Малко бебе и микроби

  • 2 184
  • 22
# 15
Според баба ми, която беше лекар, Хепатит можеш да хванеш от дръжката в трамвая. Аз не съм задълбавала по темата с хепатита, но знам, че е "болест на мръсните ръце"

Скрит текст:
Всъщност разрових се и ето първото, което ми попадна :

"У нас разпространението на хепатит А е най-високо при децата между 5- и 10-годишна възраст. Това инфекциозно заболяване е известно още като болест на мръсните ръце. Как става заразяването, какви са симптомите, какво е лечението, как можем да предпазим децата от хепатит А? Потърсихме отговорите от д-р Тенев.

Какво представлява хепатит А?

Вирусният хепатит А е остро инфекциозно заболяване, което се предава от човек на човек. Причинява се от вирус, който се размножава в черния дроб и води до неговото увреждане. Заболяването се проявява с признаци на обща интоксикация, хепатит, а понякога и жълтеница. То е известно още от древността, като първите епидемии от хепатит А са документирани в Европа през 17 и 18 век.

Това е най-често срещаният хепатит в света, като годишно боледуват около 1,4 млн. души. България се счита за страна със средна ендемичност, но се определя като една от малкото държави със заболяемост по-висока от средните за Европейския съюз (ЕС). По данни на Европейския център за контрол на заболяванията в Стокхолм в страните от ЕС най-засегната е детската възраст. По възрастови групи през последните години в България разпространението е най-високо при децата между 5- и 10=годишна възраст.

Как става заразяването?

Заболяването се нарича още „болест на мръсните ръце“. Основният механизъм на предаване на заболяването е фекално-орален, като роля играят замърсените ръце, хранителни продукти, вода, мухи и др. Инфекцията може да бъде предизвикана при консумация на заразена храна (твърда или течна) или вода, като се наблюдава както семейно заразяване по контактно битов път, така и разпространение в по-големи колективи и общности – епидемични взривове. Източник на заразата е болният човек или заразоносител (при част от хората заболяването протича безсимптомно). Болните с жълтенична форма са заразни няколко дни, преди появата на симптомите, и една седмица след това. Вирусът се намира в най-голяма концентрация във фекалиите (изпражненията), кръвта и слюнката и чрез тях може да бъде предаден. Най-опасни от епидемиологична гледна точка са болните без жълтеница или заразените без оплаквания. Заразяването по контактно-битов път може да стане при ползването на общи предмети с болния (най-вече играчки при децата).

Ааа, да, Хепатит Б не може...
Виж целия пост
# 16
Само че имунизация за хепатит А не се прави, доколкото знам. Пък темата изобщо не е За и Против ваксините.
Виж целия пост
# 17
Не се притеснявай, не го мисли това изобщо.
Виж целия пост
# 18
Не винаги избора за отлагането на ваксините зависи от родителя, понякога се налага от лекари. Ако родителя е носител на наследствено заболяване, може да решат да отложат ваксините докато не се изследва напълно детето и да се уверят че е здраво. После се наваксва с тях.
Въпреки това от една кърпичка паднала на под, който най-вероятно се чисти, не е някакъв повод за притеснение.
Виж целия пост
# 19
Моето дете също няма всички ваксини. Имаше проблеми, заболяване, тогава ЛЛ на детето искаше становище от неонатолога дали да се слагат, бяха отложени с половин година, после операция, след която също в епикризата беше написано да не се слагат 6 месеца... И така мина доста време само с ваксините от родилното беше и още не сме ги наваксали всички.
Виж целия пост
# 20
Веднага отстранявай всичко мръсно, защото татковците обикновено ползват каквото им е подръка.
Виж целия пост
# 21
На малко по-голяма възраст, когато бебето ми лазеше, беше захапало решетката на сифона в банята. Сега е на почти 6 г и все още нищо му няма като последствие. Wink
Виж целия пост
# 22
Дъщеря ми (беше ракета😅) и на тази възраст вече пълзеше, съответно обикаляше пода на целия апартамент. Не ги гледайте под капак тези деца, че после много повече боледуват.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия