Автор: AskDrSears.com

Кърменето след секцио, може да бъде също толкова успешно, колкото кърменето след естествено раждане. То понякога изисква малко повече усилия, тъй като майката няма възможност да кърми бебето си веднага след раждането в нашите болници обикновено майката остава 24 часа след раждането в реанимация, а бебето й се носи за кърмене едва на следващия ден. В някои болници бебетата, родени със секцио, са изкуствено хранени през първите 2-3 дни, за да може организмът на майката да започне да се изчиства от упойката и болкоуспокоителните и да дойде кърмата й.
При родилите със секцио жени, кърмата обикновено идва малко по-късно, отколкото след естествено раждане. Това обаче не е причина, бебето да не се кърми през първите дни след раждането коластрата съдържа много важни и незаменими вещества, които липсват в адаптираните млека. Освен това, при бебета, захранени с адаптирано мляко, преди да са били кърмени поне веднъж, рискът от алергии е много по-висок, отколкото при кърмените бебета.
Ако знаете, че трябва да родите със секцио, попитайте, какви са условията в болницата, в която ще раждате:
  • Колко време ще бъдете разделени с бебето си?
  • Кога ще ви го дадат за първо кърмене след раждането? Ще го захранят ли с адаптирано мляко (за съжаление, това е практика в нашите болници)? Колко пъти ще му дават адаптирано мляко, преди да започнете да го кърмите?
  • Ще продължат ли да дохранват бебето ви с адаптирано мляко, след като започнете да кърмите? За съжаление, това също е често срещано, освен в болниците, в които бебето и майката са заедно в една стая. Мотивът е, че майката имала нужда да си почине от раждането. А здравето на бебето и рискът от алергии не са ли по-важни?
В развитите страни на родилите със секцио може да бъде разрешено, по тяхно желание, бебето да им бъде дадено веднага след раждането, докато са още под упойка, за да го накърмят. На родилките се дават болкоуспокоителни, които не преминават в кърмата или преминават в минимални концентрации. Смисълът на изписването на болкоуспокоителни и след раждането (което не се практикува у нас) е, че болката подтиска производството на кърма. Бебето може да остане в една стая с майката, за да може тя да го кърми често и денонощно, с помощта на някой от медицинския персонал или на близък, останал за да й помага с грижите за бебето.
За съжаление, у нас това все още не се среща. Дори бебето да е в една стая с вас и да има близък, който да ви помага, първите 24 часа ще бъдете в реанимация, разделени с бебето. Но след това можете без притеснение да поставите основите на кърменето и то да носи на вас и вашето бебе много радост!
Преведе Петя Личкова от www.AskDrSears.com,
адаптиран към условията у нас
Виж целия пост