Кърмене и стрес?

  • 1 838
  • 3
Здравейте, имам мъник на два месеца. Изцяло на кърма е от началото на втори месец. От вчера обаче не се нахранва добре, мрънка и е неспокоен, а аз усещам, че млякото не тече, а гърдите ми не са празни и меки - явно стреса тези дни .... Помагайте, опитвам се да се успокоя, но май става само по-лошо. С топли душове за малко се оправя, но не е същото Sad Страхувам се, че ще намалее кърмата, и без друго първия месец дохранвах....
Виж целия пост
# 1
Здравей,

Звучиш притеснена. Вероятно се страхуваш да не се повтори опита ти преди да мине изцяло на кърма. Стресът сам по себе си не би могъл да намали количеството кърма. Може да затрудни потичането й. Продължителните трудности в потичане на кърмата, обаче, биха могли да повлияят негативно на производството поради премахване на по-малко кърма от гърдите.

Дали би могла да споделиш какво имаш предвид като пишеш, че синът ти не се храни добре?

Горе-долу колко кърмения има за денонощие? В случай, че синът ти отказва гърдата, е добра идея да бъде нахранен по алтернативен път.

Какво е поведението му преди, по време и след кърмене?


Споделяш, че гърдите не са празни и меки. Кога усещаш гърдите си така?

Ако гърдите са твърди, е възможно синът ти да не успява да ги засуче добре. Ако това е ситуацията при вас, бих могла да ти пратя идеи за справяне.

Наистина може да е добра идея да опиташ да се успокоиш, доколкото е възможно. Кърмата е там и ако правилно съм те разбрала е нужно да потече. Ето някои идеи, които може да представляват интерес за теб:
- масаж на гърдите:
Масажът на гърдите може да е бърз и лесен начин да се “събудят” гърдите. Може да се използва топъл компрес (например затоплена торбичка със суров ориз). Може гърдите да се размачкват чрез провлачане ставите на пръстите или натиск с възглавничките на пръстите надолу чрез малки кръгообразни движения. Ето едно видео за масаж на гърдите и изцеждане на ръка, което може да ти е интересно:  https://vimeo.com/65196007.

Някои майки използват техниката на Мармет за масаж: масаж-погалване-разлюляване. Масаж - както е описано по-горе, след което нежно погалване на гърдата от гръдната стена към зърното с ноктите на пръстите и накрая майката се накланя напред, така че зърната да сочат пода и нежно разлюлява гърдите. Техниката може да се повтаря докато е неоходимо.

- контакт кожа в кожа
Този контакт спомага за отделянето на окситоцин - хормонът отговорен за освобождаването на кърма. Синът ти може да е само по памперс, а ти с разголени гърди. Може да се гушкате така, докато ти си в биологичната поза за кърмене или да използваш слинг, ако имаш.

- смях и романтика:
Когато сме щастливи или изпитваме романтични чувства, също се отделя хормонът окситоцин. Много майки споделят, че четенето или гледането на нещо романтично им помага да отключат рефлекс на потичане на млякото.

- масаж на гърба между лопадките също може да стимулира окситоцина и потичането на кърмата;

- релаксация и техники на дишане:
Ти най-добре знаеш какво ти действа успокоително - дали техники на дишане, ароматна свещ или друго, което ти действа отпускащо. Някои майки слушат записи за релаксация.

- визуализация:
Много майки си представят как кърмата тече или как тече фонтан, или как пада водопад, или всеки друг образ, който може да даде резултат.

- разсейване:
За някои майки помага, ако не мислят за потичането на кърмата.

Ще се радвам, ако успееш да отговориш на въпросите ми.
Виж целия пост
# 2
Дали би могла да споделиш какво имаш предвид като пишеш, че синът ти не се храни добре?
На дневните хранения суче около 3-5 мин. и започва да нервничи, да протестира, а аз виждам, че вече не гълта, само суче. И при натиск нищо не капва от гърдата. Опитах се да го успокоя и си направих топъл душ на гърдата - изяде още малко, но пак не се нахрани достатъчно. Трябваше да дам АМ - с 30 мл. се успокои.
Горе-долу колко кърмения има за денонощие? В случай, че синът ти отказва гърдата, е добра идея да бъде нахранен по алтернативен път.
Заспива около 20 ч. вечер след последното кърмене и през нощта има две - 03:30 и в 6, сам се буди като под часовник по това време. През деня са доста, може би 10-15.
Какво е поведението му преди, по време и след кърмене?

Преди кърмене отваря устичка и върти глава, все едно търси да захапе. Или ако се буди много гладен, пъха юмруче в устата и примлясква. Кърмя го и ако премрънква - тогава не суче дълго, само за успокоение. По време на кърмене се отпуска след потичането и си яде спокойно, от някое време натам започва често да пуска гърдата и да си мляска. След кърмене си е доволен, по-често си заспива. (това преди проблема)
Споделяш, че гърдите не са празни и меки. Кога усещаш гърдите си така?
В сравнение с предишните дни - след кърмене гърдите бяха много меки, усещам ги празни. Сега в момента, в които спираме храненето, гърдите не са такива. Не че са напрегнати или твърди, просто не са празни, усещам, а той мрънка и не може да изкара нищо.
Благодаря за съветите! Ще опитам суровия ориз за стопляне и масаж. Признанието, че не мога да се справя със стреса май малко ме поосвободи... Но днес му дадох добавка общо 200 мл. - сутринта и вечерта на два пъти  Sad Сега си правих задушен лук и други кърмачески манджи, дано през нощта и утре всичко е ок.
Още веднъж благодаря!
Виж целия пост
# 3
Здравей,

Наистина понякога споделянето на проблема може да помогне  Hug
Даването на добавката е добре да бъде балансирано спрямо кърменето, за да може да се запази производството на кърма. В случай, че си от София и ако имаш възможност, може би лекцията на Ла Лече Лига на 5 ноември, тази събота, би била интересна за теб. Темата е за стимулиране на лактацията, изключителното цедене и дохранването: https://www.facebook.com/events/1762760883985001/.

Ако смяташ, че мога да ти бъда полезна с нещо друго, не се притеснявай да пишеш.

Ще се радвам да споделиш как се развиват нещата при вас.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия