Притеснения за количеството кърма и наддаване

  • 875
  • 1
Здравейте, нашата история на кратко:
Бебето ми е родено в 39г.с. със секцио заради седалищно краково положение. Роди се 2690гр. и 48см.
Изписаха го на 4тия ден с тегло 2500гр. В болницата мина курс фототерапия заради жълтеница.
На консултацията на 12тия ден се оказа, че е наддал 20гр. и е с много висок билирубин и го приеха в болница за лечение на жълтеницата. Изписаха го седмица по-късно с тегло 2670гр - все още не беше възстановил рожденото тегло на 20тия ден.
На първата консултация с педиатъра горе-долу 12дни по-късно теглото вече беше 3240гр., 52,5см
На втората консултация точно месец по-късно - 4110гр., 55см

АМ е пил единствено в болницата. На пробното кърмене преди изписването изсука 40мл. и казаха, че няма нужда да дохранвам.

Притеснения са ми следните:
-недостатъчно кърма
-неефективно сукане

Имам кантар и меря преди и всяко кърмене. За деня бебо приема 550-600мл максимум, много рядко повече. Постигам това количество и до голяма степен, тъй като след всяко кърмене изцеждам с електрическа помпа на Авент и събирам още около 70-80мл, които му ги давам вечер, когато ми е най-малко кърмата. Количествата през нощта варират около 100-110мл (изсукано) и изцеждам още 10-15мл. През деня количеството намалява. Опитвам се да си почивам максимално, пия чайове, 3+л вода. Допълнително пия сминдух капсули, омега 3 и бирена мая. До момента имам 3 запушвания на едната гърда (която основно дава мляко) и 1 на другата. Последното запушване беше преди 5дни, съвпадна с поспаливо бебе след ваксина и ми отне 1 денонощие да се справя с проблема. По съвет на консултант включих и лецитин. Това е всичко, което приемам, и въпреки това и цеденето количеството не се променя.

Запушването съвпада и с настинка при мен в резултат на което кърмата ми драстично намалява. От тогава наддаването за 4дни при бебо е 50гр. Предната седмица той е +150гр. Притеснявам се, че наддава по-малко, защото вече не му достига кърмата и ако продължава така на третата консултация нещата няма да са розови.
Кърмим се в поза люлка. Прилагам компресия. До скоро се хранеше по час, час и малко и като прибавя изцеждането се получава около час и половина. Това включва мерене на кантара колко е изял по няколко пъти докато видя, че е изял някакво прилично количество. Ако го оставя да се храни по-кратко изяжда по-малко и пак прави същите паузи между храненето. Имам чувството, че това дете не огладнява. Кърмим се 2 пъти нощем (около 2 и 6ч.), общо се получават 7-8 кърмения. Опитвам да го слагам още по-често на гърда, но спи и изобщо не иска да засуче. Забелязвам, че като суче понякога сплесква зърното, става по-плоско. Често заспива на гърдата. Напоследък започна много да се дърпа от гърдата (май след като намалее струята, което се случва доста бързо), рита, отблъсква се от мен/ дивана/ стола с краката. Залъгалка не ползва - категорично не я иска.

Едната гърда има доста по-малко кърма от другата - виждам и само 2 струйки за разлика от 6-7 при другата. Проблеми с разранени зърна не ъм имала, единствено със запушвания.

Въобще се чудя - струва ми се, че правя всичко правилно, а количестовото кърма грам не се е увеличило за последния месец. Според мен или е лошо съвпадения или вече не му стигат тези мл и затова качва малко. На този етап всички пелени са напишкани и има по около 3 наакани на ден. Страхувам се, че ако продължава така ще му включи педиатъра АМ. Отделно цялото това бавно ядене и цедене ме побърква - денят ми минава в това и то откакто се е родил. Не знам още колко мога да продължавам. Успокоявах се с факта, че е малък и трудно суче, но вече мина 4кг и 2м. и почвам да губя надежда. Иначе не изглежда гладно бебе - не смуче ръце, не плаче (освен като се събуди и е гладен), прави паузи от 3-4 часа (ако го оставя).

Ще съм благодарна на всякакви съвети - може и всичко да изглежда наред на пръв поглед, но умът ми не спира да прехвърля грамчета, дали е наддал, колко е изял, колко съм изцедила, и не мога да продължавам повече така. Интересува ме как да го накарам да суче ефективно и какво друго да направя за количеството кърма.


Виж целия пост
# 1
Здравей,
Разбирам притесненията ти относно количеството кърма и ефективното сучене. Опитваш се да правиш множество неща и полагаш максимални усилия, за да осигуриш най- доброто за твоето бебе.  В тази връзка бих искала да задам още няколко допълнителни въпроса:
1.   От едната или от двете гърди кърмиш? 
2.   Към настоящия момент, бебето приема ли други течности освен кърма?
Като цяло би било добре да се успокоиш сама ти като майка.  Похвално е, че си много добре информирана и прилагаш различни техники за справяне със ситуацията. Би могла да опиташ да увеличиш броя на кърмене за денонощие и по възможност да се събират поне 10 кърмения. Споделяш, че бебето е склонно към продължителен сън и не се събужда за кърмене. Като вариант би могла да опиташ да го кърмиш в полусънно състояние или да приложиш няколко леки трика за събуждане на поспаливо бебе: Да свалиш връхните  му дрехи; да масажираш леко стъпалата или му  смениш пелената. Контактът „кожа до кожа” е много важен и може да отключи вродените инстинкти на бебето да суче. Опитай се да кърмиш в притъмнена и тиха стая, в максимално удобна поза за теб. Добре би било да се настаниш удобно, за да не усещаш дискомфорт в кръста, ръцете, рамената или другаде докато кърмиш. Ако на теб не ти е добре, това би променило позата, в която си застанала, а от там и гърдата в устата на детето. Стимулирането на гърдите би могло да бъде подобрено в допълнение и със смяна на позата. Обърни внимание, дали позиционирането на гърдата е добро, тъй като то е от голямо значение, както за създаването на вакуум, който е необходим, за да може млякото да тече лесно, така и за ефективно сукане. Ако опиташ различни пози, вероятно в която и да избереш да кърмиш, може да опиташ да поставиш бебето така спрямо гърдата ти, че зърното да сочи между горната устничка и нослето на бебето. Това би накарало бебето да наклони главичка леко нагоре и назад, а за да стигне зърното би било нужно да си отвори по-добре устичката. Ако бебето въпреки доброто отваряне на устичката, и леко обърнатите навън устнички като рибка, не поема достатъчно добре гърдата, може да му се помогне с подаване на гърдата по-навътре в устичката на бебето или да се приближи (свободната ръка може да придържа раменцата и вратлето) самото бебе към гърдата в момента на отварянето на устичката.
Споделяш, че едната гърда има повече мляко от другата. При повечето майки гърдите произвеждат различно количество мляко. А и много често може да се случи бебето да има предпочитание към определена гърда. Гърдата, която произвежда по- малко мляко би могла да бъде допълнително стимулирана, но ти споделяш, че се цедиш след всяко гърмене. Допълнителната стимулация на гърдите  чрез цедене е добре да продължава около 15 минути след кърмене, като то е добре  да продължи за около 2-5 мин. след последните капки мляко. Ако не винаги имаш възможност  да цедиш толкова дълго,  би било добре да имаш предвид, че дори едно или няколко допълнителни кратки изпомпвания  също могат да са от полза. Изцеждането на гърдите дори на „празен ход“ за няколко минутки, т.е . дори когато не може да се извлече мляко от тях, също би могло да окаже стимулация и да даде сигнал на организма да произвежда мляко. Постепенно кърмата ще се увеличи и ще се нагоди според нуждите на бебето. Би могла на всяко кърмене да предлагаш първо едната гърда, после и другата. И след това да продължиш с допълнителното стимулиране на гърдите. Изцеденото количество може да предлагаш с чашка, лъжичка, спринцовка или друга алтернатива на шише.
Похвално е, че използваш техниката на компресия на гърда. Целта на компресията на гърдата е да се продължи притока на мляко към бебето, след като то спре да гълта (сучене от типа: отваря широко уста – пауза - затваря уста) от само себе си и така то да продължи да приема мляко. Кoмпресията на гърдата стимулира рефлекса на потичане и често стимулира ново естествено потичане на млякото.  Позволявам си да ти изпратя линкове с видео за компресията на гърдата http://www.youtube.com/watch?v=e__lgR7mRIg
http://www.youtube.com/watch?v=-4lnvL2_6V8
Оттук може да видиш и описание на български: http://missby.wordpress.com/2007/12/04/compression/
Разбирам, че използваш кантара, за да се увериш дали бебето суче добре. Но не се вглеждай толкова много в цифрите. Всяко дете наддава със собствено темпо и скокообразно.Тегленето преди и след кърмене би могло допълнително да те стресира, затова се опитай да намалиш претеглянията и да ги разредиш. Като най- честа практика за отчитане наддаването на детето се прилага претегляне му веднъж седмично.
 Опитвай се да си почиваш и да се храниш балансирано. Понякога прекомерният прием на течности може да има обратен ефект, така че приемът на 2-2,5 л на ден би могъл да се разглежда като оптимален вариант.
Оставам на разпоЛЛЛожение за въпроси!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия