Идеи за зеленчукова градина на балкона - 2 Тема

  • 37 406
  • 415
# 150
И ние оставаме последните да си червенеят със седмици откъснати, но обикновено са си стигнали вече големината, а тези още не са, за това се чудя дали ще има ефект. Нямам много избор така или иначе Simple Smile Кот-такоа.

+1 за саксиите, важно е да са дълбоки. Ние винаги ги засаждаме по двечки, за по-лесно опрашване. На 6ти етаж сме Simple Smile И е по-важно да им е топло, от колкото слънчево, на северна тераса си бяха щастливи и доволни в квартирата Simple Smile
Тази година и на баба бяха зациклили, подсетихме я да чупи долните клончета докато са още дребоси и тръгнаха стремглаво нагоре Simple Smile
Виж целия пост
# 151
За израстване подхранвам с мая разсада, след разсаждането , при цъфтеж и ако има нужда и края на август. С йод подхранвам края на юли и август. Яйчени черупки слагам при разсаждането и по късно пак както вържат. Ако листата пожълтяват не само долу, а и на горе може да им е много слънцето. При моята южна тераса това ми е проблем. Поливам всяка вечер и ги размествам често.
Виж целия пост
# 152
Поливам всяка вечер и ги размествам често.

Не е ли често да се полива всяка вечер? Аз на около 3 дни. Баба ми даже ме посъветва и 7 да ги оставя.
Отсъствах от къщи към 10 дни, полях хубаво и обилно преди да замина, наторих, сложих колкото можах саксии на сянка, то май беше и лошо времето през това време. Като се върнах бяха станали като джунгла- избуяли с листа и много цвят. Тръпна в очакване да узреят първите:



Торя с тор от калифорнийски червеи, но не съм сигурна на колко време да им слагам. Аз слагам по 3 лъжици на саксия
Виж целия пост
# 153
Абсолютно всяка вечер в тази жега. Освен, ако не е дъждовно. Започнат ли да връзват пият още повече. Пропускаме ден-два макс. Сега сме на почивка за 5 дни и майката на ММ мина да ги полее в средата на нещата.

Ако са засадени директно в земята, както ги гледа баба ми на село, може и да се пропуска редовно. Но там почва много, държи повече. Аз на 30см колко вода да сипя Simple Smile
Даже едни огромни симпатяги, които отгледахме преди три години, се поливаха два пъти на ден, защото бяха с много плитки саксийки Simple Smile
Виж целия пост
# 154
В саксии много по-бързо изсъхва почвата, няма нищо общо с градината на нечия баба. Наистина си искат постоянно поливане в жегата.
Виж целия пост
# 155
Ое мен още един глас за ежедневното поливане. Моята система съвсем целенасочено я пускам да полива 3 пъти на ден по малко и ако случайно видя, че не стига, дополивам на ръка. Мога да сложа още дюзички  на доматите и така да се поливат повече със  системата, но не ми се занимава, защото рядко се налага дополиване. Честотата и времетраенето на поливане се сменят буквално с едно копче, което се завърта, така че според валежите го променям често.
Виж целия пост
# 156
При мен също се налага ежедневно поливане,гледам 2 саксии с домати и едно сандъче с краставици на открита тераса.Август ще пътуваме за седмица и се чудя какво да правя с това поливане,тази година няма кой да помоля да минава да полива,та ако знаете някакви хитрини ще съм благодарна да споделите Simple Smile.
Виж целия пост
# 157
За една седмица няма проблем. Местиш ги на сянка, може и вътре. Или засенчваш с тента, чаршаф, каквото има. Поливаш обилно ги слагаш в големи съдове с вода, тип леген.
Виж целия пост
# 158
На моя южен балкон, ако ги оставя 2 дни в тази жега без поливане и ще увехнат. Миналата година за 1 седмица през лятото, докато бях на море, не бяха поливани 2 дни и едвам ги спасих.
Да, наистина в градината е друго - корените вървят надолу в земята, търсят си влага. Но моята баба в градинката си в София поливаше всеки ден - сутрин рано или вечер след 19-20 ч., когато вече слънцето не пече. Идеята е слънцето да не изсуши почвата още преди растенията да са успели да се "напият".
Виж целия пост
# 159
На моя южен балкон, ако ги оставя 2 дни в тази жега без поливане и ще увехнат. Миналата година за 1 седмица през лятото, докато бях на море, не бяха поливани 2 дни и едвам ги спасих.
Да, наистина в градината е друго - корените вървят надолу в земята, търсят си влага. Но моята баба в градинката си в София поливаше всеки ден - сутрин рано или вечер след 19-20 ч., когато вече слънцето не пече. Идеята е слънцето да не изсуши почвата още преди растенията да са успели да се "напият".
И за да не се вдигне всичко като изпарения към растението, ако слънцето още пече силно. На повечето не би им се отразило добре. И на терасата поливам само вечер.
Изненадващо, марулите които опитах да отгледам за пръв път тая година, оцеляха много по-дълго от очакваното на остъклената ми южна тераса. Берях им постоянно най-външните листа, та бяха едни и същи растения през цялото време, съвсем наскоро ги махнах вече. Очаквах да изкласят и нацъфтят много по-рано, но явно и в магазина добре са ми подбрали какъв сорт да ми дадат, помолих те да ми изберат с оглед на това че ще са на тераса а не в градина. От едни 10 марули брах листа сума време, много съм доволна от експеримента и сигурно ще го повторя.
Виж целия пост
# 160
Ами и моите са на южна тераса, но гледам да ги държа в най-големия пек в сянката на терасата. Аз обгрижвам 14 саксии с черита в момента. Снощи ги поливах и днес тествах вашия метод за всекидневно поливане на част от тях. Бръкнах с пръст в почвата, беше си още влажна, като полях, не си изпиха водата от чинийките. Мен ме притесняваше да не изгният корените от твърде много влага.

Моят метод на поливане не е отгоре, а сипвам вода в чинийките и доливам няколко пъти докато водата започне да се задържа неизпита. Мисля че така доста обилно се напояват. Преди топях саксиите в дълбок съд с вода и ги вадех, когато и най-горния слой се навлажни добре, но ми отнема повече време в чакане и започнах да прилагам това с чинийките.
Виж целия пост
# 161
Само имай предвид, ако поливаш единствено отдолу, може субстратът нагоре напълно да изсъхне и да не поема вече вода. Така убих едно цвете, само в чинийката поливах редовно, а нагоре беше станал на камък и корените изсъхнаха. Та може от време на време да поливаш и отгоре, особено лятото горният слой съхне бързо.
Виж целия пост
# 162
Благодаря за съвета! Ще го имам предвид. Като торя или слагам яйчени черупки, поливам и отгоре.

Най-горният слой при мен се състои от някакъв микс с кокосови влакна. Гледам разни клипчета в ютюб, в които съветват да се сложи мулч, за да задържа влагата и да предпазва от някакви болести. Това измислих. Гледам, че и на ягодите, на които съм сложила се отразява добре.
Виж целия пост
# 163
Аз имам само една кофа с люти чушки, ама са големшки. Кофата е мисля 12 литра. Преди гледах в нея мушкато Калиопе и й бях сложила малка подложка, колкото да не ми изтича по балкона като я поливам, но сега с тези чушки си трябва поливане и съм я сложила в една голяма опаковка от суджуците на Лидл, нали се сещате, те са огромни контейнери, та напълвам я всяка вечер до горе с вода и като мина след половин час я е дръпнало. Ако не я напълня някоя вечер на другия ден растението е увисило листата, въпреки че почвата изглежда тъмна и влажна. Не поливам отгоре, а само отдолу и се изтегля всичко. Ходихме на море за 6 дни и така я пълних няколко пъти и сутрин и вечер, 2 дни преди да заминем, даже си мислех, че ще ги съсипя от толкова вода, но като се върнахме бяха оцелели и съм много доволна.

Флокс е права, поливането отдолу си има особености. Аз в тази кофа мисля, че почти нямам дренаж, или ако съм слагала е песъчлив, а в едни саксии бях набутала по-едри камъни, следователно през тях не може да се вдигне водата към корените и растението реално си е сухо. Тук в случая водата се поема бързо, което го тълкувам като липса на дренаж, което пък си е нож с две остриета. Ако растението е подложено на много дъждове няма да може да се отцеди... Абе трябва си гледане.
Виж целия пост
# 164
Тази година си насадих на балкона черита, но много малко роди. За сега само на подправки хихи
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия