Какво ви е мнението за образованието?

  • 10 288
  • 221
# 210
Все си мисля, че тези предмети имат своята роля в образованието. Най-малкото са необходими, за да балансират програмата. Аз лично не бих била съгласна да ги махната, за да увеличат часовете по БЕЛ и математика или ИТ. След 7 клас, когато се избра профилирана паралелка, децата имат възможност да наблегнат на трудните предмети, които са си избрали, но за музика и рисуване има място и трябва да има, най-малкото, защото са пряко свързани с математическото мислене. И не само. Защото децата не просто рисуват, а научават за цветовете, формите светлосенките ,т.е има междупредметни връзки с математиката и физиката.
Аз бих предложила да няма оценки по ФВС, ИИ, Музика и както сега се нарича трудовото обучение. Може би, ако няма оценка по тези предмети учениците ще изпитат по-голямо удоволствие от часовете.
Виж целия пост
# 211
И програмата по тях да е наистина обогатяващ а.
Музиката е сведена до ПЕЕНЕ… днес дори една госпожа по ТВ пееше пред компа в дистанционен час … ужас
ИИ е сведено до рисуване и правене на уникални проекти. Най-вече от родители. Племенницата ми имаше една учителка, която ги побъркваше, не бяха макети на планети и т.н.

А, ето още нещо интересно. В основния курс в онези измислени предмети дето не са нито биология, нито химия има много задачи с опити. Та въпросната госпожа Многп обичаше да дава опитите за домашна… в къщи да не е лаборатория.
Но лабораториите в училищата ги няма… разбрах с учудване че е така в нашите елитни Основно и Гимназиално училища на сина ми… каква химия, биология, физика без лаборатория и опити и т.н.
Виж целия пост
# 212
Е, аз първите пъти се подразних на учителя по музика на дъщеря ми, че им се скарал, че не знаят от теорията - ноти, петолиние, че щерката объркала задачата в учебната тетрадка. Обаче сега се радвам, че сериозно си гледа работата, защото децата така научават нещо повече от песни. И понеже явно има пропуски от началния етап, а от лятото ходи по свое желание на солфеж и пиано нещо като не й е ясно моли учителката по солфеж да й го обясни. Отделен въпрос е, бе нейното мнение на специалист е, че има доста сложни задачи за деца в масово, а не музикално училище. Не, че не могат да се справят, а се иска солидна работа преди това, нещо, което май не е залегнало много в програмата.
По рисуване не само рисуват, но си има и част от часа за запознаване с техники, стилове, малко цветознание, малко светлосенки и т.н. Няма как да искат да се получи хубава рисунка, ако няма и теоретична подготовка. Щерката поиска да участва в конкурс за рисунка, което ме радва.
Относно домашните и проектите мисля, че трябва средностатистическо дете да може да си ги направи само или с минимално участие на родител - осигуряване на материали и инструменти за опита.
Виж целия пост
# 213
Като сте започнали с тези предмети, да спомена и "Технологии и кво беше там".
От моето детство преди 40 години досега не са се променили много неща, освен че учителят е улеснен - пуснала им клипчета как се шие кръстат бод и толкова. Навремето майка ми ми шиеше разни неща с фестон бод, днес аз бродирах някакъв мотив с кръстат бод.
Бих искала да попитам в МОН на колко от онези капацитети, одобрили учебника, дъщерите знаят изобщо да шият на ръка. Момче поне да го научат да завива с отвертка и клещи, а защо не и момиче - не се знае кога ще им се наложи.
И необходимо ли е физическо 4 пъти седмично + час на класа, та децата втора смяна да висят до 19,15.
За музиката - който не се занимава с музика, едва ли ще се интересува от нотопис и т.н. Да им пускат относително съвременна музика и да научат някоя и друга бг класика.
Виж целия пост
# 214
И на мен ми се струват твърде много часовете по физическо,но има родители,които много държат на тях,защото децата излизали на чист въздух и се раздвижвали.
Виж целия пост
# 215
Първият срок синът ми имаше в 7,30 ФВ, а салонът се ремонтираше още поне месец след началото на годината. Има едри за възрастта си деца, които студ не усещат, но моят не е от тях. Веднага се намериха ентусиастки, които искаха да каляват децата. Ами не, мерси.
Виж целия пост
# 216
Живеем в чужбина и в тукашното училище е точно наобратното, което според мен не е много добре.

Трудово обучение и рисуване не съществуват като предмети. Спортът е веднъж седмично два учебни часа (един учебен час е 60 минути). На сина ми не му е необходимо повече, тъй като е картотекиран спортист и ходи редовно на тренировки и всяка събота на мачове, ама за другите деца това е малко. И всичко това при положение че са на училище от 8:30 до 16:00 ч. Все можеха да бутнат някой по-лек предмет между всякаквите варианти математика, граматика, правопис, четене и прочие. От време на време нарисуват нещо измежду другото. Музиката също е от време на време.

Шиенето не е лошо умение. И на мен едно време майка ми и баба ми ми шиеха нещата за училище и аз така и не се научих, за което съжалявам. Сега за такива неща разчитам на жената, която ни помага у дома, но си признавам, че ме е срам, когато и оставям нещо скъсано за шиене.
Виж целия пост
# 217
Въобще не е лошо, но поне да беше шиене на копче, а не бродиране с кръстат бод. Ако синът ми прояви желание да шие гоблени някога -  тогава да се учи, има достатъчно материали в нета.
Иначе и мен ме е яд, че не съм усвоила основни умения в шиенето на дрехи, поне да мога да си поправя или леко променя някоя дреха.
Виж целия пост
# 218
Е то предмети като шиене, рисуване, музика са по-скоро за обща кулутра и да им дадат основа в живота докато са все още неориентирани, да им покажат че светът е шарен и да вземат с ръка да пробват това-онова ръчен труд, току нещо им хареса, завъртят хоби и станат всестранно развити индивиди. И от кръстатия бод може да се извлече нещо, стига да бъде обяснено по подходящ начин. В ютюб има клипчета, но друго е да пипнеш на място, може да развиеш някакъв интерес, освен това се развива и координация, внимание към детайла, търпение и т.н. Естествено много зависи от преподавателя иначе си остава едно запълване на време и дори още повече може да се отблъснат децата от тясноспециализираните вкусове, които се развиват с непрекъснатото висене в соц.медиите. Физическото си е съвсем на място, да се разведрят между взирането в учебници и тетрадки, а и мускулната активност е желателно да е част от ежедневието, пък и всеки има възможност да се преоткрие като спортист в случааите когато родителите му са пропуснали да го запишат на извънучилищна школа Hands V
Виж целия пост
# 219
Целта е такава, но средствата за постигането са.... нелепи и непроменени от моята младост.
Иначе синът ми има 6 заради труда....с който майка му избродира част от орнамент с кръстат бод. Добре че минаха на готвене, това вече е нещо смислено
Виж целия пост
# 220
Здравейте, незнам дали това е точното място за моя проблем, но не намерих друга подходяща група. Има ли право учител да пише двойка на ученик, който не си е предал домашната работа за която ще се пише оценка, ако в същия този ден ученика не е на училище.
Виж целия пост
# 221
Целта е такава, но средствата за постигането са.... нелепи и непроменени от моята младост.
Иначе синът ми има 6 заради труда....с който майка му избродира част от орнамент с кръстат бод. Добре че минаха на готвене, това вече е нещо смислено
Това всички сме го правили и именно заради това е нелепо. Майки и баби да бродират на младежите. Пазя си ги!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия