Каква шевна машина и откъде

  • 548 896
  • 3 995
# 3 450
Благодаря за изчерпателния отговор.

Това, което намерих като информация за бернетката относно регулиране натиска на крачето е:
"2-степенното повдигане на крачето дава предимството да се шият лесно няколко пласта плат. Това е особено полезна функция при шиене на дебели материи или куилтинг или няколко пласта деним. bernette 35 позволява да работите с широка гама от материали, от най-фините материи до дебели платове."
Линк: https://www.bernette.com/bg-BG/%D0%BC%D0%BE%D0%B4%D0%B5%D0%BB%D0%B8/bernette-35

Това върши ли работа или е само прах в очите?

И още един въпрос: иглата може ли да се премества и в двете посоки или е като джаномето, както сте споменали по-рано в темата - само на ляво и център?
Виж целия пост
# 3 451
Elektrichar,има ли разлика между elna exploler 240 и janome 1522?
Виж целия пост
# 3 452
NuclearT, когато се шие нещо на няколко ката от дебел плат, е трудно да се напъха под крачето. Като натиснеш лостчето на крачето още малко повече нагоре, то се повдига с още няколко милиметра. Бернетката има движение на иглата ляво, през център, до дясно положение.

Петя, освен в дизайнът, разлика има и с гаранцията, която на Елната е 5 години. Макар гаранцията на Janome да е по-малка, аз бих избрал нея, пред Елна. Защо? Защото това е подобреният вариант на Janome 523, който е хеви дюти. Janome 1522 е с около 40 долара по-скъпа от 523, но незнайно защо, у нас я продават на по-ниска цена. Janome 1522 има и смъкване на зъбите за шев на копчета и бродерия. Петя, ако си купила оверлог, това значи ли, че имаш друга машина? Защото първата и основна машина е шевната, без значение с колко вида шев, а оверлога е допълнение към нея.

А сега и към двамата. Това, че гаранцията е 3, или 5 години, съвсем не означава, че машината ще си я гледате като телевизор и ще шиете, без да се грижите за нея . Тя трябва да се чисти и смазва, независимо какво ви казват и пишат. Ако има избор откъде да се купи, от български магазин, или от емаг, разбира се, ще я купите от български магазин. Така гаранционното и извънгаранционното обслужвание, ще е по-лесно. Ако се случи нещо с което не може да се справите и мислите да я носите за ремонт, пишете и в повечето случаи ще помогна с адекватен съвет!
Виж целия пост
# 3 453
Благодаря много Elektrichar ! Машината,която ползвам е на майка ми..Искам да си купя моя,но така се стекоха обстоятелствата, че първо купих оверлога. А за машината имах колебания .Благодаря от сърце за съветите и насоките ,които ми дадохте.
Виж целия пост
# 3 454
По незнайна причина, Janome 1522 със светлосив цвят, тия дни има намаление от 30-тина лева спрямо машините с други цветове Joy
Виж целия пост
# 3 455
И аз видях "промоцията",Мунчо!
Дали ще има някакви намаления по празниците?...
Виж целия пост
# 3 456
И аз видях "промоцията",Мунчо!
Дали ще има някакви намаления по празниците?...

Изобщо нямам представа какви бръмбари жужат в главите на българските търговци Simple Smile
Виж целия пост
# 3 457
Петя, на Емаг са пуснали и трите цвята на Janome 1522 за 460 лв.
Виж целия пост
# 3 458
elektrichar, от 17-18 години си имам една Brother Inovis, която ми върши чудесна работа, но сега ми трябва допълнителна машина, която да е по-бюджетна с не много бодове, но да е стабилна (да не прескача правия бод и да шие както дънки, така и тънки пердета).
Понеже съм свикнала с Brother, бях загледала тяхната Brother CS 10S  (360 лв.), но ако Janome са по-надеждни и имат нещо читаво за тези пари, няма да се колебая. В емаг, гледам JANOME 311, която на пръв поглед има всичко което ми трябва.
Ползвам правия бод, зиг-заг и чат-пат оверлочния. Нито илици правя, нито копчета шия, нито с трикотажни платове ще тръгна да се занимавам. Щерката се забавлява с украсителните бодове, но ще си ги ползва на старата машина.
Виж целия пост
# 3 459
Gorg0nzola, Иновис имат много различни модели и не знам точно каква е твоята. Брадър имат много добри индустриални машини, но що се касае за домашните, там нещата са доста зле. Домашна съвременна Брадър, е добре само ако струва над 2000 пари, независимо, че вероятно има дами, които са доволни от техните механични. Ако твоята машина вършеше чудесна работа, нямаше да прескача прав бод. Ти вече имаш електронна машина Брадър. За какво ти е друга такава? Имаш елементарни изисквания, но JANOME 311 е машина с дискретни функции. Това означава поевтинена машина, макар да върши работа и доста притежателки ще кажат, че са доволни от нея. Според мен, на теб ти трябва сравнително здрава електромеханична машина, с всички регулировки и с люлеещ грайфер. Такива са Minerva Next363D,  Janome 1522, Елна 220, Елна 240. Макар Елните да са с 5 години гаранция, аз бих предпочел Janome 1522. Не пишеш, машината ти като нова прескачаше ли бодове и смазвана ли е някога? Като не се смазва, появяват се луфтове и машината започва да прескача бодове. Ти имаш вариант да я дадеш на ремонт и ако се касае само за центровка, да се оправи. И Елните, и Janome 1522, имат движение на иглата само център-ляво положение. Минервата има от ляво, през център, до дясно положение. Имаш дъщеря и нямаш оверлог? Бъди сигурна, че не след много време, ще имаш силна нужда от машина, която да шие разтегливи материи и трикотаж. Сега дори дънките са от разтеглив плат. Ето и решението: даваш Иновиса за ремонт и купуваш немедленно едно четириконечно оверлогле! Щом дъщеря ти проявява интерес към шиенето, сега му е времето.
Виж целия пост
# 3 460
Не прескачаше бодове брадъра. Аз си шия пачуърк - демек прави тигели, но не само на тънки памучни платове, а понякога и на платове тип дамаска в два ката с юталин отвътре. Затова искам да шие и дебело. Изкуших се да украсявам с декоративни бродировъчни бодове и дъщерята реши и тя да си украсява чантичките тип торба - ама с два цвята различни отдолу и отгоре. Съответно всеки път ми размества настройките за опън на конеца. Натяга и винта на совалката - аз го разхлабвам, тя го натяга, накрая в бързината аз сложих совалката на криво и с иглата отчупих малко парченце от нея. Занесох я на ремонт, сменихме совалката - сега не прескача, но тигела не е ок - редува разхлабване ту отгоре - ту отдолу. Ще я занеса пак за центровка и мисля да си се ползва за бродерии и за по-изкелефенчени неща, защото е с 50 бода, много функции. Аз обаче нямам търпение да си върша моето творчесто и искам да си купя една яка права машина, която да не е интерес за други в семейството и да не ми я пипат. Бях се замислила за професионална втора употреба. Но хем няма къде да я държа, хем не знам дали ще се справя с професионална. Затова търся нещо евтинко, може и механична. Хубаво би било да е с универсалните крачета, че съм си купувала такива за подгъв, за обточване с веревна лента, за пришиване на ластик и си ги ползвам с голям кеф за завивките ми.

Забравих да пиша - редовно си я чистя и смазвам, но доколкото имам непрофесионален достъп до всички места. Преди година обаче от натрупан мъх ми блокира системата за навиване на калерчето и не можах сама да сваля задния капак. Тогава я водих на пълна профилактика.
Виж целия пост
# 3 461
Яка права машина, аз залагам на професионалната. Вярно че заема място, но нямаш грижи за по-дебели платове.  И защо пък да не се оправиш.
Виж целия пост
# 3 462
Яка права машина, аз залагам на професионалната. Вярно че заема място, но нямаш грижи за по-дебели платове.  И защо пък да не се оправиш.

Споделям това виждане. Има само един малък проблем и той е в трифазното захранване. За апартамент трябва да се преработва двигателя или да се търси нов монофазен. Естествено аз нямам познанията на електричаря, но съм виждал и на живо Simple Smile индустриални машини.
Виж целия пост
# 3 463
Gorg0nzola, в моментът в който натиснеш педалът на индустриална права машина, немедленно ще забравиш за всякаква друга. Все едно си скочила от самолета, падаш като камък надолу, виждаш как парашута се отваря, пълни се с въздух, спира главоломното падане и те обзема неописуем възторг от гледката. Дори машината да не е пълен автомат, а тази, на която крачето се повдига с коляно. Индустриалните машини през 80-те и 90-те години, бяха трифазни. Включваш бутонът и мотора започва да се върти постоянно, независимо дали главата шие, или не шие. Като натиснеш педалът, към въртящата се шайба,  се допира вал на който има феродо. На този вал е закрепена и шайбата, която върти ремъка, а той върти машината. Като натискаш леко педалът, двата вала се допират леко и машината върти бавно. Като натиснеш докрай, двата вала се въртят със скоростта на мотора и машината шие с над 5000 оборота в минута. Като си вдигнеш кракът от педала, вторичният вал има феродо от двете страни, то опира в корпуса и машината спира рязко. Нали си представяте, че ако върти по инерция, ще ушие още два метра, докато спре? По този начин, машината може да върти много бавно бод по бод, по-бързо, още по-бързо и на пълна газ. И като се включи машината, моторът се спира само за почивките и върти поне 8 часа на ден. Той консумира постоянно енергия, но тя се използва само когато педалът е натиснат. Когато сгъваш, разгъваш, нагласяш, пак консумира енергия. Тези мотори са и шумни. Съвременните машини, са с инверторно управление на мотора. Те завъртат и консумират енергия, само когато натиснеш педала. По-старите мотори се намират под плота и въртят машината с ремък. Новите машини са с малки мотори и са директно на вала на машината, без ремък. Има и трифазни, но вече има много монофазни машини фабрично произведени, а не преправяни. Как стават недоразуменията? Някой продава трифазна съвременна машина, с електронно управление. Ти я купуваш за домашни цели и питаш, дали става на монофазен ток? Те ти отговарят, че става, само трябва да дойде електротехник и да оправи нещата. Идва той, поглежда умно и казва, че електрониката е за трифазен ток и се налага да пиеш една студена вода. А старите трифазни мотори които описах в началото, стават на монофазни, но тогава са доста по-слаби, макар, че вършат работа. Защо пиша всичко това? Защото ако купувате нова или стара индустриална машина, трябва да търсите монофазна фабрично, а не трифазна която да се преправя. Не винаги това е възможно, без смяна на платки. За индустриална права машина, се продава комплект за шиене на бие. Този комплект включва плочка с фуния, зъби и краче. Сменят се тези неща и машината шие идеалното бие. Има всякакви крачета, подгъвачи и приспособления на много сносни цени. Майсторите много по-лесно ще оправят индустриална машина, отколкото домашна, с повече операции. Гледах един ерген, как маха крачето, поставя една ролка и машина за леки и средни материи, шие дебела кожа, без да тъпче на място. Справя се по-добре от машина с двоен транспорт, като на мадам. Машините пълен автомат, могат да правят автоматична затяжка, повдигане на крачето, рязане на конец, шиене на зададен брой бодове, различни шевове с редуващи се затяжки, игла в горно или долно положение. В заключение ще кажа, че трябва да избираш между Елна и Janome, ако нямаш място за индустриална машина. Има машини втора ръка, пълен автомат на цени между 500 и 800 лева и то маркови. Доста шивашки фирми затвориха и сега разпродават всичкото си оборудване, дори конци.
Виж целия пост
# 3 464
Петя, на Емаг са пуснали и трите цвята на Janome 1522 за 460 лв.
Да,видях ги...ще поизчакам до Коледа...
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия