се опитват да компенсират поне езиковите пропусски, та студентите да пишат грамотно.
Мисля, че в частния университет един добър студент има по-голям шанс да му се обърне внимание. Все пак точно добрите, успешните студенти са рекламата на учебното заведение!
Виж целия пост
# 127
Andarel, не е хубаво да бъдат засичани така млади хора, каквато е Деси, доколкото разбирам....Като изключим няколкото диалектни израза, други грешки не открих. Що се отнася до диалекта, Деси не го е изчистила, защото в нейния край този изговор просто не се смята диалектен от неговите носители, той е такъв само спрямо книжовния език, с който никой в УНСС не я е занимавал.
Що се отнася до спора за изпитите в частни - държавни университети, ще дам мнение,  смятам се за осведомена, тъй като от 20 години преподавам БЕЛ и подготвям и кандидат-студенти. Тестът на НБУ е направо елементарен в сравнение с тези в ПУ, УНСС, ВТУ(говоря само за БЕЛ  Simple Smile) За СУ ще говорим от следващата година, когато щели вече да преминат и там на тестово изпитване на входа. Най-труден е на ПУ(ВТУ, еднакви са им изпитите), тестовата част изисква сериозни знания по граматика, есето не е за отбиване на номер, а предполага добра обща култура, освен писмената такава. На УНСС тестът също не бих нарекла елементарен, дори общата част ЕПИ. За специалната част се изискват добри познания по литература, не става с налучкване Laughing Другото нещо, което ми прави впечатление е, че когато попитам някое дете къде ще кандидатства, винаги ми изреждат държавните университети и накрая някои прибавят: ако не успея, ще опитам в НБУ  Rolling Eyes Въпросът не е  в таксата, държавните обират всичко читаво, което е останало да учи тук и всеки гледа да е между по -знаещи и можещи колеги, защото както писах и в предишния пост, нивото на университета се определя най-вече от нивото на студентите в него. Иначе на всеки му се иска тоалетните да са в изряден вид, да се отнасят с уважение от администрацията и т.н.
Виж целия пост
# 128
Глупости са това за диалекта! И аз мога в родното си място да говоря на диалект, но никога не съм използвала "ходиМЕ". Дванайсет години учат в училище книжовен български език, и не научават, че се пише "ходим"! Това си е чиста граматика! Ако на теб, като на преподавател, някой ученик ти напише в теста "ходиМЕ" няма ли да го сметнеш за грешка? Това, че не се е научил как се спряга глаголът "ходя". Пък после ми разправяй къде колко трудни били тестовете!

Аз съм за идеята входът във вузовете да е по-широк, а трудностите да са през ученето и на изхода. Иначе се получава по стара традиция, и едно магаре  веднъж да влезе в СУ, значи ще завърши. Навремето така беше приказката. Лично за мен кандидат-студентските изпити във вида писане (по-скоро наизустяване) на теми, особено по български, история, география и прочие, са напълно безсмислени и не показват качествата на студента, а само колко пари е дал за уроци и колко добре може да учи наизуст. Хората кандидатстват в държавните, защото е по-евтино, това е!

Не зная ти на какво мнение си за нивото на студентите, но аз като гледам, нивото на учениците е отчайващо. И с всичките частни уроци за подготовка, и с всичките безумни кандидат-студентски изпити в държавните вузове, пак са неграмотни! Дали ще са в частно или в държавно, все тая, неграмотни са си! Дори смея да твърдя, че са по-неграмотни от родителите си, които са без висше образование, а с една проста гимназия или техникум!
Виж целия пост
# 129
За съжаление не съм първа младост,но се дипломирах преди 20 дни.Завърших университета в Пловдив,мога да твърдя,че половината ми колеги нито могат да се изразяват добре,нито пишат правилно.Това си пролича и по оценките и по успех и по не-взетия държавен изпит.Да преподавателите просто им пишеха 3,ако присъстват на лекции и упражнения,имаше и такива при които прошка нямаше обаче.Сега търся да запиша магистратура,но дилемата е голяма.Разгледах сайта на ВУЗФ(проблема ми е финансовата страна на нещата).Колебая се между ВУЗФ и Свищов,искам само преподавателите да ни учат,а не за отбиване на номера.


Изчетох цялата тема, порових се из сайта и все още продължавам да имам няколко въпроси:
  • Каква е разликата между двете форми на обучение - редовна и задочна форма?
    Колко души са в поток?
    За колко души са предвидени места в залата за лекции и за упражнения?
    Какъв е стажа? И кой го осигурява - училището или самия студент?
    Какъв е хорариума по отделните дисциплини в двете форми на обучение?
    Има ли текущ контрол - курсови работи, задания?
    Задължително ли е присъствието на лекции, и на упражнения?
    Има ли заверки?
    Заплаща ли се повторно явяване на изпит? Например на поправителен? Или на ликвидационна сесия?
    В какъв срок може да се защити дипломна работа без допълнително заплащане?


Мен също ме интересуват тези въпроси,ако може някой да ми отговори ще съм благодарна.
Виж целия пост
# 130
Никога не обсъждам езикови въпроси с когото и да било, освен с колеги в редки случаи. Нямаше да взема отношение, ако не беше нападнато едно момиче, което допуснало грешка. В час си има начини да бъде наказан някой, който не е научил нещо, но само в час  Stop  Дори да съм безгрешна, няма да хвърля първа камък, пък кой както иска.... Rolling Eyes Rolling Eyes
Идеята за контрол не на входа ще се осъществи, когато има толкова кандидати за висше образование, че таксите на останалите до края да са достатъчни за издръжката на университета. Тук чужденци да идват да учат и да плащат? Няма..........Тук са останали само тези, които мислят, че в университета трябва да ги учат Shocked В най-елитните навън никой не те учи, там само те съветват и направляват откъде да четеш и да се учиш сам. Е, вярно те си имат университетски библиотеки, ние - някакво подобие , което не върши почти никаква работа. И все пак, който иска да учи-ще научи нещо навсякъде, който не - ще си ходи неграмотен  Twisted Evil
Виж целия пост
# 131
Глупости! Я теб да те видя как и с какви пари ще си изпратиш детето в елитен университет "навън"! Навсякъде парата играе, стипендии се дават малко, ама дори и да спечели стипендия, нали пак трябва да яде и да поддържа някакъв живот! То, ако беше само това да искаш и да отидеш, лесно щеше да е! Обаче на гол тумбак чифте пищове не става! Като гледам, май споделяш философията, че в България остават само некадърните! Образованието ни не е свят, но проблемът не е толкова във висшето образование, колкото в основното и средното. А добро висше образование се прави с много пари, включително за нови програми, квалификация на преподавателите и развиване на наука! И как студентите тук ще искат сами да се учат, като още на входа ги карат да полагат безумни кандидатски изпити от вида "какво искал да каже авторът"? Или изпитите масово да са по учебника на преподавателя или само по лекциите му, и да няма нито една домашна работа. А колко университети работят активно по европейски програми? А какъв е процентът на използване на съвременни технологии при преподаването, в колко вуза има проектори, че да може преподавателят да направи нещо подобно на презентация ,вместо да диктува на студентите два часа?

Колкото до библиотеките - преди време ми се наложи да отида до СУ и да ползвам тамошната библиотека. Какво да ти кажа, пълна скръб! Ако не знаеш какво точно търсиш, че да ти го донесат, си загубен! Никакъв свободен достъп до книгите, че човек да може да се ориентира сам като разгърне някоя книга. А в какво състояние са читалните... Нищо не е мръднало сигурно от началото на соца като организация и обслужване! Системата им за търсене сигурно някой я е писал с левия си крак и без грам мисъл в главата. За интернет не може да се говори, освен ако случайно не са сложили наскоро.

разбира се, частните университети не са панацея, но поне се опитват нещо да правят по-съвременно. Поне има по компютър на човек и достъп до интернет в читалните.
Виж целия пост
# 132
Andariel , не искам да влизам във вашия спор, но ако наистина претендирате за грамотност, най-елементарното е да говорите на Вие, едва ли с unadaptable сте близки роднини, та си позволявате да употребявате изречения от типа на "Я теб да те видя как и с какви пари ще си изпратиш детето в елитен университет"
Това е недопустимо дори в анонимните форуми.
Виж целия пост
# 133
В този форум, а и в повечето форуми, обичайното обръщение е "ти", а не "вие". За хиляда поста не си ли го разбрала? Като гледам старите ти постове, и ти се обръщаш към другите на "ти"! Разбирам ти винаги да използваш "вие" (защото едва ли с хората тук сте близки роднини), че на мен да ми правиш забележка! Много плитко заяждане, опитай нещо по-интересно!
Виж целия пост
# 134
Здравейте отново,

Благодаря на всички, които ме защитиха. Благодаря и на тези, които оцениха правописа ми и моята граматика. Би ми било по-полезно, ако следващия път почерните или подчертаете грешното и добавите правилното. Така ще науча нещо, а няма само да събирам хвърлените камъни по мен Simple Smile

В София и в Шопско казваме: "Ние, Кралят"! Wink

Имайки предвид какво съм написала и как съм оценена от всички вас, и каква оценка получих в НБУ, то си представете какво е било нивото на другите кандидат-студенти!
Всеки преценява за себе си, и аз прецених за мен си!

НБУ ми харесва! Администрацията е прекрасна, имат въведена и работеща система за качество и контрол, тоалетните са чисти, и работят по един човек на компютър! Аз написах защо не избрах НБУ. Това не е критика, това бяха фактите.
Написах и защо се колебая сега между УНСС и ВУЗФ. Не се спирам сега на НБУ като избор, защото там магистратурата е 4 семестъра.

Бих искала материалната база на НБУ, и студентите на УНСС. Таксите са отделен въпрос за дискусия, но съм съгласна и с по-високите такси на НБУ.

Идеята ми за участие в тази тема е САМАТА ТЕМА! И все още не съм получила отговори на въпросите си.
Моля, бихте ли ми отговорили Simple Smile
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия