Съвет относно напускане на работа

  • 4 394
  • 7
Здравейте, търся правен съвет или такъв от хора, които са изпадали в подобна ситуация. Подписала съм трудов договор със срок на изпитване по чл.67 ал.1 т.1 във връзка с чл.70 от КТ. Трудовият договор е със срок на изпитване 6 месеца. В договора ми има клауза която гласи:
Прекратяване без предизвестие: До изтичане на срока за изпитване, определен в чл.4, Работодателят може да прекрати този ТД без предизвестие.
Срок за прекратяване на окончателния договор: 1. Ако този ТД се трансформира в окончателен, срокът за предизвестие при прекратяването му ще бъде 30 дни.
2. При взаимно съгласие за освобождаване от длъжност, постигнато м/у двете страни Работодател и Служител, са възможни промени в продължителността на срока на предизвестие.

По настоящем работя във фирмата от 2 месеца. Ето ги и проблемът... искам да напусна работа и попълних молба за напускане с 30 дни предизвестие като очаквах да ме освободят възможно най-бързо ( както се случи с предна служителка ), уви не се случи така. Обещаха ми до 10 дни да намерят нов човек и да ме освободят. 10те дни минаха,а нов човек няма. Въпросът ми е имам ли право да напусна работа без да спазвам предизвестието и ако не го спазя трябва ли да плащам обезщетение на фирмата? Мога ли да пусна ново Заявление за напускане на работа без предизвестие като се позовавам на член от КТ, който гласи че студенти в редовна форма на обучение могат да напуснат работа без въпросното предизвестие. Разбира се ще си изкарам уверение, че съм студент в редовна форма на обучение.
Моля за съвет, тъй като ме манипулират по всякакъв начин и не искат да ме пускат, докато не минат прословутите 30 дни.
Благодаря   bouquet
Виж целия пост
# 1
"Обещаха" писмено ли е? Ако не е - не те манипулират и трябва да работиш до 30-тия ден.
Виж целия пост
# 2
Писмено в служебния имейл... тоест е само на думи. Когато договорът е изпитателен нужно ли е предизвестие и не мога ли да използвам въпросният член от КТ (студенти редовно обучение)?
Виж целия пост
# 3
Ако продължаваш образованието си в редовна форма може да подадеш ново заявление за освобождаване и да посочиш в него на основание чл. 327, ал. 1, т. 6 от Кодекса на труда, като приложиш и уверение от учебното заведение. Спорно е дали може да се опираш по всяко време на тоя член, но не съм срещала съдебна практика. Нищо не губиш, ако подадеш и такъв вариант.
Виж целия пост
# 4
На този член можеш да се позовеш само, ако започва учебната ти година или си била прекъснала и сега подновяваш образованието си. Самият текст гласи "продължава образованието си", а не "е студент". В противен случай предизвестията би следвало да са изобщо неприложими спрямо студентите. А това не е така.

Да, съдебна практика няма, защото би било безсмислено да се съди служител, неправомерно не явяващ се на работа на това основание. Единственото, което работодателя би постигнал от такова дело е да си издейства правото в крайна сметка да уволни служителя дисциплинарно. И каква полза да се води дело за подобно нещо?

Ако не си спазиш предизвестието, дължиш на фирмата заплатата си за срока, който не си отработила. Иначе трябва да си го отработиш или поне да си там, докато решат да те освободят по-рано.
Виж целия пост
# 5
1. Ако този ТД се трансформира в окончателен, срокът за предизвестие при прекратяването му ще бъде 30 дни.
Той не е окончателен, следователно не трябва ли да се напуска без предизвестие?
Виж целия пост
# 6
Не.
По време на срока за изпитване, страните имат същите права и задължения както при окончателно сключен трудов договор.
Законът дава възможност срокът на предизвестие да се уговори в полза на някоя от страните, което дава право на тази страна да прекрати договора без предизвестие. Но само на тази страна. Другата си дължи предизвестие като при окончателно сключен договор. Едва, ако няма такава уговорка, се счита че срокът на изпитване е в полза и на двете страни и всяка може да го прекрати без предизвестие. Но това не е относимо към конкретния случай.

Чл. 70. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Когато работата изисква да се провери годността на работника или служителя да я изпълнява, окончателното приемане на работа може да се предшествува от договор със срок за изпитване до 6 месеца. Такъв договор може да се сключи и когато работникът или служителят желае да провери дали работата е подходяща за него.
(2) (Нова - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) В договора по ал. 1 се посочва в чия полза е уговорен срокът за изпитване. Ако това не е посочено в договора, приема се, че срокът за изпитване е уговорен в полза и на двете страни.
(3) (Предишна ал. 2 - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) През време на изпитването страните имат всички права и задължения както при окончателен трудов договор.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., предишна ал. 3 - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) В срока за изпитването не се включва времето, през което работникът или служителят е бил в законоустановен отпуск или по други уважителни причини не е изпълнявал работата, за която е сключен договорът.
(5) (Нова - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) За една и съща работа с един и същ работник или служител в едно и също предприятие трудов договор със срок за изпитване може да се сключва само веднъж.

Прекратяване на договора със срок за изпитване
Чл. 71. (1) До изтичане на срока за изпитване страната, в чиято полза е уговорен, може да прекрати договора без предизвестие.
Виж целия пост
# 7
Благодаря   bouquet
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия