Трудности при кърмене, заради рефлукс и къса юздичка

  • 1 601
  • 8
Здравейте, на 16.10. се роди моето бебче в 37г.с. със секцио. Тежеше 2960 кг., изписаха ни 2860 кг.
В болницата слагах бебето на гърда, но ми казаха, че има къса юздичка и не успява да суче, затова ми даваха добавка. След като се прибрахме аз продължих да слагам на гърда, но  и да давам АМ.
Но при увеличаването на мл. на хранене се появи и рефлукс. До този момент аз освен, че слагах бебчо на гърда се изцеждах и му нагласях точна доза кърма по препоръка на педиатър и му я давах. Когато се появи рефлукса, педиатър ме посъветва да му сгъстявам кърмата с една лъжичка АМ. Почнах да правя и това, притеснена от силното повръщане след всяко хранене. В момента цедя постоянно, но кърмата ми не стига да му изцеждам по 120 мл. 6 пъти на ден. Искам да спрем АМ, пробвах 3 дни да държа бебчо на гърда, смея да твърдя, че въпреки късата юздичка той се научи да засуква, вярно обхваща самото зърно и много малко от ареолата, но в устата му има мляко, дори тече по бузките, но през деня му стига, спокоен е след сукане за около 2 часа, но вечер започваше да пищи до посиняване. Додадох отново АМ и реших да изцеждам вечер, за да видя колко кърма има, установих, че сутрин имам към 180мл., после постепенно започва да спада като към 16 часа вече имам само 30 мл. и то от двете гърди. Пия лактогенни чайове, храня се с храни, стимулиращи лактацията, преди кърмене или изцеждане правя масаж на гърдите, гледам да почивам повече, но ситуацията не се оправя. Започнах само да изцеждам и да допълвам дозата до 120мл с АМ, но така кърмата още повече намаля, сутрин успявам да изцедя само 90мл. от двете гърди. Моля, дайте ми съвет как да постъпя. Много бих искала да минем само на кърма, или ако няма шанс и просто толкова кърма си имам, бих искала да го чуя от специалист. Благодаря предварително.
Виж целия пост
# 1
Здравей,

Честит син. Нека расте здрав и усмихнат.

Колко хубаво, че намираш синът ти да се справя по-добре със сукането от гърда. Пишеш, че засуква само зърното и много малко от ареолата. Дали би споделила как усещаш гърдите си докато той суче? Късата юздичка на езика ли е и ако да, дали е установено от кой тип е?

Споделяш, че би искала да опиташ да намалиш добавката от заместител на кърмата. Дали тази статия за намаляване на добавката би представлявала интерес за теб: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=20138? Авторът е консултант по кърмене с международно призната титла (IBCLC).

Това, което вече правиш за увеличаване на производството ти, звучи като добра идея - слагаш сина си на гърда, изцеждаш се и правиш масажи на гърдите.

За да бъде достатъчно производството на кърма са нужни двама - както майката, така и бебето. Оптималното засукване при бебето е асиметрично, тоест долната устна покрива по-голяма част от ареолата в сравнение с горната устна. Устните сключват тъп ъгъл (130-160°С) и при преглъщане бебето движи ритмично долната си челюст надолу като прави кратка пауза, когато е в долна позиция и се чува звука "къх". Ето едно видео за засукването в случай, че представлява интерес за теб и би искала да прецениш дали юздичката ограничава засукването на сина ти: https://www.youtube.com/watch?v=wjt-Ashodw8.

Ако бебето не може да извлече достатъчно мялко от гърдите на майка си със сукане, то тогава може да се наложи изпразване чрез допълнително изцеждане и дохранване. Дали би споделила малко повече информация за организацията ви на кърмене и дохранване - колко често, в какви количества? А какъв метод на дохранване използваш - с шише, чашка, сонда, друго?

Обичайно майки, които се опитват да увеличат производството си с изцеждане се стараят да имат поне 8-10 изцеждания за денонощие, като поне едно от тях да е през нощта в ранните сутрешни часове (между 3-7 часа), когато нивата на хормона отговорен за производството на кърма са най-високи.

Ето още някои идеи за увеличаване на производството в случай, че представляват интерес за теб:

Цедене едновременно с масаж на гърдите

Както и ти правиш, масажът на гърдите е често практикуван при цедене и от много други майки. Много майки споделят, че ако използват масаж на гърдите едновременно с цедене успяват да получат двойно повече кърма отколкото, ако използват само помпата. Ето два видео материала за изцеждане и масаж, ако мислиш, че може да ти бъдат интересни:

   Видео на Болман и Уит за масаж на гърдите и изцеждане на ръка: https://vimeo.com/65196007

   Видео на Университета в Станфорд за изцеждане с помпа и масаж на гърдите: http://med.stanford.edu/newborns/professional-education/breastfe … k-production.html

Има една техника на цедене и масаж исвестна като техника на Мармет, която много майки използват: цедене-масаж-цедене. Гърдите се изцеждат докато се забави потока кърма, след което се спира цеденето и се прави масаж за стимулиране на нов рефлекс на потичане на кърмата. След това се цеди отново докато потокът престане да тече. Масажът повреме на паузата е следният: масаж-погалване-разлюляване. Масаж както е описано по-долу, след което нежно погалване на гърдата от гръдната стена към зърното с ноктите на пръстите и накрая майката се накланя напред, така че зърната да сочат пода и нежно разлюлява гърдите. Техниката може да се повтаря докато е неоходимо.

Ти най-добре познаваш гърдите си и това, което работи за тях, затова всеки друг подход също е приемлив

Много майки споделят, че е добра идея най-дългата пауза без изцеждане, ако има такава, да не е по-голяма от 6 часа.

Много майки, които цедят споделят, че им помага да си направят т. нар. ваканция за цедене. Това са дни за много цедене по аналогия с периодите на усилен растеж на бебетата, когато биха сукали по-често. Това са няколко дни, в които майката не върши нищо друго освен да се цеди, да си почива и да се храни. В такива дни например майката може да цеди докато не може да получи повече, после да спре за кратка почивка (например 30-60 мин), после пак започва да цеди, после пак почивка и т.н.

Компресия на гърдата повреме на изцеждане

Компресията би могла да помогне да се получи повече кърма на едно изцеждане. За компресия, гърдата се хваща под формата на буквата "С" в ОСНОВАТА на гърдата (палецът се намира в областта над зърното, а останалите четири пръста - в областта под него от гледна точка на бебето). Гърдата се притиска в ОСНОВАТА между пръстите (не трябва да боли), както се изтисква паста за зъби. Това може да спомогне повече мляко да достигне до изхода. Гърдата се държи в компресия докато кърмата тече. Когато престане да тече, компресията се отпуска. Пръстите може да се завъртат около основата на гърдата с цел по-добро изпразване на различни участъци. Ето линк към едно видео, което може да предствлява интерес за теб. В случая компресията е използване повреме на кърмене, но принципът е същият.

       Видео на Д-р. Джак Нюмън: https://www.youtube.com/watch?v=ObT5MELLqGA

Масаж на гърдите

Масажът на гърдите може да е бърз и лесен начин да се “събудят” гърдите за производството на кърма, както и начин за опознаване на гърдите. Може да се използва топъл компрес. Може гърдите да се размачкват чрез провлачане ставите на пръстите или натиск с възглавничките на пръстите надолу чрез малки кръгообразни движения.

Доизцеждане на ръка след цедене с помпа (ако използваш помпа)

Много майки споделят, че доизцеждането на ръка след цедене с помпа може да има положителен ефект върху цялостното производство. След цедене с помпа, фунията може да се наклони, така че да събере количеството, което се изцежда на ръка. Може да е добра идея изцеждането на ръка след цедене с помпа да бъде поне 6 пъти от общия брой изцеждания за денонощие.

Едновременно цедене

Едновременното цедене и на двете гърди може допълнително да стимулира лактацията.

Контакт кожа в кожа


При този контакт се отделя хормонът окситоцин, който е отговорен за освобождаването на кърмата. Много майки споделят, че контактът кожа до кожа възможно най-продължително, може да спомогне за отделянето на повече кърма, а освен това е и много приятен и за двете страни 

Други стимули за получаване на повече кърма

- заедно с бебето или нещо, което напомня за сина ти:

Много майки споделят, че им помага да се цедят докато са с бебето си. На много майки такива стимули помагат кърмата да потече и да получат повече.

- стимулиране производството на окситоцин

Когато сме щастливи или изпитваме романтични чувства, също се отделя хормонът окситоцин. Много майки споделят, че четенето или гледането на нещо романтично им помага да получат повече кърма.
Масаж между лопадките също може да помогне.

- релаксация и техники на дишане;

- визуализация как кърмата тече;

- разсейване:

За някои майки помага, ако не мислят и не гледат получените количества.

- топъл компрес на гърдите преди цедене.


Някои майки се цедят и известно време на празен ход, за да сигнализират на организма, че има нужда да произведе повече.

В началото може да не забелязваш голямо нарастване в количества. Това е така, защото с тези мерки започваш да казваш на организма ти, че има нужда да произведе повече. Това е като да се обадиш и да поръчаш храна за вкъщи. Правиш заявката сега, а храната идва след известно време. След няколко дни би трябвало количествата да започнат да се увеличават при увеличаване на стимулацията на гърдите. Колкото по-често и колкото повече кърма се премахва от гърдите, толкова повече производството се засилва. Изпразнената гърда засилва производството.

Не си сама - и други майки преминават през подобни трудности. Много майки споделят, че при вземане на мерките описани по-горе забелязват нарастване в производството. Обичайно с известна доза време, търпение и постоянство нещата се нареждат по начин, който работи за двойката майка-бебе.

Относно смесването на кърма и заместител на кърмата в един и същи контейнер, много майки предпочитат да го избягват. Може да обмислиш следните съображения, ако прецениш:

- добра идея е заместителя на кърма да се предлага според инструкциите на производителя, което би означавало разстворен във вода, тъй като в противен случай може да има възможност да остане част от него нерастворена в стомаха на бебето (което не е задължително да си личи още в самия контейнер;

- предлагането на изцедена кърма и заместител на кърмата в отделни контейнери може да означава, че бебето може да получи повече от кърмата и имунологичните й свойства, както и може да означава по-малко загуба на кърма, ако бебето не приеме цалото смесено количество и то бъде изхвърлено.

Според наличните проучвания сгъстяването на храненията не намалява индекса на рефлукс (тих рефлукс все още може да бъде наблюдаван). Бих могла да ти изпратя идеи за облекчаване на симптомите на рефлукс в случай, че представляват интерес за теб.

Ще се радвам да пишеш как се развиват нещата при вас.
Виж целия пост
# 2
Здравейте, благодаря за изчерпателния отговор. Късата юздичка е установена в родилното от педиатъра, който не каза нищо за нейния вид, единственото, което ни посъветва е да не предприемаме нищо на този етап за нея.
Когато малкият суче усещам, че дърпа само зърното ми.
Относно методите за стимулиране на лактацията използвам всички, освен това да постигна психическо спокойствие, защото съм само вторачена в милилитрите и много разочарована като изцедя само 30 от двете гърди... не мога и ваканция за изжеждане да си взема, защото ММ работи и през деня съм сама с бебчо, нямаме кой друг да ни помага с грижите. Затова успявам предимно нощно време да цедя по продължително време. Като за денонощие се цедя около 20 пъти, през деня за по-кратко време, но то и през повечето време е на празен ход.
Организацията на хранене е следната:
Каквото изцедя е в отделно шише и според него в друго правя добавката от АМ, количеството АМ вечер е около 90мл., сутрин нямам добавка, а през деня около 30-60 мл. Режимът на бебко е по 6 пъти на ден по 120 мл.
Преди всяко хранене слагам на гърда, независимо дали усещам гърдите празни или пълни. Но вече месец при тази организация и няма никакво увеличение на количеатвото кърма. Вече започвам да се отчайвам.
Виж целия пост
# 3
Здравей,

Честото изцеждане може да е времеемко и изтощително. Може и да е неудовлетворително да положи човек толкова усърдие, а да не усеща подобрение. Дали някоя от идеите за стимулиране на производството, които ти пратих, ти допада и би опитала - например компресия на гърдата, техника на Мармет и т.н.?

Изцеждането дали се случва с помпа? Ако да, възможно ли е проблемът да е в помпата - неподходящ размер и/или вакуум?

Какво е количеството изцедена кърма, което успяваш да събереш за денонощие?

Ако е удобно, дали би споделила следната информация:
• Как изглеждат гърдите ти - напр. дали са симетрични или имат различна форма, голямо разстояние помежду си или друго по-необичайно?
• Усети ли промяна в гърдите по време на бременноста си?
• Дали си имала операции или травми на гърдите?
• Травма в миналото на гръбначния стълб?
• Страдаш ли от заболявания на хормонална основа - напр. нарушена функция на щитовидната жлеза, диабет, синдром на поликистозните яйчници, други?


Споделяш, че преди всяко хранене слагаш сина си на гърда и че имате 6 хранения за денонощие. Дали би обмислила по-често кърмене? Обичайно бебетата сучат между 8-12 пъти за денонощие като 8 е минимума. По-често сучат 10-12 пъти, а някои бебета имат нужда да сучат и по-често.

Споделяш, че засуква само зърното. Може да е добра идея да се оптимизира засукването, за да може той да получи повече кърма от гърдата. Дали би споделила късата юздичка на езика или на горната устна е? Как усещаш кърменето - дали боли, дали усещаш, че блъска език в зърното или че го стърже, или друго? Как изглежда зърното след като синът ти го пусне?

Ще се радвам, ако успееш да отговориш на въпросите ми. Бих могла да ти пратя идеи за масажи, които да стимулират движения на езика от полза за кърменето, ако късата юздичка е на езика и ако те представляват интерес за теб.

Може да обмислиш да опиташ идеи за окуражаване на ефективно засукване. Много майки на бебета с къса юздичка на езика споделят, че кърмене в биологичната поза може да е улеснение, тъй като тази поза може да улесни спускането на езика надолу и напред над долния венец, което е нужно за ефективното засукване. При биологичната поза, когато брадичката на бебето се забоде в гърдата, то инстинктивно отваря широко уста, което също е от помощ за по-дълбоко засукване. Ето повече информация за тази поза, ако е нещо, което би опитала: http://lllbg.org/2013/07/biologichno-hranene/. В края на статията има и видео.

Ще се радвам да пишеш обратно и да споделиш как се развиват нещата при вас.
Виж целия пост
# 4
Здравейте, опитвам всички методи, които споменахте.
Количеството кърма за денонощие е 300 мл. През бременността усетих значително уголемяване на гърдите и леко потъмняване на ареолата като промени. Травми не съм имала нито на гърдите, нито на гръбначния стълб. Не страдам от хормонални заболявани. Късата юздичка е на езика и позата, която препоръчвате ще я пробвам задължително. Относно по-честото кърмене и това правя от няколко дни. Когато се размрънка и веднага е на гърда. Лошото е, че с нашия рефлукс, това води до още повече повръщане. Вече започвам да мисля, че това е капацитета на гърдите ми, дали е възможно? Вече не знам какво да мисля.
Виж целия пост
# 5
Здравей,

Дали би споделила, ако приемаш някакви лекарства?

Ако прецениш би могла да обмислиш прием на лактогонно средство. Физическите техники за стимулиране на производството, които ти пратих и които ти споделяш, че правиш, често са достатъчни за стимулиране на лактацията. Лактогонните средства биха могли да стимулират допълнително ефективността на наличните вече физическите техники. Употребата на лактогонни средства е добра идея да се консултира с лекар, тъй като може да крият потенциални рискове или да взаимодействат с други лекартсва, които може да приемаш. Бих могла да ти пратя информация за лактогонни средства допълнително, ако предствалява интерес за теб.

Споделяш, че те притеснява рефлукса. Много майки споделят, че кърмене в биологичната поза, която пишеш, че мислиш да опиташ, може да помогне за облекчаване на симптомите на рефлукс. Ако прецениш, бих могла да ти пратя и други идеи за облекчаване на рефлукс.

Производството на кърма зависи от няколко фактора: развитието на жлезиста тъкан на гърдата, наличието и цялостта на нервните пътища и млечните канали, наличието на някои хормони и рецепторите за тях и от това дали кърмата се премахва достатъчно често и ефективно от гърдите.

Има майки, които по една или друга причина успяват да поддържат само частично производство. Много такива майки обмислят идеи за максимално оптимизиране на наличния си потенциал (физическите техники за стимулиране като кърмене, цедене, компресия и пр.). За някои майки тези мерки на оптимизиране може да означават достигане до пълно производство, а за други – частично. Много майки с частично производство споделят, че в даден момент производството им става достатъчно, за да задоволи постепенно намаляващите нужди на детето им от кърма. Това обичайно се случва с нарастване на интереса към допълващи храни.

Всяка капка кърма, която една майка може да предостави на детето си е нещо, което само тя би могла да му даде и то изиграва своята роля за здравето и развитието на детето й.

"Успешното майчинство не се измерва в милилитри или капки кърма, които потичат от гърда към уста.
Измерва се с обичта, която струи между майката и бебето й
"
(2013, Alyssa Schnell, MS, IBCLC, Breastfeeding Without Birthing: A Breastfeeding Guide for Mothers through Adoption, Surrogacy, and Other Special Circumstances).

Виж целия пост
# 6
Благодаря за подкрепата.  Hug
Не, не приемам лекарства. От лактогонните средства използвам само чайове. Но кърмата ми започна да намалява значително. Затова вече спирам да се измъчвам, приемайки фактите. Все пак на детето ми му е нужна спокойна майка и внимание, а не изнервена и притеснена, вкопчена в помпата.
Благодаря отново за помощта. Безценни сте за нас - майките!
За мен ще представляват интерес и другите идеи за облекчаване на рефлукса, бих била благодарна да ги споделите.
Виж целия пост
# 7
Здравей,

Когато бебето се развива добре, рефлуксът обичайно не се счита за притеснителен за здравето на детето. Ако, обаче, развитието на детето е компрометирано, добра идея е да се потърси консултация с лекар. Както помоли, ето някои идеи за облекчаване симптомите на рефлукс, които може да представляват интерес за теб:

— по-изправена позиция:

Държането на бебето в по-изправено положение както повреме, така и след кърмене може да помогне. По този начин гравитацията може да спомогне млякото да не се връща към гърлото.

Техники повреме на кърмене:

• Някои майки използват слинг, за да поставят бебето отпред на нивото на гърдите и кърмят в изправено положение или докато вървят:

• Кърмене в легнало положение на една страна, бебето повдигнато върху ръката на майката също може да помогне. За някои майки с по-голям бюст поставяне на бебето на ръката на майката може да не е удобно, обаче.

• Кърменето в полулегнало положение, бебето поставено с гърди върху гръдния кош на майката, с лице към гърдата, главата му да е леко над зърното, също може да помогне (биологична поза).

• При кърмене в седнала поза като поза люлка например, може бебето да се постави така, че главата да е над зърното и над дупето, а не бебето да е хоризонтално.

Техники между кърменията:

• Носене в магическата бебешка поза като майката използва лявата си ръка. Отварянето между стомаха и хранопровода, на което се дължи връщането на храна, най-често е вдясно, поради което всяка поза, при която дясната страна е по-високо от лявата може да помогне. Ето тук има снимка на позата, ако представлява интерес за теб: http://www.normalfed.com/wp-content/uploads/2014/08/magicbabyhold.pdf. Много майки споделят, че тази поза може да успокои бебето.

• Спане, така че бебето да лежи на лявата си страна;

• Да се намали времето, което бебето прекарва в полулегнало или легнало положение (напр. в столче за кола, шезлонг). Полулегналата позиция води до натиск върху корема на бебето;

— оригване:

Може да е добра идея да се помогне нежно на бебето да се оригне като се опре на рамото на майката и нежно се разтрие или потупа по гърба. През нощта може да се постави бебето по корем върху едната страна на майката докато тя още лежи настрани.

— Други техники:

• За успокоение:

Топла баня, контакт кожа в кожа и масаж на бебето, може да му помогнат да се успокои.

Повечето бебета, които се развиват добре, израстват рефлукса след навършване на 1 година, а за много симптомите се подобряват след 6 месец като се научават да седят. В повечето случаи времето и узряването на бебешкия организъм се грижат за преодоляване на връщането.
Виж целия пост
# 8
Много благодаря. Всичко би ми било от полза. Досега спазвам всичко написано, освен тази нова поза, която задължително ще пробвам. Иначе бебко си наддава добре, затова докторите казаха за момента да не се притесняваме, ще го израсте.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия