Генетични и имунологични проблеми - 17

  • 44 683
  • 761
# 630
Какво е MTHFR и как да подходим към него естествено?

Скрит текст:
И така, какво е MTHFR генна мутация?

MTHFR генната мутация е открита съвсем наскоро по време на завършването на проекта за човешки геном. По време на това проучване учените открили, че тези с този вид генни мутации са имали тенденция да развиват определени заболявания като Хиперактивно разстройство, Алцхаймер, автоимунни заболявания, аутизъм и атеросклероза по-често от тези без MTHFR мутация.

Смята се, че 30-50% от населението носи мутация на MTHFR гена с 14-20% от тези индивиди, които имат по-тежка мутация, която драстично влияе на тяхното здраве.

Самата MTHFR произвежда ензим, наречен метилентетрахидрофолат редуктаза, който е отговорен за добавяне на метилова група към фолиева киселина (известна още като витамин В9), за да може да се използва от организма. Този ензим е важен и за превръщането на хомоцистеиновите нива в метионин - важни аминокиселини, необходими за правилния метаболизъм, растежа на мускулите и производството на глутатион. Генът MTHFR е отговорен и за способността на организма да елиминира токсините от тялото чрез метилиране. Метилирането не е само за детоксикация, а и процес, необходим за създаването на всяка клетка в тялото ви, включително невротрансмитери като серотонин, епинефрин, норепинефрин и допамин, както и имунни клетки и хормони като естроген. Освен това, черният дроб е основен орган за обработка, който използва безброй ензимни пътища, включително метилиране, за да превърне хранителните вещества в използваеми форми. Така, както можете да видите, значителна мутация на MTHFR гена може да предизвика много хаос и безброй симптоми.

Видовете мутации на MTHFR

Има две главни MTHFR мутации, които изглежда са отговорни за по-сериозните последици за здравето на човека; MTHFR C677T и MTHFR A1298С. Тези "полиморфизми" означават поставянето на мутацията върху гена и могат да бъдат наследени от един или двамата родители. В зависимост от мутацията, тя може да потисне способността на организма да превръща хранителните вещества в използваеми витамини, минерали и протеини. Той може също да доведе до ниски нива на холестерол, мозъчна функция, храносмилане и ендокринно здраве, както и сърдечни заболявания и високи рискови бременности. Други симптоми включват продължителна умора, мозъчна мъгла, тревожност и проблеми със съня.

Различните типове мутации за MTHFR:

• Хомозиготен - същият ген, предаван от двамата родители, или мутацията 677, или мутацията 1298.

• Хетерозиготен - единият родител е преминал през 677 или 1298 мутация, докато другият родител преминава през нормален ген.

• Хетерозиготно съединение - единият родител преминава през мутацията 677, докато другият преминава през мутацията 1298.

Двете най-проблематични вариации са хомозиготни и съставни хетерозиготни MTHFR мутации.

Общите симптоми за всеки тип MTHFR мутация включват:

AA1298 / CC677 - Нормално за двата общи варианта или мутации, 677 и 1298

AA1298 / C677T - Единична мутация 677 - По-чувствителна към увреждане на околната среда, депресия, проблеми с централната нервна система и т.н. (наричана Heterozygous)

A1298C / CC677 - Единична мутация 1298 - По-чувствителна към увреждане на околната среда, депресия, проблеми с централната нервна система и т.н. (наричана Heterozygous)

1298CC / ​​CC677 - Двойна мутация 1298 - Много по-лоши симптоми за горните проблеми (наричани хомозиготни)

AA1298 / 677TT - Двойна мутация 677 - Подобно на 1298CC плюс болест на сърцето, кръвни съсиреци и т.н. (наричани хомозиготни)

C677T / A1298C - Single 1298 + Single 677 - Възприемчиви към всички горепосочени и по-лоши при инсулти, сърдечни заболявания, кръвни съсиреци и др.

В изключително редки случаи някои индивиди могат дори да имат 3 мутации (двойна мутация в един ген и една мутация от друга) или евентуално 4 мутации:

MTHFR 1298CC (rs1801131) или GG + MTHFR C677T (rs1801133) или AG - (тройна мутация)

MTHFR A1298C (rs1801131) или GT + MTHFR 677TT (rs1801133) или АА - (тройна мутация)

MTHFR 1298CC (rs1801131) или GG + MTHFR 677TT (rs1801133) или АА - (четворна мутация)

Какво прави MTHFR генна мутация за вас?

1. Той причинява MTHFR гена да произвежда дефектен ензим. В зависимост от вашата специфична мутация, този ензим ще функционира по-малко оптимално - изпълнява се от 35-70% по-малко от капацитета му. Това означава, че тялото ви е с 35-70% по-малко в състояние да разгради токсините, да премахне тежките метали и ви поставя в по-висок риск от сърдечни заболявания, ракови заболявания, спонтанни аборти и други проблеми. Ако е обичайно за тези с MTHFR мутация да има големи количества тежки метали в тяхната система, която варира от човек на човек.

2. Дефектният ензим (особено C677T) не разгражда правилно фолиевите витамини, което може да предизвика повишени нива на хомоцистеин. Това може да увеличи риска от коронарна болест на сърцето, проблеми с кръвното налягане и дори деменция.

3. Хомоцистеинът може да стане трудено за организма, да се превърне в глутатион - главният антиоксидант и детоксикатор в организма. Това ви прави по-податливи на хроничен стрес и токсично претоварване.

4. Хомоцистеинът може по-трудно за организма да се превърне в метионин - незаменима аминокиселина, която помага да се предпази тялото от артеросклероза, мастно заболяване на черния дроб, анемия, увреждане на свободните радикали и възпаление. Ниските нива на метионин също причиняват на тялото да произвежда по-малко SAM-e - химикал, тясно свързан с психичното здраве.

5. Всъщност можете да откриете за себе си, че сте с високи нива на фолиева киселина или В12, тъй като тялото ви има проблеми с превръщането на неактивните форми на тези витамини в бионалични форми. Това води до натрупване на тези хранителни вещества в серума, който също инхибира активните форми.

6. Често се срещат високи нива на мед и ниски нива на цинк. Тъй като съотношението на тези хранителни вещества е от решаващо значение за оптималното здраве, тъй като високата мед е свързана с хиперактивност, депресия, циркулиращи негативни мисли, главоболие, акне, чести заболявания, чувствителна кожа, синини, надбъбречен стрес.

Повече от вероятно е ако нямате проблеми или не сте извършили тестване, никога да не разберете за статуса на мутацията на MTHFR.

Условията, които се предполага да бъдат свързани с MTHFR, включват:

сърдечно-съдови и тромбоемболични заболявания (по-специално кръвни съсиреци, инсулт, емболия и сърдечни пристъпи)

депресия

безпокойство

биполярно разстройство

шизофрения

рак на дебелото черво

остра левкемия

хронична болка и умора

нервна болка

мигрена

повтарящи се спонтанни аборти при жени в детеродна възраст

бременност с дефекти на невралната тръба, като spina bifida и anencephaly (научете повече за успешна бременност с MTHFR)

Рискът е вероятно да се увеличи, ако човек има два варианта на ген или е хомозиготен за MTHFR мутация.

Наличието на MTHFR вариант не означава, че се нуждаете от медицинско лечение, а просто означава, че трябва да вземете допълнителен витамин B. Лечението може да бъде показано, когато човек има много високи нива на хомоцистеин, почти винаги над нивото, приписано на повечето варианти на MTHFR. Лекарите трябва да изключват други възможни причини за повишаване на хомоцистеина, което може да възникне с или без варианти на MTHFR.

Други причини за висок хомоцистеин включват:

хипотиреоидизъм

състояния като диабет, висок холестерол и високо кръвно налягане

затлъстяване и бездействие

някои лекарства, като аторвастатин, фенофибрат, метотрексат и никотинова киселина

От там лечението ще зависи от причината и не е задължително да се вземе предвид MTHFR. Изключение се прави, когато имате едно от следните:

високи нива на хомоцистеин

потвърдена MTHFR мутация

дефицит на витамин в фолиева киселина, холин или витамини B-12, B-6 или рибофлавин

В тези случаи лекарите могат да предложат добавки за отстраняване на недостатъците заедно с лекарства или лечение, за да се отговори на специфичното здравословно състояние.

Хората с MTHFR мутации може също да пожелаят да предприемат превантивни мерки, като променят някои избори за начин на живот, които могат да повишат нивата на хомоцистеина. Неща като спиране на тютюнопушенето, достатъчно упражнения и здравословно и балансирано хранене могат да помогнат без употребата на лекарства.

Повече за MTHFR C677T

Тази мутация, независимо дали е хомозиготна или хетерозиготна, кара тялото да има проблеми с превръщането на фолиевата киселина в активната форма на фолата. Последствията тук са двойни, тъй като не можете да понасяте фолиева киселина - синтетичната форма на фолиева киселина, която често се среща в много преработени храни като укрепени хранителни продукти и печени изделия. Освен това, тази мутация може да предизвика повишени нива на хомоцистеин, които допринасят за оксидативен стрес и повишен риск от сърдечно заболяване.

Що се отнася до MTHFR генната функционалност като цяло (включително метилиране), тези с хомозиготна мутация за C677T имат приблизително 70% загуба на функция, докато хетерозиготна мутация е 40% загуба на функция.

Други препоръки за тези с мутация C677T MTHFR

1. Избягвайте антиациди, тъй като те инхибират абсорбцията на В12 и други хранителни вещества

2. Избягвайте да поглъщате нещо с фолиева киселина в него, включително добавки и преработени храни

3. Избягвайте приема на лекарства, които повишават нивата на хомоцистеина, като азотен оксид, под ръководството на Вашия лекар

4. Избягвайте да вземате лекарства, блокиращи фолиева киселина, като например метотрексат под ръководството на Вашия лекар

5. Яжте тъмно листни зеленчуци и други храни, богати на фолиева киселина дневно

6. Премахнете млечните продукти от вашата диета

7. Премахнете глутена от диетата си

8. Измерете нивата на хомоцистеина

9. Ако сте бременна, потърсете лекар, който е запознат с MTHFR

10. Ограничете приема на преработени храни

11. Намаляване на токсините в околната среда (спрете използването на токсични продукти за здраве и красота, филтрирайте водата и т.н.)

12. Премахване на живачни амалгами и коренови канали с обучен за това стоматолог

13. Стимулирайте ежедневно лимфната система, за да помогнете на детоксикацията на тялото (миене на суха кожа, сауна, мини ребаунд, детоксикации и др.)

Най-добрите добавки за мутация C677T MTHFR

• Бетаин - спомага за намаляване на повишените нива на хомоцистеин

• Куркумин - антиоксидант и противовъзпалително средство

• EPA / DHA - здравето на мозъка и сърдечносъдовата система

• Глутатион - подкрепа на черния дроб и вътреклетъчен антиоксидант

• Метикобаламин или хидроксикобаламин (Hydroxy B12) - бионаличен B12

• Метилфолат - бионаличен фолиева киселина

• Смесени токофери (витамин Е)

• NAC - антиоксидант и прекурсор на глутетион

• Натокиназа - поддържа сърдечно-съдовата система и здравето на кръвообращението

• ФосфатидилХолин - поддържа клетъчни мембрани и когнитивни функции

• Пробиотици - поддържа здравето на храносмилателната система

• Пиридоксал-5-фосфат - Витамин В6

• Рибофлавин - Витамин В2

• Силимарин (Бял трън) - поддържа здравето на черния дроб и детоксикацията

• Витамин Ц

• Витамин D3

Повече за MTHFR A1298C

Тази мутация, независимо дали хомозиготна или хетерозиготна, влияе на превръщането на метилфолата в BH4 (известен още като тетрахидробиоптерин). BH4 играе важна роля в създаването на невротрансмитери като серотонин, допамин, епинефрин и норепинефрин, поради което тази мутация е тясно свързана с фикологичните нарушения. Той също така потиска производството на хормона на съня мелатонин. В допълнение, BH4 е важен за сърдечно-съдовата система и играе роля за предотвратяване на сърдечни заболявания.

Що се отнася до цялостната функционалност на метилиране, за тези, които са хетерозиготни за A1298C, се смята, че имат предимно нормална функция, докато тези, които са хомозиготни за A1298C, имат 35% загуба на функционалност.

Онези със смесена хетерозиготна мутация за C677T и A1298C имат 50% загуба на функционалност.

Що се отнася до други препоръки за мутация A1298C, следвайте горния списък и започнете да променяте начина си на живот в балансиран и здравословен. Също така не забравяйте да вземете бионалична форма на фолиева киселина, за да помогнете на обратните симптоми.

За съжаление няма много информация за MTHFR A1298C и как най-добре да я третираме още.

MTHFR и как да се отнасяме към него естествено

Така сега, когато всички сложни разяснения са дадени, как всъщност да направим живота по-лесен, ако имаме MTHFR мутация? Не можете просто да промените гените си, но можете да помогнете за справяне и предотвратяване на симптомите и да живеете нормален живот.

1. ИЗБЯГВАЙТЕ ФОЛИЕВА КИСЕЛИНА и вместо това вземете ФОЛАТ

Въпросът е, че трябва да спрете фолиевата киселина - синтетичната форма на фолата, независимо от вида на мутацията MTHFR.

Поглъщането на прекомерни количества фолиева киселина в дневните витамини и други добавки, заедно с неговото несъзнателно поглъщане в зашеметяващ брой преработени храни, затруднява приема на фолиева киселина. Когато имате MTHFR мутация, тялото ви не може да преобразува или да използва фолиева киселина.

Също така трябва да имате предвид, че вашите метилиращи ензими започват да се нарушават, което прави още по-важно да се избегне фолиевата киселина.

Силно препоръчвам да проверявате ежедневните витамини и други добавки, за да видите дали фолиевата киселина е включена като съставка. Ако е така, спрете да го приемате незабавно и потърсете марка, която съдържа метилирана, бионалична форма на фолиева киселина (известна като I-метилфолат, която може да бъде маркирана като 5 L-MTHF или 6 (S) -L-MTHF).

Тези с дефицит на фолиева киселина често са с ниско съдържание на витамини В6 и В12, така че може да искате да ги допълвате.

Трябва също така да проверите всички преработени храни, закупени в магазина, включително обогатени храни и млека (включително сортове на растителна основа), хляб и други печени стоки. Направете го като навик да проверявате съставките, за да избегнете поглъщането на добавена фолиева киселина.

2. Яжте богати на Фолат храни

Най-добрият начин да обърнете фолиевия си дефицит е да ядете диета с високо съдържание на фолиева киселина. Ребалансирането на тези нива значително ще подобри симптомите, причинени от мутацията на MTHFR гена. Тъй като тази мутация причинява намалена функционалност на метилиране, може да отнеме известно време, преди вашите нива да се допълнят отново.

Храните, които са естествено с високо съдържание на фолиева киселина, включват:

• Бадеми

• Артишок

• Аспержи

• Авокадо

• Банан

• Фасул и други бобови растения

• Цвекло

• Броколи

• Брюкселско зеле

• Моркови

• Карфиол

• Целина

• Царевица

• Тъмнолистни зеленчуци

• Ленено семе

• Грейпфрут

• Грозде

• Зелен лук

• Бамя

• Портокали

• Папая

• Фъстъци

• Грах

• Картофи

• Малини

• Червени чушки

• Ягоди

• Слънчогледови семки

3. Помогнете за детокса на тялото си

Тъй като мутацията на MTHFR ген инхибира правилната детоксикация, важно е да се подпомогне тялото при освобождаване на токсините.

Някои от най-добрите начини за постигане на това са:

• Пиене на много вода

• Сухо четкане на тялото за стимулиране на лимфния дренаж

• Хранене на диета с високо съдържание на хранителни вещества, пълноценни храни

• Редовно упражняване

• Приемане на вани за детоксикация

• Използване на мини батут

• Използване на сауна

• Използване само на естествени продукти за здраве и красота

4. Водете здравословен начин на живот

Всичко от стрес, тревожност, качествен сън, храносмилане, упражнения и среда влияят върху изразяването на нашите гени. Ако се фокусирате върху здравословното хранене, намаляването на стреса, лекуването и поддържането на храносмилателния ви тракт, ходенето пеш ежедневно и получаването на висококачествен сън, MTHFR генната мутация няма да бъде изразена толкова силно.

5. Изпробвайте

Ако мислите, че може да имате мутация на MTHFR ген, можете да се изследвате.

След като разберете кои гени са мутирани, ако има такива, тогава можете да определите какви стъпки можете да предприемете, за да облекчите и контролирате експресията на гена.

Ако имате мутация, шансовете са и вашите деца да имат такива.

Наличието на MTHFR генна мутация не е краят на света и със сигурност не е вашата съдба. Получаването на повече знания и предприемането на действия е най-добрият начин за провеждане на нормален, здравословен живот с MTHFR.

Някои източници за повече информация за MTHFR:

https://wellnessmama.com/…/methylation-problems-gene…/

https://www.drbenlynch.com/

https://mthfrliving.com/…/preparing-pregnancy-mthfr…/

https://chriskresser.com/methylation-101/

https://www.healthline.com/health/mthfr-gene#treatment
Виж целия пост
# 631
Здравейте, понеже не мога да се свържа с доц. Русев прибягвам пак да попитам вас за съвет.Пия Натаспин (всеки ден) и аспирин протект (през ден) заради висок д-димер (0,235 но не са при мен и не мога да се сетя за мерната единица Rolling Eyes в клиника Малинов си пуснах изследванията тогава). Доц. Русев ми каза да пия Натаспин 3 седмици и тогава контролен д димер. Пуснах си в Рамус и резултата беше 229ng/ml, което мисля че означава че почти няма промяна в стойността.. дали да продължавам с терапията или да спра да пия натаспин-а. Някоя от вас била ли е в подобна ситуация?
Виж целия пост
# 632


Откриха ми тези мутации, след направено изследване.
Към днешна дата съм след трансфер на ембрион, но единствено ми е преписано по 1т. сутрин метафолиева киселина и 1 т. вечер аспирин протект. Нищо друго, което касае тромбофилията. Имуноложката, извършила изледването още тогава ми разясни, че при бъдещо забременяване, следва да се прецени, каква да е терапията.
Мили дами, ако някоя от вас се е сблъсквала с този проблем да сподели, какво е предприела? Какво и е било изписано и от кого?
Разчитам на вашата помощ!
Виж целия пост
# 633


Откриха ми тези мутации, след направено изследване.
Към днешна дата съм след трансфер на ембрион, но единствено ми е преписано по 1т. сутрин метафолиева киселина и 1 т. вечер аспирин протект. Нищо друго, което касае тромбофилията. Имуноложката, извършила изледването още тогава ми разясни, че при бъдещо забременяване, следва да се прецени, каква да е терапията.
Мили дами, ако някоя от вас се е сблъсквала с този проблем да сподели, какво е предприела? Какво и е било изписано и от кого?
Разчитам на вашата помощ!

Здравейте,

Аз съм с абсолютно същите две  мутации (фактор 5 и ПАЙ).
За съжаление ги изследвах след загуба в 36 г.с.,като искам да отбележа, че нямаше никакви отклонения през бременността и по бебенцето...
Моята терапия е от имунолог и генетик, които си съвпаднаха, а именно 0,6 Клексан/ Фраксипарин веднага след положителен тест до термин и АП 100 мг преди бременност от 15-25 ден от МЦ и след + тест през ден до БХС и скрининга за прееклампсия, след който ще се прецени дозата и приема на АП.
Мета фолиева е задължителна според мен, дори да няма мутация, а едната Ваша е именно за неусвояване на вит. от група Б.
По препоръка на генетик изследвах и още един ген, който се изследва само при носители на фактор 5 на Лайден, а именно Фактор V R2 – 4070, чрез който се преценява дали може да се приложи аспирин (поне така ми обясни).
Пак по негова препоръка изследвах още HLA-G Ins/Ins, IL 1A -889 С/Т, IL 1B +3954 С/Т и TNFα-308, които пък са свързани с генетичната ми предразположеност към еклампсия и прееклампсия, както и ранни загуби- терапията е пак с НМХ и АП.
Аз реших да направя и консултация с хематолог, защото Фактор 5 на Лайден е високорискова мутация и за мен е важно да видя неговата терапия и препоръка.
Виж целия пост
# 634
Бела, благодаря ви за подробното обяснение:heart:
Аз в първия пост не уточних, че през 2020 г имах две биохимични бремености. Бяха по естествен начин. След втората ми казаха да се изследвам за тромбофилия и така се откри. Аз преди стимулацията на своя глава пиех по 1 АП вечер. Една седмица, преди да започнем го спрях. Питах докторката, дали по време на стимулация трябва да пия, но тя категорично забрани. След трансфера пак се консултирах с колегата ѝ, който го направи, като показах самото изследване. Докторът ми обясни, че аз не усвоявам фолиева, което аз знаех. Вие от София ли сте? С кои специалисти като имена се консултирахте?
Виж целия пост
# 635
Vi_To

От Варна съм, но в София ще се консултирам с проф. Паскалева (хематолог), иначе пътувах до Плевен за среща и консултация с доц. Конова (имунолог), а тук се консултирах с д-р Константинова (генетик). Това, което знам и от другите момичета тук е, че е много важно АГ да е наясно с тромбофилията, защото хемостаза се следи на 3 седмици при стартирана терапия и е добре тези резултати да се гледат и от него заедно с ехография и доплер.
Виж целия пост
# 636
Vi_To

От Варна съм, но в София ще се консултирам с проф. Паскалева (хематолог), иначе пътувах до Плевен за среща и консултация с доц. Конова (имунолог), а тук се консултирах с д-р Константинова (генетик). Това, което знам и от другите момичета тук е, че е много важно АГ да е наясно с тромбофилията, защото хемостаза се следи на 3 седмици при стартирана терапия и е добре тези резултати да се гледат и от него заедно с ехография и доплер.

Чувала към и за двете. С проф. Паскалева ще направя в скоро време консултация. Плевен ми е далеко, че трябва някой да ме закара, а мъжът ми е често в командировка. Може би АГ изчаква да види +тест и тогава да ми назначи нещо друго? Нямам представа, но аз да направя и консултации с други специалисти. Пожелавам ти при теб всичко да се развива в положителен аспект.
Виж целия пост
# 637
Здравейте, момичета. Преди инвитро (и без досегашни бременности или аборти) да си направя ли според вас изследване за антифосфолипидни антитела и НК клетки? Ако да, къде бихте ми препоръчали да ги направя и кой би могъл да ги разчете? Чета тук-таме за д-р Конова, но не знам в коя клиника е тя?
БЛАГОДАРЯ ВИ!
Виж целия пост
# 638
Здравейте, момичета. Преди инвитро (и без досегашни бременности или аборти) да си направя ли според вас изследване за антифосфолипидни антитела и НК клетки? Ако да, къде бихте ми препоръчали да ги направя и кой би могъл да ги разчете? Чета тук-таме за д-р Конова, но не знам в коя клиника е тя?
БЛАГОДАРЯ ВИ!
Д-р Конова е в КИРМ Плевен, ходи и в Пловдив и Бургас.
Изключително професионално отношение.
Виж целия пост
# 639
Ех... аз съм в София.
Виж целия пост
# 640
Може да се свържете с доц. Русев - клиника Малинов, също и в Надежда има имунолози. Ако имате възможност си направете и някои други изследвания, като например тромбофилии. Аз много съжалявам, че през два опита преминих без да се изследвам, но нито някой ме е насочил, (защото първо трябва да преминеш през аборт евентуално за да има адекватна реакция), нито бях чувала за тези неща.
Виж целия пост
# 641
Може да се свържете с доц. Русев - клиника Малинов, също и в Надежда има имунолози. Ако имате възможност си направете и някои други изследвания, като например тромбофилии. Аз много съжалявам, че през два опита преминих без да се изследвам, но нито някой ме е насочил, (защото първо трябва да преминеш през аборт евентуално за да има адекватна реакция), нито бях чувала за тези неща.

Да, тромбофилия и кариотип изследвахме. Просто се чудя дали да изследвам и антифосфолипидни и НК, на които в Турция не обръщат внимание. Имала съм ендометриоза преди години.
Виж целия пост
# 642
Здравейте, с три неуспешни бременности съм. Първа приключила в 8 г.с., втора в 23 г.с., трета в 9 г.с. Причини: тромбофилия, повишени нк клетки обаче при последната бременност бях на терапия фраксипарин и вливки интралипид и пак мисед. След това се оказах и с голям недостиг на витамин Д и Б12 взех и за тях мерки. Чудя се дали причината може да е в мъжа ми. За съжаление на този етап отказва да си направи спермограма, защото според него всичко е наред щом забременявам буквално от един път.. Според моето АГ също няма кой знае какъв проблем щом едната бременност била продължила до 23 седмица ( бебето до последно имаше сърдечна дейност и беше добре, но имах скъсена шийка и кървене). Дали причината може да е в мъжа за мисед абортите или по-скоро тромбофилията и липсата на витамини. ??
Виж целия пост
# 643
Здравейте, с три неуспешни бременности съм. Първа приключила в 8 г.с., втора в 23 г.с., трета в 9 г.с. Причини: тромбофилия, повишени нк клетки обаче при последната бременност бях на терапия фраксипарин и вливки интралипид и пак мисед. След това се оказах и с голям недостиг на витамин Д и Б12 взех и за тях мерки. Чудя се дали причината може да е в мъжа ми. За съжаление на този етап отказва да си направи спермограма, защото според него всичко е наред щом забременявам буквално от един път.. Според моето АГ също няма кой знае какъв проблем щом едната бременност била продължила до 23 седмица ( бебето до последно имаше сърдечна дейност и беше добре, но имах скъсена шийка и кървене). Дали причината може да е в мъжа за мисед абортите или по-скоро тромбофилията и липсата на витамини. ??

И при моя уж всичко беше добре, нищо притеснително при спермограмите. И така 4 инсеминации без бременност, едно инвитро и един аборт. Накрая открихме ДНК фрагментации 68% при норма до 15%.  Кацаров каза, че не е чудо, че съм забременяла. Чудо ще е да родя. С тия стойности мога да правя аборт след аборт и повече от трети месец едва ли ще избутам. На мъжа ти му кажи, че в това занимание участват двама. Репродуктивните проблеми обикновено не се усещат - няма главоболие, не те сърби и не ти излизат пъпки от тях. На пръв поглед изглеждаме като нормални и здрави хора. Докато не дойдат по-специалните изследвания. Безотговорно е да отказва да се изследва, при положение, че ти си минала през 3 аборта. Имай предвид, че добрата спермограма не означава добри стойности на фрагментациите.  Моят мъж се храни здравословно, спортува редовно от малък, не пуши, не пие, не взима никакви вредящи фитнес добавки и въпреки това по рождение си има генетичен проблем.
След аборта на мен ми назначиха антифосфолипидни антитела, а преди инвитрото кариотип и на двамата. Но смятам, че моят лекар не назначава достатъчно изследвания.
Виж целия пост
# 644
Здравейте и аз бих споделила мнение, би следвало да направите този SDI тест и да се види резултатите. Моя съпруг при първия тест имаше много лош резултат. Направи курс с иглотерапия и втория тест беше в норма. Първия тест го направихме след спонтанен аборт в 8 седмица. Доктора ми търдеше че е заради малоформации и тогава назначи SDI теста, също правихме и кариотип -там всичко излезе наред. При мен излязоха мутации и завише Нк, така че не е сигурно каква е била причината. Но е важно,да можете да имате реална представа и за него как са нещата.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия