Законът за предучилищното и училищното образование и децата със СОП

  • 7 696
  • 14
Какво предвижда проектът на Закон за предучилищното и училищното образование за децата със специални образователни потребности?

1.   „Приобщаващо образование е неизменна част от правото на образование.“ – чл. 7, ал.1. Текст, с който за първи път в нормативната ни уредба на толкова високо ниво се гарантира правото на качествено образование за всяко дете, независимо от различните му образователни потребности, които могат да се дължат на увреждания, хронични заболявания, невладеене на български език, дарба, девиантно поведение и други. Проектозакоът не се ограничава само до декларативното признаване на приобщаващото образование като право, но разписва изключително широка гама от гъвкави механизми, чрез които се гарантира предоставянето на адекватна образователна подкрепа за всяко дете, така че правото на образование по Конституция да бъде гарантирано реално, без дискриминация, отхвърляне или отпадане на детето поради неприспособимост към системата.
2.   Принципът „парите следват детето“ най-накрая се въвежда и за децата със специални потребности, относно средствата отпускани от държавния бюджет за специалната им подкрепа, което е единствената гаранция за упражняване правото на свободен избор на желаното училище.
3.   Преустановява се порочния модел детето и родителя му да преследват специалната образователна подкрепа, поради зависимостта си от извънучилищни областни и регионални структури.
4.   Специалните педагози (ресурсни) и всички останали специалисти най-накрая стават неразделна част от екипите на детските градини и училищата, а не чужди, приходящи и външни.
5.   Часовете ресурсна подкрепа вече не са на калпак, само два часа седмично, а ще се предоставят според индивидуалните потребности на всяко дете, като броят часове могат да са от 1 до 25 часа седмично.
6.   Броят ресурсни учители, вече ще зависи от броя деца, вида на подкрепата за всяко от тях и съобразно нея ще се определят броя часове ресурсно подпомагане, а не както досега един учител, два часа седмично, без никаква адекватност на потребността на детето.
7.   Задължителният минимум от специалисти за всяка детска градина и училище, в което е записано дете със специални образователни потребности са ресурсен учител, психолог и логопед. Специалистите над минимума се осигуряват на базата на индивидуалната оценка на детето, без ограничения на броя, вида и квалификацията им.
8.   Разтварят се широко възможностите за набирането на специални педагози и специалисти от всички центрове и подкрепящи структури, в това число и социални, както и от всички нива и сфери на общността. Фокусът е върху осигуряването на специална подкрепа за всяко едно дете, защото то е в центъра, а не структурата, осигуряваща си статут чрез монопол над специалните педагози и подкрепа.
9.   Въвежда се помощник на учителя, крайно необходим кадър в помощ на масовия учител.
10.   Предвижда се възможност за рехабилитация на опорно-двигателния апарат за децата с двигателни увреждания, полагаща им се по право вместо часа по физическо възпитание и спорт, от който по обективни причини няма как да се възползват. Двигателните увреждания при децата не намаляват потребността им от физически упражнения, напротив, увеличават я.
11.   Изключително важен момент е създаването на мрежа от Центрове за подкрепа на личностното развитие, чиято задача е да осигурят допълнителен набор от интегрирани услуги и специалисти, образователни, здравни и социални, за всички нива на Общата и Допълнителна подкрепа, разписани в проектозакона. Така се осигурява достъпна и цялостна подкрепа за всяко дете и ученик. Услугите предоставяни от центровете  са част от индивидуалната образователна програма на детето или ученика, изготвена в детската градина или училището им. Ползвайки услугите на центъра, детето и ученикът продължават да са си деца и ученици на съответните детска градина и училище, а работата с тях има за цел да им помогне да покрият изискванията, както и да развият индивидуалния си потенциал и способности.
12.   Общата и допълнителна подкрепа за децата и учениците се осигурява там, където са детето и ученикът, в детската градина, училището и в центровете. Това ще осигури възможност за ранна оценка на потребностите и превенция на проблеми и затруднения при децата, като при много от тях ще спомогне за пълното им преодоляване, а при други за далеч по-успешното справяне и приобщаване.
13.   Ключово важна е свободата на създаване на Центровете, основен двигател е общността и всеки нейн участник, община, училища и НПО могат да създадат Център за личностна подкрепа. Държавата не ограничава инициативността на общността, напротив, насърчва я, защото цел е детето и подкрепата за него, а не подкрепата за структури, било държавни или общински.
14.   Настоящите областни ресурсни центрове се децентрализират, за да се осигури възможност за разширяването на мрежата им и съответно предоставяната от тях специална подкрепа, така че да стигне до всяка община и населено място. Разширяват се и възможностите им, като част от Центровете за личностна подкрепа и интегрираните услуги предоставяни от тях, да развиват много по-широк кръг от дейности и комплексна подкрепа за децата със специални образователни потребности. По този начин в условията на конкурентна среда, ресурсни центрове ще могат да бъдат създавани не само във всяка община, но и към всяко училище, където има потребност от тези услуги.
15.   При непокриване изискванията по даден учебен предмет, ученикът със специални образователни потребности не повтаря класа, а му се разработва индивидуална учебна програма по предмета, с цел целенасочена работа за преодоляване на затрудненията. При постигане на изискванията ученикът се явява на поправителен изпит. Това ще даде възможност на децата със специални образователни потребности да завършват с количествени оценки етапите в училищното образование и съответно да продължат в следващ етап на образователната система.
16.   Предвижда се срок от пет години за реформиране на помощните училища, след внимателна оценка на потребностите на всяко дете, както и на квалификацията на педагозите и специалистите в тези училища. Нещо, което трябваше да се случи още през 2009 год., след безпрецедентната осъдителна присъда на България от Европейския комитет по социални права, постановила че България извършва сегрегация спрямо децата с умствени увреждания в областта на образованието. Няма разумен аргумент, защо все още издържаме с публични средства институции, сегрегиращи деца. Бихме добавили, че сегрегацията е само част от престъпленията, случващи се с деца в тези институции.
17. Създаването на Обществен съвет към всяко училище и детска градина, в който участва представител на местната власт, най-малко трима родители, както и ученици, и в който се обсъждат и гласуват училищните политики и бюджет, осигурява пряка възможност на родителите като пълноправни членове на съвета да отстояват училищни политики и подкрепящи услуги, потребни конкретно на децата от тяхното училище. Връзката между училищната общност и местната власт ще е пряка и ще даде възможност за много по-ефективен контрол от страна на родителите. Всичко това, в съчетание с въвежданата училищна автономия дава големи възможности за инициативните местни родителски организации да влияят върху училищните и общински политики и разкриването на подходящи подкрепящи услуги за децата им.
Виж целия пост
# 1
Преди време пуснах тема за проектозакона, в която доста активно се пише и в момента. Не знам дали има смисъл от две отделни теми по един и същи въпрос в този подфорум, макар тази в известен смисъл да засяга по-конкретен въпрос.
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=810887.0
Виж целия пост
# 2
Благодаря ти за обобщения преглед в конкретната насока, Тео.
Мисля да дам линк към тази твоя тема в темата за дислексията и към другата много важна такава- "Образование за децата със специални потребности". Смятам, че е много важно да се види и да се проследи приемането на закон точно в тази негова част от хората, които се интересуват.

Преди време пуснах тема за проектозакона, в която доста активно се пише и в момента. Не знам дали има смисъл от две отделни теми по един и същи въпрос в този подфорум, макар тази в известен смисъл да засяга по-конкретен въпрос.
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=810887.0

В тази тема също може да се даде линк към настоящата. Дано темата на Тео си остане една идея по- чиста от другата, която от дни е така разводнена /Дидева, не си виновна ти, разбира се, за това й състояние/ с излишни коментари, че аз спрях да я следя и се отписах от нея.
Темата на Тео 777 касае точно обучението на деца със специален статут и е специфична.
Виж целия пост
# 3
Аз чак сега видях, че темата си е пусната точно където трябва. Просто с новата структура на форума теми от различни раздели излизат на няколко места.
Мисълта ми беше точно тази:
Благодаря ти за обобщения преглед в конкретната насока, Тео.
Мисля да дам линк към тази твоя тема в темата за дислексията и към другата много важна такава- "Образование за децата със специални потребности". Смятам, че е много важно да се види и да се проследи приемането на закон точно в тази негова част от хората, които се интересуват.
Виж целия пост
# 4
благодаря за темата на Тео   bouquet

Чл. 125. (1)
Ученик със специални образователни потребности не
повтаря класа.

(2)
За обучението на ученик със специални образователн
и
потребности, който има годишна оценка „слаб (2)” по
учебен предмет, по
преценка на екипа за подкрепа за личностно развитие
в следващия клас
може да се разработва индивидуална учебна програма
по съответния учебен
предмет.
(3)
В случаите по ал. 2, когато за ученика не е разраб
отена
индивидуална учебна програма по учебния предмет, по
който има оценка
„слаб (2)”, през следващата учебна година той полаг
а поправителен изпит по този учебен предмет.

Моля, ако някой разбира и знае  да ми каже -
 Ученик със СОП е такъв ученик, който  е на ресурно обучение или има документи , които са нужнида се представят  и какво трябва да се направи, за да има еднодете такъв статут, без да е на ресурсно обучение?

Интересувам се и ще от правата, които този закон урежда на деца, които не са на ресурсно обучение, не зависимо дали е качествена или количествено оценката им.
Всъшност аз и досега не знам, какви права има едно дете със СОП, без да е на ресурсно подпомагане?
Благодаря! Hug
Виж целия пост
# 5
В този проект

http://parliament.bg/bills/41/202-01-20.pdf

е направен опит в преходните и заключителни разпоредби да се дефинира същността на термина "СОП" по следния начин:

"т.20. „Специални образователни потребности” на дете и ученик са
образователните потребности, които може да възникнат при сензорни
увреждания, физически увреждания, множество увреждания, умствена
изостаналост, езиково-говорни нарушения, специфични нарушения на
способността за учене
, разстройства от аутистичния спектър, емоционални и
поведенчески разстройства.
"

"17. „Ресурсно подпомагане на деца и ученици” е осигуряване на
обща и допълнителна подкрепа, основана на оценката на потребностите на
децата и учениците, което включва осъществяване на дейности от
специалисти, насочени към личностно развитие на децата и ученици със
специални образователни потребности, и с оглед постигане на целите,
заложени в плановете за подкрепа и в индивидуалните им учебни програми."

Чл. 93. (1) За учениците в индивидуална форма на обучение, както
и, при необходимост, за учениците със специални образователни потребности
въз основа на училищния учебен план се разработва индивидуален учебен
план, който се утвърждава със заповед на директора.
(7) Индивидуалната учебна програма по ал. 6 за учениците със
специални образователни потребности се разработва въз основа на рамкови
изисквания, определени с държавния образователен стандарт за
приобщаващото образование.

Чл.97 (4) За учениците със специални образователни потребности, които се обучават интегрирано в паралелка по индивидуален учебен план, може да се организира обучение в отделна група в зависимост от индивидуалните им потребности.

Чл. 109. (1) В индивидуална форма може да се обучават:
4. ученици със специални образователни потребности;

Чл. 111. (1) Дистанционна форма може да се организира за обучение в класовете от VІІІ до ХІІ включително за:
2. ученици със специални образователни потребности, които не се обучават по индивидуален учебен план;

Чл. 112. (1) Комбинирана форма на обучение включва обучение
при условията и по реда на дневна форма и индивидуално обучение по един
или няколко учебни предмета от училищния или индивидуалния учебен план.
(2) Комбинирана форма на обучение може да се организира за:
1. ученик със специални образователни потребности;

Чл. 118. (1) Оценката съдържа качествен и количествен показател.
(7) На учениците със специални образователни потребности, които се обучават по индивидуална учебна програма, се поставят оценки само с качествен показател, които може да са: „постига изискванията”, „справя се” и „среща затруднения”.
(Sunglasses Когато се установи, че учениците по ал. 7 са постигнали изискванията на учебната програма по учебен предмет от училищния учебен план, се поставя оценка с количествен показател и по този учебен предмет и обучението по индивидуална учебна програма се преустановява.

За повтарянето на класа вижте чл.125.

Чл. 189. (1) Към регионалните управления на образованието със заповед на началника на регионалното управление на образованието се създава регионален екип за подкрепа за личностно развитие на децата и учениците.

Чл. 191. (1) Детските градини и училищата са длъжни да приемат деца и ученици със специални образователни потребности.
(2) В група в детска градина и в паралелка в училище може да се обучават до 3 деца и ученици със специални образователни потребности.

Чл. 192. (1) В детските градини и в училищата обучението на деца
и ученици със специални образователни потребности се подпомага от
ресурсен учител по потребността на детето и ученика.
(2) Броят на ресурсните учители се определя в зависимост от броя
на децата и учениците със специални образователни потребности, от вида на
подкрепата и от броя часове за ресурсно подпомагане при условията на
държавния образователен стандарт за приобщаващото образование.
(3) В плана за подкрепа на детето и ученика може да бъде
определен и помощник на учителя.
(4) Изискванията към помощника на учителя и функциите му се
определят с държавния образователен стандарт за приобщаващото
образование.

Основни положения в законопроекта
• качествените оценки за учениците от І-ІІІ клас и за учениците със
специални образователни потребности. Учениците със специални
образователни потребности вече ще завършват с удостоверение за завършен
начален етап.


Дарена, вероятно лично ти питаш за това:

Чл. 190. (1) Условията и редът за осигуряване на общата и на допълнителната подкрепа се определят с държавния образователен стандарт за приобщаващото образование.
(2) За общата подкрепа, осъществявана от център за подкрепа за личностно развитие, която не се финансира от държавния бюджет, може да се събират такси при условия и по ред, определени от Закона за местните данъци и такси.

§ 17. (1) В срок до две години от влизането в сила на този закон ресурсните центрове за подпомагане на интегрираното обучение и възпитание на деца и ученици със специални образователни потребности, както и държавният логопедичен център се преобразуват в центрове за подкрепа за личностно развитие със заповед на кмета на съответната община, на територията на която се намират, по реда на глава осемнадесета, раздел І и въз основа на анализ, изготвен от регионалния екип за подкрепа за личностно развитие на децата и учениците по чл. 189.

В момента в ППЗНП съществува също следната дефиниция:
"§ 3а. (Нов - ДВ, бр. 53 от 2001 г., изм., бр. 99 от 2003 г.) По смисъла на този правилник:
2. (изм. – ДВ, бр. 43 от 2014 г., в сила от 23.05.2014 г.) "деца и ученици със специални образователни потребности" са деца и ученици с образователни потребности, които може да възникнат при сензорни увреждания, физически увреждания, множество увреждания, умствена изостаналост, комуникативни нарушения, специфични нарушения на способността за учене (дислексия, дисграфия, дискалкулия), разстройства от аутистичния спектър, емоционални и поведенчески разстройства;"

В същата връзка съществува и НАРЕДБА № 1 от 23 януари 2009 г. за обучението на деца и ученици със специални образователни потребности и/или с хронични заболявания
http://www.narubg.org/Regulations/view/1
http://www.teacher.bg/Document/Details/2385
която можеш да прочетеш. В нея доста подробности.
Напр.:
Чл. 12. Комплексното педагогическо оценяване на децата и учениците със специални образователни потребности се извършва от екипа към регионалния инспекторат по образованието и от екипите в детските градини и в училищата, в които се обучават децата и учениците със специални образователни потребности.
Чл. 13. (1) Основната цел на комплексното педагогическо оценяване от екипа към регионалния инспекторат по образованието е да се извърши първична оценка на общото развитие на детето или ученика, въз основа на която да се препоръча видът и формата на обучение.
(2) Основната цел на комплексното педагогическо оценяване от екипа в детската градина или училището, в което се обучава детето или ученикът, е задълбочено оценяване на образователните потребности за установяване на възможностите му за обучение по учебни планове и учебни програми в съответствие с индивидуалното развитие.
Чл. 14. Комплексното педагогическо оценяване е насочено към определяне на:
1. интелектуалните и когнитивните способности;
2. езиково-говорните умения;
3. моторно-двигателните умения;
4. уменията за самостоятелен и независим живот;
5. формите за обучение и общуване на детето или ученика в зависимост от увреждането, нарушението или затруднението;
6. потенциалните способности и индивидуалните образователни потребности;
7. основните цели и задачи на обучението и развитието, свързани с възможностите и потребностите на детето или ученика;
8. специалните методи и средства за постигане на целите и задачите;
9. индивидуалния подход в психосоциалната рехабилитация;
10. необходимите специалисти за работа с детето или ученика;
11. ролята на родителите, настойниците, попечителите или директорите на специализираните институции за деца в образователно-възпитателния процес на детето или ученика.

Лично аз затова винаги насочвам родители, които желаят напр. време за удължаване на изпит или оказване на помощ при такъв, да се обръщат към съответните РИО.





 
Виж целия пост
# 6
Надявам се темата да е полезна! Hug
Ще се опитам да давам отговори на въпроси, доколкото ми е възможно.
Днес внесохме и поредните си предложения към проекта на Закон, отнасят се основно до родителското участие, в това число и в екипите за подкрепа на личностното развитие в училището и градината, за недопускането децата и учениците със СОП да бъдат обособявани в отделни групи и паралелки, за самостоятелната форма и други.
Предложения
Виж целия пост
# 7
ПОЗИЦИЯ, ОТНОСНО НЕВЕРНИТЕ ТВЪРДЕНИЯ РАЗПРОСТРАНЯВАНИ В ПУБЛИЧНОТО ПРОСТРАНСТВО, ОТ РЕСУРСНИТЕ ЦЕНТРОВЕ
Виж целия пост
# 8
П Е Т И Ц И Я
В ПОДКРЕПА НА РЕФОРМИТЕ, ГАРАНТИРАЩИ ПРАВОТО НА ПРИОБЩАВАЩО ОБРАЗОВАНИЕ ЗА ДЕЦАТА С УВРЕЖДАНИЯ
Виж целия пост
# 9
Повдигам темата с един въпрос.
Имам дете със Смесено специфично разстройство, което вече е шести клас, на количествени оценки. До сега мислех след седми клас да я насоча към професионална гимназия, но днес чух нещо, което ме обезпокои - децата със СОП нямали право да учат до 12 клас за трета квалификационна степен, имали право само до десети клас и за първа квалификационна степен.
Някой наясно ли е?
Виж целия пост
# 10
Не съм наясно със спецификата на специалните образователни потребности, но може би ще откриеш отговор тук. Член 32 и следващите.
Виж целия пост
# 11
Благодаря,но това не е много детайлно - само, че се организира професионално образование спрямо потребностите им. Моето дете е с леки обучителни затруднения и ползва ресурсен, така ще е до 7 клас, за да се яви на НВО с консултант и допълнително време. Затова си мислех да кандидатства в професионална гимназия, но сега се замислих. Тя не е на облекчена програма, а на учебния план за класа, много държа на това. Среща затруднения при разбиране на условия и указания, затова е добре, когато е на изпит (НВО или ДЗИ) да има консултант, който може да разясни или насочи при трудност с разбирането на условието. Така може в по-голяма степен да покаже знанията си. Затова и не желая да бъде лишена от правото на средно образование, все пак не е с умствена изостаналост. Трябва да бъда сигурна преди да стигнем до кандидатстване е редене на желания и след това, кое ще е в неин интерес - СОП и ресурсен по учебен план до 12 клас или да се откаже и да разчита само на собствени сили.
Виж целия пост
# 12
Прегледах го набързо преди да дам линка, но както казах, тук не ми е силата, затова предпочетох да не коментирам. Сега ще изкажа личното си мнение.
Вероятно някой е имал предвид този текст.
(3) За учениците с умствена изостаналост се организира професионално обучение по част от професия или по професии за придобиване на първа степен  на професионална квалификация.
Но твоето дете не попада в тази хипотеза.
Предполагам, че ако детето е с количествени оценки и кандидатства по общия ред ( и всичко с медицинското за професионална паралелка е наред) изобщо нямаш основания за притеснение по отношение на степента.
Винаги можеш да пишеш до РУО за ( предполага се) компетентно становище по въпроса.
Виж целия пост
# 13
Благодаря. Детето ще кандидатства по общия ред. Бях набелязала две професионални гимназии. Относно медицинското няма да е в противоречие с професиите, за които би кандидатствала. Няма умствена изостаналост или физическо увреждане, да. Сегашното училище е СУ, има подкрепата на учителите си, но поне за сега го изключва от вариантите за кандидатстване. А и не се знае за там би ли стигнал балът.
Боя се, че и в някои професионални гимназии тепърва започват да обучават деца със СОП и все още те самите не са съвсем наясно с всичко, все пак има известно нежелание в повечето училища да работят с различните деца. Те искат повече гъвкавост, нагаждане, компромис , но не и подценяване, но все още интеграцията на тези деца е по-трудна.
Виж целия пост
# 14
Благодаря. Детето ще кандидатства по общия ред. Бях набелязала две професионални гимназии. Относно медицинското няма да е в противоречие с професиите, за които би кандидатствала. Няма умствена изостаналост или физическо увреждане, да. Сегашното училище е СУ, има подкрепата на учителите си, но поне за сега го изключва от вариантите за кандидатстване. А и не се знае за там би ли стигнал балът.
Боя се, че и в някои професионални гимназии тепърва започват да обучават деца със СОП и все още те самите не са съвсем наясно с всичко, все пак има известно нежелание в повечето училища да работят с различните деца. Те искат повече гъвкавост, нагаждане, компромис , но не и подценяване, но все още интеграцията на тези деца е по-трудна.
Моето дете е с аутизъм и с лека умствена изостаналост.Кандидатства с удължено време в отделна стая след 7-клас.
На количествени оценки без индивидуална програма.Приеха я Компютърна графика.Тя това искаше.
Цитат
Учениците, завършили специалност „Компютърна графика” придобиват трета степен на професионална квалификация и професия „Компютърен график”.
Не съм чела някъде да има ограничение за децата.Напротив! Идеята на приобщаващото образование е детето да развие пълния си потенциал.

Дидева, не знам кой е писал тази алинея, но при нас е неприложима.В нашият малък град се предлагат професии само втора и трета степен на ПК. Отделно аз трябва да следвам интересите ѝ, защото децата с аутизъм са с ниска мотивация за учене.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия