Не достатъчно кърма или?

  • 1 603
  • 5
Здравейте! Накратко моите притеснения ...
Бебето ми е на 20 дни, в болницата я кърмех на 3 часа, като правехме пауза през нощта от 6 часа. Вече вкъщи, реших да я кърмя на поискване, като все гледам да няма големи паузи. В началото обаче тя ги правеше големи, имало е дни вечер е спяла по 7-8 часа. Но вече си има режим, къпя я в 21 часа, хапва си към 21:30 и се събужда да хапва към 4:00 часа. От няколко дни иска да суче на час час и половина, веднага се хвърлих в паника че кърмата ми не й стига. Защото до преди 2 дни, се събуждах с напрегнати гърди и се цедях вечер, защото тя не яде вечер. Снощи гърдите ми не бяха така напрегнати както преди, като се опитам да се цедя след кърмене, почти нищо не изцеждам. Гърдите ми вече не се напрягат, меки са и леки. Нормално ли е вече да са така?
От 2 дни я храня и от двете гърди, като до преди това ги редувах на хранене. Един път едната, на следващия другата. Но като взе да иска да суче на час час и половина и се паникьосах че не й стига гледам да й давам и другата гърда. Вече не суче толкова продължително, активно суче около 5 минути и след това до 10-15 мин по-бавно и малко, по-рядко преглъща.
Зърната ми са разранени, имам крем Гармастан но нямам много възможност да се мажа тъй като понякога заспива, слагам я в кошарата и след 5 мин пак иска да суче (върти си езичето и си криви главичката) и забравям, като се сетя тя пак иска да суче ...
Сега режима ни е нещо такова - 4:00 часа, 7:00 часа, 11:00 часа, 13:00 часа и така на 3 часа или поне се опитвам да е така.
Памперсите са редовни, само винаги има или акано или пишано, повечето пъти и двете.
Хапвам си сурови ядки - бадеми, соя, орехи, лешници. Пия чай на ХИП с копър анасон и кимьон, още един чай за кърмачки обикновен, и си правя варено жито.
Благодаря предварително за отделеното време, дано съм обяснила разбираемо притесненията си. Тези мисли че детенцето ми не хапва достатъчно ме побъркват и плача доста често ... Искам да я кърмя, искам да й дам най-доброто - кърма от мама.
Виж целия пост
# 1
Здравей,

Честита дъщеря. Нека расте здрава и усмихната Simple Smile

Споделяш, че често се тревожиш, че тя може да не получава достатъчно кърма и това не ти се отразява добре. Може да е добре да опиташ да се успокоиш, доколкото ти е възможно. Не си сама. Много майки са минали през подобни притеснения, а сега аз съм до теб и може заедно да преминем през този стресиращ етап.

Колко хубаво, че се стараеш да следваш потребностите й, като й предлагаш да се кърми, когато покаже нужда. Обичайно бебетата сучат поне 8-12 пъти за денонощие, като е 8 е минимума. По-често те сучат 10-12 пъти, а някои бебета може да имат нужда да сучат и по-често. Понякога, ако бебто е болно или не приема достатъчно кърма, може да няма възможност да сигнализира достатъчно ясно и/или достатъчно често ниуждата си от храна. В такива ситуации, през първите 6 седмици след раждането, докато лактацията все още се урегулира, може да е добра идея майката да следи за това бебето да суче достатъчно брой пъти и за това да суче ефективно.

Ако правилно се ориентирам от написаното от теб, броят кърмения за денонощие при вас е 7 - дали това е така? Пишеш, че след 13 часа се опитваш кърменето да е на 3 часа. Дали би споделила какво имаш предвид - например тя не се буди за хранене, а ти я будиш или следваш някаква препоръка за кърмене на 3 часа, или друго?

Пишеш, че редовно се изхожда. А какъв е броят наакани пелени за денонощие? Какъв е размерът и консистенцията на акото?

Дали имаш информация какво е наддаването до момента?

Дъщеря ти получава ли друго освен кърма - например АМ, вода, глюкоза, чай, друго? И ако да - колко често и в какво количество?

А дали използва биберон-залъгалка?

Пишеш, че зърната ти са разранени. Дали би споделила откога са така? Добра идея е да се открие причината за разраняването и тя да се отсрани, за да може да оздравеят зърната. Междувременно, може да обмислиш размазване на малко кърма върху зърната и оставянето им да изсъхнат на въздуха. Кърмата има антибактериални свойства и може да улесни заздравяването на кожата. Дали това би бил работещ за теб вариант, тк споделяш, че нямаш възможност да се мажеш с Гармастан. Бих могла да ти пратя и още идеи за разранени зърна, ако представляват интерес за теб.

Споделяш, че след кърмене не успяваш да изцедиш почти нищо. Досега цедила ли си се след кърмене? Ако да, това означава ли, че сега наблюдаваш намаляване в изцеденото количество, което преди си изцеждала? Колко често се изцеждаш?

Озадачена си дали е нормално гърдите да се усещат вече леки и меки. Ако всичко с наддаването и развитието на едно бебе е нормално и майката е спокойна, че то приема достатъчно кърма, обичайно липсата на усещане на гърдите напрегнати може да означава, че лактацията вече се е урегулирала. Много майки, които кърмят много често, също може да не усетят напрежение в гърдите, тъй като те се изпразват достатъчно често. Добра идея е първо да се провери дали тя получава достатъчно кърма, преди да може да се правят изводи какво означава липсата на напрежение.

Пишеш, че си започнала да предлагаш и двете гърди на едно хранене. Това звучи като добра идея, ако би искала дъщеря ти да получи повече кърма и да стимулираш производството. Дали би споделила как се ориентираш, че е време да предложиш втората гърда? А как се ориентираш, че кърменето е приключило?

Ако се притесняваш, че дъщеря ти не приема достатъчно кърма, дали би обмислила по-често кърмене? Много майки в подобна ситуация се стремят да имат поне 10-12 кърмения за денонощие.

Много майки намират за ефективно и прилагането на компресия на гърдата. Компресията на гърдата може да помогне на бебето да получи повече кърма на едно хранене и може да спомогне за по-пълното изпразване на гърдите, което може да стимулира производството. Компресията може да се прилага и при цедене.
За компресия, гърдата се хваща под формата на буквата "С" в ОСНОВАТА на гърдата (палецът се намира в областта над зърното, а останалите четири пръста - в областта под него от гледна точка на бебето). Гърдата се притиска в ОСНОВАТА между пръстите (не трябва да боли), както се изтисква паста за зъби. Това може да спомогне повече мляко да достигне до изхода. Гърдата се държи в компресия докато бебето суче (или докато кърмата тече, ако се цедиш). Когато престане да суче (тече при цедене), компресията се отпуска. Пръстите може да се завъртат около основата на гърдата с цел по-добро изпразване на различни участъци докато бебето вече не суче активно дори с помощта на компресия. Ето линк към едно видео, което може да предствлява интерес за теб - Видео на Д-р. Джак Нюмън: https://www.youtube.com/watch?v=ObT5MELLqGA.

Бихме могли да обсъдим и други идеи за стимулиране на производството, в случай, че горните не показват задоволителен резултат и ако представляват интерес за теб.

Ще се радвам, ако успееш да отговориш на въпросите ми и да пишеш как се развиват нещата при вас  bouquet
Виж целия пост
# 2
Благодаря ви много че се отзовахте на въпросите ми!

Ако правилно се ориентирам от написаното от теб, броят кърмения за денонощие при вас е 7 - дали това е така? - Гледам да са най-малко толкова, изключително рядко се случваше да са 7 храненията.

Дали би споделила какво имаш предвид - например тя не се буди за хранене, а ти я будиш или следваш някаква препоръка за кърмене на 3 часа, или друго? - Тя почти не спи през деня, не знам защо. Понякога спи около 3-4 часа, понякога 1-2 часа. А това с режима, като споделих притесненията си с личната лекарка, тя ми каза да гледам да има 3 часа, за да й направя режим.

А какъв е броят наакани пелени за денонощие? Какъв е размерът и консистенцията на акото? - Ами всеки ден е различно, но май малко 3 са били нааканите като е спигала и до 6. Иначе по малка нужда всеки път е пълен памперса. Четох ваши отговори в други теми и разбрах че размера трябва да е на монета от 1 лев, нашето даже е повече като количество. С цвят на горчица е акото.

Дали имаш информация какво е наддаването до момента? - Изписаха ни на 14.02. и беше 3340 грама, на 27.02. ходихме на контролен преглед в Неонатология в АГ отделението и я изтеглиха 3700 грама, това е след 13 дни. Докторката каза че е добре, но може и повече.

Дъщеря ти получава ли друго освен кърма - например АМ, вода, глюкоза, чай, друго? И ако да - колко често и в какво количество? - АМ, й дадох няколко пъти като имах съмнение че не се е нахранила. Вода не давам, давам глюкоза - около 30 мл на ден. Чай също й давам за коликите, на ХИП с анасон - около 100-150 мл изпива от него но не всеки ден защото много не й харесва самия чай.

А дали използва биберон-залъгалка? - Ползва, да.

Пишеш, че зърната ти са разранени. Дали би споделила откога са така? - Ами едното започна да се разранява още в болницата, другото вкъщи като се прибрахме. Ще пробвам с кърма да ги мокря. Вчера бях малко по-активна в мазането с крема и вече има подобрение.

Досега цедила ли си се след кърмене? Ако да, това означава ли, че сега наблюдаваш намаляване в изцеденото количество, което преди си изцеждала? Колко често се изцеждаш? - Да, цедях се в началото след кърмене, но тя и сучеше по-малко тогава, може би сега затова няма много след кърмене? Не знам. До преди седмица се цедях, когато ги чувствам напрегнати и вечер. Вече вечер не се напрягат толкова и тя е по-голяма и може да засуче дори и ако са малко твърди гърдите.

Дали би споделила как се ориентираш, че е време да предложиш втората гърда? А как се ориентираш, че кърменето е приключило? - ами или тя като я пусне след поне 10-15 минути сучене или ако я видя, че започва по-рядко да преглъща.

Ако се притесняваш, че дъщеря ти не приема достатъчно кърма, дали би обмислила по-често кърмене? - Ами аз го правя давам й да суче на час и половина и то така кърменията стават повече. Аз се притеснявам, че като суче толкова често, гърдите не успяват да се напълнят.

Това с компресия на гърдата, четох че го препоръчвате в други теми и го пробвах няколко пъти.

Днес сутринта се събуди в 5:30 часа, сложих я на гърда хапна от едната и заспа, не можах да я събудя. Изчаках 40 минути не се събуди и изцедих другата, защото беше много напрегната. Още се цедях, тя като се събуди и й дадох от шишето, бях изцедила 80 мл тя изяде 50 мл и отказа повече.
Виж целия пост
# 3
Здравей,

Благодаря ти за бързия и изчерпателен отговор Simple Smile. Това, че си решила да увеличиш броя кърмения звучи като добра идея. Дали би споделила какъв е горе-долу броят им за денонощие? Притесняваш се дали като суче често гърдите ще успеят да се напълнят. Всъщност кърма се произвежда непрекъснато от организма, а и обичайно бебето не изсуква цялото налично в момента количесто, а винаги остава един буфер. Може да си представиш гърдата като една поточна линия - кърмата се произвежда непресттанно, а скоростта на производството зависи от стимулацията на гърдите. Колкото по-често и колкото повече кърма се премахва от гърдите, толкова повече производството се засилва. И обратното - ако има изчакване между кърменията и те са на по-големи интервали, толкова повече производството се забавя. С две думи: празната гърда засилва производството, а пълната - го забавя.

Споделяш, че следваш препоръка, кърменето да е на 3 часа, за да има детето режим. Всъщност кърмата е много лесно усвоима храна. Тя се усвоява от организма за 60-90 мин. 8 кърмения на ден (хранене на 3 часа) може да са работещ вариант за някои двойки майки-бебета, докато за други е възможно да има нужда от по-често кърмене. Това е много индивидуално и зависи, както от особености у бебето, така и при майката. Понякога режимът на бебето може да не е точно това, което си представяме, а по-скоро ритъм, който е уникален за всяко бебе.

Споделяш, че е качила 360 гр за 13 дена. Средно бебетата наддават по 170 гр на седмица. Но това е средна стойност. Това означава, че някои бебета може да качват повече, а други по-малко. Световната Здравна Организация препоръчва наддаването да е поне 120 гр на седмица.

Споделяш, че си изпробвала компресия няколко пъти. Как ти се стори? Дали би обмислила вариант да прилагаш компресията, когато забележиш, че дъщеря ти започва да преглъща по-рядко?

Пишеш също, че даваш 30 мл глюкоза на ден. Дали причината за назначаването на глюкоза е лечение на жълтеница? Ако да, може би тази информация би била интересна за теб:
Билирубинът (на който се дължи жълтеницата) се изхвърля от организма с изпражненията, тоест нужна е кърма (храна), а не вода. Кърмата също така има разхлабващ ефект и това може да улесни изпразването на червата и изхвърлянето на билирубина. Честото кърмене, денонощно, може да помогне за оздравяването. Проучванията доказват, че даването на вода със захар (глюкоза) НЕ понижава нивото на билирубин. Това дори може да забави оздравяването, тъй като стомахчето на бебето ще е пълно с вода, то ще суче по-рядко, ще се изхожда по-рядко и билирубинът ще бъде изхвърлен от организма по-бавно (източник: http://www.bg-mamma.com/index.php?action=article;id=670).

Споделяш също, че приема и по 100-150 мл чай в някои дни. Добавки като вода, глюкоза, чай са течности, които запълват стомахчето без да носят нужните на бебето калории. Това може да доведе до по-рядко сукане и/или изсукване на по-малко кърма от гърдите. Тези последици може да имат негативен ефект върху производството.

Сукането на биберон-залъгалка също може да повлияе отрицателно на производството. При сукане, независимо дали от гърда или биберон, бебето се успокоява, успива независимо дали стомахчето му е пълно с храна или не. Много майки избират да избягват употребата на биберон-залъгалка поне през първите два месеца, когато лактацията все още се урегулира. Тук има повече информация за употребата на биберон-залъгалка, в случай че представлява интерес за теб: http://lllbg.org/2013/08/vreda-biberon-zalagalka/.

Няколко пъти се е наложило дохранване с АМ. Ако мислиш, че има нужда от дохранване, дали би обмислила дохранване с изцедена кърма? Обичайно майките, които биха искали да стимулират производството си с цедене, се стремят да имат поне 8-10 изцеждания за денонощие, като поне едно от тях да е през нощта - между 3-7 часа сутринта, когато нивата на хормона отговорен за производството на кърма са най-високи. В началото може да не забелязваш големи количества и това е нормално - досега организмът ти е произвеждал толкова, колкото е било премахнато от гърдите. С увеличаване на стимулацията на гърдите, би следвало количествата да започнат да нарастват. Това е като да си поръчаш храна за дома. Правиш поръчката сега, а храната идва след известно време. Биме могли да обсъдим идеи за цедене допълнително, ако прецениш.

Споделяш, че зърната ти са разранени отдавна. Дали има възможност за оптимизиране на засукването? Оптимизирането може да доведе до по-ефективно сукане и до по-добро стимулиране на гърдите. Ако мислиш, че това може да е обяснение за случващото се, бихме могли да го обсъдим допълнително. А дали дъщеря ти е преглеждана за анатомични особености, които може да са причина за разраняване, като например къса юздичка на езика и други? Много майки споделят, че употребата на биберон-залъгалка също може да доведе до разраняване на зърната, тъй като биберон се суче коренно различно от гърдата. Понякога помпата също може да е виновник за разраняване, ако например размерът на фунията и/или вакуума не са подходящи за майката. Може да е добра идея да се открие причината за разраняването, за да се отстрани и да му се даде шанс да отмине.

Ще се радвам да пишеш как ти се струва споделената информация и как се развиват нещата Simple Smile
Виж целия пост
# 4
Здравей,

броя кърмения са ни между 6-9 на ден, тя си спи вечер и аз не я будя, сама си прави пауза от някъде 6 часа.
Снощи като я кърмих, сука 20 мин от двете гърди и след 20 минути пак се плезеше, като че ли искаше още. Дадох й гърдата, но аз виждах как тя предимно само суче, не преглъща. Затова питах, за колко време се пълнят гърдите. Отдавна не съм се опитвала да изцеждам след кърмене, защото няколко пъти ми се случи да изцедя само няколко капки.
В момента, вече не се притеснявам толкова че иска да суче често, а че кърмата ми е малко. Някак си го усещам, знам ли. Снощи пак след хранене, искаше още, виждах я как не преглъща, направих й АМ и изяде около 30-40 мл. Не иска да й давам от това мляко, иска да я кърмя.

Глюкоза давах, защото ни посъветваха от болницата, тъй като не изкара жълтеница там.

Аз й правя, около 150 мл чай, но тя не го изпива всичкия, изпива около 50-70 мл, не съм се изразила правилно предния пост.

А дали дъщеря ти е преглеждана за анатомични особености, които може да са причина за разраняване, като например къса юздичка на езика и други? - не са ми давали такава информация, мога ли аз сама да разбера дали има такъв проблем?

Дори и нищо да не излиза от гърдите след кърмене, мога ли да опитвам да стимулирам с помпата?

Освен честото кърмене, други методи и начини за стимулиране на кърмата? Или начин за увеличаването й?

Много съм притеснена, че аз съм виновна за това че не й стига кърмата ... Не знам какво да правя вече


Виж целия пост
# 5
Здравей,

Изпитваш сило чувство на вина и си притеснена за производството си. Хубавото, че майката също има възможност да влияе на производството си - чрез мерките за стимулиране. Обичайно физическите методи за стимулиране са ефективни и много майки ги намират за достатъчни. Такива методи са:
- често кърмене (поне 10-12 пъти за денонощие);
- компресия на гърдата по време на кърмене;
- кърмене и от двете гърди;
- чест и продължителен контакт кожа до кожа;
- допълнителна стимулация с изцеждане (поне 8-10 пъти за деноноще);
- масаж на гърдите;
- стимулиране на зърното.
Бих могла да предоставя повече подробности за всеки метод, в случай, че е нещо, което би опитала.

Не си сигурна дали би могла да изцеждаш гърдите дори, когато нищо не потича от тях. Да, би могла. Дори много майки го правят. Така може да дадеш сигнал на организма си, че има нужда да произведе повече, отколкото е произвеждал досега. С времето би следвало да забележиш нарастване в получените количества. Може, ако искаш и да се увериш, че помпата е подходяща за теб - размер на фунията и вакуума, за да изключиш причината за липса на ефективно изцеждане в резултат на помпата. А ако прецениш, би могла да обмислиш и изцеждане на ръка.

Споделяш, че броят кърмения за денонощие е 6-9 и че прави пауза от 6 часа. Как намираш идеята за увеличаване броя на кърменията на поне 10-12 за денонощие и намаляване на нощната паузата до не повече от 4 часа? През първите 6 седмици от раждането може да се наложи и майката да поема инициатирата за някои кърмения, докато се увери, че детето й приема достатъчно кърма от гърдата.

Други средства за стимулиране на производството могат да бъдат т. нар. лактогонни средства. Те биха могли да засилят ефекта на съществуващите вече физически методи за стимулиране. Това означава, че е добре да има налице адекватна физическа стимулация и ако след известен предиод тя не даде задоволителни резултати, може да се обмисли подпомагане и с лактогонни средства.

Относно разраняването на зърната, дали би искала да опишеш как дъщеря ти засуква? Как изглежда позата ви? Ако е удобно и имаш желание, може да ми изпратиш снимка и/или видео. Дали би споделила и как изглежда зърното след като го пусне - цвят, форма? Дали усещаш болка при кърмене?

Във връзка с това дали е възможно да има някъв анатомичен проблем, който да е причина за разраняването, аз бих могла да ти дам само някои насоки за оценка на функционалността и мобилността на езика. Може да обърнеш внимание каква е формата на езика, когато го изплези навън - ако е сърцевидна, може юздичката да е по-къса или нееластична. Може също да погледнеш как изглежда езикът като плаче (ако се случи). Дали може да го вдигне високо в небцето докато плаче или остава ниско долу? Друго, което може да опиташ е да прокараш пръст по външната страна на долния венец от единия до другия му край. Върхът на езика й би трябвало да може да проследи движението на пръста ти поне до ъглите на устата като тялото на езика трябва да е неподвижно в средната линия. Може да има и други причини за ограничено движение на езика и затова, ако мислиш, че е нужно, би могла да се консултираш със сертифициран от международен борд консултант по кърмене (IBCLC) или стоматолог за пълна оценка.

Увеличаването на производството на кърма е възможно. Обичайно взетите мерки за стимулиране са временни, докато нещата заработят по желания начин. Може да е нужна известна доза постоянство, позитивизъм и време и обичайно нещата се нареждат по начин, който работи за двойката майка-бебе.

Надявам се предоставената информация да ти е интересна. Ще се радвам да пишеш как се развиват нещата при вас.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия