Къде сбърках и има ли надежда ?

  • 1 157
  • 5
Въпреки голямото ми желание не се получи нашето кърмене както на мен ми се искаше. Не спирам да се чудя защо се случи така.
Дори се чудя защо ли все още се надявам, че може да настъпи обрат.
А във същото време много мами доброволно се отказват от привилегията да кърмят.
Виж целия пост
# 1
Здравей,  Две в едно  Simple Smile!
 Тежи ти това, че не се е получило кърменето така, както ти се е искало и въпросите не спират. Вероятно има защо да ти се въртят из главата. В много случаи има как да се постигне кърмене, дори да е прекъснато. Има как да се постигне дори изобщо да не е започвало Simple Smile
 Дори в случаите, когато резултатите са незадоволителни или е извън твоите възможности, човек има нужда да му се изясни картинката. Да знае (или поне да има логични предположения) защо се е случило така. За да  си изясним ситуацията, да я преработим и да продължим напред без нещо вътре да ни чопли, че ни е убегнало. Пък и да намалим риска от други подобни проблеми.

 Ако се чувстваш добре тук, сподели историята си, също какво е положението в момента и ще помислим заедно какво може да се направи, за да настъпи желания обрат.
 Ако имаш притеснения да споделиш тук, можеш да се обадиш по телефона (от контактите в сайта - http://lllbg.org/kontakti/ ) или да пишеш на някоя от посочените пощи.

 Слънчев ден!
Виж целия пост
# 2
Скреч точно така се чувствам, благодаря за отговора  Hug .
Ще се опитам да бъда кратка.

Нашето съкровище се роди точно 48 ч след като водите изтекоха. Роди се на термин, колкото и странно да е това. Веднага го сложиха на корема ми за да намери сам пътя до гърдата. Пъпната връв таткото я отряза около 10 м по късно. След около час върху мен, аз станах да се изкъпя и тогава таткото го гушкаше на гърдите си кожа към кожа.

В следващите 40 ч спеше почти постоянно и имаше доста синкав цвят на ръчички и краченца, колкото и пъти да го слагахме на гърда нямаше никаква реакция. Кръвната захар започна да пада и поради по високият риск от инфекция в следствие на факта, че се е родил 48 ч след изтичането на водите, започнахме да даваме по малко добавка от чашка.

Аз започнах да се стимулирам с помпа почти веднага- 24 ч след като той се роди, за да мога да ускоря процеса със слизането на кърмата, болницата ни предостави помпа. След около 12ч даване на добавка, нашето слънчице започна да подобрява цвета си и да бъде малко по активен. Започнахме още по активно да го слагаме на гърда, той се опитваше да засуче, долната устна влизаше навътре и не се получаваше добра захапка. Срещнахме се с консултант по кърмене и според нея правихме всичко както трябва и за да улесни захапката по нейно предложение започнахме със силиконови зърна. Аз продължавах да стимулирам с помпа след всяко кърмене. Останахме още един ден в болничният хотел защото той не се хранеше добре.

Когато се прибрахме вкъщи изчетох и изгледах всички възможни лекции и видеа, сменихме най различни пози, но проблема със захапката си остана.  След два дни бяхме на нова консултация за кърмене, пак опитахме различни пози пред акушерката и пак според нея всичко би трябвало да потръгне. Опитахме да впръскваме със спринцовка докато е на гърда за да засуче по добре, нямаше полза.

На всяко кърмене след голяма борба да захапе силиконовото зърно, оставаше гладен и се налагаше да даваме добавка. Без силиконово зърно отказваше тотално гърда.  Аз продължавах да помпам и давах на следващото хранене първо изцеденото и после добавка. Дотогава ползвах Медела Мини, но реших че ще потръгне ако имаме по добра помпа с 2 режима както в болницата и купихме Суинг.
 
На всяко кърмене сме били кожа към кожа, и никога е е ограничаван колко да седи и кога. Правех и компресия на гърдата за да е по силна струята.
Запазихме час в отделението по кърмене и пак всички дружно казваха, няма причина да не потръгне, но аз не виждах подобрение.

Сестрата, която ни следи детската консултация също е консултант и тя също каза, че би трябвало  сам да спре с добавката в близко бъдеще и да бъде само на кърма, тоест да започне да му стига.
Имах подкрепата на съпруга ми изцяло, бях спокойна, визуализирах, пробвахме и спокойна атмосфера само ние двамата, помпах и така и не успях повече 40 мл да изцедя от 2 гърди.
Малко след 40 ден или около 7 седмица малчо тотално отказа да суче и минахме основно на изцедено и добавка. За съжаление кърмата съвсем намаля колкото и да помпах и в момента помпам не повече от няколко капки, тоест той е само на АМ. Отново направихме консултация с консултант и решихме по съвет поне да опитаме да ме ползва за биберон и да имаме моменти когато е нахранен и спокоен. Колкото и пъти да го слагаме на гърда в момента в, който докосне зърното извърта глава и недоволства не успяхме и с тази мисия.

Вероятно пропускам нещо, но в общи линии мисля опитахме всичко, изчетох материали на 3 езика и все пак не постигнахме така желаното кърмене. Най важното е, че детето е спокойно и нахранено, но в мен остават въпросите и търсенето на отговор.

Имам Хашимото, но според всички това не е пречка за кърменето.
Виж целия пост
# 3
 Еха, колко хубаво посрещане е имало бебето  Heart Eyes

 Наистина е объркващо това, че консултантите намират, че всичко се получава добре, а проблемът не се решава. Споменаваш вдлъбване на брадичката. Има ли според лекарите някакъв анатомичен или физиологичен проблем бебето с челюстта или просто не отваря добре устичка за засукване? В момента с биберон ли се храни и ако да, как се справя? Докато е имало опити да суче (на гола гърда) имаше ли някаква болка в зърната или да се вижда, че излизат от устата видимо прищипани?
 Изцеждала си след всяко кърмене, това горе-долу колко пъти в денонощието е било?
 
 Много жени с Хашимото кърмят съвсем успешно. Но ако има проблем с хормоните и не се приемат нужните медикаменти, това може да се отрази на кърменето. Макар някои лекари да чакат дори месеци след раждането, преди да назначат изследвания, добре би било да се консултираш с твоя лекар  и да обсъдите евентуални изследвания. Особено ако се появяват и други симптоми като разсеяност, умора, депресия, болки в тялото. Всички тези неща могат да се дължат и на новия живот с грижите около бебето, но ще е чудесно да има и лекарско мнение по въпроса.

 На много места по света има платени специалисти по кърмене (IBCLC - http://www.ilca.org/why-ibclc/falc), които се занимават с патологии в кърменето или по-тежки случаи на проблеми с кърменето. На някои места услугата се поема от здравната застраховка. Можеш да потърсиш човек наблизо до теб, да коментирате на място.

 По отношение количествата на млякото, сигурно ще повторя това, което си чела и вече опитвала, но все пак ще спомена:
 - редовна стимулация с изцеждане и на двете гърди поне толкова пъти, колкото бебето се храни;
 - топли влажни компреси на гърдите. Масажи.
 - изцеждане с прехвърляне от едната на другата гърда по няколко пъти;
 -изцеждане дори след като вече гърдите само сълзят или "на сухо";
 - компресия;
 - редовен прием на достатъчно течности и особено преди изцеждане;
 - почивка, релакс, обеден сън заедно с бебето;
 - порция лактогонна храна (купичка овесени ядки или варено жито или шепа сурови ядки, без фъстъци)
 - хранителни добавки след консултация с лекар (бирена мая или сминдух).

 А за връщане на бебето към гърда, това се е случвало на много бебета. Дали твоето ще реши да засуче, само опит може да покаже. Когато бебето напълно отказва да засуче, гърдата не се предлага с цел нахранване, а само за опитване и "сближаване" Simple Smile. Когато бебето не е гладно, не е нервно. Не му се предлага настоятелно, а по-скоро само му се осигурява достъп до гола гърда. А то ако иска, може само да я помирише или оближе, да засуче за кратко или без да я докосне с уста да заспи сладко върху нея. И това да се повтаря с различен успех.
 Обикновено бебетата са по-склонни да засучат, когато са в полусън. Така че нощем или през деня, когато се разбужда, но не е още съвсем будно, може да опиташ да го поставиш на гърда. Или ако е спяло върху теб на голо, като започне да мърда с главичка и да търси с уста, внимателно го насочи към гърдата, без да правиш смяна на позата, само го придърпваш така, че да стигне зърното.
 Други трикове, които майките намират за успешни са кърмене в движение ( гушкаш го и се разхождате из стаята с леко полюшване) или на въртящ се стол в движение.
 Ако се забележи някакъв успех в сближаването с гърдата и бебето склони да се задържи дори за кратко, може да се опита и да се махне шишето, като храненето се случва отново със спринцовка за дохранване директно на гърда или със система за дохранване (с тънка тръбичка поставена на гърдата).

 Лесно става ясно, че сте родители, които са добре информирани и вероятно сте опитали всички открити идеи. Понякога обаче не всичко зависи от желанието и действията на родителите. Бебето също има думата.   Не можем да прескочим собствените си сили, нито да направим това, което не е в наша власт. Никой не го изисква от нас, не е нужно и ние да го изискваме от себе си. Правим най-доброто, на което сме способни според обстоятелствата, другото е изненадата на живота. Сега за кърменето, после за захранването, следва образованието, реализацията на порасналия човек... И така се изненадваме или пък не от резултатите, които никога не са следствие само на нашите действия, а сложна плетеница на живота Simple Smile
 
 Желая успех каквито и решения да вземете занапред  Hug
Виж целия пост
# 4
Благодаря за отговор а Скреч  Hug
За грижите по бебе, дете, младеж и тн съм наясно - приказката малки деца малки проблеми си е много вярна- имам батко почти на 18, та там си имаме пубертетски вълнения Simple Smile .
Ще прегледам линка, благодаря ти.
За раждането голяма грижа и значение отдават на близостта в първите часове след раждане, много се надявам някой ден и в бг най накрая да се променят нещата и да стане масова практика, а не изключение.
За хормоните аз си пия лекарството и нещата са под контрол.
Малчо си се храни на 3 ч понякога и по често, много рядко вечер може да направи 4 ч пауза, но 2 пъти на нощ си хапва. В началото ползвахме шишета само на медела калма за да се доближава максимално към усилията по време на кърмене, сега имаме и други марки шишета. Водим се при храненето по същият принцип както и при кърменето колкото и когато поиска.
Аз цедя силно казано нещо, но на сухо с няколко капки 1 до 2 на ден, сутрин и вечер обикновено. В началото като отказа да суче цедях на всяко хранане.
Долната челюст според акушерките и консултантите е по малка и за това не прави добра захапка. Със шишетата също не захапва добре, аз се опитвам да издърпвам леко устничката, но тя пак влиза. С възраста се надяваме да се оправи захапката. Биберон залъгалка дадохме когато навърши 6 седмици но той не го хареса и много рядко ползва.
По време на кърменето не съм имала болка в зърната или да са били деформирани, горещи душове или компреси със масажи правих всеки път за да тече повече, полза нямаше.
Храненето със сонда го проучвах, но според мен е удачно когато бебето не иска да суче, а има кърма в изобилие.
В момента много се старая поне малко да реши да ме ползва за биберон, имаме лек напредък със 2 или 3 пъти облизване на зърното. През деня когато е нахранен и спокоен.
Благодаря още веднъж за изчерпателният отговор bouquet
Виж целия пост
# 5
 При тези и други специфики при бебето наистина кърменето може да е затруднено и трудно да се намира подходяща поза и решение. В литературата за кърмене на бебе с проблеми се споменава, че долната челюст расте бързо и до към 3ти месец вече може да се очаква бебето да няма проблем със сукането (конкретно заради челюстта). Подходящи пози са тези, при които бебето е захлупило гърдата, легнало по корем , а брадичката му се забива в нея. Например биологична поза http://lllbg.org/2013/07/biologichno-hranene/ Или поза, при която майката лежи по гръб, а бебето е на колене до нея и пак е захлупило гърдата, като горната част на тялото лежи върху ребрата и гърдата на майката.

 Когато стимулацията на гърдите е по-слаба (изцежда се рядко  за кратко) е очаквано да е трудно да се поддържа производство. Когато има редовна и добра стимулация, но пак няма желаните резултати, много майки прибягват до хранителни добавки (в допълнение към обичайните неща - майката да поема достатъчно течности и да не забравя да се храни). Когато въпреки всичко не се забелязват добри резултати, тогава обикновено се гледа здравето на майката - хормонални проблеми (евентуално нужда от корекция на дозата за регулиране на хормоните) или минали проблеми в тинейджърска възраст (отново хормонални или анорексия, булимия). Поликистозни яйчници също. Прекомерно напълняване. Това са проблеми, които биха могли да доведат до недостатъчно развитие на жлезистата тъкан.
 Или ако се приемат медикаменти или хранителни добавки, които действат потискащо лактацията. Например екстракт от мента или чай от Салвия.
 Или влияние от недобра диета ( ако рязко се намали количеството на храната или се минава на диета, която е непозната за организма и му действа стресово).
 Цигари, алкохол и наркотици също действат потискащо отделянето на млякото.
 Понякога няма яснота от къде идва проблема, но може да се предположи влияние на замърсена околна среда, пестициди, вещества в козметиката или поглъщане на вредни вещества отделяни от неподходящи съдове за хранене (още в тинейджърска възраст, когато се развиват гърдите).

 Ако си имала опит с кърменето на баткото, подробностите около него също може да дадат информация къде може да се търси проблемът.

  Ако успееш да се срещнеш и подробно да коментирате случая с IBCLC, вярвам, че може да добиеш по-добра представа какво би могло да се е случило при вас. Макар доста малък процент, все пак съществуват жени по света, които не успяват да произведат достатъчно мляко. Те могат да произведат, но не толкова, че детето да е изключително кърмено без добавка. Но пък кърменето не е всичко или нищо. Всяка глътка кърма си има своите антитела и други имунни фактори, може да подпомогне храносмилането със своите про- и пребиотици. Има деца, за които кърмата е като лекарство повече, от колкото като храна.
 
 Любовта, която бебетата ни получават, е също толкова важна, колкото и храната. Мамината прегръдка е незаменима и лекувита  Heart Eyes
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия