Намаля ми кърмата,а точно сега е най-необходима за моите близначета!

  • 1 595
  • 5
Здравейте!
На 10.10. родих 2 момиченца със секцио по спешност в 29+4 г.ц.(не живея в България).Още първите часове след раждането на всеки 3 часа идваше сестра консултант по кърменето която ми изцеждаше мляко(първите няколко пъти бяха капчици,но постепенно се увеличаваше).После след раздвижването се изцеждах сама ръчно.Като ме пуснаха в къщи вече си купих механична помпа,тъй като бебенцата останаха в болницата.Аз се цедя,замразявам кърма и им я нося.На цедене(на всеки 3 часа),от двете гърди изцеждам около 40-45мл мляко,но от 2 дни забелязвам че млякото ми започва да намаля.Изцеждам по около 25-30мл,по някога и по-малко.Цедя два пъти по-дълго до последната капчица като сменям по 2 пъти на гърда(това на всеки 3 часа)-лява,дясна,пак лява и пак дясна и чак тогава след като се убедя че няма нито капчица повече спирам изцеждането.След 3 часа усещам гърдите си напрегнати и дори по някога ме болят.Но на какво се дължи намалянето на млякото.Защото не кърмя бебетата или при мен е проблема нещо.Храня се нормално и пия над 2л течности на ден.Много съм притеснена.Точно сега бебенцата ми имат най-голяма нужда от млякото ми а то намаля.Моля ви,незнам какво да правя  Sad
Виж целия пост
# 1
Здравей,

Честити дъщерички. Нека да бъдат здрави и да растат усмихнати.

Изглежда началото е трудно и емоционално. Звучиш наистина притеснена. Това, че цедиш кърма за децата си в този важен момент е чудесно. Ти не стоиш безучастно в случващото се, а напротив - твоята роля е жизненоважна.

Дали би могла да си представиш как протича деня ти и да споделиш кога горе-долу цедиш?

Каква е продължителността на най-дългата пауза,  през която нямаш изцеждане?

Възможно ли е помпата да не е подходяща - размер/вакуум? Дали имаш как да ползваш професионална помпа (болничен тип)?

Би ли споделила колко кърма обичайно получаваш на първото сутрешно цедене?

Споделяш, че за 3 часа гърдите ти са напрегнати и те болят. Дали би обмислила по-често изцеждане?

Много майки споделят, че им помага да се стремят към определен брой изцеждания за деня, отколкото да следват часови интервал. При следване на часови интервал може да е по-лесно да се забавят някои изцеждания и за деня да не се получи нужната стимулация. Схемата с часови интервал може също така да не е подходяща специално за гърдите на всяка майка. Някои майки може да се чувстват добре и да получават нужното количество кърма с 8 изцеждания, докато други майки може да имат нужда да се цедят по-често, за да получат нужното количество.

Майките, които се цедят изключително, обичайно се стремят да имат поне 8-10 изцеждания за 24 часа, като поне едно от тях да е през ранните сутрешни часове (3-7 часа), когато нивата на хормона отговорен за производството на кърма са най-високи.

Ето някои идеи за увеличаване на производството, които може да представляват интерес за теб:

Цедене едновременно с масаж на гърдите

Масажът на гърдите е често практикуван при цедене. Много майки споделят, че ако използват масаж на гърдите едновременно с цедене успяват да получат двойно повече кърма отколкото, ако използват само помпата. Ето и два видео материала, в случай, че този подход е нещо, което би опитала:

Видео на Болман и Уит за масаж на гърдите и изцеждане на ръка: https://vimeo.com/65196007

Видео на Университета в Станфорд за изцеждане с помпа и масаж на гърдите: http://med.stanford.edu/newborns/professional-education/breastfe … k-production.html

Има една техника на цедене и масаж исвестна като техника на Мармет, която много майки използват: цедене-масаж-цедене. Гърдите се изцеждат докато се забави потока кърма, след което се спира цеденето и се прави масаж за стимулиране на нов рефлекс на потичане на кърмата. След това се цеди отново докато потокът престане да тече. Масажът повреме на паузата е следният: масаж-погалване-разлюляване. Масаж както е описано по-долу, след което нежно погалване на гърдата от гръдната стена към зърното с ноктите на пръстите и накрая майката се накланя напред, така че зърната да сочат пода и нежно разлюлява гърдите. Техниката може да се повтаря докато е неоходимо.

Ти най-добре познаваш гърдите си и това, което работи за тях, затова всеки друг подход също е приемлив Simple Smile

Компресия на гърдата повреме на изцеждане

Компресията би могла да помогне да се получи повече кърма на едно изцеждане. За компресия, гърдата се хваща под формата на буквата "С" в ОСНОВАТА на гърдата (палецът се намира в областта над зърното, а останалите четири пръста - в областта под него от гледна точка на бебето). Гърдата се притиска в ОСНОВАТА между пръстите (не трябва да боли), както се изтисква паста за зъби. Това може да спомогне повече мляко да достигне до изхода. Гърдата се държи в компресия докато кърмата тече. Когато престане да тече, компресията се отпуска. Пръстите може да се завъртат около основата на гърдата с цел по-добро изпразване на различни участъци докато бебето вече не суче активно дори с помощта на компресия. Ето линк към едно видео, което може да предствлява интерес за теб. В случая компресията е използване повреме на кърмене, но принципът е същият.

Видео на Д-р. Джак Нюмън: https://www.youtube.com/watch?v=ObT5MELLqGA

Масаж на гърдите

Масажът на гърдите може да е бърз и лесен начин да се “събудят” гърдите за производството на кърма, както и начин за опознаване на гърдите. Може да се използва топъл компрес. Може гърдите да се размачкват чрез провлачане ставите на пръстите или натиск с възглавничките на пръстите надолу чрез малки кръгообразни движения.

Доизцеждане на ръка след цедене с помпа (ако използваш помпа)

Много майки споделят, че доизцеждането на ръка след цедене с помпа може да има положителен ефект върху цялостното производство. След цедене с помпа, фунията може да се наклони, така че да събере количеството, което се изцежда на ръка.

Едновременно цедене

Едновременното цедене и на двете гърди може допълнително да стимулира лактацията.

Други стимули за получаване на повече кърма

- заедно с бебетата или нещо, което напомня за тях:

Много майки споделят, че им помага да се цедят докато са с бебетата. Някои майки си правят снимка или видео на бебето и я/го гледат вкъщи докато се цедят. На много майки такива стимули помагат кърмата да потече и да получат повече.
Ако имаш възможност да осъществяваш с дъщерите си контакт кожа в кожа поне за известно време докато са в болницата, това също може да стимулира производството ти. При този контакт се отделя хормонът окситоцин, който е отговорен за освобождаването на кърмата. Много майки споделят, че контактът кожа до кожа възможно най-продължително може да спомогне за отделянето на повече кърма, а освен това е и много приятен и за двете страни.

- смях и романтика:

Когато сме щастливи или изпитваме романтични чувства, също се отделя хормонът окситоцин. Много майки споделят, че четенето или гледането на нещо романтично им помага да получат повече кърма.

- релаксация и техники на дишане;

- визуализация как кърмата тече;

- разсейване:

За някои майки помага, ако не мислят и не гледат получените количества.



Много майки споделят, че при вземане на мерките описани по-горе забелязват нарастване в производството. Някои майки се цедят и известно време на празен ход, за да сигнализират на организма, че има нужда да произведе повече.

В началото може да не забелязваш голямо нарастване в количества. Това е така, защото с тези мерки започваш да казваш на организма ти, че има нужда да произведе повече. Това е като да се обадиш и да поръчаш храна за вкъщи. Правиш заявката сега, а яденето идва след известно време. След няколко дни би трябвало количествата да започнат да се увеличават при увеличаване на стимулацията на гърдите. Колкото по-често и колкото повече кърма се премахва от гърдите, толкова повече производството се засилва. Изпразнената гърда засилва производството, докато пълната го забавя.

Ще се радвам, ако успееш да отговориш на въпросите ми. Надявам се предоставената информация да ти се стори интересна.
Виж целия пост
# 2
Благодаря за отговора и идеите.Определено ще изпробвам масажа на гърдите.Относно ръчното изцеждане,още от началото ми беше много трудно,Но след няколко опита като че ли започна да ми се получава.Откакто си купих помпата,ми е в пъти по-лесно и като че ли изцеждам повече кърма отколкото само с ръка.Сега ще отговоря и на въпросите ви.Помпата ми е изключително удобна и не ми създава никакъв дискомфорт.Предполагам че ако не беше подходяща все щях да усетя,но не знам...нямам опит с други и не мога да направя разлика.Използвам помпа АVENT Philips(ръчната):
https://www.google.bg/search?q=%D0%B0%D0%B2%D0%B5%D0%BD%D1%82+%D … j7WGaIRQaZnlFM%3A
Изцеждам се на всеки 3 часа,като още в болницата ни създадоха този график-2ч,5ч,8ч,11ч,14ч,17ч,20ч,23ч(през 3 часа) и така всеки ден.През нощта навивам часовник.Когато излизам някъде да свърша нещо,се опитвам да се прибера до следващото изцеждане.За сега съм нямала нито една пауза без изцеждане.Като ходя до болницата при малките,се изцеждам там .Няма как все още да кърмя бебетата,тъй като все още ги хранят през сондички.Забелязала съм че когато се прибрах от болницата(на 4 ден след секциото),купих си помпа и изцеждах около 40-45мл кърма от двете гърди.Максимално съм стигала до около 50мл,но само сутрин около 5 часа.Сега забелязвам намаляне на кърмата около 30-35мл.Има дни когато цедя около 20мл.Сутрин обикновенно все още поддържам 40-45мл,но то е само веднъж в денонощието,през другото време пак между 20-35мл.Според вас,мислите да опитам изцеждане на всеки 2 часа през цялото денонощие?Ако имате и други въпроси,ще отговоря.Много ще съм щастлива ако успея да увелича някак млякото си.Ще опитам всички варианти и предложения които сте ми дали.Благодаря ви от цялото си сърце.
Виж целия пост
# 3
Здравей,

За ръчното изцеждане може да е нужно известно време за научаване на техниката. Ако прецениш, би могла да погледнеш видеото за изцеждане на ръка, което ти изпратих и да прецениш как се случва при теб. Много майки споделят, че си струва времето да усвоят цеденето на ръка, тъй като то им помага да опознаят гърдите си по-добре, а и е много удобно, когато евентуално няма условия за цедене с помпа.
Надявам се английския език да не е бариера. В случай, че не се чувстваш комфортно с материалите изпратени на английски и ако няма кой да ти помогне с превода, не се притеснявай да ми пишеш. Може да ти ги опиша на български Simple Smile

Това, че си избрала да се цедиш в болницата, когато ходиш на посещение при децата си звучи като добра идея. Мног майки споделят, че това им помага за получаване на повече кърма.

Споделяш, че обмисляш увеличаване броя на изцежданията. Това също звучи като добра идея, тъй като по-честата стимулация на гърдите може да доведе до засилване на производството. Някои майки избират да увеличат и цеденето през нощтта в ранните сутрешни часове между 3-7 чааса сутринта, когато нивата на хормона отговорен за производството на кърма са най-високи. Ако прецениш, би могла да го обмислиш и да проследиш как би се отразило на производството ти.

Относно броят изцеждания, обичайно майките, които цедят изключително, се опитват да поддържат брой, който да имитира поведението на новородено бебе. Обичайно бебетата сучат между 8-12 пъти за денонощие, като 8 е минимума. Много по-често сучат 10-12 пъти, а някои бебета дори по-често. Броят изцеждания зависи също и от капацитета на гърдите. Това е максималният обем кърма, който гърдите могат да предоставят на едно кърмене/цедене. Бих искала да отбележа, че това няма нищо общо с външния размер на гърдите, т.к. капацитетът се определя от наличната жлезиста тъкат, която прави мляко, а външният размер основно зависи от обема мастна тъкат, която няма отношение към производството на кърма. Ние няма как да измерим капацитета, обаче. Ориентир може да бъде крайната цел - количеството нужна кърма. Просто за някои майки схемата от 8 цеденета за денонощие може да работи, за да получат нужното количество, докато други майки може да имат нуждата да се цедят по-често.
Много майки на по-рано родени бебета дори стимулират лактацията си повече от това, което текущо е нужно за бебетата им, за да може да имат достатъчмно кърма за тях на по-късен етап, когато нуждите на децата им нарастнат.

Много майки, които цедят изключително споделят, че им помага да си направят т. нар. ваканция за цедене. Това са дни за много цедене по аналогия с периодите на усилен растеж на бебетата. Това са няколко дни, в които майката не върши нищо друго освен да се цеди, да си почива и да се храни. В такива дни например майката може да цеди докато не може да получи повече, после да спре за кратка почивка (например 30-60 мин), после пак започва да цеди, после пак почивка и т.н.

Удобно ли е да споделиш дали си забелязала промяна в размера на гърдите си повреме на бременността?

Ако е удобно, би ли описала дали гърдите ти са относително симетрични, дали имат някаква особена форма или голямо разстояние между тях?

Дали си преживяла травма или операция на гърдите и ако да - би ли споделила каква и преди колко време?

Имала ли си в миналото изцидент и травма на гръбначния стълб?

Дали имаш заболявания, които са на хормонална основа, например заболявания на щитовидната жлеза, диабет, синдром на поликистозните яйчници, друго?

Би ли споделила кога успя да започнеш цеденето след раждането и каква процедура следваше тогава?


Затрупах те с въпроси Simple Smile Ще се радвам, ако успееш да пишеш обратно и да споделиш как се отразяват на производството идеите, които си решила да изпробваш.
Виж целия пост
# 4

Удобно ли е да споделиш дали си забелязала промяна в размера на гърдите си повреме на бременността?

Ако е удобно, би ли описала дали гърдите ти са относително симетрични, дали имат някаква особена форма или голямо разстояние между тях?

Дали си преживяла травма или операция на гърдите и ако да - би ли споделила каква и преди колко време?

Имала ли си в миналото изцидент и травма на гръбначния стълб?

Дали имаш заболявания, които са на хормонална основа, например заболявания на щитовидната жлеза, диабет, синдром на поликистозните яйчници, друго?

Би ли споделила кога успя да започнеш цеденето след раждането и каква процедура следваше тогава?


Затрупах те с въпроси Simple Smile Ще се радвам, ако успееш да пишеш обратно и да споделиш как се отразяват на производството идеите, които си решила да изпробваш.

[/quote]



Здравейте отново!
За сега количеството кърма няма промяна.От снощи се изцеждам на 2 часа и количеството е около 20-25мл на изцеждане(дори и през нощта,когато по-принцип кърмата е най-много).Правя и масаж на гърдите.Не очаквам да видя промяна още първия ден.Отговарям и на въпросите ви:
–Да,определено гърдите ми започнаха да растат още от самото начало,като през цялата бременност бяха болезнени на допир.
–Нямат особена форма но имат разстояние по между си и изглеждат...нормално Simple Smile Споменахте размера няма значение,но в момента съм размер 85С
–Не
–Не
–Не
–На 5-6 час след операцията при мен дойде консултант по кърменето и ми обясни и показа как да се изцеждам.Първият път го направи тя(все още не бях раздвижена),след това вече се изцеждах сама.Още след 6-я час започнах изцеждане на всеки 3 часа по съвет на консултантката,като първите няколко пъти бяха по няколко капчици само.Забрани ми някой храни- кисело,солено и люто,газирани напитки,забрани ми варивата-боб,леща,ориз,грах,царевица и от плодовете-портокал,мандарина,грейпфрут,мога но изключително рядко.И разбира се класиката-цигари,алкохол,наркотици.Задължително трябва да се храня здравословно и да пия минимум 2л течности на ден.
Това е общо взето.При последният ми разговор с консултантката(миналата седмица),претупа ме набързо(тогава реших да се обърна за съвет към вас),защото имаше още много майки за консултация и съвсем на бързо ми каза да внимавам със стреса,че оказва влияние.Може би това единствено не мога да контролирам.Като знам че бебетата ми са далеч от мен в болница...няма как да съм спокойна.Според вас възможно ли е от там да идват проблемите с намалянето на кърмата?И ако не успея да я увелича,или поне да я поддържам така поне още месец и половина,докато си приберем бебетата в къщи,възможно ли е да спре...(от това се страхувам най-много).
Виж целия пост
# 5
Здравей,

Стресът може да затрудни потичането на кърмата, а не да я намали като количество. Продължителни трудности с потичане на кърмата, обаче, биха могли да доведат до намаляване на производството, защото се премахва по-малко кърма от гърдите. Пълната гърда забавя производството.

Вероятно сега си притеснена и стресирана. Намаляването на кърмата, което усещаш може би допълнително засилва тези чувства. Ако мислиш, че това може да е причина за забавяне на производството, може да е добра идея да опиташ доколкото е възможно да се успокоиш. Дали би обмислила идеите, които ти предложих преди за отпускане (Други стимули за получаване на повече кърма)?

А как ти се стори идеята за компресия на гърдата повреме на цедене?

Дали имаш възможност да наемеш професионална помпа, която се боди болничен клас (hospital grade pump)?

Кърма се произвежда непрекъснато от организма. Дори при отбиване, може да мине много време преди кърмата напълно да се резорбира от организма. Има майки, които забелязват капки кърма дори години след отбиване. Ти можеш да влияеш на производството - да го заслилиш или забавиш. Празната гърда засилва производството. Mного майки успяват да поддържат някакво производство понякога дори дотогава, докато детето се отбие само. Mоже да е нужно извествно време, постоянство, позитивизъм и енергия от твоя страна, за да извлечеш максималното възможно за ситуацията, в която се намираш.

Ще се радвам да ми пишеш как се движи производството.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия