Двегодишните малчугани са известни с гневните си пристъпи, но това не улеснява справянето с тях. Опитай следните дванадесет трика, когато детето се разбеснее и изкорени пристъпите в зародиш.

Постоянството царува. Който и метод да избереш за дисциплиниране на детето, реши кои тактики ще използваш и се придържай към тях. Никога не отправяй празни заплахи и не пренебрегвай лошото поведение. Детето скоро ще спре да изпитва границите, щом свикне с тях.

Изграждай дисциплина. Опитвай се да не се превръщаш от добрата фея в зла вещица в момента, в който детето направи беля. Започни да говориш с него и направи предупреждение. Прибягвай към по-строги методи, само ако пристъпът се превърне от леко мрънкане в силно крещене.

Брой до десет.Избягвай гневни излияния в отговор на пристъпите на детето. Броенето до десет и дълбокото дишане, докато решиш как да се справиш с лошото поведение, спомагат за правилната ти реакция.

Направи пауза. Изпрати детето на същото тихо място в дома, където стои и когато е направило беля. Наречи го „тихата и спокойна зона“ и му кажи да остане там и да помисли за поведението си толкова минути, на колкото е години. Ако двегодишното дете продължава да се сърди, напомни му, че двете му минути ще започнат да текат едва щом се успокои. Непослушните деца ще подскачат напред-назад в тихата зона, но ако достатъчно рано се наложиш, през годините този номер ще се окаже много полезен!

Юмручен бой. Може да се шокираш, когато детето рита или замахва, но повечето двегодишни понякога губят контрол. Трябва обаче да третираш това поведение сериозно и веднага да го изпратиш на мястото за наказание. Детето до голяма степен копира поведението ти, така че не го удряй, защото това може да доведе до по-сериозен поведенчески проблем.

Обратно броене. Старият метод на броене до пет е ценен трик за родителите. Кажи на непослушното двегодишно дете, че има пет секунди да направи това, което казваш, и започни бавно да броиш отзад напред. Децата обикновено са толкова несигурни какво ще се случи след края на броенето, че веднага ще направят каквото казваш!

Шепни. Когато детето крещи, инстинктивно ти се иска и ти да му изкрещиш. Ако отвърнеш с тих глас, то ще бъде принудено да се успокои, за да чуе какво казваш. Говоренето на детето с тих глас също така дава добър пример.

Възнаграждавай доброто поведение и игнорирай останалото. Много е лесно да се игнорира дете, когато то се държи добре и да му се обръща много внимание, когато е непослушно. Помни, че трябва да поощряваш доброто поведение и да полагаш усилия да не се впечатляваш, когато прави сцена.

Не му лепвай етикет. Когато възпитаваш детето, опитвай се да не правиш генерални заключения за характера му, а се фокусирай върху конкретното поведение. Вместо да кажеш „Много си лош“ му кажи „Това, което правиш, е много лошо“. Има тънка, но осезаема разлика.

Без усмивки. Понякога гледката на драматизиращото дете при нищожен инцидент може да те разсмива, но възпитанието е сериозна работа, която изисква сериозно изражение. Ако не можеш да изтриеш усмивката от лицето си, използвай номера с броене до десет преди да се върнеш към дисциплината!

Не прави сцена. Може да е притеснително, когато детето започне да крещи в супермаркета, но не позволявай да се поддадеш само заради мнението на околните. Продължавай да броиш, да дишаш и да гледаш сериозно!
Виж целия пост