Майчиното мляко
Осигуряването му е основната грижа на майката, след раждането не бебока Simple Smile. Проблема е как то да се осигури от майката. Факторите оказващи влияние върху нормалното отделяне на майчиното мляко са много, затова има и много изисквания към режима на кърмачката.
Коластра - това е първото мляко, което се отделя от майчината гръд непосредствено след раждането на детето и до края на първата седмица. Тя е изключително полезна за здравето и развитието на новороденото и затова трябва да се оползотвори напълно. Съдържа пълноценни белтъци, витамини и минерални соли, както и някой анти-инфекциозни хранителни признаци, така че чрез коластрата детето получава и първата си пасивна имунизация.
Какво трябва да се направи, за да може детето да погълне възможно най-голямо количество коластра, и се подпомогне нормалното млекоотделяне?
Съвети:
1. Новороденото трябва да се закърми още през първите 30 минути след раждането.
2. Тесният контакт между майката и детето непосредствено след раждането е най-добрият стимулатор на майчината кърма.
3. Свободният режим на кърмене е също добър стимулант, затова е хубаво на детето да се позволява да суче свободно от майчината гърда, без да се определя времето.
4. На новороденото и на малкото кърмаче (до 3 месец) не е необходимо да се дава друга храна или течност, освен майчиното мляко.
5. Не бива да се смесва кърмене и хранене с биберон. Това намалява кърмата и води до ранното отбиване на кърмачето. Ако е необходима допълнителна храна (след преценка на лекар), най-добре е тя да се дава с чаена лъжичка.
Всички майки могат да лактират (произвеждат мляко). Страхът на майката, че няма да достави достатъчното количество кърма е необоснован (защото вродена неспособност на лактиране се среща рядко) и вреден (защото затормозва лактацията).
Факторите, които затормозват лактацията са:
Анестезия по време на раждането
Хирургични интервенции
Стрес
Умора
Негативни преживявания
Влиянието на тези фактори е временно, така че когато те отшумят лактацията се нормализира.
До кога е полезно кърменето на малкото?
До 4-и месец - само кърмене, от 5-и до 10-ти - отначало кърмене и допълнително даване на плодово-зеленчукова храна, а по-късно и на месна (специално приготвена) храна.
Всяка майка трябва да се стреми да кърми детето си до края на 10-ти месец, а ако това е невъзможно поне до края на 6-и. По-ранното отбиване е за сметка на развитието и здравето на малкото бебче.
Хранителен режим на кърмачката
Необходимо е кърмачките да помислят за своя правилен хранителен режим. Той трябва да осигурява нейното здраве и необходимата кърма. Подходящото хранене осигурява необходимото количество мляко, а недостатъчното хранене на майката води до постепенно спиране на лактацията.
Тя трябва да приема голямо количество белтъци, калций, фосфор, магнезий, цинк, витамини. Това означава, че е необходимо да приема достатъчно количество мляко, сирене, кашкавал, яйца и месо.
Основни групи храни необходими за кърмачката:
1. Мляко и млечни продукти - увеличават запасите от калций и фосфор на организма
2. Месо, месни продукти, яйца и риба - осигуряват белтъчините необходими на майката, както и желязото.
3. Хляба и брашното (в умерени количества - не е препоръчително да се храните предимно с тях) - осигуряват въглехидратите, растителните белтъчини и витамините от група В.
4. Кърмачката трябва да приема всеки ден около 2 литра течности, за да се предпази от обезводняване, препоръчително между всяко кърмене.
5. Витамините и тяхното съдържание в кърмата зависи от приетите плодове и зеленчуци от кърмещата. То е задължително за кърмещата майка, тъй като освен витамини в тях се съдържат и микроелементи.
Примерна диета:
60 гр месо
едно яйце
две чаени чаши мляко
филия хляб
250 гр плодове и зеленчуци
При недохранване на кърмачката се намалява количеството, но не и качеството на кърмата Simple Smile.
Алкохола и тютюнопушенето са противопоказни за бременни и кърмещи, небива да се консумира и голямо количество кофеин, най-често при пиене на кафе по време на лактация.
Хранителни качества на майчиното мляко
Характерно за него е, че е стерилно и с подходяща температура, а и съдържа активни фактори, предпазващи от заболяване.
То е идеалната по състав храна за малкото: въглехидратите в него се представят основно от лактозата (млечна захар), мазнините - от линолеиновата киселина, а белтъците - от алфа-лакталбумините.
Млечната захар помага за лесното усвояване на желязото, калция и магнезия.
Мазнините, или по-скоро основният им представител има значение за имунитета, а същевременно са и по-лесно смилаеми в сравнение с тези на кравето мляко.
Съдържанието на витамини в женското мляко е в изобилие, като изключим витамин Д, който е необходим за правилното развитие на костите. Осигуряването на витамин Д зависи от излагането на детето на слънце.
Продължителното кърмене намалява случаите на алергични заболявания у кърмачетата.
Антибактериални и имунологични качества на кърмата
Майчината кърма ефикасно пренася имунитета от майката на детето. Възрастния индивид синтезира около 3 грама имуноглобулини тип А, а малкото кърмаче получава с кърмата ежедневно около половин до един грам от тях. Те предпазват малкото от инфекции на лигавиците и кожата. Някой антитела в кърмата са специфични и насочени срещу причинителите на холера, салмонела, полиомиелитния вирус и някои паразитози.
Освен антителата, някой от съставките имат антимикробно действие. Такива са лактоферина, лизозима и бифидус фактора.
Кърмене на бебето
Първото кърмене зависи от състоянието на майката след раждането, но се препоръчва времето да е кратко. Новороденото приема с охота бозаенето, тъй като то се ражда с добре развит сукателен рефлекс. Изпразването на гърдата при всяко кърмене е стимул за образуване на ново мляко и поддържа лактацията. Хубаво е майката да изпие една чаша мляко преди или по време на кърмене, помага за по-лесното отделяне на млякото.
Много важно е при кърмене майката да помага на бебето, като придържа с едната си ръка гърдата. Също така трябва да се почисти нослето на бебето преди кърмене (особено ако има секрети), с което се осигурява неговото свободно дишане. Не се препоръчва задържане на бебето на гърдата, когато то не бозае, създава лоши навици на детето и се увеличава вероятността от инфекции на зърното.
Преди и след кърмене е добре зърната на гърдите да се измият обилно с преварена вода. Не се препоръчва мазането им с мехлеми, освен ако това не е наложително.
Поддържане и стимулиране на лактацията - основни моменти
Главното и най-важно е желанието на бъдещата майка да кърми, както и ранното поставяне на детето на майчината гръд, за да бозае.
Честото кърмене, а също и редовното изпразване на гърдата са стимул за новото му производство. Много важно в първите дни след раждането да се изцежда останалото в гърдата мляко, тъй като малкото не може да избозае всичкото, а задържането му в майчината гръд подтиска секрецията му.
Консумацията на разнообразна храна, съдържаща животински белтъци, витамини и минерали също оказва съществено влияние върху лактацията.
Много е важно кърмачката да е обградена от спокойна атмосфера, да се наспива добре, да не се изморява физически и психически, защото това води до намаляване на лактацията.
Ако се установи намаляване на отделеното количество кърма, преди всичко се увеличава броя на кърменията през деня, а се намаляват интервалите между тях, като при всяко кърмене детето се храни и от двете гърди, сменяйки поредността им. Освен тези мерки се вземат и такива за премахване на причините за спирането на лактацията.
Трудности при хранене на новороденото
Причината за тях може да е както в майката, така и в детето.
Болезнени и възпалени зърна - получават се обикновено в първите дни на кърменето. Друг случай е когато зърната са напукани.
За лечението на тези състояния много важен е режима на грижи за гърдите. Те започват с правилното положение на тялото на кърмачката по време на храненето. То трябва да е отпуснато и по време на кърменето да има възможност да се променя положението на тялото. С едната ръка се придържа главичката на бебето, а с другата гърдата.
Големината на гърдите няма определяща функция за произвеждане на млякото.
Понякога се препълват резервоарите за мляко, разположени зад ареолата, гърдата става твърда и бебето не може да я обхване, необходимо е да се изцедят няколко капки, за да омекне ареолата.
Друг случай е трудното хранене в първите дни след раждането на децата с ниско тегло, поради лесното им уморяване от бозаенето.
Невинни заболявания, като хрема също магът да са причина за нежелание за бозаене, децата които имат гъбички в устата изпитват болка и затова те също отказват да се хранят.
Кога майката не бива да кърми?
Обикновено това е, когато майката страда от заразно заболяване или приема лекарства. Най-правилно е да се потърси лекарска помощ и консултация в подобен случай.
При грип, грипоподобните заболявания, както и ангина, необходимо е майката да се изолира от детето, да се изцежда всеки ден и кърмата да се дава на бебето преварена.
Материалът е изпратен от Bezhy
Виж целия пост