Автор: www.marchofdimes.com

Ако сте като повечето млади майки, значи имате притеснения относно кърменето. Знаете, че кърмата е идеалната храна за вашето бебе, че укрепва имунната система срещу болести и помага в мозъчното развитие на бебето. Но също така може да мислите Ще мога ли да се справя? и Бебето ми ще получава ли достатъчно кърма?
Малко напътствия, планиране, търпение и практика и вие ще кърмите вашето бебе успешно. Надяваме се, че подсказките, които ви даваме, ще ви помогнат по-уверено да започнете да кърмите.
СТЪПКА 1: Ей, кога ще папкаме?
Вие и вашето бебе ще откриете, че кърменето е по-лесно ако бебето не е обезумяло от глад. Започнете да кърмите, преди бебето да се е разплакало силно. Можете да се ориентирате кога е гладно по признаци като характерна гримаса или отворена и търсеща устичка. Движенията на езика и ръчичките също могат да бъдат признак, че вашето малко съкровище е гладно и готово да яде.
 
СТЪПКА 2: Помощ за поспаланковците!
Някои бебенца може да са доста сънливи първите дни след раждането и може да се нуждаят от малко побутване в тази посока. За да подготви бебчо за кърмене, таткото може да го съблече по памперс и да подържи бебето в позиция за уригване. Като масажира леко гръбчето и му приказва нежно, таткото ще помогне на бебето да стане по-съсредоточено и заинтересувано от кърменето. Ако се притеснявате, че на бебето може д а му е хладно, наметнете го с една пеленка или одеалце.
 
СТЪПКА 3: Няколко думи за мама
Направете всичко за да се чувствате комфортно. Поемете си дълбоко въздух и пийнете вода. Запомнете, че няма най-добра позиция за кърмене. Можете да седнете на стол или на канапето, да седнете или легнете на леглото. Използвайте възглавници, столче за кърмене или каквото ви е нужно, за да осигурите опора на гърба и краката си. Целта на това е да поддържате бебето без да изпитвате напрежение в гърба, ръцете или рамената си.
 
СТЪПКА 4: Поставете бебето в правилна позиция
Веднъж след като сте се почувствали удобно, поставете бебето на гърдата. В САЩ консултантите по кърмене разясняват на младата майка как да помогне на своето бебе да се почувства спокойно и сигурно. Една възглавница под ръката на майката би могла да повдигне бебето до нужната височина, така че да не се налага да се навеждате един към друг. За да суче по-добре бебето трябва да бъде максимално близо до вас. Поддържайте бебето добре от главата до дупето, така че да гледа право към гърдата ви. Гръбчето и главата му трябва да лежат в една линия. Майката може да поддържа гърдата си с едната ръка главичката на бебето, а с другата гърдата си.
 
СТЪПКА 4 б: С бебе в скута
Майката поддържа раменцата и главичката на бебето с едната си ръка, а гърдата си с другата ( Това се нарича позиция Футболна топка). За да поддържате гърдата си правилно, поставете четирите си пръста под гърдата и прихванете с палеца над ареолата( тъмната част около зърното на гърдата). През първите няколко седмици ще бъде от помощ за бебето ако поддържате гърдата през цялото хранене, като по-късно можете да правите това, което е удобно за вас двамата.
 
СТЪПКА 5: Нос до зърно
Поставете бебето , така че когато устата му е затворена носа му да е на една линия със зърното. Когато отвори широко уста и вие притеглите бебето към себе си, то ще бъде правилно позиционирано на гърдата. Неговите венци ще обхващат ареолата, центрирани около зърното. Когато бебето суче, това трябва да носи задоволство както на него, така и на вас.
 
СТЪПКА 6: Кажи Ааааа !
докато бебето отвори широко уста , преместете бебето по-близо към гърдата. С ръката, с която го поддържате преместете главата и тялото му към себе си. Просто запомнете: бебето до гърдата. Бъдете търпеливи, изисква се практика все пак. Прикрепването може да бъде не дотам приятно в първия момент. След това кърменето не трябва да причинява болка. Ако все пак това се случи, значи позиционирането ви не е правилно. Внимателно прекъснете кърменето като използвате пръста си за да освободите зърното. Отдъхнете за минута. Опитайте отново. Това е и добър момент да помолите за помощ ако имате нужда.
 
СТЪПКA 7: Най- после! Какво виждате и чувствате?
Когато бебето е поставено правилно , то е притиснато близко до гърдата с отворена уста. Брадичката му сочи право към долната част на гърдата. Нослето му е близо до гърдата, но ноздричките му са свободни така, че да може да диша свободно.
Устничките му са обърнати навън, за да създава по-добър вакуум и устичката му трябва да е изпълнена и уплътнена добре. В началото на кърменето някои майки забелязват дълбоко придърпване на зърното в устата на бебето. Може също така да се усети и средно до силно боцкане в гърдата. Това е свързано с процеса на лактация - отделяне на млякото.
 
СТЪПКА 8: Ролята на татко
Ролята на таткото в кърменето е много важна. Когато таткото е позитивно настроен към кърменето, това много ще улесни майката и ще я окуражи да не се отказва. Бъдещите и вече татковци могат да учат за кърменето наред с майката. Също така те си имат свои начини за хранене и игра с бебето.
Бебетата обожават да се сгушат на топлите таткови гърди.

Продължавайте да работите заедно
Когато бебето започне да суче, то ще поеме няколко бързи всмуквания, и след това ще продължи да суче, но по-бавно, дълбоко и ритмично. Може също така да прави и паузи от време на време, като тяхното времетраене ще се удължава с наближаване края на кърменето.
Бебето може да иска да се храни само от едната или и от двете гърди. Ако предпочита двете, направете малка пауза между смяната им.
Винаги предлагайте и втората гърда, но имайте предвид, че то може вече да е сито.
Бебетата са различни, но всяко има нужда да бъде кърмено начесто. В основни линии, вие трябва да кърмите между 9 и 12 пъти на ден през първите няколко седмици.
Старайте се да предизвикате интерес у бебето към кърменето на всеки няколко часа от денонощието, но не забравяйте, че не е необходимо да събуждате бебето за кърмене, освен ако не спи повече от 4-5 часа или гърдите ви са препълнени и болезнени.
Храни ли се бебето достатъчно?
Ще знаете дали вашето бебе получава достатъчно след като бебето ви стане на 1 седмица и :
  • Има поне 6 мокри памперса на ден( урината трябва да е бледо жълта).
  • Има изхождания по голяма нужда всеки ден( изпражненията трябва да са меки, жълтеникави)
  • Наддават периодично равномерно - повечето бебета се връщат към рожденото си тегло до седмица и после започват да наддават.
  • Ако периодите между храненията са достатъчно.
Ако смятате, че бебето не се храни достатъчно, обърнете се към Вашия педиатър.
Статията е преведена от английски език и изпратена от Tandoori
Виж целия пост