Висшето образование в България

  • 32 968
  • 157
# 105
Колеги от факултета по математика обмислят да въведат подготвителна година за първокурсниците......прави си изводите.
Виж целия пост
# 106
Ами то има много фактори..мислиш ли, че е така пряка зависимостта?...
Жалко ако е така... Аз все си мисля, че по други причини, иначе лоша работа.
Виж целия пост
# 107
Ами висшата математика едва ли е станала по-сложна за 15 години.....значи нещо в средното образование куца.....всяка година на приемните изпити се дават все по-лесни задачи. Миналата година коефициента за прием с матура беше 2,5 (за изпита е 3), тази година го смъкнаха на 2.
Другото....мързелът. Колеги са въвели системата урок - контролно, защото няма друг начин да ги накараш да учат. Говорим си за студенти 1 курс, ужким мотивирани за напредък. Те просто си карат като в училище.

ПП: Сега да не вземе да се припознае някой, говоря по принцип, за масата. Изключения винаги е имало и има.
Виж целия пост
# 108
Да следя дискусията. Интересна тема.
Ще се включа, като изчета всчико до тук ..
Виж целия пост
# 109
Искам да попитам представителя на ВУЗФ, статута на това учебно заведение е на университет, нали така?Защо тогава се назовава като висще училище по застраховане и финанси , а не университет по застраховане и финанси?
Виж целия пост
# 110
Изчетох цялата тема и ме подразниха постовете на човека, който през цялото време рекламира ВУЗФ, сякаш тук е рекламна агенция, а не форум за мнения. Това, което аз знам за този ВУЗФ е, че искаха да им отнемат акредитацията/ или им я вяха отнели, не помня точно....заради ниското ниво на преподаване. Затова ги няма в нито една класация на чуждите университети, които приемат за магистратура бакалаври от България. Това ми стига Simple Smile Иначе темата е хубава Simple Smile
Виж целия пост
# 111
не би трябвало да се дразниш - темата е точно рекламна за това у-ще, виж първия пост от админ на бг-мамма. Плащат си и помагат на форума, така че не би трябвало да има нищо раздразнително ...  Peace
това че на ТУ или ХТМУ например "не са им отнели акредитацията" да не означава високо ниво  Joy
Виж целия пост
# 112
До колкото знам не се е стигало до отнемане на акредитация, а само до подновяване
Виж целия пост
# 113
Акредитацията е със срок. Като изтече, наново. И програмната, и институционалната.
Виж целия пост
# 114
Здравейте,
От един месец търся и се чудя къде да запиша магистратура по "Счетоводство и контрол".
Икономист съм, от София, завършил бакалавър съм. Имам практически опит, но ми трябва "тапия".

Колебая се между УНСС и ВУЗФ.

В сайта на ВУЗФ има акредитация по направление, а не по специалности. Разрових се и в сайта на Министерството и на Агенцията. Обадих се по телефона в Агенцията и една любезна госпожа ме помоли да изчакам, не можа да намери веднага специалността, защото училището имало пререгистрация наскоро и не било включено в Обобщаващия доклад, оставих си телефона и след 15 минути ми се обади и потвърди, че имат акредитация точно по тази специалност. Бях супер учудена и много доволна от тази госпожа! Любезна, и ми се обади!
После се свързах с училището и попитах кога мога да ги посетя, да задам някои въпроси и да разгледам на място базата. Предложиха ми име на лице, което да потърся, и време през което ще бъде по-спокойно и ще могат да ме разведат. Невероятно!

Няма да споделям какъв ми беше разговорът с персонала на УНСС! Колко бяха "любезни" и ми съдействаха!

Във ВУЗФ таксата за магистратура е 700 евро, но е 2 семестъра = 2 х 1400 лв. = 2800 лв.
В УНСС таксата за магистратура е 900 лв., но е 3 семестъра = 3 х 900 лв. = 2700 лв.
Което е почти еднакво! Ако сметна транспорта /нека да е с градския транспорт/, то ми излиза по-евтино ВУЗФ.

Относно преподавателите - всичките преподават и в УНСС, и в НБУ, и в Свищов.

Тези дни ще посетя училището на място и ще пиша повече.

Изчетах цялата тема, порових се из сайта и все още продължавам да имам няколко въпроси:
  • Каква е разликата между двете форми на обучение - редовна и задочна форма?
    Колко души са в поток?
    За колко души са предвидени места в залата за лекции и за упражнения?
    Какъв е стажа? И кой го осигурява - училището или самия студент?
    Какъв е хорариума по отделните дисциплини в двете форми на обучение?
    Има ли текущ контрол - курсови работи, задания?
    Задължително ли е присъствието на лекции, и на упражнения?
    Има ли заверки?
    Заплаща ли се повторно явяване на изпит? Например на поправителен? Или на ликвидационна сесия?
    В какъв срок може да се защити дипломна работа без допълнително заплащане?

Въпросите ми са базирани на опита ми от УНСС Simple Smile

Ще съм благодарна, ако някой, който е завършил магистратура, сподели опита си и впечатленията си.
Виж целия пост
# 115
от моя личен опит мога да кажа, че съм разочарована от държавните ВУз-ове, особено от СУ и УНСС. мастодонти, които смятат, че всичо им се полага по подразбиране, а студентите биват подриттвани и третирани като навлеци, особено ако на някой му сеналожи да опре до едминистрацията. Навремето имаше една приказка - най-излишното нещо в ххх са студентите. Затова избрах частни ВУз-ове.

Колкото до качеството на обучението - разликите не са само между вузовете,  най вече между развичните специалности  в един и същ вуз. Разбира се, всяко учлище си има ключови специалности, така е навсякъде по света.
Виж целия пост
# 116
Не бих генерализирала нещата, Андариел.

Аз съм изключително доволна от знанията, които получих. Имам своите възражения, но университетът не може да се гледа по това дали те подритва администрацията, а какво ти дава. Какво като в частните университети се случва да нямат студентите първи курс нито един изпит накрая на годината? Пресен пример, приятел в специалност философия в НБУ. Извинявай, но това е смешно и е загуба на време и пари, да не оставим, че е заблуда за хората, че получават висше образование.
Виж целия пост
# 117
Моите наблюдения са по-скоро върху държавен университет понеже такъв съм завършила.

Тогава /не е преди 2 години Wink/ частните бяха едни пирамиди, и доста от тях все още са - идват прелитащи от университет на университет преподаватели, казват две приказки и си заминават. Единствения прелитащ преподавател, който имах по време на следването си беше тесен уж специалист по специален предмет в магистратурата - каза да си купим учебника му и да си го научим, а на изпита да си отидем с него, да си скъсаме съответния тест и да го направим... търгащина в чиста форма Simple Smile Е иначе се явяваще да се порадваме на сияйния му образ Simple Smile
Виж целия пост
# 118
За мен са важни не само знанията, а и отношението! Откъде-накъде ще се отнасят към мен като към последния прошляк? В края на краищата, хората от администрацията са назначени там да обслужват студентите, а не да се изживяват като абсолютната власт! Както се казваше в един мой любим филм "да си нямаш работа със склададжия (администратор в държавен университет), който го е яд, че не е станал министър (ректор)". Човек трябва да има и поне малко достойнство! В края на краищата, не е като да няма университети в БГ, че да се натискам там, където се отнасят грубо и високомерно с мен!

Колкото до изпитите - в края на краищата, един студент трябва още в началото на ученето си да е наясно, че изпитите са част от обучението и условие за получаване на диплома и негова грижа е да се явява редовно. Никой насила не може да му налее в главата, нито да го принуди да ходи на изпити. Според мен това до известна степен дори е оздравително за студентите, защото показва кой колко самодисциплина и вътрешна мотивация има в учебния процес. Аз пък, не одобрявам това уж изпитите да са задължителни на определена сесия, а буквално да се подаряват на целия поток, че да няма прекъснали и така вторично вузът да изгуби пари. Така на изхода имаш една камара дипломирани студенти с почти никакви знания. И това ако не е обезценяване на образованието, здраве му кажи!
Виж целия пост
# 119
e, не навсякъде са груби, а май някъде изобщо нямат сесия, или аз не съм прочела добре за НБУ....
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия