Автор: Е.М.Фатеева /лекар педиатър/, Ж.В. Цареградская /педагог, психолог перинатолог/

Новороденото дете е надарено със способността да изпитва същите емоции, които изпитва неговата майка. Освен от физическите докосвания на майкaта малкото се нуждае от общуване с нея, което се изразява чрез погледите, мимиката на лицето и ласкавите думи, насочени към него. Общуването между майката и детето е изключително важно за развитието на зрението, слуха, и изобщо на способностите на детето да общува и говори. От педагогиката е известен фактът, че нормално чуващи деца, които са расли с глухи роднини първите 3-5 години от живота си, не могат да овладеят говорни навици даже на 40 %. Затова, за да израсте детето пълноценно, майката трябва да общува с него, съпровождайки действията си с думи, започвайки от първите дни на неговият живот.
За пълноценното общуване между майката и детето, огромно значение има актът на кърменето при условие, че е с достатъчна продължителност и повторяемост. Ние неведнъж сме говорили за особената настройка на новороденото към общуването с майка му. Всичко е приспособено за това: фокусното разстояние между очите на новороденото, съответстващото разстояние между неговите очи и очите на майка му по време на хранене, немигащият поглед на бебето, неговата способност да различава лица и не просто лица, а говорещите лица, а така също и неговата удивителна способност да имитира. По такъв начин общувайки с майка си, то й подражава и още на този етап усвоява законите на общуването и чувството на съпричастност. Откликването на майката с кърмене не само на глада, но също и на безпокойството и тревогата, създават за детето тази атмосфера на любов и защита, без която е невъзможно пълноценното развитие на интелекта и психика му. Именно на гърдите и в ръцете на майката се осъществява постепенното усложняване на формите на общуване, задълбочаване на психологическата връзка, любовта и подкрепата в научаването.
Естествено, че при такова високо ниво на свързаност между майката и бебето в процеса на кърменето и грижите за детето се формира цял комплекс от още по-сложни психофизиологически отношения база на бъдещата социализация на детето.
Впоследствие зависимостта на детето от майчиното мляко и от самата майка ще намалява, но сформираните психофизически връзки в процеса на тяхното физическо и емоционално общуване, а също и отношенията между майка и дете ще останат доживотна основа на семейните отношения, отношенията между поколенията и може би в обществото като цяло. Последващата социализация на детето и неговото развитие ще се строят на основата на майчината любов и грижа, утвърдени в процеса на обгрижване и естественото хранене в ранното детство.
Учебно пособие Кърмене и психологическото единство майка - дете
Автори :
Е.М.Фатеева /лекар педиатър/
Ж.В. Цареградская /педагог, психолог перинатолог/

преведе от руски raya от www.yamama.ru
Виж целия пост