Тиха и болезнена ревност

  • 1 603
  • 1
Здравейте,
преди месец семейството ни се увеличи с още един член - чакан от всички. Дъщеря ни , която е на 4 и половина дълго искаше и чакаше сестричето си, през цялата бременност се опитвах да я подготвя за промяната, която очаква всички ни. На пръв поглед всичко беше наред.
Бебето се роди, последваха 10 дни радости, хвалби, че "вече е кака", приповдигнато настроение и видим интерес към сестричето. Изведнъж всичко се обърна на 180 градуса.
Будното ни дете започна да линее. Започна да се оплаква от неразположения в стомаха, постоянно иска да спи, няма желание за нищо, изгуби апетит, затвори се в себе си. Пуснах изследвания, за да изглюча варианта вирус и както си мислех, резултатите й са перфектни. Това ме навява на мисълта, че всички тези симптоми са на база ревност и страх да не я "заменим"... знам ли, много ми е трудно да мисля рационално в момента, защото имам усещане, че някой ми смени детето. С баща й правим всичко възможно тя да не се чувства ощетена от към внимание, но уви и това не помага.
Към бебето е внимателна, но към нас - апатия. Постоянно се опитвам да говоря с нея, предлагам различни занимания, но в повечето случаи тя отказва. Интересното е, че това поведение се проявява основно следобед. Сутрин след сън като че ли е по-жива, отпочинала. Добре й влияе взимането на душ - в банята става по-разговорлива и често иска да се къпе.
Много съм объркана (вероятно това личи и от поста ми) и имам усещане, че изпуснах някъде нишката.
Ще съм благодарна да получа някакви насоки как да действам и какво да променя.
Виж целия пост
# 1
Здравейте,
Първо и най-основно ми се струва, че трябва да говорите с нея относно вашите съмнения. От писмото ви изглежда, че не говорите и не назовавате пряко ревността като че ли това е срамна болест или велика тайна, за която не може да се говори. Обикновено това е механизмът, по който се оформят психосоматози и при възрастните – забраняваме си да изпитваме определени емоции и не говорим за тях, до момента, до който не се стигне до абсолютно необясними от медицинска  гледна точка телесни симптоми – сърцебиене, световъртеж, високо кръвно налягане.
Така че просто я попитайте – „Забелязвам, че си вяла и отпусната и не се чувстваш добре и съм объркана. Каква е причината за твоето поведение? Дали случайно представата и какво е това да има бебе в къщи не се разминава с реалното? Опитайте се да и обясните, че емоциите са това което са и човек не бива да се укорява, че изпитва това или онова. Както ни се налага често на нас да казваме, на децата с които работим - „Имаш право да си гневен, сърдит, объркан, ядосан. Но нямаш право да си го изкарваш върху другите деца или възрастните. Може върху куклите и върху децата“. В крайна сметка и за възрастните новото дете носи много радост и добри чувства, но понякога ни отегчава, уморява, води до бяс.
 Попитайте я от какво се нуждае в новата ситуация и се опитайте да обясните, че на всички им е трудно, че и вие се настройвате по един или друг начин към ситуацията. В крайна сметка резултатите си заслужават – по-голямо семейство, интересен и уютен сплотен живот и т.н.
Желая ви успех!
Даниела Тахирова - психотерапевт
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия