Значение на картина

  • 4 338
  • 10
Здравейте,
Опитвам се да разгадая символиката на един училищен стенопис. Може и на вас да ви се стори интересно, като разкриване на загадка от миналото. Изработен е през 1993 г. от Ботьо Ботев.
Можете ли да ми помогнете с разпознаването на образите и символите от него?

В центъра е Хермес, долу е герба на Стара Загора.
Виж целия пост
# 1
Това за нещо като тема ли имаш да развиваш... Защо питаш, извинявай че питам или просто на теб ти е интересно? Като гледам тук има много епохи събрани в едно... Мога да ти помогна ако имаш да пишеш нещо само ми задай тема и нещо за да знам за какво точно става дума, ако си е лично твое любопитство всеки вижда различно в дадения сюжет 🤗 все пак всеки с въображението си Blush
Виж целия пост
# 2
Не ми е "домашно". По-скоро е професионален интерес. Не ми трябва развиване на тема, а разпознаване на символите, изобразени на стенописа. Художникът им е починал 2012 г.
Виж целия пост
# 3
За лъва мога да предположа, че е напомняне за каменната плоча с релеф на лъв от Стара Загора от Първото Българско царство. Не е съвсем същият, но точно такъв като на стенописа не мисля да съм виждала. Може някой друг да е виждал.

Статуетката на Меркурий се разпознава лесно. Ако стенописът е в Търговската гимназия, разбираемо е защо е там.
Горе вдясно изглежда, че човек работи на компютър.

Сградата в средата може би е първата сграда на училището. Също напомня и на килийно училище. След като Стара Загора е била опожарена, точно такава сграда може и да не се е била запазила към момента на създаване на училището, тоест това да е препратка към народното будителство в миналото.

П.П. А, допълнил си за герба на Стара Загора, в твоя вариант Меркурий е Хермес.
Виж целия пост
# 4
Опитвам се да разгадая символиката на един училищен стенопис. Може и на вас да ви се стори интересно, като разкриване на загадка от миналото. Изработен е през 1993 г. от Ботьо Ботев.
Можете ли да ми помогнете с разпознаването на образите и символите от него?

В центъра е Хермес, долу е герба на Стара Загора.
Скрит текст:

Това е една много интересна, многопластова композиция, чието разбиране изисква добро познаване на митологията и нейната символика, както и на конкретния исторически период, в който е създадена - началото на 90-те.

В центъра на картината виждаме Хермес или Меркурий. Както е известно, Хермес е бог - покровител на крадците, а Меркурий - на търговията. Обединявайки двете значения, стигаме до извода, че за автора на творбата най-голямо значение има комбинацията от кражба и сделка, за което в българския език има една много точна дума - далавера. И по -точно - далаверата, която си е уредил, спечелвайки поръчката за стенописа.

На заден план виждаме голяма къща на два етажа, която представлява резултата, в който художникът смята да инвестира парите, спечелени от далаверата. По-надолу имаме две букви, книга и перо. С тях творецът ни подсказва колко лесно ще изкара парите си - все едно да надраска две букви. А най-отдолу е показан символично източникът на средствата - общинският бюджет на Стара Загора.

По средата в дясно художникът е изобразил себе си като уважаван майстор (забележете пищното детайлно облекло, което липсва при другите фигури), водещ кон с голе-е-еми дисаги. Още един намек за това колко много пари ще изкара от далаверата - няма да се съберат в джобовете му, а ще му трябва кон с дисаги, за да ги отнесе.

В ляво виждаме официално облечен мъж с малко дете, а зад тях - паметник. Мъжът, разбира се, е директорът на училището, който е уредил далаверата. Момченцето представлява сина му, а паметникът на заден план символизира обещанието на директора един ден да уреди да построят паметник на художника. Ако не той, то сина му.

Зад директора виждаме жена с протегнати към далаверата ръце и жадно вперени в нея очи, която чак се изправя на пръсти от нетърпение да я огрее и нея. Очевидно - млада учителка, чиято липса на облекло е прозрачен намек за начина, по който си е осигурила участието...

Зад нея виждаме фигура на елегантна жена. Най-вероятно това е колежка на предната, към която творецът е имал аспирации първоначално, но тя му е отрязала квитанциите. Затова е изобразена, обърнала гръб на художника и далаверата.

В ляво от божеството на далаверата виждаме три персони с радостно вдигнати ръце и изражения на възторжен идиотизъм, пускащи гълъби. Те символизират положителните отзиви на критиците за творбата. Златистият им цвят подсказва, че те ще бъдат позлатени за мнението си.

Под тях има мъж и жена със значително по-интелигентен вид и израз на едва сдържано омерзение, обърнали гръб на цялата далавера. Тъмният цвят, в който са нарисувани, символизира критичните отзиви за стенописа, стилизираните скали с фалическа форма до тях - точното им мнение за творбата,  а фактът, че са по-малко на брой от златистите фигури - че отрицателните мнения за произведението няма да са много.

И стигаме до най-интересната част - тази горе в дясно, с компютъра и двете фигури. Едната е разлята и безформена, изпълнена в студени цветове и напомняща призрак, с пръсти върху клавиатурата. Втората - златист аватар с красиво очертано лице и с гердан от е-е-ей такива големи рубини. За правилното разбиране на този фрагмент следва да отчетем, че през '93-та нямаше интернет. Тогава съществуваха единствено групите FidoNet. Реално това беше първата възможност в цялата история на цивилизацията хората да общуват групово анонимно от произволно разстояние, създавайки си това, което днес бихме нарекли "профили в социалните мрежи". Т.е. да се представят за нещо, което не са и да създават свои идеализирани образи. Преди 30 години това беше нещо революционно ново. За информация на по-малките - по него време филмът "Матрицата" още не беше създаден. Току-що беше излязъл по кината "Човекът с косачката" по едноименния роман на Стивън Кинг, в който за първи път се разглеждаше идеята за виртуално съществуване. В този контекст, фигурата с пръсти върху клавиатурата символизира реалния потребител, златистата фигурка - аватара, който той си създава, а компютъра и цифрите зад него - цифровите технологии, които правят това възможно. Очевидно художникът е бил силно впечатлен от навлизащите нови технологии и е пресъздал това си усещане във фрагмент от стенописа.
Виж целия пост
# 5
Винаги съм искала да отговоря в подобен стил на въпроса на другарката по литература "Какво е искал да каже автора с ... ?". Да, ама щях да видя университет през крив макарон, затова си изсмуквах от пръстите какви ли не глупотевини и проклинах наум автора, защо не се е изразил по-ясно и конкретно.
Виж целия пост
# 6
Най-вероятно просто са символи и личности свързани с историята на града, ако започнеш от там по-лесно ще ги разпознаеш.
Виж целия пост
# 7
Директорът е по-скоро "паметника". А художникът прилича на човека с шапката.
Нямам идея какво символизира човекът вдясно с характерните дрехи, нито седемте гълъба.
Виж целия пост
# 8
Бройката гълъби е колкото са се събрали за да е естетически приятно в картинката, и са типичен мотив за този тип рисунки, особено от соц.школата. Все пак най-вече художникът е искал да покаже красота.
Виж целия пост
# 9
Странно, вчера писах, но не виждам написаното.
Писах, че 7 и 3 едва ли са случайно ползвани, както и че дирекоторът е без брада, а художникът е с брада на всичките си снимки и автопортрета, та надали е избрал да го нарисува наобратно.
Виж целия пост
# 10
Според мен е изобрази всички предмети, които се изучават в училище.
Цифри за математиката, компютър за информатика, литература, история, всичко си има.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия