Еднопосочен билет за Германия

  • 6 650
  • 37
# 30
Според мен по-лесно се заминава като студент, но за това ти трябва добро владеене на немски, поне едно B2 и допълнителен курс към университет на място. В по-малките градове като цяло е по-евтино, но и възможностите за работа са донякъде по-малко.

Само с английски е абсурд да се оправи човек тук. Хората просто не го говорят добре, а не че се правят на интересни.

Тази година с короната всичко е по-трудно. Аз бих я използвала да изкарам няколко курса немски. Освен това Германия не е за всеки, много хора идват и след няколко ходи и се връщат кой от къде е защото животът тук не им понася.
Виж целия пост
# 31
По тази тема - моя приятелка канадка, от няколко месеца в Германия влачи по всички институции приятеля си германец, понеже не говори дума немски и й бяха казали да си води човек.
В един момент решават, че не им се плаща повече kirchensteuer и отиват да се отписват. И в този момент на перфектен английски започват да я питат ама защо, дали е сигурна, почти в ада я бяха пратили. Simple Smile)

С английски (зависи какво означава "оправно" ниво) и минимален немски в големите градове става, но да, в институциите говорят само на немски, тоест ти трябва поне елементарно ниво или някой да идва с теб.
Виж целия пост
# 32
Никой никога не ме е питал защо не плащам църковен данък. Така съм го заявила и толкова. Проблемът при тези които плащат и се отписват е в семейството роднините какво ще кажат.

Германия беше трудно преди 20 години с визи, без ЕС и с никакви чужденци.
Сега всеки който поиска, може да се пробва. Английски се говори, дори и преди 20 години се говореше свободно почти навсякъде. Имам много познати, които се оправят само с английски и си просперират в кариерата и в личния живот. Разбира се говорим за големите градове.
Животът в чужбина не е за всеки, но всеки може да се опита и сам да прецени.
Виж целия пост
# 33
Мен също никой не ме е питал защо не плащам църковен данък, защото отбелязвам че съм православна. Църковният данък се плаща само от католици и протестанти. Мъжът ми, когато се отписа, го питаха защо. Каза им в прав текст че не иска да им плаща данък и това беше. Мнението на роднините му никой не го е искал

Английски точно пък в Германия изобщо не се говори свободно. По разни институции е въпрос на късмет да попадне човек на някой с ниво на английски над елементарното
Виж целия пост
# 34
Дори мисля, че в институциите им е забранено да говорят друг език, но не знам достоверна ли е информацията, факт, обаче, че малко говорят
Виж целия пост
# 35
Аз имам приятелка рускиня, не иска да учи немски и навсякъде на английски се оправя. Три деца има, ясла, ДГ, училище, лекари...
Виж целия пост
# 36
В институциите и сега и преди 20 години все някой говори англисйки.
В големите градове няма никакъв проблем само с английски да се оправи човек, ако работи работа, която не изисква немски.

Ако човек е решил дълго да седи, не е разумно да не говори езика, но ще се оправи спокойно и без него.
Виж целия пост
# 37
Мога да ти помогна доста за IT бранша, ама е хубаво да споделиш какво точно учиш, докъде си с ученето и т.н. Че IT специалист общо взето нищо не значи. И моят съвет е ако правиш бакалавър в момента в БГ, да хванеш да понаучиш немския и да дойдеш да направиш магистратура тук. Докато правиш в Германия магистратурата, можеш паралелно да работиш като Werkstudent  в някоя фирма като софтуерен тестер. След това е лесно - или в софтуерна фирма или в консултантския бранш. За заплатите - стартова след университета поне 40 000 евро на година. За 4-5 години стига 65-70. Това в малка фирма. В по-големите е повечко. Но всичко това при завършена специалност информатика, икономическа информатика и т.н. Не говоря за изкаран курс в някоя от школите в БГ.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия