Захранване - въпроси и отговори - тема 13

  • 30 534
  • 753
# 120
Melysine, върху децата не съм пробвала такива сглобени ястия🙂
На 5++ са моите и преди два дни опитаха четвърти зеленчук.

И на мен са ми странни някои техники на приготване и продукти, не бих ги прилагала ако детето не е достигнало до етап да е опитвало и свикнало с даден вкус храна.
Като подсказка за използване на отделен продукт за различно ястие ми допада
Но както писах в предния пост, книгата  следва метода захранване водено от детето и каквото ядат възрастните, посочва се като идея - едно готвене за цялото семейство.
Искрено благодаря за труда Ви, да сканирате и предложите материала. Ценно и нужно!
Обаче, много внимавайте с някои съставки, които се пишат/предлагат там за употреба.
Например, "фъстъченото масло" е страхотен алерген- не се ползва изобщо при деца, поне до 5-6 г възраст. А и за какво ни е, щом има краве масло, зехтин?
Виж целия пост
# 121
Момичета, Силвена НЕ е специалист по детско хранене, нито е педиатър. Супер е , че се е вдъхновила да пише Гурме Бебета, но не бих и се доверила и наистина внимавайте за съставките и.

Иначе за меню за 10 месечно бебе- вижте менютата по сайтовете на частните детски кухни- там има много идеи и подредби на ястията в различните дни.
Виж целия пост
# 122
Birdie,  да, имам предвид някой предложения и съставки в книгата.
Силвена Роу последните няколко години рекламира здравословно хранене, веган храни, свързано с проектите и в работата.
Споменала е в книгата, че ядките са алерген, но масло от ядки е писала, че може да се добавя, не е обяснила защо
Умишлено не постнах рецепти с овес🙂


Lore.lay, кусури има по книгата, но мисля, че се постарала, тя или сътрудниците и.
Аз бих и се доверила като преди това направя информиран избор как да използвам дадена съставка.
Все пак и д-р Радка Масларска е дала съгласието си да и сложат името като консултант, поне за насоки.

Силвена може да е шармантна и да си се лигави с нейното ДЮбай, но определено може да готви и разбира от храна, турските и корени с безкрайните трапези по празници, отношението към храната не е случайна.
Имам няколко нейни книги, отдава и се и писането.

Съмнявам се, че детските кухни  да имат консултанти по хранене.
Мойто джи пи след като ме посъветва да почна с пюре на Ганчев, през парата, до кухнята, бавно и спокойно, без да го вълнува обясни - ей, тук отсреща докарват детска кухня, оня ден стоя разтоварена навън на жегата 40 минути.

И да не излезе, че и правя реклама на  Роу  ще сложа и предговора от книгата преди рецептите. Забележки има, но изглежда съвсем приличен увод за захранването
Скрит текст:















Виж целия пост
# 123
Извинявайте, но яйченият белтък е много силен алерген и се въвежда след навършена 1 година на детето. Какво е това твърдо сварено яйце на пастет за въвеждане и захранване, дава се само жълтък първо, това не виждам да е уточнено.
Относно детските кухни, разбирам, че не са fancy като Силвена (щото пък пюретата на Ганчев са направо върхът на сладоледа сигурно), но това са фирми, преминали проверки и които имат разрешения и лицензи да предлагат храна за деца. Менюто се изготвя от инструктори по хранене в съответствие с наредбите и нормативните актове, където се посочва какво трябва да е количеството на макронутриентите и съотношението между тях за определена възраст. Всички стъпват на националния рецептурник, по който готвят в държавните кухни и детски градини. С което не искам да кажа нищо лошо за избора Ви и разбирам, че реферирате книгата по-скоро като място, от което да черпите идеи и комбинации, но се надявам, че ще погледнете и други източници, преди да се доверите изцяло само на този. 🌹
Виж целия пост
# 124
Мисля, че детската кухня обикновено има консултант. И без значение, че сте видели някоя кухня, че я разтоварват 40 минути- пак може да вземете идеи за менюто от сайта Simple Smile
Виж целия пост
# 125
Книгата на Силвена Роу я очаквах с голямо нетърпение. Тъкмо ми предстоеше старта на захранването и много се вълнувах. Пет месеца по-късно още не съм сготвила нищо по нея въпреки, че често я прелиствам и сина ми може да се храни с ръце. Храненето се оказа съвсем не цветя и рози, както си мислех в началото.
От два дни е записан на детска кухня. (Получавам храната в 7:30 часа сутринта (по повод слънчасването)).
Виж целия пост
# 126
Силвена Роу със сигурност не си е измислила сама да се дава белтък или фъстъчено масло на бвбе под годинка. Тепърва започвам със захранване и съм се информирала доста по темата от ралични ресурси и примерно Маги Пашова (която се занимава основно със захранвАне на бебета каъо консултант и пише книги на темата) също препоръчва същото. Това се базира на проучвания направени във Англия, Гврмания, Япония, където са променени подходите за захранване последните години, а в бг последните редакции са било преди 8-9 години. Въвеждането на силните алергени по-рано спомагало за намаляване на алергичните реакции в бъдеще към различни храни.

Не казвам, че те са запознати повече от лекарите, но все пак има още и педиатри които препоръчват захранване със сокчета..

Тук пише повече за яйцето - https://www.magipashova.com/2021/04/15/zahranvane-bebe-egg/
Виж целия пост
# 127
Така е, в крайна сметка всеки преценя как да въвежда алергените и да ги дава на детето си.
Аз лично съм преценила да ги давам след годинката или след втората година , зависи от продукта. За мен не е приемливо да се даде примерно скарида / мида/ калмар на малко дете, именно защото е алерген и не считам, че толкова малко дете ( под 3 г) може да ги консумира. По същият начин с други продукти, не ми се изброяват сега.
Но друг родител би преценил друго за детето си и в крайна сметка винаги правим това, което мислим, че е най- добро.
Виж целия пост
# 128
Цитат
Въвеждането на силните алергени по-рано спомагало за намаляване на алергичните реакции в бъдеще към различни храни.
Затова, най-тежките астми ги има в англо-саксонските страни... .
Простете, за какво ни е фъстъчено масло, щом имаме краве и зехтин?
Защо са ни нужни овесени ядки преди 12м възраст? белтък преди 12м възраст?
Виж целия пост
# 129
Здравейте, може ли след зеленчуково пюре с жълтък да се дава добавка АМ? ( Знам, че след месно пюре не трябва да се дава непосредствено АМ.)
Искам да направя разтоварващ ден за стомахчето на малкия, защото от два месеца изяжда 250 гр зеленчуци с месо на обяд и от оризовите брашна в тези пюрета акото му е доста твърдо...На почти годинка е.
Виж целия пост
# 130
Може да му направите домашно зеленчуково пюре или гозба; в която няма нишесте. На почти годинка могат да дъвчат и може да му предложите нещо, което да не е във форма на пюре и пак е от зеленчуци.

Адаптирано мляко може да си давате, дори след месо.

Може да дадете и пресни плодове за следобедна закуска, те много помагат за акането. Банани, боровинки, ябълки, и т.н, нарязани в подходящ вид, могат да се предлагат на едногодишни.
Виж целия пост
# 131
Благодаря за отговора. Simple Smile
Някъде бях чела, че не е хубаво да се комбинират в рамките на едно ядене храни, богати на желязо и млечни, защото така не се усвоявало пълноценно желязото..и затова питах за АМ и жълтък.
Виж целия пост
# 132
Сега и аз се замислих. За желязо като лекарство и млечни продукти -да не трябва да се комбинират. За АМ се използва суроватка, то е обогатено и с желязо, тоест би трябвало тук да не е валидна тази зависимост иначе нямаше да се усвоява и желязото от АМ.
Виж целия пост
# 133
Сега и аз се замислих. За желязо като лекарство и млечни продукти -да не трябва да се комбинират. За АМ се използва суроватка, то е обогатено и с желязо, тоест би трябвало тук да не е валидна тази зависимост иначе нямаше да се усвоява и желязото от АМ.
Важи само за козе мляко. Не за "мляко".
Също, оксалати намаляват железната абсорбция... но за деца? няма проучвания ефектът да е значим.
Правилно сте забелязали... Simple Smile
Не, не е валидна- митове разпространяват... .Ако бе така? никакво усвояване на желязо от АМ би било възможно- а именно АМ е обогатено с желязо.
Виж целия пост
# 134
Здравейте, един въпрос от един татко. Нашият юнак е на 5 месеца и нещо, от скоро започнахме захранване и си правим сами пюре от тиква (вече и картоф добавяме). Но видяхме, че ценово ни излиза същото, ако си купуваме био пюрета на Хип. И тук идва въпросът ми. Живеем в Германия, едно пюре (примерно тиква с картоф) от 125 гр. струва 60 цента, на промоция и до 50 пада. Та приготвянето сами не ни е на сметка. Сега обаче ще се прибираме в България за 6 седмици и почвам да си мисля дали съм луд или не мога да смятам, но същото пюренце не го намирам по български сайтове под 2,20 лева. Толкова ли струват наистина? Това е два пъти по-скъпо за същото пюре. Може и да има смисъл в България да си правим сами пюрета.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия