Унаследяване на депозит

  • 1 415
  • 7
Здравейте, имам въпрос, свързан с унаследяване на депозит. Волята на притежателя е да го остави само на един от наследниците, като в същото време другия наследник не разбере за съществуването му и начина на  унаследяватето.Има ли начин, по който това може да бъде оформено законно и какъв е той?
Благодаря предварително на всеки, който може да помогне с решение.
Виж целия пост
# 1
Унаследяване става след събитието смърт. Ако това събитие е настъпило няма как единият да вземе от наследството на другия.

Ако приживе родителят иска да облагодетелства материално само единия от наследниците - да го направи депозита на името на този наследник и така ще се избегнат всякакви проблеми.

Друг вариант е чрез завещание, но тези неща не остават скрити.
Виж целия пост
# 2
Благодаря за отговора. Става въпрос за все още жив родител. Просто иска да се подготви.
Чудех се дали няма някакъв друг вариант това да се случи освен двата, които и вие споменавате и които обмислих и аз.
Благодаря отново.
Виж целия пост
# 3
Ако един баща примерно има син и дъщеря и иска да остави  парите само на дъщерята, той ще й каже,  че има депозит например в банка ДСК.
След смъртта му синътизобщо не знае за този депозит. До тук добре.
Но дъщерята, като отиде в банката, ще й искат удостоверение за наследници и без другия наследник  от удостоверението тя няма да може  да се разпореди с парите.
Обърнете се към адвокат,като му изложите точно роднинските връзки. Защото зависи какъв точно роднина е този, който не знае за депозита и дали няма запазена част, независимо от  завещанието.
На мен ми се струва, че няма как той да не узнае за завещанието.

Но може приживе наследодателя не даде пълномощно, според изискванията на банката на "по-обичния" си наследник. С това пълномощно да може да тегли неограничено. Банките през няколко години (май около пет) изменят условията за пълномощни, така че е добре и това да се следи - дали пълномощното все още  отговаря на изискванията на банката.

Друг начин е,  към депозита да има карта, с която по-обичаният наследник да може да тегли от банкомат от сумата на депозита след смъртта на роднината си.

Проблем може да бъде за собственика на парите, ако този наследник "не е стока" или е в голяма нужда и започне да се ползва от парите още приживе на наследодателя,  а той няма и да знае.
Виж целия пост
# 4
Има вариант със завещание. Консултирайте се с адвокат.
Виж целия пост
# 5
Трябва да се обърне внимание, че стабилен процент се прибира от държавата, след като парите са в банка на име на починало лице. Без значение от наследници. Така че по-добре е да се изтеглят приживе и да се сложат на сметката на наследника.
Виж целия пост
# 6
Благодаря за мненията на всички, както и предполагах няма много варианти. Ще се консултираме с адвокат за всеки случай.
Хубава вечер.
Виж целия пост
# 7
Трябва да се обърне внимание, че стабилен процент се прибира от държавата, след като парите са в банка на име на починало лице. Без значение от наследници. Така че по-добре е да се изтеглят приживе и да се сложат на сметката на наследника.

Не е толкова зле:

Ставката на данъка се определя с наредба на общинския съвет за всеки наследник или заветник поотделно:

    за братя и сестри и техните деца - в граници от 0,4 до 0,8 на сто за наследствен дял над 250 000 лв.;
    за всички останали лица - от 3,3 до 6,6 на сто за наследствен дял над 250 000 лв.;

Тоест до 250 000 лева не се облага (ако наследниците са децата). А ако е един милион данъкът ще е максимум 6000 лева.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия