Емиграция в Турция

  • 15 133
  • 21
Здравейте, искам да попитам има ли хора, които са емигрирали в Турция и по конкретно в Истанбул, интересува ме:

-Как взехте това решение, работа ли си намерихте първо или отидохте „на сляпо” и в последствие да търсите работа

-Доволни ли се от живота там, как е съотношението  пари – стандарт на живот, някой помогна ли ви, мислите ли, че има достатъчно работа там

-Притесняват ли ви последните събития с терористични атаки, страхувате ли се, как е положението с бежанците

И към тези, които искат да се преместят там, въпроса ми е „Защо искате да се преместите в Турция /Истанбул/, какви с вашите подбуди и мотиви”
Благодаря на всички, които ще отговорят на питането ми!
Виж целия пост
# 1
Можете да прочетете и попитате и в темата на живеещите в Турция.
Виж целия пост
# 2
Истанбул е толкова огромен, че може с часове да пътуваш от точка до точка и пак да не го обиколил. Транспорта е скъп, наемите са много високи. Работа мисля лесно се намира. Сама жена не и е работа там да ходи, само ако сте семейство. Сама на заплата, + наем, ще си на ръба. И там има некоректни работодатели като тук,  много трябва да се внимава.
Виж целия пост
# 3
Благодаря за бързите отговори! Говоря за високо квалифициран служител, не за ниско квалифицирана работна ръка. Знам, че там е трудно с признаването на БГ дипломите, но пък познати са ми казвали, че ако е частна фирма, могат да те вземат, стига да си кадърен, работлив и с добър опит зад гърба си. Иначе, като цяло, моите представи за емиграция, са да не отидеш да си черноработник, а да живееш, като бял човек, да си наемеш апартамент до Босфора, да си позволяваш да излезеш със семейство си, поне веднъж месечно на ресторант, да не се ограничаваш. Мисля, че това е постижимо, но не и в БГ. Относно естеството на работа, за която говоря, става въпрос за инженер, строителството /не разбирайте общ работник/ и за инвестиционното проектиране. Ако някой има наблюдения, относно този вид услуги, ще бъда много благодарен, да сподели  Peace
Виж целия пост
# 4
Благодаря за бързите отговори! Говоря за високо квалифициран служител, не за ниско квалифицирана работна ръка. Знам, че там е трудно с признаването на БГ дипломите, но пък познати са ми казвали, че ако е частна фирма, могат да те вземат, стига да си кадърен, работлив и с добър опит зад гърба си. Иначе, като цяло, моите представи за емиграция, са да не отидеш да си черноработник, а да живееш, като бял човек, да си наемеш апартамент до Босфора, да си позволяваш да излезеш със семейство си, поне веднъж месечно на ресторант, да не се ограничаваш. Мисля, че това е постижимо, но не и в БГ. Относно естеството на работа, за която говоря, става въпрос за инженер, строителството /не разбирайте общ работник/ и за инвестиционното проектиране. Ако някой има наблюдения, относно този вид услуги, ще бъда много благодарен, да сподели  Peace

Зависи на какъв език ще се разбираш. 2500-3500 лири заплата, с образование моя позната работи. За апартамент на Босфора си приготви цялата инжинерна заплата/може и да не е достатъчна/. Там работниците по заводите са доста добре платени и рано се пенсионират 35-40 години, с големи пенсии и обезщетения. Да не те подведа, това знам от хора емигрирали там.  Peace
Виж целия пост
# 5
За специалността, която имаш, ако попаднеш на коректен работодател, може и да постигнеш след време нещо, да. Колко би получавал, не знам, но мои роднини, които живеят в азиатската част на Истанбул, която е и по-хубавата и по- спокойната, лекари и двамата, със заплати от порядъка на 6000-10 000 лири, около 4000-6000 лева, все още не биха могли да си позволят апартамент до Босфора.  Wink
Мисълта ми е, че да, в зависимост от доходите и мястото, където живееш да, би живял като бял човек, живота в Истанбул, както и в повечето големи градове е скъп, разстоянията, трафикът са ужасни.
Относно тероризма, бежанците, рискът напоследък в Турция се е увеличил, не само заради кюрдите, но и ислямска държава.
Аз лично колкото и да ми дават, не бих живяла в Истанбул, колкото и да го обичам, както и в Турция въобще.  Peace
Виж целия пост
# 6
Май единствената информация, с която мога да съм ти от полза е,
че знам от близки познати, че работна виза и изобщо всички документи
за българи, нужни им за пребиваване там, се получават много, много трудно.
Отнема години, скъпо е, и резултатът повече клони към отказ за получаването им.

Тази позната отиде сама, но да е било преди над 12 - 13години.
Отиват с майка й и сестра й на екскурзия и толкова много й харесва, че остава.
Подробности не знам. Знам, че в началото е преподавала английски, като не е имала нужните документи, но търсенето на учители по английски е било огромно и са си затворили очите.

Знам, че продават 1-2 апартамента във Варна и купуват жилище в престижен и скъп квартал в азиатската част.
След време го продават и купуват друго, в още по-хубав квартал, пак там.
С прекрасна гледка.
Но това става преди доста време. Може и 10 години да има.
За достоверност не претендирам.

От тях знам, че става все по-скъп живота и все по-скъп.
И все по-трудно.
А, когато те отиват и купуват жилище, е било по-лесно.

Малко лирическо отклонение - били сме там на екскурзия.
Европейската част за мен е гадна, но азиатската - страхотна.
Като цяло Истанбул изобщо не ми хареса.

Турски знаеш ли?
Виж целия пост
# 7
Може да се каже, че знам, но е на много ниско ниво, не перфектно!
Отноно жилищата, да ви кажа и тук в София, не са евтини, в квартала в който живея се провада 1000Е/кв  #2gunfire Наем 300Е /обзаведен двустаен/
Виж целия пост
# 8
Коя европейска част е гадна? Не е ли твърде голямо обобщение? Има изключително луксозни квартали в европейската част и то много такива. И от старите, и от новите.
По темата не мога да съм полезна, пиша за спорта, така да се каже.
По 1000 евро на квадрат са във Варна, какво остава за София.
Виж целия пост
# 9
Може да се каже, че знам, но е на много ниско ниво, не перфектно!
Отноно жилищата, да ви кажа и тук в София, не са евтини, в квартала в който живея се провада 1000Е/кв  #2gunfire Наем 300Е /обзаведен двустаен/
Наемите в Истанбул, в зависимост от мястото където ще живееш варират между 1500 (в най-добрият случай) и 4000 лири ( 900-2500 лева). За купуването на апартамент дори и с кредит, почват от 200 000 (може и повече) лири в най- смотаното място- 120 000 лева. Ако искаш на хубаво, спокойно място, в азиатската част- почват от 400 000-240 000 лева. Това са примерни цифри, но така стоят нещата с имотите там долу горе.
Та така...  Wink
Виж целия пост
# 10
Относно езика, пак ще преразкажа и пак не знам дали е вярно.
По-бедните и слабо образовани говорели по един начин,
а по-богатите и образовани по друг начин.

Аз не разбрах какво значи това и не ми стана ясно как така
използват различни думи за едно и също нещо и каква е връзката с образованието и финансовото положение
и примера, който ми дадоха беше,
че бедната и работническа прослойка използвали една дума за хляб,
а богатите друга дума и това били още за много, много думи
и начин на изразяване и имало много голямо значение
на какъв "език" разговаряш.

Виж целия пост
# 11
Maй разбирам, че тя образована европейка иска да отиде да я обсипят с пари бедните и неграмотни турци, ама не. Много пари имат, на Босфора през крив макарон, имат и много образовани хора там, много добри лекари,  в такава болница съм влизала там, че от лукс свят ми се зави. Все едно бях влязла в космичеки кораб. Вече е на прослойки, много  бедните не си пускат да учат момичетата. Преди са били по-евтини жилищата, сега за 200-300 000 лири. На Босфора само милионери, в онези квартали и къщи по сериалите, дори знам че и повечето били на чужденци. Стандарт, който и за турците е висок. Инженер без писмен турски не знам как ще работи. Моята позната говори, английски, турски/завършила е университет там/, руски и български и работи като преводачка в болница, посреща гости -2500 лири.
Виж целия пост
# 12
работна виза и изобщо всички документи
за българи, нужни им за пребиваване там, се получават много, много трудно.
 
Да, трудно се вади работна виза, но не е невъзможно. Ако работодателя много те иска пуска обява за търсене на служител с точно твоите данни - напр. завършил строителен техникум в София, 1995 г и после архитектура в Берлин 2001 и говорещ български.
Работила съм в голям турски холдинг, така правеха.
Сложно е за българи от български произход с лош турски да започнат. Ако много искаш - търси работа в България, в турска фирма. После може да отидеш в централата там. Случи се на няколко мои колеги, но завършили много добри университети в чужбина и вече работили в софийския клон.
За двата вида турски език - ами и тук го има. Литературния език е едно, говоримия -друго. Както и у нас по-простите хора говорят на съответен диалект, там е същото.
В зората на демокрацията ме канеха да работя и живея там, търсеха се хора с перфетен говорим руски. Но отказах - малко дете, възрастни родители...
Виж целия пост
# 13
Аз попитах живеещите в Турция, най- вече Истанбул - не според тях няма два различни турски езика, няма различни думи за бедни и богати.
Виж целия пост
# 14
Не искам да създавам никакви конфликти във този форум, той е полезен на всички ни! Просто се интересувам от някои неща и се радвам, че има хора, които споделят впечатленията и опита си. Но не е нужно, да си говорим с враждебен език, няма смисъл от това.
Благодаря на всички, които споделиха мнението си, следя темата всеки ден.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия