трудно начало

  • 1 051
  • 3
Здравейте, моя казус е следния, родих нормално, но трудно. Три дни след раждането нямах никаква кърма. Бебка е на АМ, слагам я на гърда по 10 минути, в началото сучеше, но гърдите не пускаха нищо. На четвъртия ден гърдите ми станаха тежки и успях след дълго цедене с помпа да изкарам първи капки коластра. Но бебка кара жълтеница в момента и изобщо не иска да суче, моля за съвет как да накарам кърмата да тръгне по бързо, тя свикна доста да яде АМ
Виж целия пост
# 1
Здравей,

Честита дъщеря. Нека расте здрава и усмихната Simple Smile

Изглежда началото при вас е било трудно. Това, че си решила да се изцедиш, когато гърдите са започнали да стават тежки звучи като добра идея. Производството на кърма е непрекъснат процес, който се засилва толкова повече, колкото повече и колкото по-често се премахва кърма от гърдите. Обратното - по-рядко сукане/цедене намалява производството. Най-просто казано: празната гърда прави кърма, а пълната - не.

Дали би споделила каква е причината кърменето от гърда да е по 10 мин - дъщеря ти сама пуска гърдата, препоръка от някого, друго?
На каква възраст е дъщеря ти?
С какъв метод е дохранването - шише, чашка, лъжичка, сонда, друго?
Как е организирано дохранването спрямо кърменето - преди, след, друго? Колко често и в какви количества е дохранването със заместител на кърмата?
Дъщеря ти приема ли друго освен кърма и заместител на човешкото мляко - напр. вода, чай, глюкоза, друго?
Дали приема биберон-залъгалка?


Споделяш, че в момента не проявява интерес да суче заради жълтеницата. Жълтеницата, както и трудното раждане може да допринесат за слабия интерес към кърменето. Жълтеницата може да направи бебето по-поспаливо. В случай, че при раждането е използвана упойка например, ефектът от нея може да е намаляване и/или забавяне на сукателния рефлекс. Кърменето в такива условия също е възможно. Просто може да е нужно известна доза време, търпение и позитивизъм докато нещата се наредят по начин, който работи за вас.

Дали тази статия би представлявала интерес за теб: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=3137?

Споделяш, че би искала информация как да засилиш производството на кърма. Ето някои идеи:

• по-често кърмене:

Обичайно бебетата сучат между 8-12 пъти за денонощие, като 8 е минимума. По-често те сучат между 10-12 пъти, а някои бебета имат нужда да сучат и по-често. По-честата стимулация на гърдите може да засили производството на кърма.

Бих могла допълнително да ти пратя идеи за окуражаване връщането към гърдата, в случай, че представляват интерес за теб.
• компресия на гърдата повреме на кърмене:

Компресията би могла да окуражи бебето да суче ефективно, както и да помогне на бебето да получи повече кърма на едно хранене. За компресия, гърдата се хваща под формата на буквата "С" в ОСНОВАТА на гърдата (палецът се намира в областта над зърното, а останалите четири пръста - в областта под него от гледна точка на бебето). Гърдата се притиска в ОСНОВАТА между пръстите (не трябва да боли), както се изтисква паста за зъби. Това може да спомогне повече мляко да достигне до бебето. Гърдата се държи в компресия докато бебето суче активно. Когато престане да суче, компресията се отпуска. Ето линк към едно видео, което може да предствлява интерес за теб: https://www.youtube.com/watch?v=ObT5MELLqGA.

• кърмене и от двете гърди на едно хранене (ако вече не го правиш).
Добра идея е първо да се увериш, че дъщеря ти е приключила с първата гърда, преди да й предложиш втората. След като приключи и с нея, може отново да й предложиш първата, ако има интерес.

• контакт кожа в кожа:

При този контакт се отделя хормонът окситоцин, който е отговорен за освобождаването на кърмата. Много майки споделят, че контактът кожа до кожа възможно най-продължително може да спомогне за отделянето на повече кърма. Също така този контакт, особено изпълнен в биологичната поза на кърмене, може да стимулира вродените инстинкти на бебето да засуче, а освен това е и много приятен и за двете страни Simple Smile

• доизцеждане на ръка след цедене с помпа (ако използваш помпа):

Много майки споделят, че доизцеждането на ръка след цедене с помпа може да има положителен ефект върху цялостното производство. След цедене с помпа, фунията може да се наклони, така че да събере количеството, което се изцежда на ръка.

• цедене едновременно с масаж на гърдите:

Много майки споделят, че ако използват масаж на гърдите едновременно с цедене успяват да получат двойно повече кърма отколкото, ако използват само помпата. Ето едно видео, в случай, че този подход е нещо, което би опитала: https://m.youtube.com/watch?v=_btCMw5WYas.

Обичайно майките, които се цедят, се стремят да имат поне 8-10 изцеждания за денонощие, които са равномерно разпределени и поне едно от тях да е в ранните сутрешни часове между 3-7, когато нивата на хормона отговорен за производството на кърма са най-високи. Може допълнително да обсъдим идеи за цедене, в случай, че представляват интерес за теб.

• проследяване за това бебето да засуква оптимално и да суче ефективно:

Колкото по-оптимално и ефективно е засукването, толкова повече кърма би могла да премахне дъщеря ти от гърдите, което стимулира производството. Оптималното засукване е асиметрично - долната устна покрива по-голяма част от ареолата, отколкото горната. Устните сключват тъп ъгъл (130-160 градуса). Долната устна е изцяло обърната навън, а горната е леко извита навън.
Бебетата сучат по два модела - за успокоение и за нахранване (ефективно). Бебетата използват и двата модела повреме на едно кърмене. При ефективното сукане долната челюст се движи ритмично, при движението надолу прави кратка пауза и обичайно се чува звука "къх" (при преглъщане).
Много майки споделят, че при вземане на мерките описани по-горе забелязват нарастване в производството. В началото може да не забелязваш големи количества. Това е така, защото започваш да казваш на организма ти, че има нужда да произведе повече. Това е като да се обадиш и да поръчаш храна за вкъщи. Правиш заявката сега, а яденето идва след известно време. След няколко дни би трябвало количествата да започнат да се увеличават при увеличаване на стимулацията на гърдите.

Много майки, които дохранват със заместител на кърмата и едновременно с това увеличават производството си, споделят, че започват да използват изцедената кърма вместо другото мляко за добавка. Така и намаляването на добавката може да се случи постепенно и да се проследи как това се отразява на развитието на детето. Вероятно тази статия би представлявала интерес за теб: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=20138

Надявам се предоставената информация да ти се стори интересна. Ще се радвам да пишеш как се развиват нещата при вас.
Виж целия пост
# 2

Проблема е, че все още нямам кърма, пети ден от раждането. Вчера с много помпане изцедих първите капки коластра и ги дадох на беба да ги оближе. В началото сукаше, но понеже гърдите не пускаха нищо, сега изобщо не иска. В болницата ни хранят на график от три часа, но през нощта млякото се носи през 7, след фотолампата е добре и иска постоянно да яде. Суче и от мен,въпреки шишето, но кърмата я няма. Отчайвам се,какво да правя за да ми тръгне кърмата?
Виж целия пост
# 3
Здравей,

Звучиш притеснена от малкото количество кърма, което виждаш. Дали някоя от идеите, които ти пратих за стимулиране производството на кърма е нещо, което би опитала?

Постарала си се да се цедиш и си получила няколко безценни капки коластра. Това, че си й ги дала е било добра идея. Всяка капка кърма има своята роля за развитието и здравето на дъщеря ти.

Ако е удобно, би ли споделила колко често се изцеждаш и как процедираш с цеденето?

Ще се радвам да пишеш повече за случващото се с вас.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия