Фентъзи и фантастика - 23

  • 33 932
  • 708
# 195
Изчетох и аз най-накрая "Хиперион" и "Падането на Хиперион". Много съм впечатлена - изключително мащабно, сложно, комплексно, задълбочено. На моменти определено се изгубвах, но Симънс не е оставил нищо на случайността, всичко му е изпипано.
Ноо, в един момент ми дойде повече и исках да си почина от следенето на толкова сюжетни линии и интриги. И унищожението и кървищата ми дойдоха в повече. Мисля, че ще си дам голяма пауза преди да се реша да хвана "Ендимион".
Виж целия пост
# 196
Аз се похвалих в седмокласната тема - пратих щерката до баба й да вземе "Декамерон", като описвам вид, издателство, местоположение. Връща се тя с "Хиперион", като единственото общо са твърдите корици с хартиена обложка и окончанието на -он!
Сега чете и двете, но "Декамерон" й харесва повече.😄
Виж целия пост
# 197
прочетох "живите кораби" - американски край, блякс

започнах "сабриел" ( свалила съм "лираел" и "абхорсен" също), но началото не ме пали
видях, че поредицата е в анкетата, надявам се на по-добро развитие

Според мен не е точно положителен финала.
Скрит текст:
Кенит умря, или по-точно също както Искрен се "вля" в дракона, той направи  същото  с кораба. Живите кораби  вече няма да са живи кораби. Бинград е в развалини и още дълго време няма да се съвземе. А мнозинството от змиите ще умрат или ще станат недъгави дракони.
. Но всеки има право на свой прочит, не е задължително нещо което харесва на мен да харесва и на другиго. Ето - със Stone сме на коренно противоположни мнение за "Мечокът и славеят", но аз уважавам правото му на мнение, както и той - моето.


Сабриел-Лираел-Абхорсен е малко детска приказка. Втората и третата част са силно свързани, а първата може да се чете самостоятелно. Втората част видимо се различава от първата- други основни герои
Скрит текст:
(Сабриел и Тъчстоун са поддържащи персонажи),
друг период на време и пр. Все едно да сравняваша "Тримата мускетари" с "След още 10 години- виконт дюо Бражелон" - има връзка между първата книга и втората/третата, доколкото има общи персонажи, но е далечна.
Виж целия пост
# 198
Изчетох Архив на малцината, родени в космоса на Беки Чеймбърс и ми хареса, въпреки че отново не толкова, колкото Ядосаната планета. Композиционно ми тежеше, обаче не мога да не призная страхотното ѝ въображение, редицата философски въпроси, вмъкнати много елегантно в повествованието, и особено начинът, по който представя смъртта като естествено продължение на живота.
После с голямо удоволствие се отдадох на Малкия брат на Кори Доктороу и определено ще ми е в личната класация за годината: много поучителна Y/A дистопия, толкова близо до действителността, че усещането ми беше повече за политически технотрилър, отколкото за sci-fi. Нещо като "1984" за тийнейджъри, и понеже е писана преди 14-15 години, някои неща от днешна гледна точка звучат плашещо реални.
Сега съм подкарала Играч Втори, бъди готов и много, ама много бавно ми върви. Като се сетя как изгълтах "Играч Първи..." на един дъх, тук - нищо подобно. Още съм в първата четвърт на книгата, де, макар че мноооого дълга се очертава завръзката, да видим как ще е нататък. Харесва ми, че пак е пълна с отправки към културата на 80-те, радва ме, като ги разпознавам, но се надявам все пак развитието на повествованието да не върви по калъпа на първия Играч, а да е нещо по-оригинално.
Виж целия пост
# 199
Аз съм голям фен на Беки Чеймбърс, само " Архив ......", ми остана за прочит.
Виж целия пост
# 200
Пък аз затънах в Ан Райс 😅. Да видим как ще се разберем с нея. Малко мудна и меланхолична ми е...
Виж целия пост
# 201
започнах "сабриел" (свалила съм "лираел" и "абхорсен" също), но началото не ме пали
видях, че поредицата е в анкетата, надявам се на по-добро развитие

потресаваща скука, не мога да я изтърпя

по препоръка започнах "огненото слово" на франческа хейг - увлича ме
Виж целия пост
# 202
С ММ сме на "Атлас изправи рамене" на Аин Ранд. То не е баш фантастика, по-скоро антиутопия за едни, почти история за други 😶.
Бях чела навремето някакво частично издание на френски, но българското е пълно.
Виж целия пост
# 203
Все още съм сравнително в началото на “Безсмъртната смърт” (прочетох 1/5 от книгата), но бързам да споделя, че според мен трилогията “Земното минало” трябва да се чете последователно, без голяма пауза между трите книги. Сцени и елементи от сюжетната линия, които са изглеждали странично или необяснимо защо включени започват да заемат логическото си място във веригата от събития, картината придобива все повече цялост и плътност. Много ми харесва всеобхватността на историята, Цъсин е разгледал толкова много аспекти, които засяга заложената в сюжета идея, че повече от заслужена е наградата Хюго, макар присъдена само на първата книга- това произведение трябва да се чете в целия си обем. На втората книга, “Тъмна гора” на моменти забавях темпото, докато четях, но привидно скучноватите моменти имаха много съществено място в цялата трилогия. Без спойлери е много трудно да се говори за впечатлението от книгите, но съм много изненадана и възхитена от това, което Лиу Цъсин е сътворил.
Виж целия пост
# 204
Аз пък още не съм чела последната. Мислех, че няма значение, след като героите са други (нали има прескачания във времето)...
Виж целия пост
# 205
Според мен, точно защото са много герои, последователното четене на книгите помага много в цялостното въприемане на историята и най-вече заложените философски идеи. Прескачането в минало и бъдеще припомня за тях, но прочетени една след друга образите така стават много по-пълнокръвни. Много интересни похвати също използва- например в “Трите тела” имаше огледални сцени (някъде в началото и към края на книгата) с различни  действащи лица и еднакво описание на събитията. В трета книга пък се започва с нещо, което изглежда съвсем странично като събитие, но тук малко по-скоро един елемент от тази история намира място и в бъдещето (както вече казах, много ми е трудно да пиша за тези книги, без конкретиката и спойлери, но ако напиша нещо по-обстоятелствено ще разваля ефекта от четенето на трилогията, затова и така мъгляво се опитвам да обясня. Умишлено  и затова след като четох малко от първата книга спрях да търся каквито и да е отзиви в ГР за трилогията).
И страхотен превод на Стефан Русинов, това е бил доста труд и оценявам високо старанието му.
Виж целия пост
# 206
Аз сега започнах втората, веднага след като приключих първата. Обичам да чета трилогиите наведнъж, затова и първата отлежаваше сигурно две години вкъщи в очакване. Сега си купих и останалите и я подкарах.
Виж целия пост
# 207
Мисля да взема последната, когато Колибри пак пуснат голяма промоция (нали от време на време имат 50% намаление на избрани книги - така взех Дървесна история).
Виж целия пост
# 208
Приятно четене пожелавам!
Втората книга на моменти ми беше малко тегава, както вече споменах, но всеки един елемент после си намери място във веригата от събития, така че нямам никакви възражения срещу начина, по който е написана. Книгите му на моменти ме карат да забавям темпото и да разсъждавам върху определени идеи, действия и поведения, определено едно от най-добрите произведения които в последно време съм чела, а тази година попадах на чудесни книги, макар че повече четох други жанрове.
Виж целия пост
# 209
Аз съм към финала на  “Безсмъртната смърт” . Гордея се с богато въображение, но на моменти срещам трудност да си представя прочетеното. Невероятно е!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия