Любители на котки - тема 43

  • 48 485
  • 738
# 585
И аз съм абсолютно ЗА непородистите Grinning И още повече ЗА вземането на коте от приют или от улицата.

Я да не се обиждаме!  Crossing Arms  Как така непородисти? Те са от европейска късокосместа порода  Laughing. И между другото, явно има значение мястото, защото в Анадола беше пълно с бели котки с различни очи, което е характерно за ангорските котки. Вярно, че не бяха дългокосмести, но все пак носеха техни белези. Разбира се, имаше и безброй обикновени  Laughing. Много път са извървели европейките, че да стигнат до там  hahaha.

maranthea, за пренасянето - ако сте двама, може и без нищо. Като е малко - ще се гуши във вас. Иначе има клетки, чанти, а може и обикновен сак. Ако купуваш нещо специално - вземи по-голям размер, защото няма да се усетиш кога котаракът е станал 6-7 кила  Laughing. За в къщи - задължително вземи котешки пясък за тоалетните нужди. Първоначално можеш да го сложиш във всичко(леген примерно), а по-късно да купиш тоалетна каквато решиш, че ще ти е удобна. Колкото до вида "пясък"- различни са: силиконов, тип "Бенто" и т.н. Аз съм компетентна само за тип "Бенто". Когато котето се изпишка песъчинките или камъчетата се слепват и става голяма топка, която се отстранява с лопатка или някоя стара лъжица. За мен това е идеално. На практика много рядко подменям цялото съдържание, само допълвам. Иначе има куп глезотийки като легълца, играчки, катерушки и т.н., които може и да бъдат "уважени" от котката, но може и никога да не ги погледне. Според мен купувай такива неща по-късно, след като си видяла котето и сама откриеш на какво се радва. На моя Мъро и 100 легла да му купя, пак ще спи върху мен  Mr. Green. Според стойката, в която си точи ноктите, ще избереш и най-подходящата "точилка". Едни обичат да се опънат с цяла дължина, други да се свият или едните обичат на стена, а другите на килим. За храненето - пак е същото. Имам няколко котешки купички, но установих, че са им дълбоки и вадят храната от тях(моите котараци са на консерви и домашна храна, а не гранули). Сега използвам пластмасови чинийки за еднократна употреба. Е, не ги изхвърлям след всяко ядене, но доста често ги подменям. Като е плитък съда рядко се изважда храна навън. За играчки - една смачкана на топка хартийка или капачка от шише върши същата, а дори по-добра работа от най-красивата мишка, купена от зоомагазина. И най-вече няма да те е яд, че след 2 шута се е озовала под гардероба например и вече няма шанс да се извади  Laughing. Много са добри и "жълтъците" на Киндер яйцата, особено ако вътре се сложи и нещо, за да дрънка.

Храната - в началото се дава за малки котета и тя обикновено е по-мека(пауч или консерва). Гранули се дават по-нататък, а и както смяташ да е мъжко трябва да внимаваш. Ако са некачествени гранулите при мъжките често има бъбречни проблеми. А ако питаш моите с какво съм ги хранила като бебета - с попарка с мляко. хляб и сиренце. Ядяха и ушите им пращяха  hahaha. После се появиха сухите храни и консервите и минаха на котешко ядене, но винаги предпочитат месце пред всяко уж котешко лакомство  Grinning.

Спирам, че се улях ...  Embarassed  Със сигурност и други ще ти отговорят, а и ти питай за всичко, което те интересува.
Виж целия пост
# 586
maranthea
Да споделя и аз малко опит с Рижо като беше малък. Че до преди него все пораснали са идвали у дома по различни причини.
Според мен като вземеш котето го заведи на ветеринар да го прегледа, профилактично и да направите схемата с ваксините, които са задължителни.
tania67 е дала изчерпателен отговор всъщност.
Аз като взех Рижко беше колкото една шепичка малка въшцица.  Joy
Сложих го в едно малко сакче, което той от стрес може би наака.
Та още с първото му влизане в новия дом се запозна с банята. Но по принцип гледай да не го къпеш често и особено като е малък.
Аз съм фен на силиконовия пясък. Пробвала съм и Бенто, но силиконовия за нас е по-добре.
Опитай, кое ще ти допадне, кое ще хареса котето.
Проблеми с тоалетната съм нямала. Щом му показах легенчето с пясъка къде се намира, той самичък си се оправяше още от първия ден.
С точенето на ноктите - също не съм имала и нямам проблеми. Хареса си една оръфана табуретка (наследство от предния ми котарак) и си я ползва по предназначение и до момента.
Той беше захранен с гранули, колкото и странно да звучи за малко коте това. Но това са му давали. Аз се опитах да му давам готвено, но не му харесва. Злоядо коте. За това минахме на консерви и паучове.

Другото е да му обръщате много внимание, да си играете с него, да го обичате много.
Мисля, че ако го научите от малко какво означава "НЕ" после като порасне няма да имате проблеми с възпитанието.
Като стане на 4-5 месеца и започне да си сменя зъбките е малко критичен период, защото тогава хапе и гризе всичко. Аз му бях дала едно плюшено мече. Като му се хапе да си гризе него и той си го разхождаше от стая в стая и го тормозеше. Като се измори го гушкаше и заспиваше.  Joy

И моето много дълго стана, но сега като се замисля, май съм имала коте - мечта.  Crazy

И да видите аз как гледам рано сутрин преди кафето, особено в събота като трябва да съм на работа
Виж целия пост
# 587
Благодаря за много изчерпателните отговори   bouquet
Надявам се да се справя и да ви пиша скоро,за да се похваля Simple Smile
Виж целия пост
# 588
Добро утро!

Нашият малък кот Апостилчо излезе голям побойник. Голям тормоз упражнява върху горкия ми Кьорчони. Играе ли си, не ли, не мога да разбера, но в някои случаи трябва да пазя баткото дори докато пие вода. Ако беше жив Дундьо /милия, снощи го сънувах/ щеше да му покаже какво е да се настаниш временно в чужда къща и да си пидаваш важност.  Laughing

Ако до такава степен не мога да се справя с алергията, мога да си взема такава котка
http://sibirela.bravehost.com/kittens.html

от този сайт
http://www.siberian-heart.com/galerie-kotata.html

Виж целия пост
# 589
Я да не се обиждаме!  Crossing Arms  Как така непородисти? Те са от европейска късокосместа порода  Laughing.

Вярно, в паспорта на Кетя пише порода - европейска трицветна Grinning Не звучи ли гот bowuu

Емел, така значи Апостилчо превзе властта Party
Виж целия пост
# 590
Моля, кажете нещо ефикасно за външни паразити, Бобчо се разхожда и на вън и вече не знам какво да правя напаст голяма, нещо, което ще го предпазва, споделяйте опит. Благодаря предварително!

Моите също десетилетия бяха свободно излизащи.

Кърлежи не съм намирала , с изключение веднъж - рано на пролет преди години след няколкоседмична липса се прибра един котаран доста мърляв и ошмулен - по него имаше няколко такива гадинки , които бидОха извадени от ветеринар .

На наколко пъти съм имала котета с микотични проблеми .Включително и адашка ми Аша (лека й пръст !) През зимата всичко е ОК, но с идване на пролетта постепенно се проскубваше и оредяваше първо дългия косъм и после и късото подкосмие . Отначало по задните бутове и после тръгваше напред .... Придобиваха много нещастен проскубан вид всички душици .. Карахме на противогъбичните ваксини без особен резултат - после мажех с разтвор от равни части йод и глицерин - също среден резултат ; мъчехме се с разни мазила и фъскала дадени от ветеринаря .... Последно с добър ефект ползвах едно руско мазило .Трябва да проверя точното име - някакъв фунгицид . НО  въпреки това наблюденията ми са ,че е до индивидуален организъм. На фона на общата бройка , тези бяха единици и въпреки , че непрекъснато са били заедно  тона не се е пренасяло на другите . И това трая няколко години , после като че от само себе си намаля и отшумя ....
 По-проблемни са тези гъбични заболявания , при които започва да се оголва место по кожата с кръгла форма - отначало като лещичка , и после нараства до монета ...После стават няколко и т.н. Обикновенно почва по главата около ушите и после тръгва надолу към шията и тялото .  То може де се пренесе и на други котета , че и до човека може да стигне .Слава богу не съм го пускала толкова близо ! ЗА този случай въпросното руско мазило е трепач.
 
Одисеята с бълхичките - Малките котета , докато се научат да се чистят ги третирах с пудричка и след това с гребенче или ръчно вадех разпълзялите се гадинки и ги трепех  колкото и да не се препоръчва .Тогава никой не ми беше казал , че е опасно или вредно ....както и да е ... За големите - дълго време вземах от ветеринар конзентрат  ,в зависимост от количеството разтвор , което ще правя .Даваше ми го изтеглен в спринцовка .За котетата и за в къщи . От скоро преминах на Фронтлайн и Фронтлайн Комбо . И понеже пипетата за котета е на прилична сума , а аз не съм Рокфелерова щерка ,че да вземам за всички , минах на следния вариант ( с консултацията и одобрението на ветеринар, разбира се )- купувам от Фронтлайна за най -едрите кучета и после със спринцовка изтеглям необходимата доза за една котка - 0,4мл. Така хем вълка сит ,хем агнето цяло - демек и аз съм спестила и котетата защитени .
Виж целия пост
# 591
Момичета аз от доста време се чудя нещо относно сухата храна. Понеже старата ми котка почина ( вярно вече беше 13 годишна, всъщност като си върна лентата Пухи почина на този ден преди 6 години  Tired) от бъбречна недостатъчност и лекаря каза, че е от сухата храна, че тя много вреди на бъбреците им. Сега избягвам да давам суха храна. Но повечето ми близки с котки ги хранят предимно с такава ( както и ветеринаря ни, собствената си котка). Та си мислих по този начин да не би да го лишавам от важни за него съставки. какво е вашето мнение? Мерси  Hug

ДА , и аз искам да чуя общото мнение , защото при разговорите ми с ветеринари по този въпрос няма еднозначно мнение ..Един казва -да - , друг не.  Факта си е факт - миналата година всички котета , дето се споминаха ги водиха съ бъбречна недостатъчност . Уж, в лека фаза беше всичко в началото ,а на следващите един два дни , въпреки лечението си заминаха .Принякои се получи според мене като последица от другите заболявания , операции и т.н.  НО , самия факт , че диагнозата "Бъбречна недостатъчност" беше причина за  смъртта  на всички се стори подозрителна и на самия доктор и вече беше решил да идва и да огледа в района за вероятен "външен " причинител . Той знаеие , че ги храня основно със суха храна и разнообразявам с консерви . 
Към момента начина на хранене е същия - имат редовно сипана суха храна и сутрин и вечер са на консерва .
Виж целия пост
# 592
Др. отрови - Аспирин /1 таблетка 500мг може да доведе до смърт/, парацетамол, йод, бензин, терпентин, исектициди, етерични масла, при ремонти различни разтворители, бои и лепила, и мнооого растения стайни и градински, но тях няма да ги изброявам.   Laughing

Както и антифриза .... Тази година модата с тровенето на животни -кучета и котки в Бс е била тази .  Подобно "геройство" е упражнил дори и бургаски медик върху кварталните котки по молба на жена си .Накиснал е риба в антифриз и ..... са се споминали и няколко домашни . Та, се е извинявал на стопаните им ... Аз,слава богу, нямах пострадали , но съм го чула лично от потърпевша ....
И от фондацията за кучета са намирали масово трупове на кучета без някаква видима причина за смъртта .
Виж целия пост
# 593
Относно сухата храна - аз тук имам грях по отношение на моите котки.

Очевидно е, че единият ми котарак има едни нужди, а другият е имал съвсем различни. Когато живееха при майка нямахме никакви грижи с тях, защото се хранеха с разнообразна домашно приготвена храна. По-късно аз ги взех в София и ги хранех с консерви и суха храна Пурина за котаци от местния специализиран магазин. Но заминахме за чужбина, все още не разполагах с кола, за да търся спациализирани магазини, и за около два месеца ги храних със суха храна Уискас и такива консерви. Е, именно тогава Кьорчо направи първата си криза. Ветеринарят ми се скара за сухата храна и ми препоръча да минем на вегетарианска такава за известно време, а после - само домашно приготвена. Може да се каже, че едно 5 дни моите котаци /намаше как да изолирам само болния/ не вкусиха от новите буламачи, както и от водата, в която трябваше да добавям лимонов сок. Имайки предвид и обстоятелството, че аз нямах време да изхранвам себе си, камо ли котките, започнах да им купувам консерви. Тогава пък Дундьо започна да повръща, а кризите на Кьорчо не спряха. Като се върнахме в България кризите се задълбочиха и когато вече си мислех, че отписвам котето си, хомеопатията ни помогна и слава Богу вече не  помня от кога не сме имали кризи. Та може да се каже, че от 3 г. съм давала и консерви, и суха храна /Роял Канин/. Да, но след като загубих Дундьо осъзнах, че вероятно давайки и консерви, за да спася брат му, съм лишила него от ценни вещества, пък може би стомахчето му е било чувствително към консервите /кой знае, вече само мога да гадая/. Но пък стигнах до друг извод - от месец август до сега храня Кьорчо почти само със суха храна и освен, че напълня с около 1 кг., не настъпиха проблеми с уринирането. Та решението ми е:
Ще продължа да го храня със суха храна, от възможно най-качествената на нашия пазар, но в малки количества, както и ще наблягам на домашно приготвената. Кьорчо след около две седмици ще бъде командирован при майка, аз - в чужбина /но още го отлагам, че не ми се ходи/, а малкия кот - няма да казвам, че да не разваля работата.
Виж целия пост
# 594
Одеве разглеждах снимките им. Не мога още да приема за Дундарко smile3518
Виж целия пост
# 595
Да, миличка, и аз тази сутрин си поплаках за него. Много ми липсва! Благодаря ти! Hug
Виж целия пост
# 596
Искам помощ..
Желая да си взема котенце,дори си набелязах няколко от приют..но си нямам и представа как се гледа.Страх ме да не го взема неподготвена и от няколко дни чета насам натам какво се прави като имаш коте(ако мога така да го нарека  Laughing ).. Та ви моля дайте ми първоначални насоки - какво ми трябва преди да пристигне в нас, как да го пренеса, с какви храни да започна.Някакви първоначални съвети.Насочила съм се към 2-3 месечно коте,предпочитам мъжко.. благодаря ви   bouquet

Да ,знаех си ,че момичетата ще ти отговорят. И аз ще споделя моя опит  с риск да дублирам части от някои постове .

Пренасянето  : - на първо време може да го гушнеш и да го носиш така .Зависи от това доколко е стреснато и уплашено котето , на какво разстояние ще го пренесеш и дали ще е с градски транспорт или кола . За далечни разстояния и градски транспорт е добре да е в чанта  или сак  от плат, че да влиза въздух.Може и кутия , но е трудно за опазване , да не излезе котето но е приложима при превоз с кола и под постоянен надзор ,защото лесно излизат . Ако имаш познати с животинки , може да ги питаш или да поискаш на първо време от тях една транспортна чанта за животни , стига да имат и да ти я дадат. В последствие ти ще решиш каква ще си купиш  и каква ще ти хареса - като вид , цена и т.н. Моята препоръка е да не избързваш с такава покупка .
Аз съм "транспортирала " моите само до /от ветеринарния кабинет в над 99% от случаите .Дълго време използвах платнени чанти , торби , кутии  или под палтото .Такава транспортна чанта тип сак , купих наскоро . Удобни са също и контейнерите  с вратичка отпред и опция за отваряне на две части като кутия .

Когато го вземате питайте задължително : какво е получавало до сега за храна , има ли вече установени хигиенни навици , т.е в котешка тоалетна  ходи ли( сигурно е научено да я ползва !) .От какъв вид .Има ли вече някакви ваксини  и т.н.медицински въпроси .Според мен важен фактор за избора на котето трябва освен определения предварително пол  и по  външния вид в момента е да се заинтересувате и от характера и навиците му . Те са също като хората , когато са повече заедно тези неща си проличават. Дали е по -спокойно , по-сънливо ( интровертен тип ) или е игриво , общително , закачливо ...Дали турси контакт с хората или предпочита да си лежи в някое ъгълче на спокойствие . А и вие предварително трябва да знаете какво ще ви "подхожда " .Имайте предвид , че там ,като са дружинка си изразходват енергията в гонене , игри и закачки , но в къщи самичко тази енергия ще "кипи " и може да зачестят беличките , независимо от играчките и вниманието . Но по принцип поне първата година , година и половина , то ще е игриво , любопитно и палаво .После ще придобие улегналия характер на порасналите котета - т.е. към 18 -20 ч сън на ден  .  

Подготовката в дома : Първо решете къде ще обитава постоянно и евентуално в кои помещения ще му ограничите достъпа . В помещението , където решите , че ще го сложите при вземането му е добре да помещава всичко  - храна , вода, тоалетна , или да има бърз и пряк достъп поне до последното . Решете и какви други ограничения ще има  и започнете  системно да следите за това . (например -да не се качва на масата докато ядете вие , по кухненските шкафове и т.н. ) Имайте пред вид все пак , че в един момент то ще порасне , ще остане само в дома и ...ще може да прави каквото си иска . Поне във ваше присъствие трябва да спазва тези ограничения .
Като го вземете у вас то ще започне с опознаване на новия си дом именно от там .Постепенно ще проучва и другите помещения ( това "постепенно " може да е и дочасове , дни  или чак до седмица - зависи от котето и вас  )
Котето ще си хареса някое местенце -ъгълче , зад диван , фотьойл  и там ще се крие в началото - не го безпокойте там .Нека това си е неговото "леговище" и да се чувства в него защитено .С времето ще си хареса и место "на открито"  , но ако се почувства застрашено отново ще се крие на сигурно .
Ако имате стайни растения е добре да проверите дали сред тях нама отровни за котето и ги пренесете в помещения където то няма да ходи .В противен случай , ги вземете в офиса /службата си  за да не се разделяте с тях окончателно .

 Ако имате малки деца , то сигурно котето ще е атракцията в къщи и ще се започне едно хвалене на приятелчетата , придружено със задължителното показване . Обяснете им , че това не е "плюшена играчка " и да внимават с него . Без да искат може да му навредят или наранят. Добре е поне в началото и вие или друг възрастен да присъствате на тези "представяния " . Има различни деца ...на дали познавате  всички  ,които ще идват толкова добре , че да знаете поведението им в това отношение .

Храната - съобразете се с това , което са давали в приюта , но ако не ви хареса или по някакъв начин е неприемливо , направете свой избор , но минете към съответното хранене постепенно.

По принцип котетата трудно се дресират  и възпитават , но с повече упоритост и настояване си научават името и "Не!" .

Всичко останало се писали момичетата ....
Виж целия пост
# 597
Здравейте момичета
Нашия Шушонко се очертава голям месар
Отказва всякакъв вид бебешко - котешки консерви или паучове
На Шара взимахме на Royal Canin и на него му взимам такива
Иска да му варя месце или дробчета
Снощи в къщи си правихме печени ребърца и ако знаете с какъв апетит си хапна, повтори и потрети
Шара като я взехме беше захранена с пастети и суха храна и отказваше готвено, а вижте го малкия звяр
Да продължавам ли от време на време да го пробвам с котешките храни?
Нали все пак в тях има витамини полезни за котетата  Thinking
Виж целия пост
# 598
От всичко, прочетено за 11 - 12 г. и от собствено опит мога да кажа, че няма по-добро от домашно хриготвената храна - както за нас, така и за любимците ни.

Ох, ще ми се да беше снимала как запъртъкът нагъва ребърца. Joy
Виж целия пост
# 599
Емел чак потреперваше от кеф докото си хапваше  Wink
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия