Ритуалите на Богоявление - ценна традиция или езически отживелици?

  • 38 444
  • 558
# 15
Нека успокоим гражданите, че няма да се закрием като народ ако спрем да танцуваме хора на 06.01. и кючеци на новогодишните банкети. Даже има голям шанс да е изключително положително забравянето им Laughing
Виж целия пост
# 16
Евала на калоферци! От такаво просто нещо като група пияни, които шляпат в реката правят пари и привличат туристи. Съседите, Карлово и Сопот ряпа да ядат. И те си имат разни интересни нрави и обичаи, но не успяват да трупат капитал от тях. А не само в Калофер танцуват хоро в реката. От 15 години някъде наблюдавам с интерес как Калофер драпа и прави туризъм. Успяват.
Виж целия пост
# 17
Мъжкото хоро е вероятно единствения български ритуал, който ме вълнува до сълзи на очи. Разтърсва ме всеки път когато го наблюдавам и е един от малкото моменти, които ме карат да се гордея, че съм родена точно в България. Единствен по рода си, уникален, съществуващ повече от 100 години танц, който демонстрира  силата и смелостта на българския мъж и силата на българския дух.

Разбира се, че западните ни владетели са против прояви на българщина и патриотизъм. Това не им е изгодно на политиката на обезличаване и асимилиране на разни бедни плебейски народчета. Sick

Калофер е опожаряван няколко пъти от турците. Последното опожаряване на Калофер става през 1877 г., когато са избити и всички мъже и градът е разрушен.

„Тежко излязъл тогава от Мъжкото хоро Старейшината.
На мълчаната вода застанал и поклон до земи сторил.
От женското хоро тогава и Най-старата майка пристъпила.
На мълчаната Вода застанала и поклон до земи сторила
Мъже и жени редом застанале,
ръце в ръце си преплели
и тъй здраво прихванати Хоро извили Мълчано.
Очи си всите притворили.
Снаги си сякаш съблякли.
Душата им обща останала.
И волята им тежка , магична!
Душите им в хорото мълчано, тихо и ясно нареждали. „Водице ле, водице мълчана!
От Господа тука изтекла ,
ти дето течеш на Предела и от тебе е всичко започнало!
Нека в тоз час, Водице, душите ни да измиеш,
Копнежите ни да чуеш,
Вярата ни да сбъднеш.“
И всяка Душа от хорото, едно желание рекла.
От най-чиста си Вяра, из най-дълбоко в сърце си!
Запяла тогаз Мълчаната вода.
Не с глас, с Дъха си запяла!
„Добра стига, български рожби!
Дъхът ви сещам, с Дъха си отвръщам.
Вярата и Думите, рожби,
В дълбините си в Чудо превръщам!
Нека Всякоя болка, Урок да бъде научен!
Нека след загуба страшна, дар да бъде заслужен!
Да бъде Обич в очите, с които един друг ще се гледате!
Да бъде Здраве в снагите ви, Животът ви дълго да пази!
Да бъде Сила и Смелост, истината на глас да изричате!
Да бъде Благо и Радост от тука нататък в съдбите ви!
Да бъде Благодат за България, че корените ви да пребъдат!
И нова сила да дойде за Ново начало по Пътя ви!
И ако от Истина идва, туй що от Водата поискахте
Нека след днес, на ВОДИЦИ ,сбъднато да го видите!“
РЕЧЕНОТО ДА БЪДЕ СТОРЕНО!“
Виж целия пост
# 18
Янтра,
Скрит текст:
дръпнали ли са наистина?
Защото последно преди 10-ина години отсядах с приятелска компания в къща в Калофер и бяха взели-дали с туризма - бедно, слабо предлагане, музейчето им жив зян...
Виж целия пост
# 19
1 ден с някакво хора не означава туризъм.
Виж целия пост
# 20
Янтра,
Скрит текст:
дръпнали ли са наистина?
Защото последно преди 10-ина години отсядах с приятелска компания в къща в Калофер и бяха взели-дали с туризма - бедно, слабо предлагане, музейчето им жив зян...
Защото не си ходила в Карлово и Сопот Laughing Laughing Laughing Сравнявам със съседите Simple Smile Познавам и трите града много добре Simple Smile За мен, според мен, субективна гледна точка, калоферци най-много драпат.
Виж целия пост
# 21
Това е традиция,прави се от време оно,не сме го измислили ние - вчерашните.
Аз съм за Калоферското хоро да се впише в регистрите на Юнеско. Какво е един народ без традициите си?

Хорото е съвсем нова традиция, от 20-30 години се играе.
На мен лично ми харесва като обичай и съм ЗА да влезе в Юнеско.

Но не е ли рисковано за здравето на играещите в ледената вода?;
Виж целия пост
# 22
Но не е ли рисковано за здравето на играещите в ледената вода?
Досега никой не е умрял или останал без крайник Simple Smile То и надбягването с бикове в Памплона не е безопасно.
Виж целия пост
# 23
Това, че и подпийнал народец участва в заниманието, не е беда, поне не е проблем в оценката на ефекта му. Мисля, че кръвните проби на Хемингуей, Буковски, Есенин, Морисън или Балзак биха счупили уредите, както се казва, но създаденото от тях си го бива, нали така, и си го четем със сладост. И Уудсток е легенда, а трезвите и

Не бих натоварвал хорцето с роля в оцеляването на нацията, каквото и да значи това.

Понеже аз написах за поддържане на духа на нацията, то подобни ритуали са именно за това - да сплотява етноса, защото $аз съм това, което са предците ми#, казано от гледна точка на антропологията и психологията. Но тъй като вече сме нация, го написах за нацията. Именно по време на кризи от всякакъв вид, хората търсят да се хванат за традициите на предците си, а дори да не са много сигурни в тях, си ги доукрасяват и направо измислят, защото иначе се чувстват като изгубени, малки деца. Това, че традициите са атракция изобщо не е вярно. Нашите традиции не са по-глупави, по-малко важни и т.н. от чуждите, и както виждаме чужденците си държат на техните. Защо ние да не си държим на нашите, щом дават ефект?
Виж целия пост
# 24
Чета: не съм вярваща.....какво значи, че не сте вярващи, в какво не вярвате, та го изтъквате точно тук? Това е по-скоро езическа традиция, отколкото християнска, не виждам много общо с кръщенето на Христос в река Йордан с хорото в Калофер.
Атавистично, мощно и зрелищно, истинско езическо зрелище, толкова силно, колкото и нестинарството, даже много повече, защото тук няма обучени нестинари, а обикновени мъже, които ходят на работа, гледат семейства и живеят точно като всички нас. Но изглежда внушително, когато ги гледаш нагазили в ледената вода, а над реката се вдига пара. Мисля, че имат пълен шанс да влязат в списъка на ЮНЕСКО и го намирам за чудесно. Гърците могат да правят пари от един камък, щото там бил сядал Ахил наужким, а ние не трябва да представяме нещо, което изглежда изумително и което се случва наистина пред очите на зрителите.
Някой беше се опитал несръчно да прави паралели с ортодоксалните евреи, арабите атентатори и т.н., но това е просто нелепо. Тези хора утре ще отидат на работа редом с нас, останалите, и ще правят същото, което правим и ние. Няма начин да бъдат сравнявани с която и да е откачалка.
Надявам се да чуя, че този обичай се е прочул. Peace
Виж целия пост
# 25
Когато една година бях в Калофер за да наблюдавам хорото лично, ми казаха, че от тези които танцуват на хорото, през цялата година няма нито един който да се е разболял. През ЦЯЛАТА ГОДИНА!
Това не е просто ритуал, той има религиозна почва, намолена е водата и действа магически на участниците.
Не е езически ритуал, а църковен. Има свещенници които пеят молитви и хвърлят кръст.
Виж целия пост
# 26
Но не е ли рисковано за здравето на играещите в ледената вода?
Досега никой не е умрял или останал без крайник Simple Smile То и надбягването с бикове в Памплона не е безопасно.
и нестинарството е даже по- опасно за здравето, но това не значи, че ще спре тази практика. А и моржуването си е доста популярно
Виж целия пост
# 27
Аз се забавлявам изключително на всякакви традиционни ритуали. Намирам за хубаво да се практикуват, ако на хората им се практикува, но!  - да си останат именно ритуали, фолклорна, етнографска ценност. Да са нещо като забавление, нещо като купон, нещо като карнавал, и нищо повече. Да не се взимат прекалено насериозно. Няма нищо по-жалко от общност, която се втренчва в традиции отпреди хилядолетия и започва да ръководи живота си по тях, както правят талибаните, хотентотите или "ортодоксалните" евреи, да речем.

Скрит текст:
Как да поясня позицията си още? Обожавам кукерските игри, но не мисля, че наистина гонят зли духове. Смятам, че това са изобратетелни и енергични хора, които имат чудесно хоби, и са много забавни за гледане. Понякога даже могат да създадат произведение на изкуството. И това, нищо повече, но не и по-малко. Мартениците - забавно, шарено, усмихнато, мило занимание и толкоз. Не влагам никакви заклинания и надежди в конците, но мисля, че ще е жалко, ако не се прави.

Що се отнася до конкретното питане - мисля, че ще им се намери място на калоферските  юнаци в ЮНЕСКОвите регистри, рано или късно, защо не. Те, тия регистри никак не са попили мъдростта вселенска, напротив -  пълни са и с подобни хорски занимавки.

Не бих могла да го напиша толкова точно bouquet

Понеже някой спомена, че традицията уж е много стара, май не е. Помня по повод тези хвърляния на кръста баба ми ми беше казала, че не е имало такова нещо, когато тя е била малка (т.е. преди идването на 9-ти септември защото при соца този обичай не се практикуваше) и че тогава винаги е имало страшна зима, в която реката е замръзвала и  е нямало как да твърлят нещо в нея.
Виж целия пост
# 28
Може би е уместно да споменем, че каквито и да са хора са встрани от църковната обредност. Това не лошо или осъдително, просто двете неща са си съвсем отделни и не бива нито да се смесват, нито противопоставят.

Може да се направи справка в требниците какво включва и с какво се изчерпва по канон честването на Свето Богоявление. Припомням на по-ревностните да не пропускат думичката Свето, хем с главна буква. Има утринна Златоуста литургия (колцина ли Пазители на Традициите са я посетили), прави се и водосвет. Може и друго да има по устав, не знам.

Това всичко, разбира се, прави хорото още по-приятно.
Виж целия пост
# 29
Може би е уместно да споменем, че каквито и да са хора са встрани от църковната обредност. Това не лошо или осъдително, просто двете неща са си съвсем отделни и не бива нито да се смесват, нито противопоставят.

Може да се направи справка в требниците какво включва и с какво се изчерпва по канон честването на Свето Богоявление. Припомням на по-ревностните да не пропускат думичката Свето, хем с главна буква. Има утринна Златоуста литургия (колцина ли Пазители на Традициите са я посетили), прави се и водосвет. Може и друго да има по устав, не знам.

Това всичко, разбира се, прави хорото още по-приятно за околните.
Двете неща се смесват в единен обряд. Там, където традиционно се играе мъжко хоро.
И нищо чудно няма в това- църква и традиции винаги са вървяли ръка за ръка. 
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия