На една година, а пие два пъти мляко нощем! Помагайте моля

  • 10 638
  • 39
Здравейте, пускам милионната тема за отказването на децата от нощното хранене. Като чета по форумите все срещам разисквания на случаи на бебенца до 5-6 месеца, чиито майки искат да спрат храненето.
Е, синът ми е на година и една седмица, и вече не издържам с това мляко и вода. През деня си яде манджа, вечер в 21:00-21:30 пие мляко и се започва- 23:00 още 120 мляко, 01:00 нови 120 мляко и поне 2-3 пъти вода. Върнахме се от море, където спа 5 дни с мен на едно легло и сега най-късно 03:00 се е събудил и реве да го взимам при нас. Не се издържа вече, нямам нито нерви, нито енергия. До преди няколко месеца ядеше по 3 пъти нощем докато не побеснях и с рев не отказахме едното ядене за няколко дни. Сега пак съм на ръба и снощи го оставих да реве докато не се измори и не заспа, и след млякото в 21:30 яде към 03:00. Убедена съм, че няма нужда от храна, а всичко е навик. Дайте съвети, някой имал ли е този проблем
Виж целия пост
# 1
Да, аз имах същия проблем, но не съм се опитвала да го решавам. До две години и половина по два пъти на нощ давах мляко. Няма сила на света, която да ме накара да търпя нощния рев на детето си. На сутринта ще бъда неадекватна, а на всичкото отгоре и на работа трябваше да ходя. Да се наспим всички ми беше по-важно, без значение кой къде е стал и колко пъти е ял. Малката спеше при нас до 2 и половина някъде, а и сега има нощи, когато спи при мен, а баща й в нейната стая.

Смятам, че дете, което няма нужда от храна, няма да я търси  Peace
Виж целия пост
# 2
Щом си убедена, остави го да реве. Всеки действа по собствена преценка  Peace

Някои родители спират храненето и от самото раждане, други хранят на поискване.
Някои деца не показват нужда от такова, други - до по-късно.
Няма правила, нито можем да сравняваме децата си едно с друго, всяко е различно.

Моето също ядеше нощем, не съм гледала часовник, просто си приготвях 2 шишета с необходимото количество вода, слагах като се събуди млякото вътре и давах в ръката, даже не се разбуждахме. Жената, с която бяхме в една стая в родилното от раждането спря нощното хранене. Беше убедена, че детето няма нужда. Не че спяха де, просто по няколко часа нощем детето плачеше, а тя стоеше до него.

Никога не съм го приемала за навик. Ако беше такъв щеше да продължи и нагоре. Но към 3 г. спря (много по-рано, но да кажем, че имаше случаи до тази възраст, когато се будеше инцидентно). Като цяло до 2-3 г. тази нужда изчезва.

За спането - до 2 г. спеше сама. След това започна да идва тайно при нас след като заспим  Crazy от 6 годишна отново спи сама.
Виж целия пост
# 3
И аз съм на мнение, че щом детето иска храна, значи има нужда от нея.
До 2 години СЗО препоръчва детето да бъде хранено с кърма/АМ.
Явно компенсира липсата от деня.
Това дали ще ставам да го наливам с вода или да му давам мляко...просто няма логична дилема.
Никога не бих оставила детето да реве и да се къса, с убеждението, че ще спре.
Да, спира, когато се умори и тялото премине в защитен режим, когато разбере, че майката няма да дойде и да го утеши.
Има доказателства, че нанася поражения на нервната система и мозъка и това"Аз съм била оставяна и нищо ми няма" или"Моето така плака 2 вечери и нищо му няма" въобще не е доказателство, защото им има на всички, но не е видимо.
Тук има статии, които смятам, че обясняват достъпно защо децата не трябва да бъдат оставяни да плачат...пък видиш ли ще се уморят и ще заспят.
Скрит текст:
“Плачът е много вреден за новороденото, защото той намалява капацитета на белите дробове, повишава интракарциналното налягане и поставя началото на стресова реакция в организма.”(Андерсон, 1999)
 
Плачът не е полезен за дробовете на бебето. Един от най-разпространените митове от медицинския фолклор е “Оставете бебето да плаче, това е полезно за дробовете.” Още в края на 1970-те години проучвания доказват, че бебета, които са оставяни да плачат, имат пулс, достигащ тревожно високи нива, и понижено съдържание на кислород в кръвта. Когато същите тези бебета биват успокоени, сърдечно-съдовата им система бързо се нормализира, показвайки ясно, колко бързо бебетата разпознават, че вече са на сигурно място. Ако бебето бъде оставено да плаче и не бъде успокоено, то остава в състояние на физиологичен и психологически дистрес.”
“Ранният стрес, който е резултат от отделянето от майката, води до промени в мозъка на бебето, които правят бъдещия възрастен по-податлив на на стрес през целия му живот,” казват Комънс и Милър, изследователи от Факултета по Медицина на Университета Харвард. Учените изследвали практиките за отглеждане на деца в САЩ и в други култури и казват, че широкоприетата американска практика, бебетата да спят в отделни креватчета – дори в отделна стая, - и да не се откликва бързо на плача им, може да доведе до случаи на пост-травматичен стрес и постоянна паника, когато децата пораснат, дори и в зряла възраст.
“Родителите трябва да знаят, че да оставят бебето си да плаче без нужда го уврежда за постоянно,” – казва Комънс. “Това променя нервната система на бебето, така че то става свръхчувствително към бъдещи травми.”
“... Причина за плача може да бъде, че бебето е изплашено, усеща болка, не се чувства комфортно или е изплашено. Чрез плача то се опитва да комуникира. Често, след като се събуди , бебето започва да дава “сигнали” на хората, които се грижат за него, чрез тихо промрънкване, което преминава в отчаян плач, ако не му бъде обърнато внимание.
Понякога плачът се тълкува погрешно като израз на гняв или като опит за манипулация. Но такъв отчаян плач може да бъде обяснен като страх. Страх, породен от неприятното усещане на бебето, че е изцапано, от къркорещата болка в стомаха, или от уязвимостта, която бебето усеща, когато е само в тъмното.
Страхът от нападение или смърт е дълбоко вкоренен у нас. Днес ние, като родители, знаем, че бебето е на сигурно място, само в люлката си. Но в мозъка на бебето е закодиран първичен страх, който често действа в ранна възраст. Бебето не може да осъзнае, че е в безопасност – то се чувства сигурно само до майка си или друг възрастен, който се грижи за него.
Когато бебето е в състояние на безпомощен страх, у него действа инстинктът за борба или бягство. Едно бебе обаче не може нито да се бори, нито да избяга. Ако паниката му не бъде успокоена от възрастен, внезапен приток на химикали и хормони може да започне да бушува в мозъка му, насочвайки се главно към амигдала и хипоталамуса, за нездравословно дълъг период от време.
 
Какво става в мозъка на бебето при продължителен плач?
Историкът-психолог Лойд деМаус обяснява: “Травмите, които са неизбежни поради състоянието на безпомощност, могат да бъдат сериозно увреждане на хипоталамуса, причинено от умирането на неврони (нанясайки по този начин значителни вреди). Това се случва поради огромното количество осводобени (по време на травматизиращото за бебето преживяване) кортизол, адреналин и други хормони на стреса, което не само уврежда мозъчните клетки и паметта, но и поставя началото на продължителен дисбаланс на биохимичния състав на мозъка. Смята се, че изобилието на тези химикали и хормони в мозъка причинява изчезването на чувствителността към страх (намираща се в амигдала) и намаляването на нормалните нива на серотонина.
Например, деца, които са травматизирани по подобен начин, често израстват без чувство на страх (и дори на съчувствие и съмосъхранение) и често стават побойници. В техния мозък има по-ниски нива на хормона вазопресин, който регулира агресията, и ниски нива на серотонин, който е познат като успокояващ нервотрансмитер. Ниските нива на серотонин са най-честата причина за насилие и се свързват с високи нива на самоубийства, убийства, палежи, антисоциално поведение, само-осакатяване и други проблеми, причинени от агресия
Скенерът на мозъка в множество проучвания показва, че амигдала е центърът, в който е съсредоточено усещането за страх. Затова се смята, че подобен начин на отглеждане на деца уграе основна роля (макар не винаги единствена) за появата на проблеми като фобии, пост-травматичен стрес, би-поларност и паник-проблеми.
Имайки предвид, че мозъкът се развива най-много през първите години на живота, правоподобно е да се смята, че непрекъснато повтарящото се наличие на голямо количество от тези променящи мозъка химикали през периодите на дълъг самотен плач, при наличието на травма от отделянето от майката/ родителите и при други ситуации, предизвикващи страх у бебето, може да предразположи бъдещия зрял човек към емоционални и социални пролеми.”
“В кръвта на всеки човек, дори на малките бебета, циркулира надбъбречният хормон кортизол. Произведен от надбъбречните жлези, този хормон помага за правилното функциониране на основни системи от организма. Организмът се нуждае от правилното количество кортизол в точно определено време. Ако има прекалено много или прекалено малко от хормона, организмът няма да функционира правилно. Хормоните на надбъбречната жлеза са познати също като хормони на стреса. Нивата им се покачват бързо, което помага на човек да реагира в случай на заплаха. Макар тези хормони да са полезни в някои случаи, ако нивата им останат прекалено високи за прекалено дълго, организмът е изложен на прекалено много стрес и някои негови системи, като имунната система, не могат да функционират правилно.
Опити, проведени, както с бебета, така и с малки животни, показват следните удивителни резултати:
Повишените нива на кортизол за дълги периоди от време могат да попречат на растежа;
Повишените нива на кортизол за дълги периоди от време могат да подтиснат имунната система.
“Удивителни биологични промени настъпват в организма на майката при плача на нейното бебе. Когато тя чуе бебето си да плаче, притокът на кръв към гърдите й се увеличава, придружен от биологичното желание “да вземе и да накърми бебето”. Кърменето, от своя страна, предизвиква повишаване на хормона пролактин, хормон, за който се смята, че е биологичната основа на “майчината интуиция”. Окситоцинът, който подпомага потичането на кърмата, носи усещане за релаксация и удоволствие, приятно отпускане от напрежението, предизвикано от плача на бебето. Тези усещания ви помагат да обичате бебето си.
Изследователите Силвия Бел и Мери Ейнсуърт провели няколко проучвания през 1970-те, които е трябвало да сложат край на теорията за разглезването. (Интересно е да се отбележи, че винаги, и дори до наши дни, тези писатели на книги за отглеждане на деца, които препоръчват оставянето на бебето да плаче, са основно мъже, с малки изключения. Как стоят в действителност нещата, е изяснено от жени.) Тези учени изследвали 2 групи двойки майка-бебе. Първата група били майки, които отговаряли незабавно и грижовно на плача на бебетата си. Втората група майки били сдържани в откликването на плача на бебетата си. Учените установяват, че бебетата в първата група, чиито майки са откликвали по-бързо и грижовно, по-рядко използвали плача като средство за комуникация на 1-годишна възраст. Тези деца били по-уверени и привързани към майките си, имали по-добре развити умения за комуникация и били по-малко хленчещи и манипулативни.
Много други изследвания са правени след това, с цел да покажат неправилността на теорията за раглезването. Те доказали, че бебетата, на чиито плач не се отговаря, започват да плачат повече, по-дълго и по по-тревожен начин.
В едно изследване, което сравнява две групи бебета, едната група бебета получавала веднага грижовно успокоение при плач, докато другата група бебета са оставяни “да се наплачат”. Бебетата, на чиито плач майките отговаряли веднага, плачели със 70% по-малко. От друга страна, бебетата, които били оставяни “да се наплачат”, не започнали да плачат по-малко.
Като цяло, изследванията на плача показват, че бебетата, на чийто плач се отговаря, се научават да плачат по-малко и “по по-правилен начин”, докато тези, на които не се обръща внимание, се научават да плачат “по-силно”.
http://-spam013-/
 
http://www.amarna-bg.com/blog/opasnosti-na-bebshkiya-plach/
http://www.moetodete.bg/forum/viewtopic.php?t=3704
Виж целия пост
# 4
Детето на 1 година е още бебе и има нужда да хапва нощем. Не се води по някакви майки, които са спрели нощното хранене на 5-6 месеца. Това са по-скоро изключения. Не мъчи детето и себе си, измисли някакъв начин да му даваш да хапне и всички да сте спокойни.
Виж целия пост
# 5
Синът ми сам спря на 2 месеца, дъщеря ми до към 4 години ставаше нощем.  Я вода й се пие, я й се пишка, я й се общува.
Виж целия пост
# 6
Ние сме на 10 месеца. От раз отказа нощното хранене към 3-тия месец. Но от 2 месеца насам се буди за мляко (последното му ядене е АМ, към 20.00-20.30 часа). Не е гладен, просто му се пие нещо и реших да му давам сокче - 40-50 мл. сок и 100 мл. вода, това му е съотношението. Пие по два пъти през нощта и толкова пъти сменям памперса, че го пълни за отрицателно време Crazy Хубавото е, че не се буди съвсем - давам му шишето, изпива си го, обръща се и заспива.
Освен да се примириш със ситуацията и да намериш щадящ начин за себе си (примерно сокче, вместо АМ), аз друг вариант не виждам.
Успех Peace
Виж целия пост
# 7
Добре де, ама къде е логиката да яде на два часа?
Преди пиеше млякото през 4 часа, докато една вечер не се събуди в 23:00  с рев, не успяхме да го успокоим и дадохме мляко, от тогава я 23:00 е буден, с баща му дори си коментирахме, че можем да си сверяваме часовниците по него. В 20:00 яде надробена супа, в 21:00-21:30 пие 180 мляко и в 23:00 пак мляко, е какви са тези работи? Отделно пие адски много вода и през деня и нощем, вечер след млякото  задължително пие и 150-рина мл вода.... Пробвала съм няколко вечери да му направя много голямо количество мляко, за да съм сигурна, че не се буди от глад.
Виж целия пост
# 8
Ами просто е бебе.Не е дете на 4-5. Бебетата се будят и искат мляко. До 2 години трябва да ядат кърма или най-близкото до нея.
Кърмените деца често се будят за нощни хранения до отбиване, а това може да стане и на 3 годишна възраст.
Аз не виждам нищо странно в това, че се буди и иска мляко  Rolling Eyes
Бебетата нямат метаболизъм на възрастен човек, не могат да издържат толкова дълго в сън или да ядат като нас.
Виж целия пост
# 9
Не знам. И моя син беше така. През деня - нормално. Вечер - хапва в 8, заспива на гърда в 10 и задължително се буди в 12 и в 2. После понякога ни оставяше да спим.
Виж целия пост
# 10
Да, съвсем нормално е за възрастта, т.е. "е какви са тези работи?" - нормални  Laughing
Сега детето расте с бесни темпове. Съвсем нормално е да има периоди, в които се приспособява към растежа, изразходва повече енергия в периода на прохождането и т.н.
Както казах и нагоре - няма правила, нито знае какво е часовник, детето просто следва сигналите на тялото си за това от какво има нужда. А вече родителят избира дали да се довери на заложеното в него (доста време човекът е оцелял без часовник Laughing) или да следва някакви измислени едва преди години рамки.

В природата всички бозайници хранят малките си на поискване, човекът с нищо не по-различен от тях.

Виж целия пост
# 11
На консултацията на 12 месеца беше 11,5 кг, което е явен знак, че не стои гладен денем, а не е от децата, които си седят кротко и си играят, той не се спира на едно място. Не съм някакъв тиранин, не ми е хубаво да го слушам как реве, но нямам сили вече. През деня нямам време за почивка, освен когато спи наобяд, когато гледам да изпера, да подредя, да измия и т.н. От неспане, нерви и тичане вече паднах на 45 килограма, и постоянно се чувствам като парцал. Иска ми се да остане поне само едно ядене и да спи през другото време. Не ме бърка да сложа няколко лъжици АМ в бутилка вода, проблема е буденето на два часа, пиенето на вода също, памперси сменяме. Реално докато заспя дълбоко се налага да стана и така по няколко пъти нощем, а когато ми се съберат 3 часа без ставане се чувствам богопомазана
Виж целия пост
# 12
Къде е логиката ли? Ми където е логиката, че голям човек днес може да е гладен като вълк, а утре да яде 1/3 от храната. Както дъщеря ми може седмица да живее с минимални количества храна, така от 2 седмици пък не мога да я изхраня.

Преорганизирай си времето, да можеш да спиш с детето. Иначе само ще си мерите инатите.
Виж целия пост
# 13
Никой не казва, че стои гладен денем.
Ти питаш какво е това и ние казваме, че е нормално.
Поведението на детето е съвсем нормално, вече е съвсем отделен въпрос как влияе на теб и как се чувстваш.
Аз лично не бих заменяла и малкото останали млечни хранения. Детето има нужда от тях, супичките, манджичките не могат да заменят съставките в кърма/АМ. Освен за растеж на дупе то има нужда от неща, които му помагат за растежа и работата на мозъка.
Разбирам, че си изморена...всяка майка е минала през това и е изтощаващо с месеци,с  години да не спиш един цял сън.Да не можеш да си легнеш в 10 -11 и да си поспиш без прекъсване до 8-9.
Някои го имат, но други не.
Моят съвет, който мога да дам според личните си убеждения, е просто да се настроиш, че щом детето го прави, значи има нужда. От преди раждането то е програмирано да дава сигнали, когато има нужда от нещо.
Щом се буди тогава и иска мляко-значи има нужда и засега трябва да стиснеш зъби и да отговаряш на тази негова нужда.Ще премине...това не е за цял живот, предполагам и, че щом си заменила толкова млечни хранения,а и е на АМ...значи не би трябвало още дълго време да приема мляко.
Опитай се да организираш домакинската работа по друг начин. Тя няма да избяга, ако легнеш да поспиш с детето.
Използвай бабите, ако има наоколо-не за извеждане на детето, а да ти помогнат в домакинската работа.
Или таткото. Нищо няма да му стане да мине за 15 минути с прахосмукачката.Или пък той да стане да даде млякото, поне това е плюс като сте на АМ.
Според мен, ако предприемаш някакви стъпки за промяна, то това трябва да е при вас възрастните, а не при малкото бебе, което просто иска това, от което има нужда.
Виж целия пост
# 14
Всъщност, аз за 10 години и 2 деца така съм вампирясала, че вече въобще не ми прави впечатление дали спя нощем или не. Малкият е с АД и след като спря нощното хранене, почна нощното чесане. Ставам като робот, правя каквото трябва и пак лягам.

Впрочем, от 1 седмица всички спят. Ама сега пък жегата ме мори. Няма угодия!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия