От изцедено мляко към кърмене

  • 1 372
  • 3
Здравейте. Родих преждевременно дъщеричката ни в нач. на декември 2016 г.  Секцио в 31 седмица 1700 гр. Докато тя беше в кувьоз не съм спирала да се цедя. С помощта на лекарите и акушерките лека полека нещата с кърмата се случиха. Изцеждах по около 500-550 мл мляко за денонощие, като голяма част от него замразявах. Първоначално цедях на 2.5 ч., после на 3ч., както съм и в момента. Направи ми впечатление, че дори и по-дълга пауза да правя(напр. нощно време, ако не чуя алармата), количеството изцедено мляко винаги е около 500 до 550 мл. Така е и до днес - 2.5 месеца от раждането насам.
От около месец дъщеря ми вече е у дома. Храня я с шише, за да съм сигурна, че се храни добре. И това е така, наддава добре, изяжда по около 500-550 мл мляко на ден. 1-2 пъти на ден слагам на гърда, напоследък и по-често, тъй като бебето вече си е 3.500 кг, т.е., с данни на добре доносено новородено. Първо предлагам гърда и после шише. Усещам, че добре суче, но очевидно не изпива нищо, тъй като след това с рев си получава обичайното количество мляко в шишето. Бих я слагала и по-често на гърда, но тогава няма да имам време да се изцеждам. И така, завъртях се в един омагьосан кръг. Ако не изцеждам - кърмата ще намалее, но пък не мога да предложа гърда във всеки един момент. Ако давам само изцедено мляко, рискувам след някоя друга седмица детето категорично да отказва да суче.
И тук идва необходимостта от компетентно мнение. Моля, посъветвайте ме как да преминем от шише на кърма, дали има начин? Мислела съм 1 ден примерно да не се цедя въобще, за да може гърдите да са пълни във всеки един момент, когато тя поиска мляко. Но пък дали като не съм изцеждала мляко няма да намали количеството му на следващия ден?
Сигурна съм, че ако нещата с кърменето се получат, дневния обем мляко ще се повиши. Сега съм силно притеснена, т. като запасите от замразено мляко лека полека намаляват, а не ми се иска след това да дохранвам с АМ.
Моля, посъветвайте ме как да постъпя. Ако е необходима допълнителна информация - на линия съм.
Предварително благодаря!
Виж целия пост
# 1
Здравей,

Честита дъщеричка. Нека расте здрава и усмихната!

Изглежда сте преминали през труден и натоварващ период. Колко хубаво, че на фона на всички емоции и притеснения около по-ранното раждане, си успяла да изградиш и поддържаш лактацията си в толкова важен за дъщеря ти етап от живота й. Това, че си поддържала производство, което е превишавало нуждите й тогава, е било добра идея. Така е възможно да й осигуриш нужното количество кърма и сега когато нуждите й са нарастнали. Кърмата, която получава от теб, е форма на обич, която само ти като нейна майка може да й дадеш. Обич, която е била с нея дори, когато твоята физическа близост не е била възможна.

Много майки на по-рано родени бебета споделят, че се чувстват по-комфортно, когато знаят по един или друг начин какво количество кърма приема детето. Ти би искала да преминете изцяло на хранене от гърдата. Това, че си започнала да предлагаш гърда звучи като добра идея. Важно е детето да има възможност да упражнява сукане от гърда.

Дали би споделила как изглежда сукането й и кога става нетърпелива на гърдата? По какво се ориентираш дали приема кърма на гърдата?

Споделяш, че би я слагала и по-често на гърдата, обаче се притесняваш дали ще успее да получи достатъчно и дали ще се запази лактацията ти само със сукането на дъщеря ти. Ако бебето не успява да изсуче нужното мляко от гърдата по някаква причина, то много майки избират да поддържат лактацията с допълнителна стимулация, докато се уверят, че бебето е способно да получи нужното количество само от гърдата.

Преминаването към гърда е възможно. Бебетата имат вродени инстинкти да търсят гърдата и да искат да сучат от нея. Понякога може да е нужно известно време, търпение, позитивизъм и постоянство и обичайно нещата се нареждат по начин, който работи за двойката майка-бебе. Много майки избират намаляването на дохранването да се случва постепенно и да е съпроводено с проследяване как това се отразява на развитието на детето.

Как ти се струва идеята за използване на система за дохранване на гърда? Системата представлява една тънка тръбичка, която в единия край завършва на зърното, а с другия е потопена в шише/торбичка с добавката. Системата действа като външен млечен канал. Тя позволява бебето да продължи да суче от гърдата, дори когато е необходимо дохранване. Системата, също така, може да стимулира производството по няколко начина: бебето суче от гърда за повече време; бебето суче по-активно и по-ефективно, а по-доброто сукане изпразва гърдата по-пълно; задържа интереса на бебето на гърдата. Системата за дохранване на гърда би могла да се приготви в домашна обстановка. Бих могла да ти изпратя повече информация в случай, че е нещо, което би опитала.

Ако шишето е вашият начин на дохранване, може да обмислиш идеи, с които да се направи опит храненето от шише да наподобява кърменето. Дали си попадала на тази статия за хранене от шише: http://lllbg.org/2013/07/priuchavane-shishe/? В началото на статията има идеи, които може да помогнат бебето да запази навици, които са необходими при кърменето (в частта Кое е нормално). Към тях бих добавали и идеята да я оставиш в началото да посуче известно време шишето без мляко в биберона (шишето се накланя назад), за да се запази у нея навика да изчаква преди да потече млякото, както е нужно време да се стимулира гърдата за потичане на кърмата.

Ако прецениш, би могла да обмислиш и метода на дохранване "Завърши на гърдата". При този подход на детето се предлага първо малко количество от добавката, толкова колкото да не е много гладно, но и да има желание да се храни още и след това се предлага да довърши храненето си на гърдата. По този начин бебето може да е по-търпеливо да суче от гърдата, а и това може да помогне да асоциира гърдата с приятното чувство на пълно стомахче. В случай, че английският език не е бариера, ето повече информация за този подход: http://lowmilksupply.org/finishatthebreast.shtml. А ако има нужда, бих могла да преведа информацията.

В случай, че би искала да опиташ по-често кърмене, дали би споделила горе-долу колко хранения от шише има дъщеря ти към момента? Колко изцеждания мислиш, че би могла да вмъкнеш в ежедневието си, ако кърменето е по-често (обичайно бебетата имат нужда да сучат поне 8-12 пъти за денонощие, а някои бебета може да искат и по-често)?

Ще се радвам, ако успееш да отговориш на въпросите ми и да пишеш как се развиват нещата при вас  bouquet
Виж целия пост
# 2
Благодаря ви за отделеното време и насоките.
Виж целия пост
# 3
Моля да ме извиниш, ако не съм успяла с отговора си да посрещна нуждите ти. Ако имаш желание да споделиш повече информация по въпросите ми, може да продължим комуникацията си с повече идеи за преминаване към гърдата.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия