Как да извадя изпълнителен лист с молба или заявление?

  • 2 172
  • 7
Здравейте, моля за помощ... интересувам се при положение, че имам договор за проектиране регистриран в КАБ и предавателно-приемателен протокол за предаването на проектите, които в последствие се одобряват и на базата на тях се издава строително разрешение. Съответно строителят вече 2-ра година от издаване на строително разрешение не започва да строи и съответно не плаща дължимото на нас, като проектанти по договора.  Според нормативната уредба имам право да извадя направо изпълнителен лист за вземанията съгласно чл. 30 от ЗКАИИП и глава 23 от ГПК, така би трябвало да получа направо изпълнителен лист без да водя дела години наред.
И така сега чета аз тарифата /ТАРИФА за държавните такси, които се събират от съдилищата по Гражданския процесуален кодекс (ГПК)
Приета с ПМС № 38 от 27.02.2008 г., обн., ДВ, бр. 22 от 28.02.2008 г., в сила от 1.03.2008/ , от където, АКО СЪМ РАЗБРАЛА ПРАВИЛНО, следва да заплатя само 5 лв. ДТ за издаване на изпълнителен лист, а не и 2% върху материалния интерес? Въпросът ми е правилно ли съм разбрала? ...ето и кратка препратка към Тарифата:

Чл. 11. По молба за издаване на изпълнителен лист, както и в случаите на служебно издаване на такъв, се събира такса 5 лв.
Чл. 12. По заявление за издаване на заповед се събира такса, както следва:

1. на заповед за изпълнение и изпълнителен лист - 2 на сто върху интереса, но не по-малко от 25 лв.;

2. на заповед за незабавно изпълнение и изпълнителен лист - 2 на сто върху интереса, но не по-малко от 25 лв.


Благодаря много на тези които ще се отзоват!
Виж целия пост
# 1
С адвокат
Виж целия пост
# 2
Със сигурност трябва да заплатите 2% в/у материалния интерес!
Виж целия пост
# 3
Издаването на заповед за изпълнение е трудно за неюрист, да не кажа невъзможно. Всяко съдилище има собствена практика, особености и без адвокат няма да се оправиш.
Таксата е 2% от материалния интерес.
Виж целия пост
# 4
Няма проблем и сама да си подадеш заявлението - нищо сложно - ползваш утвърдения формуляр и следваш указанията за попълването му - сигурно ги има в нета.

Редът е чл.410 от ГПК.
Подаваш го до съда по седалището на длъжника.
Такса 2% върху интереса, т.е. главница евентуално+обезщетение за забава+ неустойка- и върху общата сума 2%. Отделно от това си искаш законната лихва от датата на подаване на заявлението до окончателното изплащане и направените по делото разноски - върху това няма такса.
Освен документ за таксата към заявлението не е нуждо да прилагаш нищо.
Посочвайки ЕИК - съдът сам е длъжен да си направи спарвките в търг. регистър.
Нужно е обаче много детайлно да опишеш в заявлението от какво произтича претенцията ти - договор, от коя дата с какви клаузи, кога е настъпил падежът на длъжника, какво не е изпълнил - цялото задължение или част от него; ако претендираш обезщетение за забава и неустойка - въз основа на какви клаузи се дължат, за какъв период от време...

Не че снабдяването в изп.лист решава проблема,
т.к. ако длъжникът възрази следва исково производство по чл.422 от ГПК.
Но все пак е една много улеснена и бърза процедура!

Успех!

 Peace

П.П. чл.11 от Тарифата - няма нищо общо с твоя случай.
Ти си по чл.12 т.1 от Тарифата, но това е само тарифа за таксата, редът е чл.410 и сл. от ГПК!
Виж целия пост
# 5
Благодаря ви за отговорите и най - вече на envia. Със сигурност ще се обърна към адвокат, но за съжаление явно разходите няма да са малки, а точно в момента няма как ди си го позволя. Искам да ви попитам при положение, че основанието за плащане е настъпило през 2009г., а през 2010г. съм изпратила нотариална покана на длъжника, която съответно той не уважи (извинявам се, ако не използвам правилна терминология), то давностният срок за вземането (съотвенто падащо се задължение за длъжника), който доколкото знам е 3 години и изтича през 2012г или през 2013г?
Виж целия пост
# 6
С 3-годишен давностен срок се погасяват само задължения за лихви или за периодични платежи, напр. сметки към ВиК и пр.
В останалите случаи - давността е 5 години от падежа.
Падежът се определя изрично в договора, като дата на плащането, или ако това не е направено -допълнително с покана, да плати в определен срок.

Така в твоя случай:
с 5-годишна давност, считано от 2009 г., ще се погаси задължението за главница;
с 3-годишна давност, считано от 2010 г. /поканата/ ще се погаси задължението за лихва/обезщетение за забава, ако в договора не сте уговорили друг падеж; или ако настъпването на падежа е станало през 2009 г., както пишеш - тогава и тази 3-г.давност ще тече от 2009 г.
Виж целия пост
# 7
Благодаря! Дано да има някакъв успех цялото това начинание!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия