Отбиване на дете на 1година и 9 месеца

  • 1 019
  • 1
Здравейте,
Моля за съвет как да отбия детето си,момиче на година и девет месеца? Пробвала съм всичко, включително и да ме няма за пет дни, но като ме види веднага започва да ми дърпа блузата. Почти не говори, опитвала съм и да и обяснявам,че вече е голяма,  без ефект.  Постоянно търси гърдата,  бърка под блузата, дори, докато суче от едната гърда, се е хванала за другата и я гали. Вече се чувствам изтощена от нощните нападения и кърмения, а и изпитвам неудобство, когато си пъха ръката в сутиена ми пред хората.  Като не и давам изпада в истерични състояния. Не иска да заспива с баща си. Даже пробвах да пия салвия,  но отново нямах резултат.  От шише не пие нищо, пие си кисело мляко със сламка....Благодаря Ви
Виж целия пост
# 1
Здравейте, temenuganuga!

Отбиването на тази възраст често има значението на замяната на един вид общуване с друг. Това може да е доста голямо предизвикателство понякога, особено ако една от двете страни не е напълно готова за това.

Вие вероятно се чувствате объркана, защото всички ваши опити, които са с различен подход, не са дали очаквания резултат. Дъщеря ви продължава да иска много настоятелно, което ви изтощава и ви кара да се чувствате неудобно пред други хора.

Повечето майки, които обмислят отбиването, намират, че изготвянето на предварителен план на действие, към който да са придържат максимално, задаването на постижими цели, към които да се стремят, им дават увереност и подкрепа по този път.

Когато говоря за план, имам предвид как да се действа в съответната ситуация. Например често майките решават каква да бъде последователността на премахване на кърменията. Някои предпочитат да започнат от нощното, защото е най-тежко за тях. Други избират да махнат първо дневните, защото при тях се получава по-лесно. Друга част от плана е свързана с какво ще се замести кърменето като занимание или съответно храна/напитка. Важно е също предварително да се помисли за възможните реакции на детето и как да се отговори на тях.

Реално-постижимите цели са много ценни, защото постигането им е възможно и то вероятно с по-малко препятствия. Например може да се започне с поставяне на цел да се махне дневното кърмнене в период на 2 седмици. Това е реално и напълно постижимо, особено при дете на тази възраст. Целта е да не се травмира детето от рязък, категоричен отказ веднага, като в същото време се дава възможност на организма да се настрои към новата ситуация и да намали производството на кърма плавно, без излишни притеснения за майката.

Най-често дневните кърмения са махат най-безболезнено, тъй като през деня има възможност да се предложат много други интересни и забавни неща. Например храна, която е подходяща за ядене с ръце, творене с боички за рисуване с ръце, рисуване върху килимче с воден химикал, игра с пластелини, нанизване на цветни мъниста (големи или пък може макарони), разходка навън или каквато и да е друга игра, която детето намира за интересна в момента. В случаите, когато децата са много настоятелни да сучат, няки майки подбират определени игри и занимания, които предлагат само когато детето наистина отказва всико и иска да суче.

Махането на нощните кърмения може да е голямо предизвикателство. В повечето случаи помага някой друг да поеме грижата за детето през нощта, като пак е добре да се даде време за да свикне с новата ситуация и да не се разстройва прекалено. Много деца реагират добре на ритуал за заспиване. Това са последователност от действия, които да успокоят детето, да му дадат сигурност и спокойствие и винаги да водят до заспиване. Например тиха игра като редене на кубчета или домино, измиване на раце, лице и зъби, преобличане, ресане на коса, разказване на изминалия ден, планиране на следващия, четене на приказка или разказване на история. Някои деца реагират добре на предлаганата вода при нощното им будене. Отново отбелязвам, че е важно да се даде време.

При всички случаи е от голямо значение с детето да се говори постоянно за промените, за новите неща, които ще правите заедно, за отношенията, за обичта. Близкият контакт остава също толкова важен и е хубаво при игрите, при четене на книжка, при рисуване и винаги, когато е възможно, майката да прегръща детето. По този начин плавно се преминава към следващия етап на общуване.

Надявам се тази информация да ви даде нови идеи. Ако решите да си изготвите план и бихте искали да го обсъдим, ще се радвам да пишете отново.

Поздрави,
Мария
ЛЛЛ Лидер-консултант по кърмене
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия