Натали Димитрова гледа на проблемите в грижата за кожата от перспективата на лекар и майка, която е трябвало да се изправи лице в лице с предизвикателствата на ежедневните приключения със своите 4 деца.

Очарователно, вълнуващо и впечатляващо е това, което може да направи природата. Човешкото тяло е изключително сложен инструмент, деликатен и устойчив едновременно. Научете повече за развитието на кожата, нашия най-голям орган, по време на бременността.

Първи триместър: Предпазваща обвивка за тялото на ембриона

Ден 10 – 12
Първите няколко кожни структури се развиват за няколко дни, след като бебето е заченато: това е базално-клетъчният слой, от който епидермисът и кожните придатъци като коса, фоликули, жлези и нокти, заедно с перидермата, се формират. Перидермата покрива цялата повърхност на развиващата се кожа, като играе ролята на обвивка, която предпазва от околоплодната течност.

Ден 18 – 19
Мезодермата, по-късно развиващият се дермис, започва своята формация. Клетките са с високо водно съдържание, богати на хиалуронова киселина (естествен овлажняващ компонент) и съдържат единствено малко на брой колагенови фибри. Първите нежни капиляро-подобни съдове и малки нервни фибри могат да бъдат наблюдавани.

Ден 43 до 60
Лангерхансовите клетки, които са идентифицирани като специфични кожни имунозащитни клетки, и пигментообразуващите меланоцити се придвижват към външния слой на кожата.

Около ден 60
Епидермисът започва да формира различните си кожни слоеве. Процесът на диференциация на кожните клетки – от нови кожни клетки до рогови клетки, който обикновено отнема 14 дни, ще протича през следващите 6 месеца.

Ден 80 до 90
Първото човешко сетиво, чувството за допир, се развива дори преди способността да виждаш или чуваш. Осезателните рецептори – клетките на Меркел – могат да бъдат открити на дланите и долната част на ходилата. Развиват се първите космени фоликули и мастни жлези; изключително нежните пръсти на краката и ръцете са вече видими.

Втори триместър: Развитие на подкожната мастна тъкан и верникс казеоза

Двата допълнителни кожни слоя се формират в епидермиса от около 15 седмица на бременността. Водното съдържание на дермиса се увеличава, докато съединителната тъкан се формира. Еластиновите и колагенови фибри могат да бъдат разпознати. От около 18 седмица на бременността малки области от подкожна мастна тъкан се развиват на местата, където се натрупват адипоцитите (мастни клетки).

Верникс казеоза се формира на повърхността на кожата. Това е материал с високо липидно съдържание, което служи не само като лубрикант по време на раждането – тя компенсира и недоразвитата бариерна функция на неонаталната кожа, в частност при недоносени бебета.

Трети триместър: Финално развитие на всички кожни структури

По време на третия триместър се формират всички епидермални слоеве, типични за зрялата кожа, както и клетките на базално-клетъчния слой. Те се придвижват самостоятелно до повърхността на кожата и все повече се диференцират. Въпреки това, различните кожни слоеве са по-тънки от кожата на възрастните. Ноктите, фоликулите на косата, мастните и потните жлези са напълно формирани в последния триместър на бременността.

Съединителната тъкан все още се развива в дермиса. Въпреки това, при раждането дермисът е 3.5 пъти по-тънък от този на възрастните. Въпреки че плътността на подкожните слоеве се увеличава, бебето няма голям мастен слой при раждането. Той се развива след раждането и зависи от това колко добре е хранено бебето.

Ако бебето се роди в термина, то различните кожни слоеве и апендиксът са напълно развити. Кожните функции обаче още съзряват по време на първите дни, седмици и месеци от живота на бебето.
Виж целия пост