Емилия Илиева е известна като лицето на ненасилствената комуникация (ННК) в България. Тя е един от първите обучители по ННК за България и основният, който през последните 8 години системно развива както популярността на метода в страната, така и екипи от хора, които да го прилагат и преподават нататък.


От темата “Как да отглеждаме емоционално грамотни деца” ще научим каква е разликата между емоционална грамотност и емоционалната интелигентност и защо, ако искаме емоционално грамотни деца, ние трябва да сме емоционално грамотни родители.

Общувайки с децата по определен начин, те имат възможност да растат като емоционално грамотни деца и емоционално интелигентни възрастни.

- Децата се учат най-добре чрез пример - статистика - 7% се предава на нивото на думите, по-важно е как ще кажа, не какво ще кажа.
- Ако искаме да влияем на децата, важна е енергията, с която заставаме зад думите.
- Колкото по-отрано общуваме с едно дете, толкова по-добре.
- Връзката между емоциите и потребностите е основополагаща - откъде идват емоциите, от какви потребности.
- По-важно е откъде идват емоциите - изреченията трябва да включат емоции, откъде идват.
- Моите чувства са свързани с моите потребности - не е от външните фактори; ако един човек знае какво е ценно и важно за него, може да управлява емоциите си.
- Всички искат децата им да са щастливи - щастието е емоция, трябва да ги научим как да управляват тази емоция.
- На теория е много лесно, но на практика е по-трудно - по-важно е да ги научим, че имаме правото да им отказваме, за да се научат да уважават потребностите на другите.
- Става въпрос за начин на живот - как общуваме на работното място, с партньора си, у дома - баланс.
- Емоционалната грамотност - от 6-и месец нататък - както се отнасяте към едно дете, така се развива.

Вижте цялата лекция и всички полезни съвети тук:  

Виж целия пост