Бебе на 2 месеца отказва да яде.

  • 1 744
  • 1
Здравейте,

 Бебка е на 2 месеца, роди се 3200 изписаха ни 3130. Първия месец качи 1070 гр., все още не сме я теглили за втория месец. Храним се приблизително на 3 часа, от двете гърди,има едно нощно хранене, 7 пъти на ден. Вода и чай не давам, само залъгалка.

 Проблемът, е че от 4 дни, когато се опитам да я нахраня започва да плаче и да се дърпа. Понякога успявам да я нахраня като сменя позата и се храним легнали. Но и тогава не става веднага, а след известно дърпане и плач. Успокоява се с бибата и като я издърпам успява да захапе гърдата. Често се случва и да яде от едната и да откаже втората.
 Това състояние се повтая през целия ден. Само нощем е по-спокойна. Снощи след къпане и през нощта яде спокойно от двете гърди и без да сменям позата, но на сутринта отново имаше рев и дърпане.
 
Ака и мокри памерсите нормално, когато е будна е спокойна.Н е знам на какво се дължи това неспокойство.
Виж целия пост
# 1
Здравей,  Puss in boots!

 Честита принцеса, здрава и усмихната да расте!
 Изглежда си объркана от поведението на бебето, защото не можеш да определиш какво предизвиква нетипичното поведение. Това, което описваш, се случва при много бебета. Чудесно е, че въпреки поведението, детето успява да се храни, щом пълни памперсите.

Първо ще предложа някои причини за такова поведение, за да можеш да отстраниш проблема, ако има такъв. По-долу има и идеи за облекчаване на ситуацията.

 Понякога причина за такова поведение е нещо ново, което на бебето не му допада - смяна на козметиката ти или ако си сменила препарата за пране.
 Някои бебета реагират така, ако майката е започнала да приема някакви лекарства или хранителни добавки.
Твърде силна или твърде слаба струя мляко също може да разстройва детето. Ако забелязваш бебето да е спокойно, докато има "лесно" мляко, но започва да нервничи към края на кърменето (или ако нервничи в началото, но като тръгне млякото се успокоява), това може да е причина. И има как да му се помогна, ще го обсъдим по-подробно, ако мислиш, че е това.
 Ако бебето има някакъв здравословен проблем, това също може да се отрази на кърменето. Най-чести здравословни причини са:
запушено носле - в такъв случай помагат мерки за отпушване на нослето преди кърмене, както и поза, в която главата е по-високо от тялото. Или смяна на позите, което вече си открила от опит.
болка в ухото - особено ако най-често плаче легнало на едната страна и е по-спокойно на обратна страна. И тогава освен консултация с лекар, от помощ е смяна на позите, а също и гушкане на бебето в безболезнената посока и за двете гърди.
гъбички в устата(млечница) - може да има бели кремообразни полепи по бузките, венците и езика, които не се махат. Или устната кухина е с променен цвят - по-червен и лъскав. Гъбичките може да се получат, ако скоро е боледувало детето и е с отслабнал имунитет или ти или то сте приемали скоро антибиотици или ако ти имаш гъбична инфекция. Както и от даване на подсладена вода или други подсладени продукти, ползване на биберони и шишета. Ако при вас забелязваш нещо смущаващо, можеш да се консултираш с педиатъра, а междувременно смяна на позите и кърмене в полусън биха помогнали за по-спокойното сучене. При нужда ще предложа и още идеи за хигиената и третирането на гъбичките.
ваксина - много деца имат по-нервно поведение след ваксина. Отново за по-лесно преминаване през този период помагат гушкане, по-често кърмене (ако бебето има желание), смяна на позите и на гърдите, кърмене в полусън. Ако скоро е имало ваксина и поведението вместо да се облекчава, се влошава, консултация с педиатъра ще е полезна за твое спокойствие.

 Има случаи, в които бебето стачкува и това се дължи единствено на емоциите му, без физиологичен проблем. При вас това не е типичната стачка, но също може да се дължи на емоции - ако се е случило да сте разделени, ако сте сменили жилище или ако имате гости с по-дълъг престой ( или обратното - ако таткото е тръгнал на работа, ако до скоро бабата е била с вас, а вече не е и т.н.). Има случаи, в които бебето е ухапало по невнимание майката и тя инстинктивно е извикала или му се е скарала, след това бебето реагира негативно на гърда, защото стряскащото събитие е станало точно докато е сукало.

 Каквато и да е причината, почти винаги е напълно преодолима. Много пъти майките изобщо и не разбират каква е била, но има универсални мерки, които помагат на бебето при повечето случаи. Някои вече си ги опитала и виждаш резултати:
 - Гушкане кожа до кожа - когато имаш възможност, се гушкате така, че където се опирате една в друга, да сте голи (тя по памперс Simple Smile ). Ако ви е хладно, се завивате, но заедно. Между вас да няма плат;
 - по-често кърмене. Ако не стига до по-осезаем глад, може да е по-склонно да суче спокойно и с търпение, а не настървено и нервно, че млякото не тръгва веднага. НО без настояване, за да не му досадиш, а само осигуряване на достъп до гърдата. Ако пожелае да суче.
 - Кърмене в полусън. Както нощем така и през деня, когато виждаш, че тръгва да се разбужда, но все още не е будно бебето. Или когато му се доспи, ако не се изнервя;
 - Кърмене в тиха притъмнена стая, без шумове и хора. Да имитира нощна обстановка;
 - Кърмене в движение - гушкаш я легнала или изправена, както е склонна да засуче (за изправена поза може да помогне слинг или носилките, които са подходящи за малки бебета, ако имате такава). И така гушнати се разхождате из стаята.
 - Смяна на позите за кърмене, както и смяна на гърдите по няколко пъти.
 
 Ако скоро не забележиш подобрение или има и друго, което те смущава, разкажи, за да мислим какво може да смущава бебето.

 Успех ти желая и приятни кърмачески моменти толкова време, колкото и двете с бебка желаете Simple Smile

 
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия