Зимният период често носи със себе си освен празнично настроение - простуди, вирусни заболявания и общо неразположение, които могат да засегнат както майката, така и кърмачето. Родителите често се притесняват какво ще стане, ако някой у дома е болен или ако бебето се разболее. Ето някои практични съвети за кърмене, ако майката се разболее.



Болна съм - мога ли да кърмя бебето си?

Майките кърмят бебетата си при най-различни болести, от настинки и инфекции до хронични състояния, включително диабет и астма. Бебето ви е било изложено на всяка болест, от която се разболеете (вие или някой друг в дома ви), още преди да разберете, че сте болна. Едно от незаменимите качества на човешкото мляко е, че когато тялото ви прави антитела, за да се пребори с болестта, тези антитела преминават директно в кърмата ви, създавайки пасивна "ваксина" и така осигуряват защита и помагат на бебето ви също да се справи с болестта.



Какво трябва да знам, когато кърмя докато боледувам?

Когато сте болна, може да се чувствате по-отпаднала от обичайното, затова може да имате нужда от помощ за домакинството и грижите за детето. Ако роднина или приятелка може да поеме част от грижите за бебето, можете да се опитате да почивате повече, като взимате бебето в леглото при себе си за кърмене, за да намалите дискомфорта си. Старайте се да приемате достатъчно течности, като пиете винаги, когато сте жадна. За да намалите риска от заразяване, се препоръчват обичайните мерки при болест в дома: всички в домакинството често да мият ръцете си със сапун и топла вода; при кихане и кашляне да се покриват носа и устата със салфетка/кърпа, като същите после се хвърлят или перат; вие и бебето да останете близо и заедно, а ръцете му също да се мият, ако ги лапа и пипа различни играчки или вещи; да се поддържа добра хигиена на залъгалки, чесалки за зъби и всякакви играчки и предмети, които бебето поставя в устата си; според експертите маските за уста по-скоро не предпазват от предаване на вируса, така че може би няма смисъл да носите такава, докато сте болна.



Болна съм и лекарят ми предписа лекарства.
Безопасно ли е да продължа да кърмя бебето си, докато се лекувам с тях?


Лесно е да вземете решение дали да приемате дадено лекарство по време на кърмене, ако имате нужната информация. Кърменето е важно за вас и бебето ви, затова си струва да отделите време и да проучите дали да вземете дадено лекарство, дори да се продава без рецепта. Когато предписват лекарство на кърмеща жена, някои лекари рутинно настояват тя да отбие бебето за всеки случай. Всъщност много малко лекарства са доказано противопоказни по време на кърмене. Внезапното отбиване травматизира бебето и майката и може да донесе допълнителни здравни и емоционални рискове и за двама ви. Важно е лекарят ви да знае, че кърмите и възнамерявате да продължите по време на лечението.

Много неща трябва да се вземат под внимание, когато на кърмеща жена се изписва лекарство. Например, обръща се внимание на възрастта на бебето. По-голямо бебе, което суче по-рядко, ще приема по-малки количества кърма и така ще е по-малко изложено на лекарството чрез майчиното мляко, а организмът му е по-зрял. Ето някои въпроси, които да обсъдите с лекаря си, когато дискутирате лечението ви:
  • Това лекарство изписва ли се на деца?
    Лекарство, което обичайно се предписва и на бебета и деца, често е добър избор за кърмещата жена.



  • Това лекарство прилага ли се при други кърмещи жени?
    Лекарство, което има история на употреба от кърмачки е по-добър избор от ново, може би неизследвано лекарство.



  • Колко дълго ще продължи лечението?
    Продължителността на лечението може да повлияе на съвместимостта му с кърменето. Лекарство, което се смята за съвместимо с кърменето, когато се приема за няколко дена, може да не е съвместимо, ако се приема за дълъг период от време.



  • Лекарството с краткосрочно действие ли е?
    Лекарство, което има кратко действие може да е по-добър избор от лекарство, което действа дълго и остава в майчиния организъм повече време.



  • Как се приема лекарството?
    Лекарство, което се приема чрез инжектиране или през устата, е по-малко концентрирано от такова, давано интравенозно. Все пак, лекарство може да се дава интравенозно, защото се деактивира или не се абсорбира от храносмилателната система, така че храносмилателната система на бебето също ще деактивира или няма да абсорбира лекарството.



  • Доколко бебето ще изхвърля лекарството?
    Някои лекарства се натрупват в организма на бебето и могат потенциално да достигнат токсични нива. Лекарство, което бързо се елиминира от организма на бебето, е по-съвместимо с кърменето.



  • Лекарството може ли да попречи на лактацията?
    Някои лекарства се избягват от кърмещите майки, защото засягат самото кърмене (потичането на кърмата или количеството мляко).







Основана през 1956 год., мисията на Ла Лече Лига е да помага на майки по цял свят да кърмят чрез подкрепа, окуражаване, обучение и информация, и да спомага за по-добро разбиране на кърменето като важен елемент в здравословното развитие на бебето и майката.

Ла Лече Лига лидер-консултанти са на разположение да отговарят на въпроси и да подпомагат кърмещите майки. За повече информация за кърмене се обадете на националния телефон за подкрепа за кърмене 0888-555-385, посетете форума за консултации по кърмене или сайта на Ла Лече Лига България www.lllbg.org
Виж целия пост